Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Sigaradan spreyler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Hemen hemen her sigara içen kişi, gerekirse, herhangi bir zamanda sigarayı bırakabileceğinden emin olur. Ancak, her şey o kadar basit değildir: birçok tıp uzmanı sigarayı nikotin için patolojik isteklere dayanan tehlikeli kronik hastalık kategorisine atfetmektedir. Sonuçta, herkes teneffüs edildiğinde, vücut, solunum sistemi, kalp ve kan damarları üzerinde ciddi bir yük yaşar. İnsanların bağımlılıktan kurtulmasına yardımcı olmak için bilim adamları ve eczacılar bir çok yolla ortaya çıktılar: onlar tablet, sigara modeli, yamalar. Sigara içmekten gelen sprey, sigara içenlerin nikotin bağımlılığından kurtulmasına yardımcı olan alternatif bir araçtır.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Endikasyonları Sigara spreyleri

Sigara içmekten gelen spreyler, aşağıdaki durumlarda kullanım için endikedir:

 • Sigarayı tamamen ya da kısmi reddederek yoksunluk sendromunun semptomlarını ortadan kaldırmak.
 • Sigarayı bırakmak istemeyen veya sigara içmeyi bırakma arzusu olmayan kişilerde sigara içmenin özlemini azaltmak veya füme sigara sayısını azaltmak.
 • Sigarayı sigara içmenin kesinlikle yasak olduğu halka açık yerlerde değiştirmek.

Ayrıca okuyun:

trusted-source[5], [6]

Tahliye formu

Halen, farklı bir etki mekanizmasına sahip olan iki sigara sprey çeşidi geliştirilmiştir:

 • Vücuttaki nikotin diş etlerine karşı kaçınma gelişimine katkıda bulunan sprey;
 • nikotin sakızları içeren bir sprey (sigara için bir tür ikame).

Sigara içen bir spreyin ilk varyantı, vakaların büyük çoğunluğunda doğal bir bileşime sahiptir. Gelen bileşenlerin mevcut hop konileri, melisa yaprağı, yulaf, zencefil köksapı, çarkıfelek meyvesi özü, Scutellaria vb Oral tahriş reseptörlerinin sprey tedavisi tat algı değişiklikleri ile oluştuktan sonra :. şöyle ilacın eylemdir arasında en. Bundan sonra bir kişi yanarsa, çok acı verici hisler, hatta acı hisseder. Sonuç olarak, tütün dumanının reddedilmesi refleksi oluşur.

Sigara içmekten böyle bir sprey kullanıldığında, yan etkiler gözlenmez ve bu tür bir ilacın aşırı dozunun olası olmadığı düşünülür.

Nikotin reçine içeren bir sprey gibi, etkisi böylece nikotin sakızları, sıva ve etkisi hemen hemen benzerdir. Nikotin Sprey sigara ağız ya da burun boşluğuna püskürtülebilir. Aktif madde hemen mukoza tarafından adsorbe edilir, kan dolaşımına girer ve beyne ve kalp kasına ulaşır. Bu süreç çok hızlı ve düzenli bir sigara içerken daha hızlı gerçekleşir.

Sprey enjeksiyonları günde 10 kez, 1-2 enjeksiyona kadar tekrarlanır. İstenmeyen reaksiyonlar fark edilmezse, ilaç günde 45 kez kullanılabilir.

Nikoin

Sigara içen püskürten "Nikoin" bitkisel kökenli maddelerden oluşur: nikotinik asit, alıç, St. John's wort ve okaliptüs ve nane esansiyel yağları. Bu spreyin hareketinin ana mekanizması, nikotinik asidin kişinin sigara içmedeki isteklerini yavaş yavaş azaltması ve ayrıca damarların duvarlarını güçlendirmesidir. Hawthorn kardiyovasküler sistemi geliştirir. John's wort özü sakinleştirici bir etkiye sahiptir, bir kişi sigarayı bırakmaya çalıştığında genellikle ortaya çıkan depresyon ve uykusuzluk ortadan kaldırır. Nane ve okaliptüsün uçucu yağları solunum sistemini olumlu yönde etkiler (nefes darlığını ortadan kaldırır, vücuttaki akciğerleri iyileştirir, iyileşmelerini hızlandırır).

Sigara içmekten gelen bu spreyin doğal bitkisel maddelerden yapılması nedeniyle, kullanımında herhangi bir kontraendikasyon yoktur (ilacın herhangi bir bileşeninin bireysel hoşgörüsüzlüğü hariç). Ayrıca ilaç da uygun bir fiyat ve yan etkisi yoktur.

Sigara için özlem sırasında uygulayın. Bu durumda, sprey sadece ağız boşluğuna püskürtülür. Önümüzdeki üç veya dört saat boyunca nikotin bağımlılığının hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldırır. Zamanla, sigara içme isteği tamamen ortadan kaybolur. Ancak, sigarayı bırakamayacağınızı ve hemen sigara içmekten bir sprey kullanmaya başlayamayacağınızı unutmayın. Uzmanlar bunu yavaş yavaş yapmanızı önerir. İlk önce, sigarayı birleştirip bir sprey uygulamanız ve ardından sigarayı tamamen terk etmeniz gerekir.

Bu ilacın hamile ve emziren kadınlarda kontrendike olduğunu unutmayın.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Nikorette

"Nikrette" tıbbi nikotin içeren dozlanmış bir ilaçtır. Sadece bir dakika içinde sigara içmek için istekleri kaldırır. Sprey "Nicorette" iyidir çünkü onun yardımı ile nikotin herhangi bir zararlı safsızlık olmadan vücuda girer. Bu nedenle, sigara içenler tarafından kullanılabilir (örneğin, sigara içmenin yasak olduğu halka açık yerlerde). Aşırı sinirlilik ve kısa öfkeyi hızla yok eder, sakinleşmeye ve gerginliği hafifletmeye yardımcı olur. Zamanla, ilacın dozunu azaltırsanız, sigarayı tamamen durdurabilirsiniz.

Uygulamanın özellikleri: Sigara içmenin özlemini duyduğunuz anda - bir sprey kullanın. Kural olarak, ağıza getirilir ve hemen sistemik kan dolaşımına emilir, nikotin püskürtmek için 1-2 basınç yapar. Spreyin boğazın ve dudakların arkasına girmemesine dikkat edin. İlaç kullanıldıktan sonra 20 dakika boyunca yiyecek ve su yemekten kaçınılmalıdır. Bir saat içinde, ilacın 4 dozdan fazla almayın. Maksimum günlük doz 64 enjeksiyon. İlaçlama sırasında ilacın solunum sistemine girmesini önlemek için, nefesinizi tutmak gerektiğini unutmayın.

İlaç hamile ve emziren kadınlarda, 18 yaşın altındaki kişilerde ve ilaca karşı bireysel hoşgörüsüz kişilerde kontrendikedir.

Diğer tıbbi ürünlerle etkileşim: "Nicorette" spreyinin diğer "Nicorette" formlarıyla (örneğin, sakız veya alçı gibi) birleştirilmesi önerilmez.

Sigara İçen Çin Spreyi

Şişenin kapasitesi sadece 30 ml, ki bu çok kullanışlı ve her yere püskürtülebilmenizi sağlıyor. Farmakolojik eylemi:, nikotin bağımlılığı ile başa çıkmak için yardımcı olur sinirlilik ve uykusuzluk ortadan kaldırır, gerilimi azaltır, aynı zamanda, Çince sprey sigara içimi ile oluşur boğaz ve öksürüğü yanan kolaylaştırır sigara içmeyen psikolojik durumunu, vb geliştirir ...

Uygulamanın Özellikleri: İlacın etkisi hızla gelişir. Flakonun içindekileri sadece dudaklara ve boğazın arkasına giren sıvıdan kaçınarak dilin üzerine püskürtmek yeterlidir. Bu spreyin büyük artığı, asgari yan etki miktarlarıdır. Bu ilaç hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir.

trusted-source[11]

Hamilelik Sigara spreyleri sırasında kullanın

Nikotin içeren preparatlar, hamile veya emziren hastalar tarafından kullanım için kesinlikle kontrendikedir. Nikotin sistemik dolaşıma serbestçe girer ve plasenta bariyerini yener. Bu nedenle kadınlara hamilelikten önce bağımlılıktan kurtulmaları veya ilaç kullanmadan bağımsız olarak çıkmaları önerilmektedir.

Nikotin zamklarının anne sütünün bileşimine girdiği de kanıtlanmıştır.

Kontrendikasyonlar

Eğer kardiyovasküler sistemle (örn., Anjina pektoris, hastalıklar veya vazospazm vb.) Ilgili problemleriniz varsa, geçen ay miyokard enfarktüsü geçirdiyseniz spreylere izin verilmez. Ayrıca, spreyler akciğer hastalığından muzdarip kişilerde kullanılması tavsiye edilmez; feokromositoma olan kişilerde. Hamile ve emziren annelerde sigaraya karşı ilaçlar kontrendikedir.

Sigara içimden gelen spreyin sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabileceği göreceli kontrendikasyonlar şunlardır:

 • kardiyak aktivitenin ritmi ihlali;
 • şiddetli karaciğer ve böbrek patolojileri;
 • vasküler spazmlar;
 • hipertansiyon;
 • mide ve duodenumda peptik ülserin akut fazı;
 • bronşiyal astım;
 • artmış tiroid fonksiyonu;
 • diyabet mellitus.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Yan etkiler Sigara spreyleri

Bazen sigaradan kaynaklanan spreyler yan etkilere neden olabilir. Örneğin, ağız mukozasının tahrişi, kuru ağız ve kuru öksürük, boğaz ağrısı, hıçkırık, tükürük artışı. Gastrointestinal sistemden mide bulantısı, ishal, kusma, mide ekşimesi, karnın epigastrik kısmında tat ve ağrı değişiklikleri ortaya çıkabilir. Unutmayın ki istenmeyen etkilerin ciddiyeti insan vücudunun bireysel özelliklerine bağlıdır. Kural olarak, birkaç gün sonra ortadan kaybolurlar. Ancak, bu gerçekleşmezse ve durumunuz sadece kötüleşirse, ilacı almayı hemen bırakmalı ve tıbbi yardım almalısınız.

Buna ek olarak, sigarayı bıraktıysanız, aşağıdakilerle karakterize olan yoksunluk sendromu gelişebilir:

 • ruh hali değişimler, sinirlilik;
 • uyku bozuklukları;
 • anksiyete ve depresyon duygusu;
 • çalışma kapasitesinin bozulması ve öğrenme süreçleri;
 • bradikardi;
 • sürekli açlık;
 • bayılma eğilimi;
 • kabızlık;
 • ağız mukozasının kanaması.

trusted-source[16], [17], [18]

Aşırı doz

Doz aşımı gelince, bulantı ve kusma, bol terleme, baş ağrısı ve baş dönmesi, el titremesi ile kendini gösterebilir. Bazı durumlarda, konvülsiyonlar ve halüsinasyonlar mümkündür, kan basıncında keskin değişiklikler, işitme ve görme sorunları, nefes darlığı vb.

Doz aşımı belirtilerini ortadan kaldırmak için, nikotin diş etlerinin kan dolaşımına akışını azaltmak için bir sorbent preparatı (Enterosgel, Polisorb) yapılması önerilir.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Depolama koşulları

Sigara içmekten gelen spreyler çocuklar için kuru, karanlık, serin ve (mutlaka) erişilemeyen bir yerde saklanmalıdır.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Raf ömrü

Raf ömrü bir ila üç yıl arasında değişir.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Sigara spreyleri için popüler isimler

 • Nicorette - sigara üretimi için bir sprey İsveç-Almanya, 200 ila 300 UAH maliyeti.
 • Nicotinorm - sigara içmekten bir sprey, Rus ulusal NPC Gençleştirme Teknolojisi tarafından geliştirilmiştir. Ortalama fiyat 250 ila 350 UAH arasındadır.
 • Nikoin - Rus sigara içen bir sprey (ZAO Zelenaya Dubrava). Maliyeti yaklaşık 400 UAH.
 • "Sigara içme" - Belarus üretimi (Minsk) sigara içmekten bir sprey. Ortalama fiyat 150 UAH.
 • Anti Nikotin Nano - Rus sigara içen bir sprey. Ortalama fiyat 250 UAH.

Kötü bir alışkanlıktan kaçınmak veya sigara içmenin sıklığını azaltmak için sigara içen bir sprey kullanılır. Amaç, sigaraların tamamen reddedilmesi durumunda, o zaman belli bir günde hasta, sigarayı tamamen bırakmanın arka planında spreyi kullanmaya başlar. Bu durumda, bir kişi sigarayı bir ilaçla değiştirerek nikotin bağımlılığından ayrılır. Sprey tedavisinin maksimum süresi 1 yıl olup, dozda yavaş bir düşüş ve enjeksiyon sayısıdır.

Hasta sadece sigara içilen tütün miktarını azaltmak istiyorsa, sigara içilen odaya her iki sefer yerine sigara içilen bir sprey kullanın.

Zararlı sigara içme alışkanlığının reddedilmesini kolaylaştırmak için, sorunla başa çıkmayı başaran hastalar tarafından yapılan bazı tavsiyelere dikkat etmenizi öneririz:

 • Dikkatinizi çekebilecek bir hobi veya başka bir etkinlik belirleyin;
 • motivasyon bulmak, sigara içmeden gittiğiniz her gün için küçük teşvikler yapın;
 • sağlığınızdaki olumlu değişikliklere dikkat edin;
 • Finansal olarak ne kadar mal aldığınızı hesaplayın.

Olumlu bir duygusal ruh haliyle, çok geçmeden kötü bir alışkanlıktan kurtulacaksınız ve sigara içmekten gelen bir sprey size bu konuda yardımcı olabilir. Fakat unutmayın: sigarayı bırakma arzusu yoksa, mucizevi ilaçlar işe yaramaz.

Bilmek önemlidir!

Sigarayı bırakmak, muhtemelen, tüm sigara içenler ile deneyim. Ve hepsi sorunla karşılaştı: "Nasıl yapmalı?" Görev gerçekçi görünmüyor. Ancak, hiçbir şey imkansız değildir. 20. Yüzyılın sonunda, nikotin yamaları tütün içimi ile ilgili savaşa “gitti”. Kullanımı kolay, sigara içmeyen yamalar, bir kişi için rahatsızlık duymadan günde sigara içilen sigara sayısını azaltmanıza olanak tanır. Devamını oku...

Ilaç etkisi

Антиабстинентные (никотиновые) препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Sigaradan spreyler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.