You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Sigarayı bırakmaktan çekilme nasıl hayatta kalınır?

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Nikotinin bir zehir olduğu ve devasa bir atın yaşamı ile bu maddenin sadece 1 gramlık bir kısmının yaşamında yer alması, herkes tarafından bilinir. Bununla birlikte, sigara içenlerin sayısı herhangi bir şekilde azalmaz, buna rağmen bizzat okul tezgahından biliniyor olmasına rağmen, böyle bir pernezik alışkanlık ile veda etmek ne kadar zor olur. Bu neden oluyor? Bu çok basit. Sigara içen bir sigara içicisine vermek için sigarayı bırakmak ile yoksunluk sendromu vermez.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemioloji

Nedeniyle alındığı bırakma meydana gelen çekilme belirtileri belirtileri sigarayı bırakmak kadar belirgin değildir ve uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı durumunda daha hafif olan, büyük zorluklarla "refuseniks" birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlık katlanmak olmasına rağmen nikotin vücuda .

Bazen bağımlılıkla mücadele etmek yanlış yöne doğru ilerler ve daha da fazla sorun getirir. Bu, alkollü içeceklerin nikotin tüketiminin ve aşırı tüketilen gıda tüketiminin, alkolizm ve obeziteye yol açan, daha da karmaşık ve zaman alıcı olan mücadeleye karşılık gelir.

Nedenler sigarayı bırakmaktan vazgeçme

Alkolizmle yoksunluk sendromu kavramına aşina olanlar, sigarayı bırakmanın zorluğunu zorlamadan anlayacaktır, çünkü kötü alışkanlıklarla “bağlanan” herkes tarafından böyle bir şey yaşanmaktadır. Bu, nikotinin, alkol gibi, uzun bir süre vücutta birçok biyokimyasal sürecin itici gücü olmasından kaynaklanmaktadır. Nikotin'i terk ederseniz, vücudun bir şekilde normal modda çalışmaya yeniden başlaması gerekir. Bu perestroika ile ilgili olarak, eski içicinin normal yaşama dönmesine izin vermeyen belirli bir rahatsızlık vardır.

Sigara bırakma ile geri çekilme sendromu, büyük ölçüde alkol bağımlılığında uyuşturucu bağımlılığında ve yoksunluğunda bir "kırılma" varyasyonudur.

Bırakma ile yoksunluk sendromunun nedenleri hem fizyolojik (vücutta metabolik süreçlerin rekonstrüksiyonu) hem de psikolojik olabilir. Birincisi, bir kişi belli bir alışkanlık geliştirdi, bu yüzden el bir paket sigaraya çekildi. İkincisi, zamanla, belirli çağrışımlar kuruldu. Örneğin:

 • "Sinirleri yatıştırmak için sigara içiyorum
 • "Sigara içeceğim - ve daha kolay olacak"
 • "Bir sigara ile daha eğlenceli
 • "Sigara içmek güzel", vb.

Ve neden-sonuç ilişkileri dikkate alınmaz, hatta yanlış çağrışımlar bile yoksunluk sendromunun gelişimini tetikleyecektir. Nikotin bağımlılık yapan, toksik ve kanserojen bir etkiye sahiptir, ancak sinir sistemini sakinleştirici, sakinleştirici değildir. Nedeniyle sigara içen stres zamanlarında vücut nikotin için daha büyük bir ihtiyaç yaşanıyor ve bunun gelişi sadece nikotin yoksunluk başlangıcı belirtileri kaldırır gerçeğine huzursuzluk ve sigara içinde saldırganlık yoksunluk belirtileri. Yani Bu her zamanki kendini koruma duygusudur.

Son olarak, bir kişi nikotin yoksunluğunun semptomlarının ortaya çıkışını provoke edebilir ve kendini “acı verici acı verici” olacağına önceden ayarlayabilir. Yani sigara içen kişi, hatta olmayan ve muhtemelen olmayacak bir şeyle kendini ilhamlandırır. Böyle bir psikolojik tavırla, nikotin bağımlılığı ile baş etmek çok zordur. Bir kişinin kötü bir alışkanlığa veda etme ya da sigarayı bırakmanın ilk günlerinde bozma fikrini reddetmesinin sık nedenidir.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Risk faktörleri

Nikotin yoksunluğunun gelişmesi için risk faktörleri, çocukluk ve ergenlik döneminde sigara içmeyi, daha yaşlı görünmek ve yetişkin arkadaşlarla ayakta kalmaktır. Gençler henüz sigara içme tehlikesini tam anlamıyla fark etmiyorlar ve sonuçları düşünmüyorlar ve bu nedenle de büyük zorluk ve isteksizlikle bu zararlı alışkanlığı reddediyorlar.

Bu, modern toplumun ruh hali tarafından teşvik edilir, çünkü ülkede sigara yasağı yoktur ve nikotinin kendisi narkotik bir madde olarak kabul edilmez. Ve istatistikler her yıl sigara alışkanlığının "gençleştiğini" söylüyor. Ve genç sigara içenlerin safları her gün yenilenir ve sigaradaki tütün daha çok ciddi bağımlılığa neden olan diğer narkotik bileşimlerle değiştirilir.

Nikotin yoksunluğunun seyrini karmaşıklaştıran etkenlere, vücudun çeşitli organ ve sistem hastalıklarının varlığına atfedilebilir. Üstelik, kötü niyetli içicilerde her zaman böyle bir patoloji bulabilirsin, hatta bir tane bile, çünkü vücudun böyle bir bileşeninin, nikotinin olumsuz bir etkisi olmayacağını bulmak zor. Bu, zorunlu bırakma, yoğunlaşma ve sigarayı bırakmaktan çekilme semptomlarının genişlemesine yol açar. Ancak, sigara içilmesi, insan vücudunun organ ve sistemlerinin çalışmasında ve çeşitli, bazen ölümcül hastalıkların gelişiminde, arıza riskinde önemli bir faktördür.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Patogenez

Sigara bırakma çekilmesi patogenezi bunların yokluğunda çalışan sistemlerde ve nikotin "beslenir" insan organları ve dengeleme işlemleri yaygın bir alışkanlıktır. Sigara bırakma ya da uzun süreli yoksunluk, insan vücut nikotin yeterli dozlarda sindirildiğinde durumuna "canlandırmak" çalışır nikotinozavisimogo. Vücudun sistemlerinin nikotin eksikliği için "telafi" amacıyla işe yaramaz girişimleri, eski içicinin sağlığında bir bozulmaya yol açar.

Kanda tütün içerken birçok adrenalin attığında, nikotin bir tür provokatördür ve vücudu aşırı sevinç hormonu - endorfin üretmeye zorlar. Bu nedensiz sevinç ve neşelilik, kendi organizmasının olağan aldatmacasıdır. Bununla birlikte, vücut böyle bir uyarılmaya, ya da bir çeşit dopinge alışmaya başlar ve "ziyafetin devamı" nı gerektirir.

Nikotin sinir hücrelerini harekete geçirme yeteneğine sahiptir. Onun yokluğu, merkezi ve periferik sinir sisteminin dezoryantasyonuna neden olur, bu da sinir reseptörlerinin sigarayı bırakırken rahatsızlık hissine neden olarak dış uyaranlara yetersiz tepki göstermeye başlamasına neden olur.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Belirtiler sigarayı bırakmaktan vazgeçme

Çekilme sendromunun semptomlarının gücü ve yaygınlığı, büyük ölçüde sigara içicisinin "deneyimine" ve eşlik eden hastalıkların varlığına bağlıdır. Her halükarda, sigaranın “deneyimi” ne daha çok, sigarayı reddetme sırasında gelişen bağımlılık ne kadar büyük olursa, nikotin yoksunluğu o kadar acı verici olur.

Nikotin bağımlılığının aşaması, vücudun, nikotin ile stimülasyon olmaksızın işlevlerini geri yükleme yeteneği ile belirlenir. Nikotine ilk aşaması fizyolojik ve psikolojik eki hâlâ zayıf ve ağrılı belirtiler neden olmadan kolayca tedavi edilebilir Ve eğer bir nikotin uyarımı için oluşturulmuş bir ihtiyacı olan ikinci aşama hatırı sayılır sabır ve istenilen sonucu elde etmek için olumlu bir tutum gerektirir.

Kronik bağımlılığın sabit bir davranış örüntüsü ile üçüncü aşaması, zevkle sigara içilmesi sürecinden sağlandığında ve birçok organ ve sistem nikotin etkisi ile yok edildiğinde, bu konuşma özeldir. Burada, özel bir tedavi olmaksızın artık gerekli değildir.

Sigara bırakma semptomlarının genel olarak belirtileri, daha az güçlü olmasına rağmen, bağımlılık yapan akşam yemeğine ve bağımlılarda "kırılmaya" benzerdir. Nikotinik yoksunluk oldukça erken başlangıçlıdır. İlk yoksunluk belirtileri ilk günlerde ve ihmal edilmiş vakalarda sigaradan birkaç saat sonra fark edilebilir.

Bir kişinin mantıksız bir rahatsızlığı, duruma yetersiz tepkisi, artan sinirlilik ve endişe, dikkati daha da kötüleştirmesi ve en önemlisi sigara içmeme için kontrol edilemeyen bir isteği vardır. Sigarayı bırakmanın ilk gününde stresli bir durum, bir atom bombasının patlaması gibidir, sigara içen kişi hemen bir sigara alır.

İlk günde ne kadar zor olursa olsun, ikinci ya da üçüncü günde, genellikle daha da kötüleşir. Mevcut semptomlara eklenir:

 • baş ağrısı ve baş dönmesi
 • uykuya dalmayla ilgili zorluklar,
 • "Köpek" iştahı,
 • hafıza bozukluğu
 • zayıflık ve güç kaybı,
 • Depresyon, intihar düşünceleri,
 • hiperhidroz,
 • kalp ritmi bozuklukları, dispne,
 • elinde titreme,
 • oksijen eksikliği duygusu,
 • sistematik olarak tekrarlanan öksürük vb.

Bu durumda öksürük atakları genellikle sabah saatlerinde ortaya çıkar. Yataktan kalktıktan sonra. Böylece, vücut, akciğerlerin temizlenmesine, orada sigara ve mukusun zararlı ürünlerini biriktirir. Bu öksürük doğal bir süreçtir ve bulaşıcı veya soğuk algınlığı ile ilişkili değildir.

Bununla birlikte, bu dönemde, solunum hastalıklarına eşlik eden bir öksürük ortaya çıkmaz. Gerçek şu ki, tütün dumanı bileşimindeki zararlı maddelerden korunurken, vücut, bronşiyollerin daralmasını uygulamaktadır. Şimdi, böyle bir ihtiyaç olmadığında, bronşiyoller genişleyerek, solunum sistemine doğru vücuda giren çeşitli enfeksiyonlara ve virüslere yol açmaktadır. Nikotinin reddedilme periyodu sırasında vücudun koruyucu fonksiyonlarının azaltılması, sık görülen KBB hastalıklarının yanı sıra ağız mukozasında döküntü ve ülserlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sigara bırakma sendromunun süresi çok bireyseldir. Genellikle semptomları ilk ay içinde geçer, ancak sigara için belirli bir istek ve sigara içme isteği bir yıl boyunca kalabilir. Bu nedenle, bir süre sonra sigara içmek gibi böylesine tehlikeli bir işe geri dönmemize izin vermeyen çok önemli bir psikolojik tutum.

Esrar sigara içmeyi reddetme yoksunluğu sendromu

Farklı kişilerde sigara içilmesinin reddedilme sendromu farklı şekilde ilerleyebilir. Tüm semptomların varlığı zorunlu değildir. Nikotin yoksunluğunun semptomatolojisi de sigara dolgu tipine bağlıdır. Eğer yetişkinler çoğu zaman tütüne dayanarak sigara içiyorlarsa, o zaman gençler ve ergenler, genellikle "zararsız" bir rahatlatıcı etkinin narkotik olduğunu düşünerek, "otlar" (kenevir ya da başka türlü marihuana) içiyorlar.

Birçok ergen, esrarın bağımlılık yapmadığına ve onu kullanmayı bırakmanın her zaman mümkün olduğuna inanmaktadır. Belki de marihuana beyin hücrelerine zarar vermez ve kişinin psikostatiğinde geri dönüşü olmayan değişiklikler üretmez, fakat psikolojik bağımlılığı vardır ve bu, fizyolojik olandan daha güçlüdür.

Tütün durumunda olduğu gibi, esrar içmeyi reddetmek bir süre sonra uzaklaşan hoş olmayan duygulara yol açabilir. Fakat bu marihuana iptal sendromunun bir özelliği var. Bir kişi uzun süre bu ilacın büyük dozları alırsa, geri çekilme sendromu sadece hafifçe ortaya çıkar. Bu, esrardaki alkaloidlerin ve diğer psikoaktif maddelerin 30 güne kadar uzun bir boşaltım süresine sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Düzenli "ot" duman bireylerde gözlenen esrar bağımlılık ve aslında yoksunluk belirtileri daha az 2-3 yıl değil. Sigara bırakmanın geri çekilmesinin bilinen semptomlarına ek olarak, narkotik yoksunluğun spesifik tezahürleri vardır. Adam sinirli olur ve o kuvvetle sigara içen (seğirmesi, yanma karıncalanma) deri üzerinde ve altındaki, hoş olmayan bir duygu ağırlığından çok kaybeder hangi nedeniyle, iştah azalır, titreme ve ellerin titreyen görünebilir uyumaz sadece. Buna ek olarak, göğsün ve tapınakların içinde sıkışma hissi, hava eksikliği var. Bazen gecikme semptomları, bilinç bulanıklığı vardır.

Genellikle, bu durum 3 ila 7 gün sürer ve bazen birkaç hafta geciktirilir. Uyuşturucu bağımlılığı 9-10 yıl “deneyimi” ile daha şiddetli aşamalarda, gözle görülür psikolojik ve psiko-duygusal değişiklikler vardır. Bir kişi hayattaki ilgiyi kaybeder ve çalışma, sürekli olarak depresif bir halde gelişmeyi bırakır. Hafıza ve performans, özellikle zihinsel aktivitede önemli ölçüde azalır.

Esrarla sigara içmek, 15-20'den az olmayan geleneksel sigaralardan daha az toksik madde içerdiğinden, sigara içmenin sonuçları daha ciddidir. "Ot" hayranlarında sigara içmenin reddedilmesiyle daha da şiddetlenen çok sayıda sağlık bozukluğu vardır. Ayrıca, esrarın çok sigara içmesi zaten var olan hastalıkların komplikasyonlarına neden olabilir. Özellikle etkilenen solunum, sindirim, sinir, bağışıklık ve üreme sistemleridir. 17 yaşın altındaki ergenlerde fiziksel ve entelektüel gelişim engellenir. Ve esrar içen kadınlar için infertilite ile doludur.

trusted-source[21], [22], [23]

Teşhis sigarayı bırakmaktan vazgeçme

Eğer bırakmaya eşlik eden semptomları dikkatlice düşünürsek, bunların spesifik olmadığını göreceğiz. Bu tür belirtiler vücudun çeşitli organ ve sistemlerinde birçok hastalıkta içkin bulunmaktadır. Bu, yoksunluk sendromunu teşhis etmenin tüm zorluğudur. Bu nedenle, doktora başvurmak için doktora başvurmak önemlidir, sigarayı bıraktığınızı bildiriniz.

Ve büyük, ideal bir seçenek gibi köklü bir adım karar vermeden önce doktorunuza başvurun, ama önceden verildi değilken ve bırakma kötü ilk günlerinde meyvelerini olacaktır. Bu durumda teşhis, anamnezin sözlü ve yazılı olarak toplanmasını içerecektir. Hasta böyle devam artırılması ve benzeri, ve sigaraya bağımlı olduğunu hangi yaşta, hangi nedenlerle bağımlılığı başında kaç şimdiki zamanda füme günde sigara, ne sıklıkta ve hangi koşullarda sıklığını ve sigara süresini altında eşlik etti de gösteren bir anket, doldurduğu n.

Ankete ve hastanın hikayesine dayanarak, doktor semptomları, sigarayı bırakma psikolojik hazırlığını ve sigara içen kişinin sağlığını değerlendirir. Son maddeye ilişkin bilgiler hastanın hem tarihini hem de dış muayenesini, idrar ve kan testlerini, kilo ölçümlerini, kan basıncını ve nabız hızını ve solunum fonksiyonlarının spirometri ile çalışmasını sağlar.

Tanı, kişiliğe ilişkin araştırmaya ve hastanın tütün bağımlılığının derecesine dayalı olarak ayırıcı tanı temelinde belirlenir. Tanı, mevcut hastalıklar ve sağlık sorunları dikkate alınarak tanıya göre atanır. Varsa, bu hastalıklar için paralel olarak bir tedavi ve profilaktik kurs tasarlanabilir.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi sigarayı bırakmaktan vazgeçme

Hastanın sigarayı bırakmak için güçlü bir isteği ve isteği varsa ve yoksunluk belirtileri tolere edilebilecek kadar belirgin ise, hiçbir ilaç reçete edilmez. Ancak bazen bir psikoloğun yardımına ihtiyacınız olabilir.

Sigara içen kişinin başa çıkamadığı nikotin yoksunluğunun yeterli belirtileri durumunda, hastanın durumunu hafifletebilecek ve problemli bağımlılıkla başa çıkmaya yardımcı olabilecek ilaçlar reçete edin.

"Cytisin", nikotin bağımlılığının tedavisinde kendini kanıtlamış yeterli "deneyime" sahip bir ilaçtır. İlacın aktif maddesi, nikotine etkisi olan fakat organizma için güvenli olan aynı adı taşıyan bir bitkisel alkaloiddir. İlacın alınması nikotin yoksunluğu semptomlarının ortaya çıkmasının önlenmesi olarak acı çekmeden nikotin bırakabilir. Buna ek olarak, bir kişi aniden geri tutmaz ve tekrar sigara içmeye çalışırsa, cytisine hissi önemli ölçüde bozar. Şimdi onun için sigara içme süreci, eskisi kadar hoş olmayacaktır.

Nikotin bağımlılığı ve sigara bırakmayı reddetme çekilme sendromunun yoksunluk belirtileri tedavisi için tablet veya sıva şeklinde serbest bırakılan bir ilaç kullanın. İlaç, gün içinde sigara içen sigara sayısını azaltarak, yavaş yavaş sigarayı bırakmak için bir fırsat sağlar.

"Tsitizin" tabletlerinin dozaj ve uygulama metodu. İlaç, 3 gün boyunca her iki saatte bir 6 tablet (6x1.5 mg) ile başlayarak, özel bir programa alınır. Tedavi sadece belirli bir etki gözlemlendiğinde devam eder, eğer değilse, ikinci girişim 2-3 ay sonra gerçekleştirilir.

Dolayısıyla, önümüzdeki 8 gün içinde, tabletler arasındaki aralık 2,5 saate (5 tablet) çıkarıldı. 3 gün daha hasta 3 saat içinde tablet içiyor, miktarları 4'e kadar düşüyor. Daha sonra hapın 3 günü her 5 saatte bir alınır. Son olarak, 21 ila 25 gün arasında günde 1-2 tablet almak yeterli.

Sigara içme sıklığının azaltılması, 5 güne kadar kademeli olarak gerçekleşir, daha sonra sigaralar tamamen atılmalıdır.

Yamalar "Cytisin" kullanma yöntemi. Bu serbest bırakma formunun ilacın dozu ayrı ayrı ayarlanır. Alçı, önkolun temizlenmiş iç kısmına 2-3 gün bağlanır, ardından uygulamayı diğer kol üzerinde simetrik olarak tekrarlayın. Tedavinin akışı 1 ila 3 hafta sürer.

Sakız veya yanağın arkasındaki alana tutturulmuş bir alçı varyantı vardır. İlk 3-5 günde, yama günde 4 ila 8 defa değiştirilir. Gözle görülür bir etki olması durumunda, uygulama sıklığı her 3-4 günde bir azalır: 5-8 gün - 3 kez, 9-12 gün - 2 kez, 13-15 gün - 1 kez.

Böyle bir ihtiyaç varsa tedavi süreci tekrarlanabilir.

Gastrointestinal sistemin bir ağrı ve disfonksiyon anımsatan ilacın yan etkileri, tat duyumları, baş ağrısı ve baş dönmesi, uyku bozuklukları, sinirlilik, bozulmuş güç ve kalp hızı, yüksek kan basıncı değişiklikleri. Bazen nefes darlığı, terleme, çeşitli alerjik belirtiler vardır. Bu belirtiler oldukça nadirdir.

İlacın kullanımı için belirli kontrendikasyonlar vardır. Bunlar kalp ve kan damarlarının bazı hastalıkları, akut dönemde gastrointestinal sistemin ülseratif lezyonları, pulmoner ödem, astımdır. İlaç hamile ve emziren anneler almayın.

Önlemler. İlaç reçete olmadan dağıtılmış olmasına rağmen, kullanımı her zaman bir doktora danışılmalıdır. Gerçekten de, birden fazla kontraendikasyona ek olarak, el kitabında bir listesi bulunabilecek bir olumsuz etkiye ve diğer bazı hastalıklara sahip olabilir. Bu yaş aralığı, kalp hastalığı, böbrek, karaciğer, gastrointestinal sistem, vb.

Başka ilaçları Cytisin ile paralel olarak alıyorsanız, o zaman ilacın ilaç etkileşimi ile ilgili talimatlarda öğeyi okumak zorunludur.

İlaç, hoşgörüsüzlük reaksiyonlarını önlemek için randevuda dikkate alınması gereken laktozu içerir.

Aynı aktif maddeye sahip bir önceki preparasyonun daha modern bir analoğu da sigarayı bırakmanın geri çekilmesi için reçete edilen Tabex'dir.

Biraz "komik" adı "Champix" ve "iştah açıcı" aktif madde vareniklin içeren ilaç, yukarıdaki ikiye benzer bir etkiye sahiptir ve sigara için özlemi önemli ölçüde azaltır.

İlaç, birincil, ikincil ve tam tedavi için tasarlanmış çeşitli paketlerde satışa devam ediyor. Bakım tedavisi için serbest bırakma formunun bir versiyonu da vardır.

Dozaj ve uygulama yolu. Optimal, ilacın önceden başlangıcıdır, örn. Beklemenin beklenen tarihinden 1 veya 2 hafta önce. Nikotin çekilme süresi boyunca ilacı kullanmak mümkündür, ancak bu durumda tedavinin ilk ayı boyunca sigarayı bırakmanız gerekir, ancak tedavinin tamamı 3 aydan az sürmektedir.

Tabletler, yemeklerden önce, sonra veya yemek sırasında özel bir programda alınabilir:

 • 1-3 gün - 1 tablet 500 mcg veya ½ sekmede. 1 mg (günde bir kez alınır)
 • 4-7 gün - dozaj iki katına çıkar (1 mg) ve eşit olarak 2 dozda (her biri 500 μg) dağıtılır.

Tedaviden 8 gün sonrasına (11 hafta), hasta günde iki kez 1 mg alır. İlacın artmış yan etkileri durumunda, dozaj azaltılır ve bir relaps oluşursa, ikinci bir ders reçete edilir.

Bu ilacın öncekilerden daha az kontrendikasyon vardır. Bireysel hoşgörüsüzlüğün yanı sıra, doku ölümüyle, 18 yaşına kadar genç yaşta, böbrek yetmezliği ve çocuğun beslenmesiyle birlikte böbrek yetmezliğinin kritik aşamalarını içerir.

İlacın yan etkileri, tedavinin ilk günlerinde yoksunluk semptomlarının ortaya çıkmasını içerir, ancak ilacın kullanımı olmadan transfer edilmeleri daha kolaydır. Ayrıca göğüs ağrısı ve sırt ağrısı, solunum hastalıkları ya da görünüm, kilo alma alevlenmesi oluşacağına, ancak durumda ilacın etkisini ve nikotin açlık vücudun doğal tepkisi ayırt etmek zordur. Bazen nadiren şiddetli biçimde ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar vardır.

Önlemler. Şizofreni hastalarında ilacın kullanımı, özel bakım ve doz ayarlaması gerektirir.

Ciltte deri döküntüleri ve hoş olmayan duyumlar ortaya çıktığında, ilacı kullanmayı bırakın ve doktoru bilgilendirin.

İlaç uyuşukluğa ve dikkat bozukluklarına neden olabilir, bu nedenle tedavi sırasında dikkat ve dikkat gerektiren eylemlerde bulunmaya gerek yoktur.

"Zyban" - sadece reçete ile satın alabilirsiniz nikotin bağımlılığı, bir ilaç. İlaç, yukarıdakilere göre bazı avantajlara sahiptir. Sadece nikotin için özlemi azaltmaya değil, aynı zamanda sigara içicisinin zihinsel durumunu normalleştirmeye yardımcı olan bir antidepresandır. Sinirlilik kaldırmak, depresyon, uyku geliştirmek. Ayrıca, "Zyban" sigarayı bıraktıktan sonra kilo alımı gibi hoş olmayan bir semptomu uyarır.

Terapatik kurs 7 ila 12 hafta arasındadır, bundan sonra hemen hemen tüm hastalar sigara içmeyi istemediklerini belirtmiştir. Bu tür sonuçlar, en az 2 paket olan günlük sigara oranı olan sigara içenlerde bile gözlenmiştir.

"Zyban" ilacı, sigaranın tamamen reddedilmesinden bir hafta önce ve sigara olmadan hayatın ilk günlerinde işlemde tedaviye başlayabilirsiniz. Sigaraların tedricen çekilmesi tedavinin ilk 10 günü içinde gerçekleşmelidir.

Dozaj ve ilacın kullanım şekli, doktor tarafından bireysel olarak düzenlenir. Çoğu zaman, tedavi 2 aşamaya ayrılır: günde 6 gün 1 tablet, daha sonra dersin sonuna kadar 2 tablet (2 randevu için 8 saatten az olmayan bir aralık ile). Tabletler çiğneme veya emilme amaçlı değildir. Yatmadan önce doğrudan almayın.

Ilacın çok nadir yan etkiler tarafından vücudun çeşitli bölgelerinde şişmesi, solunum bozuklukları (istemsiz ıslık, göğüste basınç hissi) arasında, en çok kas ve eklemler, deri döküntüleri, bayılma nöbetleri ve konvülsiyonlar yüz ve mukoza zarları, acı. Bu semptomlar ilgili doktor tarafından derhal bildirilmelidir.

Biraz daha sık (% 1) yoksunluk sendromunun semptomlarında bir alevlenme vardır, bulantı ve kusma görülür ve tat duyumları bozulur.

İlacın kullanımı için kontrendikasyonlar şunlardır:

 • anamnezde epilepsi veya manik depresyon,
 • Son zamanlarda, sakinleştirici ve sakinleştirici, depresif koşulların tedavisi için monoamin oksidaz inhibitörleri, Ziban aktif madde olan buprofion bulunan ilaçlar.
 • Alkollü içkilerin kullanımı, alkolün içki içilmesinden sonra reddedilme durumu dahil,
 • Beyinde veya merkezi sinir sistemindeki tümörlerin varlığı, geçmişte olsa bile,
 • karaciğerin sirozu.

İlacın kontrendikasyonları ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık, alerjik reaksiyonlara eğilim, gebelik ve emzirme dönemi içerir.

Önlemler. Alkol ile uyumsuz. Psikotropik ilaçların etkisini etkiler. Diğer ilaçlar ile ilaç etkileşimi vakaları, eğitim için zorunlu olan talimatta açıklanmıştır.

Mekanizma ile çalışırken göz önünde bulundurulması gereken baş dönmesine neden olabilir.

Herhangi bir nedenden dolayı, ilacın atlanması söz konusu ise, dozun iki katına çıkarılmadan, normal dozajda daha fazla uygulama yapılır.

Sigara içilmesinin yanı sıra sigara içen sigara içenler için elektronik sigaraların yanı sıra sigara içen sigarayı bırakmaya yardımcı olan küçük miktarda nikotin ve taklit hissi içeren özel inhaler, çiğneme sakızları ve yamalar.

Adjuvan tedavi vitamin ve vitamin kompleksleri (örneğin, Undevit veya Dekamevit) de dahil olmak üzere, yatıştırıcı ve sakinleştirici (Seduxen, Elenium ve diğ.), Ilaçlar restoratif işlem (ginsengi, vs.), gerçekleştirilebilir. Fiili kullanım sostavekompleksnoy terapi gargaralar ise vücuda tehlike olmadan tat ve sigaranın diğer duyguları değiştirmek söyledi.

Geri çekilme sendromu için fizyoterapik tedavi, en etkili olanı aurikular refleksoloji olan solunum jimnastiği, iğne ve refleksoterapi şeklinde kullanılır.

Nikotin çekilmesinin alternatif tedavisi

Bir kimsenin kesin olarak sigarayı bırakmak istememesi durumunda hiçbir tedaviye yardımcı olmayacağı belirtilmelidir. Uygun bir psikolojik tutum ve sigarayı bırakmaktan vazgeçmenin tüm zorluklarına tahammül etme isteğiyle, ilaçlar şeyleri yerden uzaklaştıramayacaktır. Ve orada alternatif tıp yöntemleri ve yöntemleri hakkında konuşacaklar. Sonuçta, birçoğunun etkinliği kendi kendini önerme dayanmaktadır. Evet, onlar sakinleştirici bir etkisi olduğu nikotin olumsuz etkilerini nötralize etmek, toksinler ve reçine vücut temizlemek yardımcı olabilir, ancak onlar alışkanlığı vazgeçmek veya sigara kaçınma neden almak mümkün değildir.

Tek başına alternatif tedavi, bir kişinin nikotin bağımlılığı ile başa çıkmasına yardımcı olmayacaktır, ancak burada karmaşık terapide hiç şüphesiz nikotin eyleminin zayıfladığı tüm vücut üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Bu yüzden alternatif tıp için bazı yemek tarifleri dikkate değer.

 1. Sigarayı reddederken, alternatif şifacılara su yaşam kaynağı olarak kullanılması tavsiye edilir. Sigara içmek istedim - içtim! Temiz su ve buna göre içecekler iç. Nikotin düşmanı olarak kabul edilen C vitamini açısından zengin olan meyve ya da reçelden elde edilen bitkisel ya da vitaminli içeceklerse daha iyidir.
 2. 2. Vitamin içecekleri ve bitkisel infüzyonlarla kombine edilebilen yeşil çay ile iyi bir tonik etki sağlanır.

Yeşil çayı temel alarak, antinoktinik infüzyon hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, çay yaprakları hindiba ve şifalı otlar (papatya, rue, ısırgan, nane, kediotu) ile karıştırılır.

 1. Antinicotin çayına mükemmel bir katkı, pancar, limon ve 1 çorba kaşığı bal ile yapılan lezzetli bir muamele.
 2. Ham yulaf, infüzyon ve decoctions için bir temel olarak, sigaralar için dürtüsünün azaltılması, mükemmel bir tonik bir araçtır. Örneğin, 2 çorba kaşığı yulaf g her 100 arasında bir miktarda alınan su bardağı kaynar su ya da suyu yulaf, darı, çavdar, arpa, infüzyon vücut hızla nikotin bağımlılığı ile baş ve gücünü geri kazanmak için yardımcı (10 dakika süreyle bir su litre kaynama).
 3. Eğer kalp hastalığı muzdarip yoksa, otlar ile geleneksel sigaralar elle sarılmış sigara yerine, yatıştırıcı etkisi veya yararlı "şeyler" (kuru meyveler, tohumlar, fındık, sopa, peynir, vs.) vardır.

Bitkiler ile tedavi hakkında unutma, çünkü bazıları, özellikle bitkisel dues kompozisyonunda, nikotin için bir kaçınma özelliklerine sahiptir:

 • Anne ve üvey anne, kekik, althara kökü.
 • Atkuyruğu, ısırgan otu, solungaç, sporcu, izlanda yosunu, ortak vızıltı.

Ve, örneğin, kediotu kökü, kimyon tohumu, papatya çiçeği ve şerbetçiotu toplama huzursuzluk baş yardımcı, sinirleri yatıştırır sigarayı bırakmak zaman yoksunluk semptomlarının gelişmesi sırasında rahatsız uyku, normalleştirir.

Katran ve zararlı maddelerin akciğerlerini temizlemek için otsu çimlerin ve çilek yapraklarının infüzyonu. Aynı eylem, nikotin sevmemeye neden olma yeteneğine ek olarak, ve pelin bir infüzyon vardır.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34]

Homeopati ve nikotin bağımlılığı

Birçok kişi nikotin yoksunluğu için homeopatik ilaçların etkisiz olduğuna inanmaktadır. Ve boşuna. Modern homeopati, her iki sedasyonun bir aracına sahiptir, bu da eski sigara içicisinin şiddetli sinirleri için önemlidir ve sigara içmenin özlemini azaltır.

Örneğin, homeopatik preparat "Nicomel", nikotin yoksunluğunun vejetatif ve nevrotik semptomlarını etkileyebilir ve ayrıca "sürünme" arzusunu da önemli ölçüde azaltır. Hem nikotin bağımlılığının tedavisinde hem de sigarayı bırakmaktan çekilme sırasında hastanın durumunu hafifletmek için kullanılır.

Bu doğal bileşenlerin bir preparasyonu olduğundan, kullanımında çok az kontrendikasyon vardır. İlaç, 18 yaşından küçüklere, hamile ve emziren kadınlara ve ayrıca çok bileşenli bir ilacın bileşenlerine karşı daha fazla duyarlılığa sahip olan insanlara tedavi etmek için kullanmayın. Yan etkiler, ancak ikinci durum gözlenmez ve bağışıklık sisteminin reaksiyonları olarak ortaya çıkarsa gözlemlenebilir.

Çoğu homeopatik ilaç gibi, "Nicomel" tabletlerin çiğnenmesi ve su ile yıkanması gerekmemektedir. Tamamen eriyene kadar hastanın ağzında olmaları yeterlidir. Yemleme süreçleri arasında günde en fazla 6 tabletin durumuna bağlı olarak ihtiyacınız olan ilacı alın. Bunu gerektiği gibi yapmak veya sigara içmek için güçlü bir istek olduğunda önerilir.

"Tabakum plus" - sigara bağımlılığı konusunda oldukça genç ama çok etkili bir homeopatik ilaç. Onun eylemi birçok ilaç tarafından kıskanılabilir. İlaç, sigarayla mücadelede kendi yolunda yardımcı olur. Vücudun sistem ve işlevlerinin restorasyonuna, nikotin zehirlenmesinden salınmasına ve buna bağlı olarak nikotin bağımlılığının azalmasına katkıda bulunur. "Tabakum plus", yoksunluk sendromunun semptomlarını zayıflatmaz, ancak başlangıcını önler.

İlaç homeopatik granüller şeklinde mevcuttur. Kompleks terapinin bir parçası olarak, olağan dozajı beş katlık bir alımla tek dozda 8 granüldür. Ağızda eriterek, yemeklerin arasında hap alın. Sigara içmek için bir tane daha 1 granül önerilir.

"Tabakum plus", nikotin bağımlılığının ve sigara bırakma sendromunun temel tedavisinin ana aracı olduğu takdirde kabul edilen bir başka giriş planı vardır. Bu şema birçok ilaca benzemektedir. Buna göre, gün başına granül sayısı yavaş yavaş azalır:

 • 1-5 gün - günde 8 defa 3 granül
 • 6-12 gün - günde 5 defa 3 pelet
 • 13-19 gün - yemekler arasında 1 granül
 • 20-26 gün - ince bir midede 1 adet pelet, sabahtan beri daha iyidir.

Granüller ya çözülünceye kadar ya da bir kaşık su içinde çözülüp içene kadar ağız boşluğunda (dilin altında ya da yanağın arkasında) tutulur.

İlacın aslında bağışıklık sistemi dışında kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur. Hamilelik ve emzirme döneminde olduğu gibi ergenlerin ve çocukların tedavisi için de alınabilir.

"Ceres Compositum" - kontrendikasyonları ve yan etkileri olmayan başka etkili homeopatik ilaç. Amacı, sigara içenlerin pozitif duygularına ve buna bağlı olarak da önemli bir çekişe neden olan nikotin zehirlenmesinin taklit edilmesine dayanmaktadır. Sigara içen kişinin aldatmacasını tanıması mümkün değildir, bu yüzden insan vücuduna zarar vermenin bir belirtisi yoktur.

Uygulama yöntemi. Uygulama şeması, önceki hazırlığa benzer, ancak zaman içinde farkedilir şekilde gerilmiştir:

 • 1-14 gün - günde 5 defaya kadar 3 granül
 • 15-36 gün - günde 3 defa 3 granül
 • 37- 58 gün - günde 3 granül 1 kez.

Gördüğünüz gibi tedavi uzun, ama tamamen güvenli ve hatta hoştur. Granüllerin sigara içmek istediğiniz her zaman çözünmesi gerekir.

"Bullfish Plus", yine yeniden emilmesi gereken tabletler şeklinde üretilen, ayrık ve nane yapraklarının köklerine dayanan bir bitkisel preparattır. İyi bir restoratif ve tonik etkiye sahiptir, vücudun zehirlenmesini azaltır ve tütün dumanına karşı güçlü bir nefrete neden olur, bu da sigara içilmesinin çok düşüncesinden bir mide bulantısını tetikler.

Bir sigarayı her istediğinde ilacı alabilirsin, ama günde 30 tabletten fazla değil (resepsiyon başına 1 tablet). Genellikle ilaçla tedavi süreci yaklaşık 5 hafta sürer, bunun ardından nikotin için istekte veya bağımlılığın tamamen reddedilmesinde önemli bir azalma vardır.

İlacın kullanımına kontrendikasyonlar, ihmal edildiğinde, alerjiler şeklinde yan etkilerin gelişmesine neden olan bireysel intolerans reaksiyonları ile sınırlıdır.

Önlemler. Bu tabletlerin alımı sırasında sigara içmek hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasına neden olabilir, bu nedenle bu girişimleri reddetmek daha iyidir.

Önleme

Nikotin yoksunluğunun önlenmesi hakkında konuşmak gerekirse, ilk aşamada sigara içmeyi reddederek nikotin bağımlılığının gelişmesini engellemekten ziyade oluşumunu engellemenin daha zor olduğunu anlamak gerekir. Bu durumun tahmin edilmesi için, doktorun etkili tedaviye yönelik talimatlarını takip etmek yeterli değildir, kesinlikle bir kez ve bir bütün olarak sigara ile ayrılmak isteyebilirsiniz.

Sigara bırakma sendromundan geri çekilme, diş ağrısı ile ilgili daha acı verici değildir, yani eğer isterseniz, buna dayanabilir, ardından normal, sağlıklı bir hayata dönebilirsiniz.

trusted-source[35], [36], [37]

Bilmek önemlidir!

Sigarayı bırakmak, muhtemelen, tüm sigara içenler ile deneyim. Ve hepsi sorunla karşılaştı: "Nasıl yapmalı?" Görev gerçekçi görünmüyor. Ancak, hiçbir şey imkansız değildir. 20. Yüzyılın sonunda, nikotin yamaları tütün içimi ile ilgili savaşa “gitti”. Kullanımı kolay, sigara içmeyen yamalar, bir kişi için rahatsızlık duymadan günde sigara içilen sigara sayısını azaltmanıza olanak tanır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.