Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Sedef hastalığı için spreyler

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Psoriasis, modern yöntemlerin sonsuza dek ortadan kaldırılması imkansız bir hastalıktır, ancak çeşitli ilaçlar cilt durumunu iyileştirmeye yardımcı olur ve uzun süre rahatsızlık veren semptomları rahatlatır. Çoğu hasta hastalığın kolay bir formundan muzdariptir, bu yüzden tedavisi için yeterince yerel ilaç vardır. Bunlar arasında sedef hastalığından özel bir yer vardır.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Endikasyonları Sedef spreyleri

Sedef sprey, hücrelerin yoğun büyümesini yavaşlatmak için kullanılır. Bu inflamasyonu hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Means bir alan zaten psöriatik, hastalığın şeklinde, hem de şu anda bir hastanın durumu tarafından işgal ne kadar büyük bir hastada, hastalığın hangi türüne göre bir doktor seçmelisiniz. Tipik olarak, çeşitli spreyler, çökme sürecinde bir hafifleme veya alevlenme durumunda tedavi için uygundur. Bu, cildin durumunu ve ondan sonra günlük görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

trusted-source[6], [7]

Tahliye formu

Şu anda, eczanelerde sedef hastalığından çok sayıda farklı sprey çeşidi bulabilirsiniz. Hastanın birçok bireysel özelliğini göz önünde bulundurarak seçilmektedirler, ancak en fazla popülariteye sahip olanlar da vardır. Bunlar arasında şunlar yer alır:

  1. Güzellik dengesi.
  2. 999 püskürtün.
  3. Cilt Kapağı.

Ayrıca iyi sonuçlar ve sedef hastalığından hormonal spreyler gösterilmektedir. Ancak, talimatlara göre kesinlikle kullanılmaları gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Aşağıda sedef hastalığındaki tüm popüler ve etkili spreyleri ele alacağız.

Güzellik dengesi

Bu sprey, hasta bileşiminin sağlığı için doğal ve tamamen güvenlidir. Aktif maddeleri şunlardır: üzüm yaprakları, aloe vera suyu, at kestanesi, temel nane yağı, agar-agar, ginkgo biloba.

Bu çevre dostu kompozisyon sayesinde Beauty Balance, cildin yumuşatılmasına, gençleşmesine, yumuşatılmasına, sedef hastalığının hoş olmayan belirtilerinden kurtulmasına ve yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasına yardımcı olur.

Sprey, ilaç bileşenlerine karşı tolerans dışında, kontrendikasyon yoktur. Hamilelik sırasında bile kullanılabilir, çünkü doğal kompozisyon fetüsün gelişimi ve anne adayının sağlığı üzerinde olumsuz etki yapmaz.

trusted-source[8], [9]

999 Sprey

Bu ilaç remisyon sırasında veya psoriasisin akut formunun geçmesinden sonra hastaya reçete edilir. Cildin etkilenen bölgelerine bakmak ve nemlendirmek için günlük olarak yardımcı olur. Ayrıca bu sprey, atopik dermatit ve nörodermatitli hastalar için de önerilmektedir.

Sprey, iyi ifade edilmiş antiseptik, antipruritik, nemlendirici ve anti-enflamatuar etkiden farklıdır. Sedef için diğer ilaçlarla birlikte ilacı kullanabilirsiniz.

İlaç tamamen doğaldır. Kırmızı aspir, yapay misk, kırkayak dahil olmak üzere 30 şifalı otlar oluşur.

İlaçlamadan önce ilaç şişesini iyice çalkalayın. Cilde 15 cm'den az olmamak kaydıyla günde iki kez uygulayın. Preparatın cildin üzerinde yağlı lekeler veya parlaklık bırakmadığına dikkat edilmelidir.

Hamilelik ve emzirme sırasında kullanım için sprey kontrendikedir. Çizim yaparken gözün mukoza zarından korunmasını sağlayın.

Cilt Kapağı

Bu belki de bugün ülkenin eczanelerinde bulunabilecek tüm spreylerin en popüleridir. Yardımı ile, kortikosteroidleri ve sitostatikleri bile almadan sedef hastalığını etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Atopik ve seboreik dermatit, nörodermatit, cilt iltihaplarının tedavisinde de önerilmektedir.

Spreyin aktif aktif bileşeni pirition çinkodur. Spreylerde miktarı% 0.2'yi geçmez. Hastalık kafa derisini etkilese bile, sprey mükemmel bir şekilde tüm psoriasis formlarıyla baş eder.

Ürünü kullanmadan önce talimatları dikkatli bir şekilde okumak çok önemlidir. İlk olarak, etkilenen cilt uygulama için hazırlanır. Bunu yapmak için iyi temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Şişeyi püskürterek iyice çalkalayın. Tedavi sürecinde, cildi dikey olarak tutun. Ilacı deriden çok uzakta kullanmayın. En uygun mesafe 15-20 cm'dir.

Püskürtme prosedürü günde iki ila üç kez tekrarlanmalıdır. Terapi süresi hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlıdır. Terapötik bir sonuca sahip olsanız bile, spreyi kullanmayı bırakmanız gerekmez. Kafa derisi işlerken, ilaçla birlikte satılan özel bir nozul kullanılır.

Bazı durumlarda, ajan alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlaç bileşenlerine toleranssız olarak kullanmayın.

Sedef hastalığından hormonal spreyler

Sedef hastalığının tedavisinde hormonal preparatlarla mükemmel bir sonuç ortaya çıkar, bunların arasında aşağıdaki spreyler vurgulanmalıdır.

Oxycyclozole. Anti-alerjik ve anti-inflamatuar etkileri birleştiren antibakteriyel ajan. Sedef hastalığının yanı sıra ciltte yanıklar ve yaraların tedavisinde kullanılır.

Spreyin aktif aktif bileşenleri oksitetrasiklin ve prednizolondur. Hasarlı cilde püskürtmeden önce, aerosol şişesi iyice çalkalanmalıdır. Sadece en az 20 cm'lik bir mesafeden, sedef hastalığından etkilenen derinin kısımlarına uygulayın. Uygulamanın her gün hastalığın ana semptomları ortadan kalkıncaya kadar.

İlaç bazı hastalıklarda kontrendikedir: yaraların iyileşmesi, cildin mantar lezyonları, bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü. Ayrıca hamilelik sırasında ve emzirme döneminde kullanılamaz.

Polikolonon TC. İlaç anti-inflamatuar ve antibakteriyeldir. İlacın aktif aktif bileşenleri, tetrasiklin hidroklorür ve triamsinolon asetoniddir.

Sprey psoriasis, folikülit, furunküloz, ürtiker, atopik dermatiti tedavi etmek için kullanılır.

Aerosolü kullanmadan önce, ilacı ilaçla çalkalamanız gerekir. Etkilenen cildi üç saniye içinde sulayın. Bu durumda, ürün ciltten 13-15 cm uzaklıkta tutulmalıdır.

Yetişkin hastaların tedavisinde, uygulama günde iki ila üç kez gerçekleştirilir. Erken yaşta (üç yıl sonra) çocuklara günde bir defadan daha sık sprey püskürtülmesi önerilir. Terapi beş ila on gün arasındadır.

İlaç gebelik sırasında ilaç tüberküloz, viral ve mantar hastalıkları, sifiliz, tümör, su çiçeği, ilaç bileşenlerinin intoleransı için kontrendikedir.

Sprey kullanımının ana yan etkileri şunlardır: kaşıntı, iltihaplanma, tahriş, alerjik reaksiyonlar, akne.

Farmakodinamik

Popüler hormonal olmayan uyuşturucu Skin Cap örneğini kullanarak psoriasisden gelen spreylerin farmakodinamiklerini ve farmakokinetiğini düşünün.

Kompozisyonunun bir parçası olan zirkonyum pirition, belirgin antibakteriyel, antifungal, anti-inflamatuar özellikleri ile ayırt edilir. Bu tür mantarlara karşı hassastır: Pityrosporum orbiculare ve Pityrosporum ovale. Kaşıntıya ve cildin aşırı soyulmasına neden olurlar. Aynı zamanda aşağıdaki bakterilerde de aktiftir: Staphylococcus spp., Streptococcus spp., Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Proteus spp.

Zirkon piritiyonun etkisi ile, hücre zarlarının depolarize olmasından dolayı ATP seviyesi azalır. Bu patojenik mikroorganizma ve mantarların ölümüne neden olur.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Farmakokinetik

Dışarıdan uygulanırsa, dermis ve epidermisin üst tabakasında pirition çinko bulunur. Emilim çok yavaştır. Kanda bulunabilir.

trusted-source[14], [15]

Hamilelik Sedef spreyleri sırasında kullanın

Sedef spreylerinin gebelik sırasında kullanım güvenliği üzerine çalışmaları yapılmamıştır. Bu nedenle, bu ilaçların hamile bir kadın ve fetüsün sağlığını nasıl etkilediğini tam olarak söylemek zor. Hamile kadınlara doğal baz ile bazı spreyler (Sprey 999, Güzellik Dengesi) reçete edilebilir. Fakat çok dikkatli bir şekilde ve tedavi eden doktorun gözetiminde püskürtülmelidirler.

Kontrendikasyonlar

Bir kural olarak, sedef hastalığı spreylerinin ciddi bir kontraendikasyonları yoktur. Hepsinin, ilaçların ana bileşenlerinin hoşgörüsüzlüğü ile kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca, bazı ilaçlar (Polcortolone TC, Oxycyclozole) etkilenen deriye veya mantar enfeksiyonlarına uygulanmamalıdır. Herhangi bir hazırlık yapmadan önce talimatları dikkatli bir şekilde okumalısınız.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Yan etkiler Sedef spreyleri

Çok nadiren, sedef hastalığı spreyleri kullanırken, alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir: kaşıntı, döküntüler, soyulması, tahriş, ürtiker. Bu durumda derhal ilacı kullanmayı bırakın ve bir doktora danışın.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24]

Dozlama ve uygulama

Etkilenen cilt üzerine püskürmeden önce, sedef hastalığı sprey, cilt iyice yıkanmış ve kurutulmalıdır. Aerosol şişesi birkaç kez çalkalanır ve daha sonra hastanın vücuduna uygulanır. Şişeyi, ciltten en az 13 cm mesafede dik tutun. Dozaj bireyseldir ve bir doktor tarafından reçete edilir.

Spreyler genellikle remisyon sırasında kullanıldığından, hastalığın ana semptomlarının ortadan kalkmasından sonra kullanılabilir ve kullanılmalıdır.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30]

Aşırı doz

Şu anda, sedef hastalığının aşırı dozda spreyleri yoktur.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Sedef hastalığı olmayan hormonal spreyler bu hastalıktan diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40]

Depolama koşulları

Aerosol (sprey) biçiminde salınan preparatlar çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır. Hava sıcaklığı sıfırın 4 ila 30 derece üzerinde olabilir.

trusted-source[41], [42], [43], [44]

Raf ömrü

Raf ömrü dört ila beş yıl arasında. Son kullanma tarihinden sonra ürünü kullanmayın.

trusted-source[45], [46]

Bilmek önemlidir!

Sedef hastalığı, başkalarına tehlike oluşturmayan bir grup enfeksiyöz hastalığa ait olmakla birlikte, bu hastalığın bazı belirtilerini keşfeden bir kişi için, bu zaten bir alarm sesi duymak için bir fırsattır. Devamını oku...

Ilaç etkisi

Противопсориатические препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Sedef hastalığı için spreyler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.