Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Çocuklarda sedef hastalığı

Makalenin tıp uzmanı

Dermatolog, onkodermatolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Sedef hastalığı gibi bu kronik papuloskleroz iltihabi cilt hastalığı her yaşta gelişir ve çocuklarda sedef hastalığı başlayabilir.

Bu genetik olarak belirlenmiş dermatolojik patolojinin bir otoimmün veya immüno-aracılı doğaya sahip olduğuna inanılmaktadır. Yani, bu bir enfeksiyon değil, bir tür dermatozdur ve sedef hastalığı elde edemezsiniz. ICD-10'a göre, psoriazis, XII sınıfında (deri ve deri altı doku hastalıkları) sınıflandırılır ve L40.0- L40.9 koduna sahiptir.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemioloji

Çocuklarda sedef hastalığı erişkinlerden daha az yaygındır. Çeşitli uluslararası çalışmalarda, çocuklarda bu kutanöz patolojinin prevalansının tahminleri,% 0 ila% 2.1 veya% 1 (yetişkinlerde,% 0.9 ila% 8.5) arasındadır.

Amerikan Ulusal Psoriasis Vakfına (NPF) göre, hastaların yaklaşık% 10-15'i 10 yaşından önce psoriazis geçirdiler. Kural olarak, hastalık 15 ila 40 yıl arasında (her iki cinste eşit olarak) başlar.

Coğrafyanın epidemiyolojisine gelince, hasta sayısı ekvatordan kuzeye olan mesafe kadar artar.

Buna ek olarak, uzman olarak metabolik bozukluklar, hastalığın genel etiyolojik faktörlerin de rol gösterebilir Pediatrik Psoriasis Derneği (ABD), sedef hastalığı olan çocukların neredeyse% 48 aşırı kilolu dünyaya, not edin.

% 26, püstüler için - -% 10, sedef Eritrodermik - en fazla% 5 Başka bir çalışmada olguların% 62'nin için bayağı sedef plak hesapları payı damla tipi sedef için olduğunu gösterdi. Bu durumda, saçlı derideki döküntüler hastaların% 57-65'i, tırnak plağı hasarı - her üçte birdir.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Nedenler çocukta sedef hastalığı

Bugüne kadar, araştırmacılar çocuklarda ve erişkinlerde sedef hastalığının kesin nedenlerini belirlememişlerdir, ancak bu hastalığın etiyolojisi, bağışıklık, genetik, psikojenik ve çevresel ön koşulların bir kombinasyonu ile ilişkilidir.

Bir çocukta sedef hastalığının gelişimi için bazı kalıtsal risk faktörleri vardır. Uluslararası Psoriasis Dernekleri Federasyonu'na (IFPA) göre, dünya nüfusunun yaklaşık% 2-4'ünün bir çeşit psoriasisi vardır, ancak bebekler ve küçük çocuklar bu hastalıktan seyrek olarak teşhis edilmemektedir. Bazı tahminlere göre, yetişkin hastaların üçte birinde, patolojinin tezahürü yaklaşık 16-20 yıl içinde başladı. Ve dermatologlar, ebeveynlerden birinin sedef hastalığı varsa, çocuğun bu hastalığı geliştireceği olasılığının% 10-15 olduğunu söyler. Ve her iki ebeveynte de sedef hastalığı olduğunda, bu risk% 50-70'e çıkar. Psoriasis çocuklarda sağlıklı ebeveynlerin varlığında gelişirse, erkek veya kız kardeşin sedef hastalığı geliştirebileceği (hastalıkların çalışmalarına aile eğimiyle nesillerin nesillerce değişmesi ilkesi) şansının% 20 olduğu görülür.

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda, psikolojik stres, depresyon, fiziksel aşırı kilo verme, bazı ilaçların kullanımı ve iklim koşullarındaki ani değişimler (özellikle soğuk kuru hava) gibi faktörler bu kronik hastalık için tetikleyici olabilir.

Genellikle sedef streptokok enfeksiyonu (farenjit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı) sonra kendini gösterebilir ve bu tip çocuklarda Guttat sedef olarak bilinir.

Ayrıca, çocuklarda sedef özellikleri psoriatik noktalar (plaklar) derinin yaralı kısmında ortaya yatmaktadır (kesikler, çizikler, sıyrıklar ve diğer tahrişleri yerine.). Dermatolojide bu fenomen, izomorfik provoke reaksiyon veya Kebner fenomeni olarak adlandırılır.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Patogenez

Bazal yeni hücre ve epidermisin bazal üstü tabaka oluşumu - sedef patogenezi keratinositlerin hızlandırılmış çoğalması bulunmaktadır. Kalıcı güncelleme doğal keratinositlerin ve cilt rejenerasyonu için gerekli olan startum korneumda göç, ancak bu işlemin hızı karakteristik kalınlaştırılmış noktalar ortaya çıkar 6-8 kez olan "aşırı", yeni deri hücreleri ve stratum korneum içinde birikir o zaman artırıldığında Deri ve yoğunlaştırılmış deskuamasyon (deskuamasyon).

Şimdi, bütün bu dendritik hücreler, mononükleer fagositler, epidermis makrofajlar ve T lenfositleri ile dermiş bir inflamatuar kademeli neden olduğu bir otoimmün tepki olduğunu kuşku yoktur. Interlökinler, tümör nekroz faktörü-alfa Tümör - Bağışıklık hücreleri, deri hücreleri, epidermise dermiş hareket ve sitokinlerin iltihaplı salgılar, bir antijen olarak algılanmaktadır. Buna karşılık, keratinositlerin anormal proliferasyonu ve keratin ek bir sentezi - hasarlı hücreleri değiştirmek ve bunları çevreleyen dokulardan izole etmek için başlar.

Sedef hastalığının patogenezinde uzmanlar, aynı zamanda, keratinizasyonun normal bir işlemini sağlayan epidermisin granüler tabakasının bir proteini olan keratogialinin doku yapısının ve sentezinin açık bir şekilde ihlalini izlerler.

Ayrıca, T-hücrelerinin, interlökinler ve bunların reseptörleri lökosit farklılaşması sorumlu farklı kromozomlar üzerinde genetik sapma yaklaşık 20 noktaları (PSORS) çocuklarda ve yetişkinlerde nedenleri sedef bağlanır.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Belirtiler çocukta sedef hastalığı

Çocuklarda sedef hastalığının ana belirtileri, yetişkinlerde bu patolojinin işaretlerinden farklı değildir ve çeşitliliğine bağlıdır.

Türlere veya klinik çocuklukta teşhis edilebilir sedef türleri: guttat, plak ters (ters), püstüler, psoriyatik eritroderma (veya Eritrodermik sedef hastalığı), psoriatik artrit.

Dermatologlara göre, çocuklarda benekli veya gözyaşı şeklindeki sedef hastalığı diğer türlere göre daha sık ortaya çıkar. Ve ilk belirtileri, ekstremitelerin cildinde, baş ve vücut aniden ortaya çıkıyor - kırmızı renkteki nodüller şeklinde, soyulmaya ve kaşınmaya neden olabilir.

Çocukluk veya ergenlik döneminde en sık görülen ikinci plak (normal) sedef hastalığıdır. Bu olgularda, çocuklarda sedef hastalığının ilk evresi, yüzeyin üstünde görünen, beyazımsı-gümüşsi ölçeklerin bir tabakası ile hızla kaplanan kuru, hafif kırmızımsı lekelerin (plaklar) dirsek ve dizlerinin üzerinde oluşmasıyla kendini gösterir. Bakınız - sedef hastalığı belirtileri

Plaklar artar, bir ölçek tabakası (ölü deri hücrelerinden oluşur) daha kalınlaşır; Tüm vücutta ve kafa derisi üzerinde, genellikle simetrik olarak bulunan yeni noktalar ortaya çıkar. Kaşınabilir, kabuklu "kabuk" onları kırabilir ve hafif bir acıya neden olabilir; Altındaki deri, çıkıntılı mikroskobik kan damlacıkları ile kaplıdır. Tırnak plakaları solmaya ve parçalanmaya karşı, tırnak plakalarının (onikoliz) kısmen eksfoliye edilmesi olabilir.

Bazı sınıflandırmalarda hastalığın seboreik formu ve tırnakların psöriyazisi ayrı ayrı izole edilmiştir, ancak çocuklarda kafadaki çocuklarda sedef hastalığı gibi sedef hastalığı olmasına rağmen, hastalığın plak çeşitliliğinin sadece lokal semptomları vardır.

Dirseklerin ve diz eklemlerinin ekstansör kısmında değil, pürüzsüz alanlarda ve cildin kıvrımlarında plakların göründüğü invers psoriasis vardır. Bir yaşın altındaki çocuklarda sedef hastalığı olarak kendini gösteren bu tip, aynı zamanda bebek bezi olarak da tanımlanabilir. Bu form sıklıkla, sıradan veya eksfolyatif dermatit, yeni doğanların pemfigusu veya bebek bezi döküntüsü ile karıştırılır, çünkü sedef hastalığı, özellikle aile öyküsünde değilse, bebekler arasında çok nadir görülen bir hastalıktır. Çocuk bezi alanındaki döküntüler, sağlıklı ciltlerden açıkça ayrılan kırmızı parlak lekeler biçimindedir.

Çocuklukta son derece nadir görülen belirtilere, klinik formları şunlardır:

  • eritrodermik sedef hastalığı (psoriatik eritrodermi) - vücudun çoğunu veya tamamını kaplayan şiddetli kızarıklığı andıran bir yanık; yaygın hiperemi, şiddetli kaşıntı, cildin dokunma hassasiyeti, ateşi ile birlikte olabilir;
  • püstüler psoriasis - pürülan eksüda ile veziküller şeklinde döküntüler, hızla artan ve katı noktalara (genellikle taban ve ayak tabanlarında kabarcıklar) karışan eksüdatif döküntü. Bu formu ile, çocuklarda sedef hastalığı belirtileri subfebril sıcaklığı, iştah kaybı, kas zayıflığı içerebilir;
  • artropatik psöriyazis veya psoriatik artrit - eklemlerin şişmesi, sertlikleri, ağrıları (sıklıkla plak döküntülerinin arka planında, fakat muhtemelen cilt semptomlarının ortaya çıkmasından önce).

Aşamaları

Psoriasiste immünoinflamatuar sürecin farklı aşamaları vardır: ilerleyici, durağan ve regresif. Hepsi birbirini ardına değiştirir.

Akut ilerleyici evre için, yeni döküntülerin ortaya çıkışı karakteristiktir ve hali hazırda bulunanlar, artmaktadır ve pullardır. Ve plaklar, kırmızı bir sınır biçiminde ve ortalarında - berraklaşmanın merkez üssü şeklinde açık sınırlara sahiptir.

Yeni plakların oluşumunun sona ermesi ve eskilerin büyüklüğündeki artış durgunluğun belirlendiği belirtilerdir. Ayrıca, plaklar hafif mavimsi hale gelir ve tüm yüzeyleri yoğun bir şekilde çizilir.

Regresyon aşamasında, plak düzleşir, ölçekler yavaş yavaş kaybolur, lekeler soluklaşır ve yerlerinde lökoderma tipinde beyazımsı izler kalır.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Sedef hastalığının sonuçları ve komplikasyonları, bu hastalığın kronik olması, alevlenme ve gerileme dönemleriyle ilgilidir. Bu nedenle, ebeveynler, şiddetli formların, özellikle de psoriatik artritin çocuklarında gelişme riski olduğunu bilmelidir.

Ayrıca, uzmanlar, özellikle, glüten enteropati veya çölyak hastalığı (gluten intoleransı) ve granülomatoz enterit (Crohn hastalığı), otoimmün doğada başka metabolik hastalıkların ortaya çıkması için yeterince yüksek olasılık uyarı edilmektedir.

Ayrıca, sedef hastalığı artan kan basıncı, insülin seviyeleri (tip II diyabet) ve kolesterol de dahil olmak üzere bir metabolik sendromun gelişimine yol açabilir.

Psoriatik artrit komplikasyonları, herhangi bir eklemleri ve çevresindeki bağ dokuları etkileyen, parmak ve ayak parmaklarında şişme, daktilit olarak bilinen neden olabilir. Kalça, dizler, omurga (spondilit) ve sakroiliak eklemlerin (sakroiliit) eklemlerinin olası inflamatuar yenilgi.

Çocuklarda ve yetişkinlerde sedef hastalığı sıklıkla yaşam kalitesini olumsuz etkileyerek düşük benlik saygısı, sık depresyon ve başkalarının toplumundan kaçınma arzusuna neden olur.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Teşhis çocukta sedef hastalığı

Dermatologlar çocuklarda psoriazis tanısının güçlük çekmediğini belirtmektedir: bebeğin cildinin, saç derisinin ve tırnakların fiziksel muayenesini yapmak yeterlidir. Klinik belirtiler, bu hastalığın tanımının temelidir.

Ayrıca, doktor, ebeveynlere çocuğunun hasta olduğunu sormalı, kendileri de akrabasıdır.

Enstrümantal teşhis, dermatoskop yardımıyla, döküntü parçalarını arttırarak ve monitör ekranında ve taranan görüntü şeklinde sabitleyerek gerçekleştirilir.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Gerekli olduğu takdirde, bir mikroskop altında çalışmak için bir deri örneği (biyopsi) alınabilir. İktiyozun, derinin cilt kuruluğu, düz kırmızı, pembe veya saçkıran, seboreik dermatit veya keratoz, kişi veya atopik dermatit ve diğerleri: Bu dermatolog, sadece ayırıcı tanı beri mümkün kısmen benzer belirtileri olan diğer dermatolojik patolojilerin gelen sedef ayırt etmek kılan durumu açıklığa kavuşturmak için izin verir.

Sedef hastalığının şiddetini değerlendirmek en uygun tedaviye karar vermede yardımcı olabilir. Sedef hastalığının ciddiyet derecesi, döküntülerden etkilenen vücut yüzeyinin belirlenmesiyle belirlenir: yumuşak derece - vücut yüzeyinin% 3'ünden az; orta derece -% 3 ila% 10; Şiddetli derece -% 10'dan fazla.

trusted-source[36], [37], [38]

Tedavi çocukta sedef hastalığı

Sedef hastalığını tedavi etmek için, tamamen kurtulmak, imkansızdır. Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda sedef hastalığının tedavisi, hastalığın belirtilerini azaltmayı amaçlamaktadır. Çoğu çocuk yeterince yerel tedaviye sahip olan, kolay bir dereceye sahiptir.

Cildi nemlendirmek, hiperproliferasyonun normalleşmesinde rol oynar ve aynı zamanda, lipidlerle epidermisin hücrelerini doyurarak bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bu nedenle, genç yaştaki çocuklara, cildin etkilenen bölgelerini mineral yağlar veya petrol jeli ile tedavi etmeleri önerilir.

Doktorlar kortikosteroidler de dahil olmak üzere, harici kullanım için ilaçlar reçete - ataklar sırasında, sadece kullanılan vb Hidrokortizon merhemi, Betasalik (betametazon, Betaderm bir Diprosalik) flutsinar (sinaflana) Lorinden, ve kaşıntı azaltmak, iltihaplanma ve döküntülerin büyüklüğü.

Örneğin, Betasalik (betametazon + salisilik asit) merhem, günde iki defadan fazla etkilenmemeli, etkilenen alana hafifçe sürtünmelidir. Kortikosteroidler ile merhem uygulama süresi, ilgili hekim tarafından belirlenir, çünkü bu grubun preparatlarının yan etkileri arasında yanma hissi, alerjik irritasyon, kuruluk ve deride atrofi vardır. Losyon Betasalik, kafadaki cildi yağlamak için kullanılır.

Özel olarak bu tür kalsitriol, Dayvobet, forkan Ancak, (aynı etkin madde ile) üreticileri Psorkutan merhem 12 yıl sonra tahsis edilebilir D vitamini, aktif metabolitinin, bir sentetik analogu içeren Ksamiol belirtildiği gibi plak sedef hastalığı ve tek çocuk merhem bu hastalara uygulanmak 18 yaşın altındakiler, diğer araçların verimsizliği durumunda ve kısa bir süre için tolere edebilir; Duivonex merhemleri için calcitriol ile yaş sınırı 6 yaşına düşmüştür. Kalsitriol yan etkileri: dermatit, egzama, anjioödem, hiperkalsemi, sedef hastalığının alevlenmesi, vb.

Pediatrik dermatolojide bitüm ditranol (Chignoderm, Ditrastik, Antralin) bulunan dış etkenler kontrendikedir çünkü bu madde kanserojen özelliklere sahiptir.

Emici merhemlerin plak psoriasisin sabit ve gerileme aşamalarında kullanılması önerilir:% 5 katran,% 3 sülfür katran, naftalen,% 2 salisilik. Daha fazla bilgi - Psoriaziden hormonal olmayan merhemler

Vitamin A, C, B1, B6, B9, B12, B15, PP, 28-30 gün süre ile alınan derslerle deri durumunun iyileştirilmesi için kesintilerle denir.

Ayrıca fizyoterapik tedavinin uygulanması mümkündür: UV terapisi (günde 30 dakika güneş banyosu); dar bantlı PUVA tedavisi (10 yaşın üzerindeki çocuklar); remisyon aşamasında - deniz banyosu, çamur tedavisi (günde 3 ila 14 yıl, 10 dakika).

Alternatif tedavi

Saçlı deride kızarıklık olduğunda, alternatif tedavi, kafanın St. John's wort (bir litre suya iki yemek kaşığı) kaynatma ile yıkanmasını içerir. Ve eğer bir yaşın altındaki çocuklarda ve sedef hastalığında, bebeği üç parçalı (3 parça), papatya eczanesinde (1 kısım) ve at kuyruğunun (1 kısım) bir kaynağında yıkamanız gerekir.

Plaklar, örneğin bir araç yağlanması: kabuğu çıkarmak için kuru kireç mesajları, bir metal kap ve etkilenen alan (sabah ve akşam) yağlamak yarı sıvı elde edilen reçineli bir maddeden kabuğu yanık (yani 100-150 g).

Bu araç bittikten sonra 6-7 gün mola verin ve aşağıdaki tariflere göre ev yapımı bir merhem hazırlayın. 150 g taze kızılcık bir elek içinden geçer, sıkılır ve elde edilen meyve suyu 10 dakika kaynatılır. Kalınlaştırılmış suyu çocuklarda ilk çökeltme adımı sedef yağlamak, homojenliğe kaşığı iç domuz veya domuz manda balık yağı damla 5 damla, karışmaya konulan kapak (aracı buzdolabında saklayın) ile bir kavanoza içine döküldü.

Dizinin bir Vazelin ve alkol ekstraktının (1: 1) bir karışımından, sıradan psoriasisin akut aşaması için iyi bir merhem elde edilir. Makalede daha fazla bilgi - Evde sedef hastalığı tedavisi

Çocuklara yutma için onların et suyu şeklinde otlar ile tedavi önerilmez, bu yüzden banyo yapmak daha iyidir. Malzemeler: adaçayı (1 parça), muz yaprakları büyük (2 parça), üç renkli mor çimen (1 kısım), ısırgan otu (1 kısım). Et suyu 1.5 litre sudan hazırlanır, süzülür ve banyoya eklenir. Aynı et suyu, kafasındaki çocukta sedef hastalığı olduğunda yıkandıktan sonra başınızı durulayabilir. Ve kafanızı yıkamak için şampuan içinde 10 damla çay ağacı yağı veya ardıç esansiyel yağı eklemesini tavsiye ederiz.

trusted-source[39]

Önleme

Açıkçası, hastalığın etiyolojisi göz önüne alındığında, çocuklarda sedef hastalığının önlenmesi pek mümkün değildir. Ancak, bebeğin beslenmesini benzer bir teşhisle sipariş etmek, sedef hastalığına yönelik bir diyet olarak geliştirilebilir.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45]

Bilmek önemlidir!

Sedef hastalığı tedavi edilemeyen bilinen bir deri hastalığıdır. Uzun yıllardır bilim adamları nedenleri açıklamaya çalışmakta ve bu hastalığın tedavisi için etkili bir çare bulmakta, ancak ne yazık ki şu ana kadar başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.