Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Pembe liken merhemleri

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Pembe liken (pembe pityriazis, Zhibera diyare), çok sayıda soluk pembe pullu yamalar ve çapı bir santimetreye kadar olan bir maternal plak karakteristiği olan yaygın bir deri hastalığıdır.

Hastalığın etken maddesi tanımlanmamıştır. Muhtemelen bu tip 6 veya tip 7 bir herpes virüsüdür, bir enfeksiyöz alerjik genesis mümkündür. Pembe liken doğada mevsimseldir (ilkbahar-sonbahar), çoğu zaman insanları bağışıklık sisteminin koruyucu işlevlerinin zayıfladığı viral hastalıklara karşı etkiler. 40 yaşına kadar olan çocuk ve yetişkinlerin pembe pityriazis geliştirmesi daha olasıdır. Kadınlarda pembe liken görünümü erkeklerde olduğundan daha sık görülür. Hastalığın süresi 1 ila 6 ay arasındadır. Pembe liken tedavisi sırasında patojen floranın tutulmasını önlemek için antibakteriyel tedavi sıklıkla kullanılır ve çok çeşitli antibakteriyel ilaçlar içeren merhemler, kremler, emülsiyonlar kullanılır.

Her halükârda, Zhibera'dan mahrum kalma şüphesi varsa, bir dermatologa başvurunuz.

Hastalığın uzun süreli ve şiddetli seyrinde, hastalara kortikosteroid hormonları ile merhem verilir. Pembe pityriyazisde alerjik belirtileri ortadan kaldırmak için , tabletli veya bırakma formları şeklinde alınan antihistamin ilaçları reçete edilmesi tavsiye edilir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

ATC sınıflandırması

D11AX Прочие препараты для лечения заболеваний кожи

Hamilelik Pembe yoksunluk merhemleri sırasında kullanın

Hastalığın ilk belirtileri tespit edilirse dermatoloğa hemen başvurulmalıdır. Yöntemler, yöntemler ve tedavi yöntemleri, akış türüne ve sürecin ihmal derecesine bağlı olarak bir uzman tarafından seçilir. Gebelik döneminde onaylanan tahriş ve kaşıntı reçete antihistaminler kaldırmak için. Doğmamış çocuğun yaşamı ve sağlığı için bir tehdit olmadığında, bu tavsiye edilir:

Vitaminler, vitamin kompleksleri ve antiflojistik merhemlerin kullanımı; Bu durumda en iyi ilaç temiz havada, iyi bir ruh hali, olumlu duygular ve doğru beslenme içinde yürüyecek.

Dozlama ve uygulama

Pembe pityriazis tedavisi sırasında en sık kullanılan ilaçlar şunlardır:

Oletetrine merhem. İlaç çeşitli genesis dermatolojik enfeksiyonların tedavisinde kullanılır ve aynı zamanda Zhibera yoksunluğu tedavisinde ana ilaçtır. Geniş bir etüd olan oletetrin (oleandomisin + tetrasiklin) antibakteriyel preparasyonu, peeling lekelerine ek bakteriyel floranın eklenmesi ve önlenmesinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Kullanım sürecinde yan etki olarak kovanlar mümkündür. Oletetrine merhem kullanımı için ana kontrendikasyonlar şunlardır: gebelik süresi ve 8 yaşın altındaki çocukların yaşı. Terapi döngüsü 14 günden fazla sürmez.

Asiklovir. Bir antiviral ajan. Dışarıdan uygulanır. Eczanelerde reçetesiz satılmaktadır. En enfeksiyöz dermatolojik patolojilerin tedavisinde muhtemelen viral etyolojide kullanılır.

Kontrendikasyon, ilacın aktif bileşenlerine olan duyarlılığı arttırır. Asiklovir etkilenen cilt bölgeleriyle günde 5 kez tedavi edilmelidir. Terapi döngüsü 7 ila 14 gün sürer.

Hidrokortizonlu merhem. Aktif madde glukokortikoid hormonlardır. Anti-ödem ve anti-eksüdatif özelliklere sahiptir. İltihap, kaşıntıyı azaltır. Pembe mahrumluğun etkilediği alanda günde iki kez uygulanır. Tedavi süresi 14 günü geçmemelidir.

Sinalar. Merhem, anti-flogist, antiexudative ve anti-alerjik özelliklere sahiptir. Zhibera cilt alanının etkilenen bölgelerine günde 2 veya 3 kez uygulanması gereklidir. Tedavinin zamanlaması, hastalığın şiddetine bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

Prednisolon merhem. Ana aktif bileşen, glukokortikosteroid hormonlardır. Antiflog ve yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Hazırlık, günde iki kez veya üç kez pembe pitiriazis lekeleri ile tedavi edilir. Terapi döngüsü 14 günden fazla değildir.

Merhem Lorinden A. Sinerjik preparat. Glukokortikosteroidler ve fenolik asit içerir. Anti-flogist, anti-ödem, anti-alerjik etkileri vardır. Loriden A, eritroderminin tezahürlerini önemli ölçüde azaltır. Tedavinin ilk aşamasında, merhem cildin etkilenen bölgelerine günde iki kez veya üç kez uygulanır. Boyut ve plak sayısında azalma ile, tedavi sıklığı günde iki kez azalır. Maksimum tedavi süresi 14 gündür.

Merhem Flucinar. Ana aktif madde glukokortikoid hormonlardır. Liken plaklarla kaplı deri yüzeyinde eritrodermi tezahürlerini ortadan kaldırır. Merhem, anti-flogistik ve antipruritik etkilere sahiptir. 14 günden fazla olmamak üzere cildin pembe etkilenen bölgelerine günde iki kez uygulayın.

Makarna Lassara. Aktif maddeler fenolik asit ve çinkodur. Kombine antiseptik. Merhem antibakteriyel, antiflojistik ve kurutma etkisine sahiptir. Cildin renginin daha da arttığından, pembe yoksunluğun renkli plakları. Ilacı günde bir veya iki kez uygulayın. Makarna Lassara, hormon tedavisi ile birleştirilebilir.

Tsindol. Aktif maddenin bir bakterisit özelliği ve kurutma etkisi olan bir çinko olduğu bir süspansiyondur (bolet). Cindol, anti-flogist, anti-alerjik ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Süspansiyon günde 2-3 kez liken plaklara uygulanır.

Rhodoxol merhem. Anti-flogistik ve antibakteriyel özellikleri ile kombine ilaç. Merhem, cildin etkilenen bölgelerine günde 1 ila 3 kez uygulanır. Tedavi süresi 7 ila 21 gündür.

Çinko merhem

Dermatoprotektif ajanları ifade eder. Çinko merhem yumuşatıcı ve koruyucu etkileri, anti-flogist, anti-eksüdatif ve kuruma etkilerine sahiptir.

Aktif madde çinko oksittir; yardımcı madde - yumuşak beyaz parafin veya petrol jeli.

Kutu ve tüplerde% 10 çinko merhemi üretilir.

Fakrmakodinamika. Çinko oksidin varlığı, ilacın koruyucu ve kurutucu özelliklerini belirler. Aktif maddenin ve vazelin bileşeninin sinerjisi, deri üzerinde koruyucu bir yalıtım oluşturan, tahriş edici maddelerin etkisini azaltan ve etkilenen bölgede yeni döküntüleri önleyen fiziksel bir bariyer oluşturur.

Kullanım endikasyonları aşağıdaki dermatolojik hastalıklardır: pembe liken, egzama, piyoderma, dermatit, intertrigo, bası yaraları, terleme.

Unguentum Zinci, sadece harici olarak kullanılır. Temiz bir cilt üzerinde günde iki kez veya üç kez ince bir tabaka uygulayın. Tedavinin dinamiğine ve hastalığın seyrinin doğasına bağlı olarak, çinko merhemiyle tedavi döngüsünün süresi hekim tarafından ayrı ayrı belirlenir.

İlaç iyi tolere edilir. Aşırı kullanım durumunda aşırı doz tespit edilmez. Uzun süreli kullanımla ortaya çıkan yan etki, epidermisin üst tabakasının tahrişidir. İlaç Unguentum Zinci ilaca aşırı duyarlılık, kaşıntı, yanma, kızarıklık, merhem uygulama alanında döküntüler şeklinde alerjik belirtiler. Ilacın tüm yan etkileri kullanım kesildikten sonra ortadan kayboldu. Gözlerdeki merhemle temastan kaçının. Enfekte yara yüzeylerini açmak için ilacı uygulamak yasaktır.

Çinko merhemi epidermisin çeşitli katmanlarının akut eksüdatif lezyonlarında kontrendikedir ve ayrıca hastanın vücudunun ilacın bileşenlerine olan duyarlılığının artmasıyla kontrendikedir.

Diğer ilaçlar ve alkol ile etkileşim araştırılmamıştır. Unguentum Zinci'nin diğer ilaçların ve ilaç bileşenlerinin farmakokinetik ve farmakodinamik özellikleri üzerindeki etkisine dair bir kanıt yoktur.

Depolama koşulları - doğrudan güneş ışığından korunan bir yerde 15 ° C'yi aşmayan bir hava sıcaklığında saklayın. Çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun.

Diğer ilaçlarla etkileşim - tanımlanmamış.

Raf ömrü 70 aydır. Son kullanma tarihinden sonra çinko merhemi uygulanması tavsiye edilmez. İmalat tarihi ve depolamanın sonu ambalaj üzerinde belirtilmiştir.

trusted-source[11], [12], [13]

Kükürt merhem

İltihap odaklarını ortadan kaldırır ve antiexudatif etkiye sahiptir. Farmakope merhem iki aydan küçük çocuklarda, hamilelik döneminde veya emzirme döneminde, yani güçlü ilaçlarla kontrendikedir.

"Kükürt Merhem" in ayırt edici özelliği, kullanımının kuru cilde neden olmamasıdır. Bu çok nadiren olur. Unguentum sülfuratum neredeyse tamamen güvenlidir.

Ana yan etkiler alerjik belirtiler olarak ortaya çıkabilir - uygulama alanında döküntü ve kaşıntı. İlacın kullanımına kontrendikasyon, içerik maddelerinin duyarlılığını artırır.

Kükürt merhem gebelikte kadınlarda pembe liken tedavisi için izin verilir. Bir ilacın randevu alındıktan sonra ilacın kullanımına izin verilir. Merhem kullanımı da olumsuz bir yan vardır: preparat, yatak ve iç çamaşırı leke özel bir koku vardır. Terapi sırasında ikinci el giysi ve eski yatak takımlarını kullanmak daha iyidir.

Kullanım yöntemi. Liken plakları tamamen yok olana kadar, kafa derisi dışında, etkilenen alanı 2 ila 3 kat periyodik olarak tedavi edin.

Farmakokinetik. Deriye bir kez, sülfürik merhemlerin içeriği, organik kaynaklı maddelerle temas eder ve antimikrobiyal ve antiflojistik etkilere sahip çeşitli sülfitler oluşturur. Yara iyileştirici etkisi olan sülfidlere bağlı olarak hasarlı cilt bölgelerinin bütünlüğünün yenilenmesi ve yeniden canlandırılması teşvik edilir.

Merhem, 25 g'lık koyu renkli cam bankalarda veya 40 gr'lık tüplerde,% 10 ile% 33.3'lük bir aktif madde yüzdesi ile üretilir.

Saklanan standart - karanlık ve serin çocukların ulaşamayacağı (15 üzerinden için kendi orijinal ambalajında C). Donmaya maruz bırakmayın.

Raf ömrü - 24 ay. Son kullanma tarihinin sonunda kullanılması önerilmez. Üretim tarihi ve kullanım tarihi, orijinal ambalajında işaretlenmiştir.

Pembe yoksun çocuklar merhem

Çocuklarda pembe pityriazis tedavisi için, glukokortikoidler ile merhemler sıklıkla kullanılır: fluorocort, flucinar, hyoxisone. Daha önce çeşitli ilaçları uygulamak için çocuk doktoru veya çocuk dermatoloğuna danışmak gereklidir. Doktor, hastalığın seyrinin şiddetini değerlendirebilir ve yeterli tedaviyi önerebilir. Komplike olmayan pembe liken ile özel tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Hastalığın önlenmesi için, çocuğun bağışıklığını sürekli olarak güçlendirmek ve kişisel hijyen kurallarına uymak gerekir. Sertleşme, fiziksel egzersizler, dışarıda yürüyüş için faydalı olacaktır. Tam, doğru ve zamanında beslenme gereklidir.

Pembe liken etkili merhem

Pembe liken ile, eczane zincirlerinde dağıtılan ilaçların çok fazla merhem formunu kullanabilirsiniz. Etkili olan, histamin salımını engelleyen özelliklere sahip ilaçlar. Ne de olsa Zhibera'nın yoksunluğu ile kaşınmaya neden olan histamin.

Bu hastalığın tedavisi sırasında aktif maddeleri kortikosteroid hormonları (hidrokortizon ve prednisolon) olan süspansiyonlar, merhemler, jeller ve kremler kullanılır.

İhmal edilen pembe liken formları ile, bakteriyel enfeksiyonun bağlanmasını önlemek için antibakteriyel ajanlar kullanılır.

Ayrıca, pembe pityriazis tedavisinde, antihistaminiklerin içine reçete yazılır:

  • "Suprastin"
  • "Klaritin",
  • loratadin
  • Zodak '
  • 'Erius'.

Ek olarak, dermatologlar, hastalara enfeksiyonları daha etkili bir şekilde kavramalarını sağlayan immün sistemi uyarıcı ve vitamin kompleksleri önermektedir.

trusted-source[14], [15]

Bilmek önemlidir!

Kırmızı yassı likenlerin bu nadir klinik formu, çeşitli yazarlara göre,% 2 ila% 10'luk tüm dermatoz formlarıdır. Bazen halka şeklindeki odakları oluşturan mercimek kadar büyük, düz, hafif kabarık papüller soluk pembemsi-siyanotik renk ile kendini gösterir. Devamını oku...

Ilaç etkisi

Противовоспалительные местные препараты
Глюкокортикоидные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Pembe liken merhemleri" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.