Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Pamukçuk merhem

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Pamukçuk (kandidiyaz) belirli bir mantar enfeksiyonunun etkilerinin bir sonucu olduğundan, hastalığın semptomlarına (döküntü, kızarıklık, kaşıntı, maserasyon, akıntı) karşı herhangi bir ilaç uygun değildir. Pamukçuktan etkili bir merhem gereklidir, yani, maya benzeri mantar-saprofit Candida albicans'ın doğrudan etken maddesi üzerinde doğrudan etki eden dış etkenlerin yardımıyla etiyotropik tedavi.

trusted-source[1], [2]

Endikasyonları Pamukçuk merhem

Mayadan merhemler kullanılarak ana endikasyonlar: Cilt farklı lokalizasyonu ve mukoza lezyonları (mantar C tropicalis, C. Glabrata, C. Parapsilosis ve C. Krusei, çok daha az sıklıkla patolojiye neden), pamukçuk ya da ürogenital de dahil olmak üzere bir C. Albicans kandidiyazis kandidiyazis - candida vulvovajinitler, balanit, balanopostit. Bunlar, dış maddeleri ve kandidamikoticheskih lezyonlar perianal bölge, koltuk altı, tırnak plakası, makara (onikomikoz) okolonogtevogo deri kullanımı.

Bazı merhemler, özellikle maya mantarları Rhodoturola mucilaginosa, Rhodotorula glutinis, Malassezia furfur, Torulopsis glabrata, Aspergillus ve dermatofit Microsporum, Trichophyton Epidermophyton tarafından provoke mantar hastalıklarının diğer türler için kullanılmaktadır pamukçuğa.

Kadın için pamuktan gelen merhemin hastanın "cinsiyeti" ile farklı olmadığı ve pamukçuktan gelen merhemin kesinlikle farklı olmadığı belirtilmelidir. Bu nedenle her iki partnerde (aynı zamanda kandidiyaz vulvovaginiti olan, onun balansı vardır) ürogenital kandidiyazın zorunlu eşzamanlı tedavisi aynı ilaçlarla gerçekleştirilir.

Ayrıca okuyun:

trusted-source[3], [4], [5]

Tahliye formu

Jinekologlar ve dermatologlar tarafından atanan en etkili antifungal ajanlar listesinde, pamukçuk gibi merhemler için bu tür isimleri içerebilir:

 • klotrimazol merhem, hem de diğer ticari isimleri, aynı etken maddenin Merhemler Candide merhem Kanesten, Canison, Agisten, Lotrimin, Yenamazol, antifungol, Oronazol;
 • nistatin merhem;
 • merhem Pimafucin;
 • Pimafukort merhem;
 • merhem Leworin;
 • Lomexin kremi;
 • Miconazole merhem (Daktar, Daktarin, Mikozon, Surolan ve diğerleri);
 • Zalain (krem);
 • merhem Triderm.

Ancak pamukçuk tedavisinde kullanılan merhemler şunlardır:

 • Acriderm merhem (C. Albicans üzerinde hareket etmeyen kortikosteroid betametazon ve antibiyotik gentamisin içerir);
 • merhem Asiklovir (herpesvirüs ile deri lezyonlarını tedavi etmek için tasarlanmış);
 • Methyluracil merhem (cildin radyasyon yaralanmaları, kötü iyileşen yanıklar, yaralar ve ülserasyon için kullanılır);
 • tetrasiklin merhem (cilt ve subkütan doku enfeksiyöz lezyonlar için kullanılan, suppuration eşliğinde);
 • sintomitsinovaja merhem ve eşanlamlı - Levomekol merhem (antibiyotik kloramfenikol içeren ve püstüler lezyonlar ve deri, yara, kırıklar, yanıklar ve ülser nekrotik iltihapların tedavisinde kullanılır);
 • streptotsidovaya merhem (deri ve deri altı dokusu, kaynar, flegmon, erizipel, yanıklar ve yaraların apsesi için kullanılır);
 • nergis merhem (küçük cilt hasarı ile yardımcı olur);
 • çinko merhem (antiseptik, anti-inflamatuar ve anti-eksüdatif, ancak Candida albicans üzerinde çalışmıyor);
 • oksolin merhem (burun mukozasının viral iltihabı, yanı sıra mesane ve skuamöz lishy için kullanılır).

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Farmakodinamik

Klotrimazolün merhem (merhem Candid, Kanesten ve ark. Kelimeler) ve Candida hücrelerinde peroksidaz mitokondriyal enzimlerin sporlar ve tomurcuklanmıyor çarpar bir kabuk glikoproteinadgezina mantar hücrelerini meydana getirmek üzere gerekli olan, sterollerin sentezini azaltır inaktive bir imidazol türevi klotrimazol, ihtiva eder. Hücrelerin eksikliği steroller mantar plazma zarları sonucunda onların geçirimsizlik kaybeder ve çarpma ve var olmaya onunla fırsat.

Preparasyon Lomeksin vajinal krem aynı etkiye sahiptir, ancak başka bir imidazol türevi pahasına - merhemlerde fentikonazol Zalain aktif antimikotik ajan sertakonazol mikronazol nitrat harekete göre maya mikonazol gelen antimikotikler ve farmakodinamik merhemler olup.

Nedeniyle nistatin (polien antibiyotik mikozaminilnistatinolidu), nistatin merhem mantarların hücre membranı üzerinde hareket eder ve moleküler düzeyde içine gömerek, geri dönüşü olmayan, hücre içi osmolarite elektrolitleri artar mantar hücreleri veren işleminin pH ve oksijen tüketimi seviyesini azaltır. Bütün bunlar agregat içinde sitoplazmik proteinlerin pıhtılaşmasını ve C. Albicans hücrelerinin parçalanmasına yol açar.

Nevtatine benzer bir antifungal etki, pamukçuktan (bir heptaenik aromatik antibiyotik levorin ile) merhem tarafından sağlanır.

Merhem Pimafucin, farmakodinamiği, klotrimazole benzer olan polien natamisin içerir. Merhem Pimafukort, natamisin'e ek olarak, birçok bakteri, antibiyotik neomisin ve hidrokortizona karşı aktiftir, bu da iltihabı ve cildin pamukçukla kaşınmasını giderir.

Tridentum merhem kortikosteroid betametason, antibiyotik gentamisin ve klotrimazol içerir. Klotrimazolun etkisi yukarıda tarif edilmiştir; Gentamisin, bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanmasını önler ve kortikosteroid, inflamasyonu ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Ve tüm bu ilaçlar kandidiyazis semptomlarının görünümünü azaltmasına rağmen, Pimafukort ve Triderm bileşimlerindeki kortikosteroidlere bağlı olarak, kaşıntıdan kaşıntıdan kaynaklanan kaşıntı en etkilidir.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Farmakokinetik

Mukoza içeren vajinal kandidiyazis (pamukçuk) Klotrimazol emilmesi, klotrimazol merhem zarlar, Candid Triderm merhem uygulandı ve merhem 5.10% aşmamaktadır ve (vajina içi uygulama işlemi için), vajinal mukus içerisindeki konsantrasyonu plazmada daha yüksek olduğunda kan ve 2-3 gün boyunca devam eder. Klotrimazol karaciğere dönüşür ve bağırsaktan atılır.

Mukoza zarından geçen nistatin merhem emilmez ve bozulmamış deriden zayıf bir şekilde nüfuz eder, böylece ilacın sistem adsorpsiyonu not edilmez.

Cildin ve mukoza zarının zarar görmemesi durumunda, Pimafukort merhem de zayıf bir şekilde emilir; hidrokortizonun adsorpsiyonu% 1 ila% 5 arasında değişir. Talimatlarda merhem bileşenlerinin biyotransformasyonu hakkında veri yoktur.

Lomexin farmakokinetiğinin açıklamasında, fiorconazole'nin hemen hemen emilmediği ve içeriğinin kanda bulunmadığı belirtilmektedir.

Merhemler için talimatlar Pimafucine, Levorin ve Triderm, adsorpsiyon, sistemik metabolizma ve bu ilaçların atılımı hakkında bilgi içermez.

trusted-source[17], [18], [19]

Hamilelik Pamukçuk merhem sırasında kullanın

Pamukçuk ve mercimek kadınlar için pamukçuk Pimafukort, Mikonazol, Levorin, Zalain ve Triderm merhem kullanımı tavsiye edilmez; merhem Klotrimazol hamileliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.

Hamile merhem Pimafutsin ve nistatinovaya Lomeksin merhem içinde maya enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir ve sadece koşuluyla gebelik sırasında uygulanabilir cenin için potansiyel risk bilinmemektedir anneye sağlaması beklenen yarar.

Kontrendikasyonlar

Pamukçuk merhem kullanımı için aşağıdaki kontrendikasyonlar var:

 • merhem Bu ilaçların bileşenlerine aşırı duyarlılık varsa, klotrimazol (Candida merhem, vb.), Pimafucin, Lomexin, Zalain kullanılmamalıdır.
 • pamukçuk - nistatin ve mikonazolden ucuz merhem - aynı zamanda dermatolojik alerjik reaksiyonlarla kendini gösteren bireysel hoşgörüsüzlük durumunda da kullanılmaz.
 • Merhem Merhem Triderm pimafukort ve akne, ülserasyonlar, deri ve mukoza zarının diğer açık lezyonlara ekzojen steroidler ya da cilt oluşturmaktadır kullanılan zührevi hastalıklar eğilimi yüksek kontrendike reaksiyonlar (çünkü hidrokortizon içeriği).
 • Herhangi alerji belirtileri anamnezi varlığında merhem Leworin kontrendikasyon.

trusted-source[20], [21]

Yan etkiler Pamukçuk merhem

Pamukçuğun hemen hemen her merhemi, ilk etapta, deride ve mukus zarında lokal tahrişe, kızarmaya ve şişmeye neden olabilir. Bu Clintrimazole (Candida merhem), merhem Pimafucin ve Mikazol, merhem Levorin, Lomexin gibi merhem gibi ilaçların karakteristiğidir. Bir ilaç Zalain eritem ve geçici kontakt dermatit provoke yeteneğine sahiptir.

Imidazol türevleri içeren merhemlerin intravajinal uygulaması yanma, kaşıntı, artmış sekresyonlar ve yumuşak doku ve mukoza zarlarının şişmesi ile birlikte olabilir. Baş ve mide ağrısının görünümünü, idrar yaparken rahatsızlığı ve sıklığını dışlamayın.

Merhem veya pimafukort Triderm uzun süreli kullanımı, şerit deri atrofisi (stria), preparasyon pigment aydınlatma cilt uygulama site uygulama noktasında oluşumuna yol açar ve vasküler ağ gibi deri kılcal artırabilir.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27]

Dozlama ve uygulama

Pamukçuktan herhangi bir merhem etkilenen bölgeye günde iki kez ince bir tabaka ile uygulanmalıdır. Merhem uygulanırken hasar bölgesini çevreleyen sağlam deri yüzeyinin 5-10 mm yakalamak için tavsiye edilir.

Merhem Clotrimazole (Candide merhem, vb.) Yaklaşık bir ay boyunca kullanılır; nistatin merhem maksimum 10 gün boyunca kullanılır; Pimafucin merhem 15-20 gün içinde uygulanır. Kadın Limexin ve Pimafucin merhemler günde 1-2 kez (sabah ve akşam) vajinaya ve genital bölgeye ve anüse uygulanan erkeklere enjekte edilmelidir. Merhem pamukçuk belirtileri tamamen ortadan kalkana kadar ve yaklaşık bir hafta boyunca pamukçukun önlenmesi için bir merhem olarak kullanılır.

Kullanım 14-28 gün süreyle günde iki kez merhem pimafukort olabilir, yetişkinler pansuman uygulayabilirsiniz (kandidiyaz veya dermatozların akut formlarında) günde uygulamanın 4-dönüşümü sağladı.

Etkilenen bölgeye hafifçe sürüldükten sonra mikonazol merhem önerilir; Bu ilaç için tedavi süresi 4 haftadır.

trusted-source[28], [29], [30]

Aşırı doz

Üreticilerin ifadelerine göre, pamukçık merhem aşırı doz not edilmedi.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Merhem Clotrimazole (Candida merhem) uygulayarak, ilaçların terapötik etkisi azaldıkça, diğer dış antimikotikler polen antibiyotikler (nistatin merhem, Pimafucin) ile kullanamazsınız.

İncelemede belirtilen pamuktan diğer merhemlerin ilaç etkileşimleri hakkındaki bilgiler talimatlarda verilmemiştir.

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Depolama koşulları

Merhemler Clotrimazole (Candide), Pimafucin, Pimafucort, Zalaine, Lomaxin,

Miconazole merhem, Triderm merhem + 25 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta, ışıktan uzak tutulmalıdır.

Nistatin merhem ve merhem Leworin - + 5-6 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44]

Raf ömrü

Merhemrimazol (Candide, vb.), Nistatin merhem, merhemler Pimafucin, Lomexin, Zalain, Levorin ve Triderm 3 yıl boyunca kullanıma uygundur; merhem Pimafukort - 4 yıl.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49], [50]

Bilmek önemlidir!

Pamukçuk, koşullu patojenik - Candida albicans fungusları adı verilen mikroorganizmaların neden olduğu bir hastalıktır. Potansiyel olarak tehlikeli olan bu mantarlar belirli şartlarda ortaya çıkar, ancak genel olarak, bu mikroorganizmalar insan organları ve sistemleri ile eşit haklara sahiptir ve mükemmel sağlığa sahip bir kişiye karşı tamamen zararsızdır. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Противогрибковые средства

Ilaç etkisi

Противогрибковые местные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Pamukçuk merhem" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.