Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Mantardan etkili merhemler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Mantardan mantar öldürücü merhem, mikozların tedavisinde kullanılan, patojenik mantar-dermatofitler, küf mantarları ve maya mantarları ile yüzeysel lezyonların tedavisinde kullanılan özel bir tıbbi ürün ürünüdür.

Bu merhemleri kullanmanın amacı, insan hastalıklarına neden olan yaygınlığın dördüncül yerini işgal eden mantarları nötralize etmek ve yok etmektir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

ATC sınıflandırması

D01AE Прочие противогрибковые препараты для наружного применения

Endikasyonları Bir mantardan merhemler

Merhemler, mantarın kullanım için tıbbi endikasyonlar Fusarium ve ark. (40 fazla fungal saldırı Microsporum, Trichophyton, Epidermophyton, Malassezia, Exophiala Pityrosporum, Scytalidium, Onychocola Aspergillus, Candida geliştirmek sistem dışı (harici) mantar patolojilerin hemen hemen tamamını kapsamaktadır türleri).

Bu hastalıklara mikoloji uzmanları şunları içerir:

 • farklı lokalizasyon dermatomikozu (rubrofitik, epidermofitik ayaklar, inguinal epidermofitik);
 • Microsporum spp. (Mantar);
 • kafa derisinin dermatofitozu (trikosporia, trikofitozis, favus);
 • onikomikoz (tırnak plakalarına zarar) ve paronişi (manikür hasarı);
 • yüzeysel kandidiyaz;
 • çok renkli, acımasız ve zona.

Mantardan ve psödomikozis (eritrazis, aksiller trikomikoz, vb.) Ile etkili bir merhem gereklidir.

Ayrıca bkz. - Yüzeysel mikozların patojenleri

trusted-source[7], [8]

Tahliye formu

Mantardaki merhemlerin aşağıdaki adları, spesifik fungal patolojilerin tedavisi için ana amaçlarına göre alt gruplara ayrılır. Aynı aktif maddeye sahip preparatların eşanlamları, ancak diğer ticari isimler altında üretilen parantezler parantez içinde belirtilmiştir.

Dermatomikoz, mikrosporia, deri kandidiyaz tedavisinde mantardan merhemler:

 • merhem Terbinafin (Terbifin, Terbinox, Thermicon, Lamikan, Lamizil, Lamizilil, Medofloran, Mikoterbin, Exifin, Fungoterbin);

 • merhem Nizoral (Ketoconazole, Ketodin, Mikosept, Mycosoril, Fungoral, vb);

 • Klotrimazolün merhem (Klotrimafarm, Candid merhem Kanesten, Canison, Klomazol, Klotriran, Vikaderm, Lotrimin, Mikosporin, Fungitsip ve diğ.).

Terbinafine, Nizoral ve Klotrimazol mantarlarından merhemlerin analogları - Kanespor (Bifonazol, Bifosin, Bifunal, Mycospor) preparatları; Miconazole (Miconazole Hexal, Mycisone, Dactarine); Mifungar (Oksikonazol).

Ayrıca, farklı lokalizasyon ve maya mantar hastalıklarının dermatofîtozu ile Undecin fungusundan (Tsinkundan, Mikoseptin) ucuz merhem kullanılabilir.

Kükürt merhemi günümüzde seboreik dermatitin etken maddesi olan Malassezia furfur'un yanı sıra fususun neden olduğu mantardan çok etkili bir merhem olarak kabul edilmektedir.

Onikomikoz tedavisinde kullanılan mantar merhem Anahtar isimleri: Exoderil (naftifin), klotrimazol, Mifungar, Mİkonazol, Lamisil (Terbinafin vb eş.). Bu üre ilavesi ile bir merhem oluşan bir kit şeklinde açığa çıkan uygun bir formu vardır tırnak mantar Kanespor ve merhem, tarafından tavsiye, yapıştırıcılar ve (yumuşak keratin saflaştırılması için tırnak yatağı) kazıyıcı (etkilenen tırnak plakaları yumuşatmak için).

Bundan başka, onikomikoz tedavisi için enfekte dik tırnak plakasını çıkarmak için mantar karşıtı tırnak cilası Lotseril veya Lotseril çözeltisi (antimikotikler amorolfin ihtiva eden) ve bir özel grubu kullanmak mümkündür - Mikozan.

Ayrıca okuyun - Tırnaklardaki mantarlardan merhem ve kremler

Mantarların önlenmesi için önerilen dermatologlar merhemler (özellikle azaltılmış bağışıklık ile) - 4-5 aydan uzun süre kullanılmaması gereken Mifungar ve Miconazole.

Ayak mantarı kendilerini korumak isteyenler, genellikle jel parçası olarak mantar 911. Bir merhem gibi bir bakterisit madde triklosan, fenol, çinko cilt, hem de uçucu yağlar bir dizi kurur (okaliptüs içerir görünen kozmetik ayak Gribkosept için her türlü yardımı sağlayabilir ardıç, çay ağacı, lavanta ve adaçayı). Ayakların aşırı terleme karşı Antiseptik merhem Teymurova (Teymurova macun) 'dir. Eh, sözde Norveçli merhem - Bu Neutrogena Norvegienne® Formule (Norveç formülü) tabanındaki topuklar ve kallus üzerine cildi yumuşatmak için bir Fransız krem besbelli.

Tayland'da üretilen “yeşil merhem” ve “mavi merhem” (merhem tabanının rengi açısından) olarak adlandırılan eklem ağrısından elde edilen balsamlar, mantardan gelen merhemlerle hiçbir ortaklığa sahip değildir. Belki de undecylenic asit içeren ve ortama mavimsi-yeşil renkli bir bakır undesilenat veren Undecin mantarından yukarıda bahsedilen merhem olmuştur.

Mantardan Çin merhemleri: Au Kah Chuen Fugical Krem (PN Phramaceutical) ve Hua Tuo Xian Gao Antifungal Merhem (Song Hua Pharmaceutical). Talimatlara göre ilk araç, merhem içinde çinko oksit ve difenhidramin klorür (difenhidramin) içeriğine bağlı olarak kaşıntı ve iltihap giderici, mikoz ve ringworm kullanılabilir. İkinci merhem mikoz, uyuz ve egzama tedavisi içindir. Kompozisyonunda: klotrimazol, salisilik asit, kafur, bitkinin Chimonanthus praecox ve Simmonsdia schinensis (jojoba) yağı.

Mantar tedavisi için ek araçlar şunlardır:

 • keratinizasyonu yumuşatmak ya da fungal mantar iltihabı sahasında kesip çıkarmak için kullanılabilen salisilik merhem (akne, yağlı sebore, egzama için kullanılır);
 • çinko merhem (bir dezenfektan ve bir büzücü, yani, bir kurutma maddesidir);
 • Yam'ın merhemi (salisilik asit + çinko oksit).

Mantar hastalığının komplikasyonları durumunda, bakteriyel enfeksiyonlar, Triderm, tetrasiklin merhem, antibakteriyel merhem Levomecol gibi ilaçlarla ilişkilidir. Iltihaplı deri altı nodüller irin oluşturmak üzere - eğer - lezyonlarda organizma mantar Sporothrix schenckii (sporotrikoz) merhem ya da merhem Wisniewski ihtiolovaya gerekebilir ve eksüda çıkarılmasından sonra - de propolis merhem iyileştirir.

Antifungal ajanlar bor ya da (bitlere karşı antiseptik) borik vazelin merhem ve değildir merhem Stellanin (cerahatli yaralar ve apseler, ve ayrıca, aşınma, kopma ve diğer tedavisine yönelik. Cilt lezyonlar).

Dermatologlar ve terapötik etkinlik değerlendirmesi merhem mantarın önerilere dayanarak, klotrimazol ketokonazol (Nizoral), bifonazol, mikonazol, terbinafin ve Mifungar antifungal ilaçlar baş.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Farmakodinamik

Çeşitli aktif farmasötik bileşenlere rağmen, birçok merhem mantarlarının farmakodinamiği aynıdır.

Bu nedenle, aktif madde ve makaleler, Klotrimazol merhem Merhemi (klotrimazol) Kanespor (bifonazol) Nizoral (ketokonazol), mikonazol (mikonazol nitrat) 'e göre ilaç imidazol Antimikotik'nın bir gruptur. Bu mantarların hücre duvarlarını oluşturmak için gerekli olan, ergosterol, trigliseridler ve fosfolipidler sentezini engelleyerek mantarların hücre zan. Yani, mantarlar çoğalamaz ve ölemez.

Aktif bileşen merhem Terbinafin (. Terbinoks, Termikon, Lamisil®, Fungoterbin ve diğerleri) etki benzer bir mekanizma - terbinafin hidroklorür, hem de bazik madde merhemler Exoderil - naftifin hidroklorür, sentetik allilamin antimikotikler gruptur. Mantar ve üzerine aynı prensip çalışmaları azoller oksikonazol merhemler Mifungar madde grubunun bir parçasıdır.

Triderm merhemin antifungal etkisi klotrimazol sağlar; Preparasyonda bulunan antibiyotik gentamisin, bakteriyel enfeksiyonla savaşır ve betametazonun GCS'si enflamasyonu ortadan kaldırır ve cildin kaşınmasını azaltır.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Farmakokinetik

Kural olarak, ilaçların farmakokinetiği dış ilaçlara yönelik talimatlarda açıklanmamıştır ya da ilacın oral varyantlarında maddelerin alınması ve ortadan kaldırılması mekanizmasına ilişkin veriler verilmiştir.

Merhemler Terbinoks içerdiği Terbinafin, Lamisil® ve diğ., stratum corneum deri ve hareket içine dağıtır; gündüz böbrekler yoluyla çıkış minimum hacimde (en fazla% 5-6) içinde kan dolaşımına girer ve bir. Böylece ilacın sistemik etkisi pek mümkün değildir.

Aynı şekilde, Exoderyl merheminin aktif bileşeni olan naftifin hidroklorür de aynı şekilde davranır, ancak iki kez daha atılır (yarı ömür 48-72 saate kadar sürer).

Nizoral mantarın merhem farmakokinetiğini açıklayan üreticiler, ketokonazolün sistemik kan dolaşımına nüfuz etmediğini belirtiyorlar.

İncelemede bahsedilen ilaçların geri kalanına yönelik talimatlarda, adsorpsiyon ve biyotransformasyon sorunu ele alınmamıştır.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23]

Hamilelik Bir mantardan merhemler sırasında kullanın

Mantardan merhem topikal olarak uygulanmış olmasına rağmen, bu farmakolojik grubun tüm preparatları hamilelik sırasında kullanılamaz.

Gebe kadınlar için Triderm, Miconazole ve Undecin kullanma olasılığı hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Merhem Mifungar hamilelik ve emzirme döneminde yasaktır. Merhem klotrimazol, terbinafin ve Kanespor gebeliğin ilk üç sırasında kullanılmaz ve daha sonraki bir tarihte kullanmak gerektiği konusunda karar dikkate fetüse risk olasılığını almalıdır hekim tarafından kabul edilmektedir.

Gebelik sırasında mantarın merhem kullanımı aynı prensipler Exoderyl ve Nizoral ilaçlar için geçerlidir.

Kontrendikasyonlar

Mantardan hemen hemen her merhem, kullanım için belirli kontraendikasyonlara sahiptir.

Merhem Terbinafin, Klotrimazol, Mikonazol, Mifungar ve Kanospore, bu ilaçların maddelerine karşı bireysel aşırı duyarlılık tespit edilirse (yardımcı madde dahil) uygulanmaz.

Terbinafin, iki yıldan küçük çocuklarda mantar tedavisi ve kontrendikedir - Minungar - altı yaşından küçük;

Triderm deri tüberkülozu, sifiliz, kızamıkçık, su çiçeği için kullanılmaz;

Mikonazol ve Nizoral karaciğer ile ilgili problemler için önerilmez;

Exodermil ve Kanospore çocuklar için kontrendikedir ve eğer merhem uygulamasında cilt hasarı varsa;

Derideki herhangi bir iltihaplanma süreci, undesilenik aside (Undecin, Tsinkundan, Mikoseptin) dayanan merhemlerin kullanımı için mutlak bir kontraendikasyondur.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

Yan etkiler Bir mantardan merhemler

Cildin cildine mantardan uygulanan merhemler sistemik yan etkilere sahip değildir, ancak bu gibi istenmeyen dermatolojik etkiler mümkündür:

Terbinafin - ciltte kızarıklıklar, kızarıklık, deri altı dokunun şişmesi, epidermal hücrelerin nekrozu.

Klotrimazol, Miconazole, Exodermil, Nizoral ve Undecin - hiperemi ve kaşıntı ile birlikte lokal deri tahrişi.

Mifungar, Kanespor - alerjik dermatit, uygulama alanlarında ağrı, saç foliküllerinin iltihabı, çatlak ve yosun görünümü.

Triderm - kaşıntı ile yerel tahriş, tedavi edilen cilt bölgelerinin kuruması, vücuttaki tüylerin artması, renksiz lekelerin görünümü.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Dozlama ve uygulama

Mantardan merhem kuru temiz bir cilt (veya tırnak) üzerine ince bir tabaka uygulanmalıdır:

Terbinafin, Miconazole, Nizoral - günde 1-2 kez (sabah ve akşam), tedavi, günlük merhem uygulaması ile bir buçuk aya kadar sürebilir.

Klotrimazol - günde 2-3 kez (sonraki sürtünme ile), uygulama süresi - bir aydan fazla;

Triderm - 15-30 gün boyunca günde iki kez;

Mifungar, Ekzoderil - bir gün boyunca, tedavi süreci iki ila dört hafta arasında değişir, ancak iki aya kadar sürebilir; Onikomikoz durumunda, etkilenen tırnak plakalarını yumuşatıp çıkartın, Kanespor ve Mikozan kitleri yardımcı olacaktır.

Merhemler Undecine, Tsinkundan ve Mikospor, günde bir kez olmak üzere üç hafta boyunca günlük olarak uygulanmalıdır.

Bu merhemlerin üreticileri tarafından belirtildiği gibi, uygulamada aşırı dozları tespit edilmemiştir.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Mantarların mantarlar ile olan etkileşimleri Terbinafin, Triderm, Exoderyl, Miconazole ve Nizoral saptanmaz, Mifungar Undecin merhemleri çalışılmamıştır.

Polimerik antimikotiklere (Nystatin ve diğerleri) dayanan merhemlerin klotrimazol ve merhemlerle eşzamanlı uygulanması, ikincisinin etkinliğini azaltır.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48], [49]

Depolama koşulları

Mantarlardan (aktif farmasötik bileşenlerden bağımsız olarak) merhem karanlık bir yerde t + 25 ° C'de saklanmalıdır.

trusted-source[50], [51], [52], [53], [54], [55]

Raf ömrü

Raf ömrü Exozderil ve Nizoral 5 yıl, Kanespor - 3 yıl, Undec - 2 yıl; Kalan merhemler, müstahzarın ambalajında belirtilen tarihe kadar kullanıma uygundur.

trusted-source[56], [57], [58], [59], [60], [61], [62]

Mantardan merhem için tarifler

Ev ilaçları ile tedavi edilmeyi tercih edenler için, mantardan merhem tarifleri okuyacağız. En yaygın olarak kullanılan, asetik merhemdir.

Bu popüler ama değerlendirme bakılırsa, sirke ve yumurta mantar ile değil etkili merhem ham tavuk protein, sirke bir çay kaşığı ve vazelin ya da gliserin bir miktarda yapılır. Asetik öz, bir cildin kimyasal yanmasına neden olabileceğinden, bu tür maddeyi sadece cildin (ya da tırnağın) şaşalı bölgesine yerleştirmek ve çok doğru bir şekilde yapmak gerekir.

Ayrıca mantardan ev yapımı merhem gibi tarifler vardır:

 • rendelenmiş kök zencefil (çorba kaşığı) + elma sirkesi (çorba kaşığı) + susam yağı (çay kaşığı).
 • ince rendelenmiş sarımsak (çorba kaşığı) +% 9 sofralık sirke (çorba kaşığı) + mısır nişastası (1-1.5 çay kaşığı);
 • çinko merhem (30 g) + köknar yağı (10-12 damla) + çay ağacı yağı (15 damla).

Belki bu fonların birisi mantar kurtulmak yardımcı olacaktır, ancak hiçbir etkisi ile, ilaç ilaçlara dönüp, doktor tavsiyesi üzerine, mantar merhemi (Bu derlemede öne sürüldü olanların bir) satın almak daha iyidir.

Bilmek önemlidir!

Kandidiazis (kandidiyazis, kandidozis, pamukçuk) Candida'nın maya benzeri mantarlarının neden olduğu bir hastalıktır. Candida cinsi mantarlar tüm mukoza zarlarını, deriyi, tırnak sırtlarını, tırnakları etkileyebilir, hematojen yolla yayılabilir, çeşitli organ ve sistemlere zarar verebilir (kandidazis). Devamını oku...

Farmakolojik grup

Противогрибковые средства

Ilaç etkisi

Противогрибковые местные препараты

Analoglar ve benzer hazırlıklar

Mantardan spreyler

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Mantardan etkili merhemler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.