Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Osteochondrosis için merhemler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Eklemlerdeki kan akışının bozulması nedeniyle, çevredeki ve fibröz kıkırdaklı doku patolojik olarak değişmeye başlar, bu bozuklukların lokal tedavisinde, osteokondrozdan merhem uygulanması önerilir.

Kondrositlerin sentezi (kıkırdak hücreleri) ve lifli proteinler (kolajen) indirgenmesi kıkırdak biyomekanik özelliklerini azaltır ve bu da doku nekrozu, subkondral kemik ve eklem yeri tahribatına yol açabilir. Her durumda, osteokondrozis merhem kullanımı için endikasyonlar artralji (genellikle diğer anatomik yapılara yayılan eklem ağrıları) gibi klinik semptomların varlığıdır; hipoestezi (etkilenen eklemler bölgesinde mekanoreseptörlerin duyarlılık kaybı); Eklemi çevreleyen dokuların şişmesi (özellikle alevlenme döneminde); inflamasyon; Eklemlerin dinamik sınırlamaları.

Herkes için, osteokondrozun en iyi merhemi, bu semptomlarla başa çıkacak ve yan etkilere neden olmayacaktır.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Tahliye formu

Hastalığın lokalizasyonundan bağımsız olarak, servikal, torasik ve pelvik osteokondrozlu merhemler aynıdır.

Bir osteochondrosis'ten merhemlerin doktor isimleri tarafından önerilir:

  • Osteokondrozis olarak antienflamatuar merhem bazlı steroidal olmayan anti-iltihabik maddeler (NSAID'ler): (. Dikloran, Voltaren Emulgel, Diklak-jel, vs) Merhem Diklofenak, Ketonal merhem (. Valusan, Fastum jel Bystrumgel ve diğerleri), ibuprofen (Ibutop jeller Daldırma Kabartma ve diğerleri). Bu maddeler, ağrıyı hafifletmek için, bunların herhangi bir dejeneratif disk hastalığı atak sırasında bir merhem olarak kullanılabilir.
  • merhemler Osteokondrozis anestezi Yukarıdaki preparatlar NSAID grubu arı zehiri Apizartron (Apifor, Ungapiven) ile merhemler mentol (Menovazin Bom Bungay, Efkamon) ve merhem içerir yanında.
  • Merhemler Osteokondrozis Isıtma (daha kesin olarak, ısıtma ya da mestnorazdrazhayuschee) Kapsikam (Betalgon, Espoli), terebentin merhem ve Metol, kafur ya da arı zehri içeren en ürünleri.
  • Osteokondrozda Mazi-kondroprotektörler: Kondroitin merhem (kondroitin, kondrasil, kondroksit), homeopatik merhem, Amaç T.

T ile temsil edilen Homeopatik merhem osteochondrosis kompleksi Amaç ve Traumel merhem (ve jel) Biyolojik Olarak Heilmittel Topuk GmbH (Almanya) üretilen anlamına gelir. Bu dikkat edilmelidir ki, bu eklem ile ilgili sorunlar olması durumunda kullanılabilir olsa da çürük, kanamalar, yanıklar, soğuk çarpması, ve yumuşak doku apseler için geçerli uzun homeopatik, anti-enflamatuar ve analjezik jel Traumeel.

Heparin merhem antikoagülanlara karşılık gelir ve varisli damarlar, tromboflebit, flebit, hemoroidal koniler, deri altı hematomların tedavisinde kullanılır.

Doloben merhem, heparine ek olarak, dimeksid ve dekspantenol içerir; çürükler, çürükler, gergin kaslar veya bağlar ile kullanılması tavsiye edilir.

Eklem veya merhem için Balm Dikul, miyozit, artrit ve osteokondrozun varlığından kaynaklanan masaj için bir araç olarak kullanılması önerilir. Bu aracı bileşimi topalak yağı, çay ağacı, bitkisel özleri (kalça, ısırgan otu, papatya, Aloe ve ark.), propolis ve mumyalar, arı zehiri dahil ve safra ve kolajen hidrolizat (tıbbi jelatin) ve dekspantenol ayı vardır.

Merhem İlaç preparatlarına beygir gücü uygulanmaz, mentol, E vitamini ve lavanta esansiyel yağı ile ayak için bir jeldir.

Mide ağrıları ve ülserler ve yumurtalık kistleri kabızlık (alarak) her şeyi tedavi etmek için teklif bitkisel yağ, balmumu ve yumurta sarısı, bir ev yapımı karışımı - Bir sözde mucize merhem Elena Seymovoy (başka düzenlemelerde, adı Valentine görünür). Büyük olasılıkla, eklem ağrısı, bir parçacık halinde kuru mantar hazırlanması için (100 gr) için mantar daha uygun merhem halk reçete, ise domuz, domuz yağı veya ghee 100 g homojen karıştırılır.

Incelemede sunulmuştur osteoartrit düşük merhemler,: Menovazin, terebentin merhem Bom Bungay, diklofenak merhem, macun ve (böylece iki katı kadar aynı kondroitin sülfat merhem Chondroxide içeren) bir merhem kondroitin Hondrasil.

Ayrıca okuyun:

trusted-source[6], [7]

Farmakodinamik

Osteochondrosis için kullanılan çeşitli merhemlerin farmakodinamiği, bir temsili oluşturmayı ve bu ilaçların bu semptomatoloji ile nasıl çalıştığını gösterir.

Osteochondrosis NSAID (diklofenak, Ketonal, ibuprofen gibi) göre analjezikler ve anti-inflamatuar bir merhem üretiminin engellenmesi ve böylece, iltihaplanma ve ağrının azaltılması için, inflamatuar mediatörler (prostaglandinler) etkiler.

Tüm lokal tahriş edici ajanların analjezik etkisi, deri reseptörleri ve sinir uçları (ağrı sinyallerini kesen), kılcal damarların refleks dilatasyonu ve hasarlı bölgeye kan akışı üzerindeki etkilerine dayanır. Terebentin merhemi, çam reçinesinden elde edilen terebentin yağı içerir ve aynı şekilde apizartron merheminde arı zehiri de çalışır.

Merhem aktif maddeler Kapsikam - vanillinonamide (acı biber kapsaisin alkaloid sentetik yerine), terebentin ve kafur. Mentol içeren merhemler ayrıca şunları içerir: metil salisilat, yani inflamatuar asetilsalisilik asit (Bom-Benge); kafur, karanfil ve okaliptüs yağı (Efkamon); lokal anestezikler benzokain ve novokain (Menovazine merhem).

Merhemler-hondroprotektory (kondroitin merhem Hondrasil ve ark.) (Kıkırdak doku kurdu olan), endojen sülfatlanmış glikosaminoglikan benzer kondroitin 4-gidrogensulfat hayvan oluşmaktadır. Kondroitin sülfat molekülleri, dimetilsülfoksit (dioksin) nedeniyle kıkırdak dokusuna ve eklem sıvısına nüfuz eder; Kıkırdak baz matrisi - kondrositlerin uyarıcı bozulması ve proteoglikanlar aktivasyon sentez işleminin bir yavaşlamaya neden olur.

Arnika ekstreleri, zehirli sarmaşık Rhus Toxicodendron (tahriş edici deri), davlumbaz tath köpek üzümü, Solanum Dulcamara toksin içeren (triterpenoidlere ve steroidler) da dahil olmak üzere bir düzineden fazla bileşenleri dışında homeopatik merhemler da kondrokoruyucu ilişkindir amacı, T,,,, koloidal bileşimi silisik asit (Acidum silicicum), süblime sülfür (kükürt), koenzim A, göbek bağı ve sığır ve diğerlerinin plasental dokularda ekstreleri. üretici osteokondrozis ile homeopatik merhem sadece boleuto sahip olduğunu iddia aksiyon yöneten, aynı zamanda yeni kondrositlerin oluşumunu harekete geçirerek, kıkırdak dokunun yeniden stimüle eder.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Farmakokinetik

Merhem Diklofenak ve Ketonal Merhem hızla cilde emilir, kısmen sistemik dolaşıma girer ve plazma proteinlerine bağlanır. En yüksek aktif madde konsantrasyonuna ulaşma süresi neredeyse 120 dakikadır. Bu ilaçların metabolizması karaciğerde gerçekleşir, transformasyon ürünleri 1.5-2 saat içinde böbrekler tarafından atılır.

Uygulamadan sonra, merhem-kondroprotektörler (kondroitin merhem) ayrıca kan içine nüfuz eder ve eklem içi sıvı ve kıkırdakta birikir; Kondroitin sülfatın biyoyararlanımı,% 12'den biraz daha fazladır ve maksimum içeriği yaklaşık 3.5 saat sonra kaydedilir. İdrarla bir gün içinde vücuttan atılır.

Diğer merhemlerin (terebentin, Amaç T, mentol veya arı zehiri) farmakokinetiği, preparatların talimatlarında açıklanmamaktadır.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19]

Hamilelik Osteokondrozdan merhemler sırasında kullanın

Çoğunlukla gebe kadınlarda osteokondrozdan merhem kullanımı önerilmemektedir. Merhem Diklofenak gebeliğin son üç ayında, ketonal merhem, yanı sıra terebentin, mentol, kafur ve arı zehiri ile merhem - gebelik boyunca yasaktır.

Talimatlara göre, hamilelik ve emzirme sırasında merhem-kondroprotektörler (kondroitin merhem, vb) sadece kesinlikle gerekli olduğunda reçete edilmelidir

Çoğu homotoksik ilaç gibi, gebe kadınlarda osteokondroz için homeopatik merhem kullanılmamalıdır.

Kontrendikasyonlar

NSAID'ler (merhem Diklofenak, Ketonal merhem, vb) ile merhemler bronş ve alerjik rinit ve dermatit spazmları kontrendikedir.

Mentol, Capsicum, Bon-benga, terpantin merhem, merhem ile merhemler T'nin amacı, bu ajanların bileşenlerine artan reaksiyona uygulanmaz.

Kontrendikasyonlar merhem Apizarthron cilt hasarı ve dermatolojik hastalıklar yanı sıra böbrek problemleri içerir; Osteokondrosis için merhem-kondroprotektörler - uygulama, alerji, deri hastalıkları, tromboflebit alanında akut enflamatuar süreçler.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24]

Yan etkiler Osteokondrozdan merhemler

Kaşıntı ve döküntüleri NSAID merhem Kapsikam ve hedef T kondroitin merhemler, arı zehiri (Apizartron) ve terebentin merhem ile merhem göre merhemler kullanılarak olabilir.

Merhemlerin mentol ile yan etkileri genel halsizlik, kan basıncını düşürme, baş dönmesi olarak ifade edilebilir.

trusted-source[25], [26], [27], [28]

Dozlama ve uygulama

Osteokondrozis merhemleri, etkilenen eklem bölgesinde cilde az miktarda ilaç uygulanarak dışarıdan uygulanır (kolayca gömülür):

  • kafur, terebentin merhem ve arı zehiri ile merhem içeren merhemler - günde bir kez;
  • merhemler Diclofenac, Ketonal, Kapsikam - günde iki kez (1-2 g);
  • merhem-kondroprotektörler - gün boyunca 3-4 kez (ekstrüde merhem kolon 1-1.5 cm);

Osteochondrosis için homeopatik merhem Aim T - günde beş defaya kadar.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Aşırı doz

Tarif edilen ilaçlar için talimatlarda, bunların aşırı doz not edilmemiştir.

trusted-source[36], [37], [38]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Merhem Diklofenak ve Ketonal Merhem dış kullanım için antimikrobiyal ve antifungal ajanların etkisini güçlendirir.

Diğer merhemlerin üreticiler tarafından etkileşimi hakkında bilgi verilmez, ancak diğer merhemlerin ve herhangi bir yerel çarenin eş zamanlı kullanımından kaçınılması önerilir.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43]

Depolama koşulları

Merhemler Diklofenak, Ketonal, Amaç T, Apizartron t + 25 ° C'de saklanmalıdır; merhem-kondroprotektörler - t <+ 20 ° C de; Mentol ve terebentin merhem ile merhemler - t <+ 15 ° C için;

trusted-source[44], [45]

Raf ömrü

İlaçların raf ömrü paket üzerinde belirtilmiştir.

trusted-source[46], [47], [48], [49]

Bilmek önemlidir!

Hastaya göre rehabilitasyon ve tedavi önlemlerinin hedef alanı işlemi ve süresi yapısına doğrudan bağlıdır - hastalığı (patolojik alt-tabakalar, akut semptomlar) veya hasta (bireylerde bozuklukların sotsiosomatopsihicheskih toplama) üzerine dikkat vurgulama. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Osteochondrosis için merhemler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.