Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Osteokondrozdan tabletler

Makalenin tıp uzmanı

Ortopedist, onkoortoped, travmatolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Osteochondrosis her zaman kapsamlı bir şekilde tedavi edilmeli ve aynı zamanda bir omurga ve nörolog tarafından hastanın kapsamlı bir muayenesinden sonra tedavi edilmelidir. Baş ağrısı ve migren, intervertebral herni, siyatik ve lumbago: Ciddi komplikasyonların gelişimini provoke edebilir gibi, bu hastalığın tedavisi ile gecikme etmeyin.

ATC sınıflandırması

M01AX Прочие нестероидные противовоспалительные препараты

Endikasyonları Osteokondrozdan tabletler

Eğer (arka ve göğüs bölgesine, baş dönmesi, parmakların uyuşma, omurganın servikal kısmında ağrı akut ağrı) dejeneratif disk hastalığı belirtilerinin bir az birine sahip olduğunu düşünüyorsanız, hemen bir uzmana yardım almalısınız. Sadece osteochondrosis için etkili ilaçları reçete edebilir.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Farmakodinamik

Popüler ilaç "Diclofenac" örneğini kullanarak osteokondrozdan tabletlerin farmakodinamiklerini ve farmakokinetiğini düşünün.

Bu ilaç antipiretik, anti-inflamatuar, analjezik bir etkidir. Diklofenak sodyumun aktif maddesi, araşidonik asit dahil olmak üzere belirli asitlerin metabolizmasını bozan sikloksin gazını ayrımcı bir şekilde inhibe eder. Bu sayede iltihap bölgesinde prostaglandin miktarı önemli ölçüde azalır.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Farmakokinetik

Ilacın tam ve hızlı emilimi, ancak aynı anda gıda alımı ile, yavaşlayabilir. Plazmada bulunan madde miktarı doza bağlıdır. Çoklu kabul ile, farmakokinetik özellikler değişmez.

Biyoyararlanım% 50'dir. Plazma proteinleri ile diklofenak sodyum% 99'a bağlanır. Aynı zamanda sinoviyal sıvıya nüfuz edebilir. Maddenin karaciğerden ilk geçişi sırasında metabolizmanın% 50'si açığa çıkar. Hastaya hepatik veya böbrek yetmezliği teşhisi konulursa, metabolitler safra ile birlikte atılırlar. Anne sütü içine nüfuz eder.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Hamilelik Osteokondrozdan tabletler sırasında kullanın

Osteokondroz, hamileliğin başlangıcından önce mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi hastalıklardan biridir. Ancak hamilelik sırasında mükemmel sağlıklı kadınlarda bile, servikal omurganın osteokondrozu olabilir. Her türlü osteokondrozu başarıyla tedavi eden tabletler, hamile kadınların tedavisi için tamamen kontrendikedir. Bu, fetüsün gelişimini ve hastanın kendi durumunu olumsuz yönde etkilemeleri gerçeğiyle açıklanabilir.

Bu nedenle, bir kadın hamilelik sırasında osteokondroz belirtileri varsa, çeşitli ilaçsız yollar reçete edilir.

Kontrendikasyonlar

 1. Myastenia.
 2. Midede ülser.
 3. Midede kanama.
 4. Kalp yetmezliği.
 5. Karaciğer ve böbrek hastalıkları.
 6. Bronşiyal astım.
 7. Glikoz eksikliği.
 8. Aspirin üçlüsü.
 9. Ateroskleroz.
 10. Aritmi.
 11. Bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Yan etkiler Osteokondrozdan tabletler

 1. Alerji.
 2. Taşikardi.
 3. Bradikardi.
 4. Baş dönmesi.
 5. Baş ağrısı.
 6. Mide bulantısı ve kusma.
 7. İshal veya kabızlık.
 8. Kas güçsüzlüğü.
 9. Oligüri.
 10. Anemi.
 11. Anoreksiya.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Dozlama ve uygulama

Tabii ki, sadece bir hap ile bu hastalığı tam olarak tedavi edemezsiniz, ancak bunlar kompleks terapide önemli bir bileşendir. Osteochondrosis ile savaşmak için kullanılan başlıca tıbbi yöntemler arasında, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan, çeşitli kaslara sahip ilaçlar, arka kaslardaki spazmları rahatlatır ve ağrıyı azaltır.

 1. Analjezikler veya ağrı kesici ilaçlar.
 2. Antispazmodik.
 3. Anti-inflamatuar etki ile preparatlar.
 4. Hondroprotektory.

Eczanelerde çok sayıda farklı ilaç bulabilirsin ama hangisi daha iyi? En popüler tabletleri osteokondrozdan düşünelim:

 1. Protekon.
 2. Travma.
 3. Çeşitli vitamin kompleksleri.
 4. Nikotinik asit.

Protekon

Osteokondrozu tedavi etmek ve önlemek için kullanılan steroid olmayan anti-inflamatuar ilaç. İlaç, bu tür aktif bileşenleri içerir: glukozamin sülfat ve kondroitin sülfat. Bu bileşim nedeniyle, bu ajanın kıkırdaklı doku üzerinde rejeneratif bir etkisi vardır. Analjezik ve anti-inflamatuar etkiden farklıdır.

Yetişkin hastalar için standart doz: 24 saatte bir tablet üç kez. Doktor başka bir tedavi süresi öngörmüyorsa tedavi süresi üç aydır. Böyle bir ihtiyaç varsa, diğer analjeziklerle birlikte kullanabilirsiniz.

İlacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar, fenilketonüri, tromboflebit, kanamayı içme ilacı yasaktır. Bebeği emziren hamile kadınları veya kadınları tedavi etmek için kullanmayın. Hasta diyabetes mellitus teşhisi konulduğunda reçete edilmez.

Proton iyi tolere edilir, ancak bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı, uyuşukluk, ishal, mide bulantısı olabilir.

trusted-source[26], [27]

Traum

Aktif inflamatuar omurga hastalıkları, hem de onun yaralanmaların tedavisi için kullanılır Popüler homeopatik ilaç. Aşağıdaki aktif maddeler tıp bulunmaktadır: calendula offitsinalis, arnika montana, Achilleio millefonium, güvercin ağacı virginiana, Aconitum napellus, Atropos belladonna gepar sulfuris, Merkurius sollyubilis, simfitum offitsinale, hamommila rekutita, koyungözü, Hypericum perforatum Echinacea Purpurea.

Osteokondrozun tedavisi için standart doz 24 saatte bir tablettir. Yemekten önce ilacı alın (15 dakikadan önce değil). Tablet yutulmamalı veya çiğnenmemeli, tamamen çözülene kadar ağzınızda kalmalıdır.

Lösemi hastaları, tüberküloz, laktoz intoleransı ve ilacın bileşenleri, multipl skleroz, AIDS ilacını almak yasaktır. On iki yaşından küçük çocukları tedavi etmek için kullanılamaz. Hamile kadınların tedavisi için, önce bir doktora danışmak önemlidir.

Nadir durumlarda, ilaç alerjik reaksiyonlara neden olabilir, artan salivasyon.

Osteokondrozdan gelen vitaminler

Vitaminler iki büyük gruba ayrılır:

 1. Yağda çözünür (vitaminler K, D, E, A).
 2. Suda çözünenler (vitamin B ve C).

Osteokondrozlu hastalar genellikle hastanın durumunu iyileştirmek ve terapiyi daha etkili hale getirmek için tüm vitamin kompleksleri reçete edilir. Ancak aynı zamanda, B grubuna dahil olan vitaminlere dikkat etmek en iyisidir (B12, B1, B6). Onların yardımı ile, arka alanda ortaya çıkan ağrının gücünü azaltabilir, ayrıca nörolojik bozuklukları ve trofik doku bozukluklarını da azaltabilirsiniz.

Vitaminlere ek olarak, osteokondrozun tedavisinde çeşitli mikro ve makro elementlerin de alınması gerekir: çinko, potasyum, fosfor, magnezyum. Bu sayede kemik dokusu güçlendirilir, kas-iskelet sistemi kan akımı ve omurganın iskelet iskeleti gelişir. Kural olarak, mineral bileşenlerin çoğu vitamin komplekslerine dahil edilir. İnsan vücudunun bireysel özelliklerine dayanarak, katılan doktor tarafından seçildiklerini unutmayın. Vitaminlerin en popüler kompleksleri şunlardır:

 1. Duovit.
 2. Complivit.
 3. VITRUM.
 4. Oligovit.
 5. Pentovit.
 6. Merkez.
 7. Dekamevit.
 8. Yunikap.
 9. Kalsiyum D3-Nycomet.
 10. Supradin.

Ortalama olarak, doktor terapisi gerektiğinde bu dersi uzatabilse de, yaklaşık bir ay sürer. Üç ayda tekrarlayabilirsiniz.

Nikotinik asit

Nikotinik asit, vitamin türevleri olan bir ilaç grubuna refere edilir. Bu ilaç sayesinde hasta şunları yapabilir:

 1. Metabolik süreçleri normalleştirir, sinir sistemini güçlendirir.
 2. Lipit ve karbonhidrat metabolizmasını geliştirin.
 3. Beyinde kan akışını normalleştirin.
 4. Kan damarlarını genişletin, damar tonusunu normalleştirin.
 5. Zehirlenmeyi temizle.

Nikotinik asit, tıpta oldukça geniş bir uygulamaya sahiptir, ancak çoğunlukla omurganın osteokondrozunun tedavisi için özel olarak reçete edilir. Nikotinik asit çeşitli formlarda satılmaktadır, ancak en popüler olan tabletlerdir.

Osteokondrozis durumunda nikotinik asit içilmesi ve bu hastalığın yılda en az iki kez (ilkbahar ve sonbaharda) önlenmesi önerilir. İlacın dozajı farklı olabilir (hastalığın şiddeti ve hastanın durumuna bağlıdır), fakat genellikle hastalar 24 saatte birer iki tableti bir ila iki kez içmektedir. Mide asiditesinde artış varsa, tabletler yemeklerden sonra alınmalıdır. Su veya süt ile tavsiye edilir.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33]

Osteochondrosis ile baş dönmesi olan tabletler

Çoğu zaman, osteokondrozda baş dönmesi uykudan sonra ortaya çıkar. Özellikle hasta çok yüksek bir yastıkta yatarsa başını sert bir şekilde eğer veya döndürür. Hasta başını farklı yönlere çevirdiğinde baş dönmesi sıklıkla kışkırtılır. Birkaç dakika hatta saatler sürebilir. Bunun nedeni, osteokondrosisli hastalarda, arterlerin omurlar tarafından sıkıştırılmasıdır.

Osteokondrozda baş dönmesini tedavi etmek için birçok yöntem vardır, hepsi karmaşıktır. Çoğu zaman, doktorlar kıkırdağın korunmasına yardımcı olan çeşitli kondroprotektörler reçete eder. Çoğu zaman, sıklıkla onlara eşlik eden baş dönmelerini ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olan vazodilatörler içerir.

Ayrıca, uzmanlar genellikle, vertebral diskler arasındaki enflamatuar ve ödem sürecini rahatlatmak için, vestibüler aparatı ve kan mikrosirkülasyonunu, anti-enflamatuar ilaçları geliştirmeye yardımcı olan ilaçları reçeteler.

Trental

Kan mikro dolaşımı geliştirmeye ve kırmızı kan hücrelerinin esnekliğini artırmaya yardımcı olan anjiyoprottur. Osteokondrozlu hastalarda sıklıkla baş dönmesi için kullanılır.

Doz, terapinin süresi kadar, doktor tarafından belirlenir. Ilacın bileşenlerine akut miyokard enfarktüsü, hemorajik inme, önemli kanama, retinal kanama, aritmi, ateroskleroz ve intoleransı olan hastalar bu yasak kullanın. Tedavi dönemi için emzirmeye devam edilmemelidir.

Bazı durumlarda, ilaç yüz, sersemlik veya uyku kaybı, kırılgan tırnaklar, iştah, kolestatik hepatit, skotom, taşikardi, gipofirbinogenemiyu, alerji kaybı cildin kızarmaya neden olabilir.

Aktovegin

Dokulardaki metabolizmayı aktive etmeye, trofiyi iyileştirmeye ve rejenerasyon sürecini teşvik etmeye yardımcı olan bir çare. İlaç, buzağı kanından aktif bileşen deproteinize hemoderivat içerir. Bu nedenle, preparasyon oksidasyon süreçlerini güçlendirmeye yardımcı olur, oksijen tüketimini artırır.

Standart dozaj, 24 saatte bir ila iki tablettir. Yemekten önce bir çare iç. Bol sıvı tüketin. Elbette dört ila altı hafta sürer.

Kalp yetmezliği, anüri, oligüri, pulmoner ödem ve hiperhidrasyon olan hastalar dikkatle alınmalıdır. İlaç bileşeninin intoleransı ile kullanılması yasaktır. Hamile kadınların tedavisi için bir uzmana danışmalıdır.

Nadir durumlarda, ilacı almak ateş, ödem, kurdeşene yol açabilir.

trusted-source[34], [35]

Osteochondrosis ile baş ağrısı olan tabletler

Osteokondrozlu baş ağrısı çok sık kendini gösterir ve farklı bir yoğunluğa sahip olabilir: önemsizden dayanılmaz. Omurga boyunca ilerleyen arterlerin sıkılması, kemik çıkıntıları nedeniyle ortaya çıkar. Ağrı patlar, hasta başını hareket ettirirse veya göz küresi hareketleri yaparsa daha da güçlenebilir. Hasta, bulantı, kusma, tüm vücuttaki zayıflığı yaşayabilir.

Analjezikler osteokondrozlu bir baş ağrısı ile baş edemez. Bu nedenle, doktorlar osteokondrozun semptomlarını etkileyen tabletleri yemeyi tavsiye etmektedir. Ciddi ataklar nedeniyle, osteokondrozlu hastalarda baş ağrıları "servikal migren" olarak adlandırıldı. Osteochondrosis ile baş ağrısı için çok iyi bir çare çeşitli ısınma merhemleridir.

Osteokondroz için anti-inflamatuar haplar

Hastalığın, kuvvetli enflamasyon ve doku ödemi ile birlikte kemik ve intervertebral eklem ve bağ imha eşlik eder Anti-enflamatuar tabletler, dejeneratif disk hastalığı tedavisinde çok önemli bir rol oynar.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, farklı maddeler üzerinde etkili olup, ağrı hassasiyetini bastırır. Bu ilaç grubu sadece anestezi yapmakla kalmaz, aynı zamanda ateşi de azaltır, iltihap ve şişliği giderir.

Osteokondrozun en popüler anti-enflamatuar tabletleri arasında şunlar bulunur:

 1. Diklofenak.
 2. Voltaren.
 3. Aspirin.
 4. Butadion.
 5. İndometazin.
 6. Nimesulid.
 7. Ketoprofen.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41]

Diklofenak

Aktif bileşen diklofenak sodyum bulunan popüler bir steroid olmayan anti-inflamatuar ilaç. Sadece anti-inflamatuar etkide değil, aynı zamanda ağrı ve ateşi de hafifletir.

Dozaj, ilgili doktor tarafından reçete edilir, ancak yetişkin hastalar, kural olarak, 24 saat içinde iki ila üç kez 25-50 mg alırlar. Tabletler çiğneme ve yemek yerken alınamaz. Terapötik etki elde edildikten sonra, doz kademeli olarak azaltılmalıdır. Bakım dozu 24 saatte 50 mg'dır.

Ilaç diklofenak içki mide kanaması, erozyonlar ve ülserler, aspirin astım, bozulmuş hematopoez, hemofili, hoşgörüsüzlük riski yüksek hastalar yasaktır. Gebe kadınların tedavisi için, çocuklar (altı yıla kadar), bebeği emziren kadınlar kullanılmaz. Hastanın anemisi varsa, konjestif kalp yetmezliği, bronşiyal astım, ilacı aşırı dikkatle al.

Bazı durumlarda, resepsiyon karın ağrısı, ishal, kabızlık, sarılık, kusma, karaciğer nekrozu, hepatit, kolit neden olabilir, iştah, siroz, baş ağrısı, uyuşukluk, tahriş, korku, kulak çınlaması, diplopi, skotom hissi azalmıştır.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49]

Voltaren

Diklofenak sodyum bazlı steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Anti-inflamatuar, antipiretik ve analjezik etkiden farklıdır.

Dozaj bireyseldir, ancak doktorlar minimal düzeyde etkili bir doz almayı önermektedir. Standart doz 24 saatte 100-150 mg'dır. Tabletler yutulmalı ve bol miktarda sıvı ile yıkanmalıdır. Gastrik ülser, enflamatuar bağırsak hastalığı, astım, böbrek ya da karaciğer yetmezliği, koroner arter baypas greftleme olan hastalar, intoleransı diklofenak alınarak yasaktır anlamına gelir. Hamilelerin tedavisi için reçete edilmez.

Bazı durumlarda, resepsiyona bulantı, karın ağrısı, kolit, gastrit, vertigo, diplopi, baş ağrısı, nöbetler, alerjiler eşlik edebilir.

Aspirin

Enflamasyonu hafifletmek için osteokondroz ile alınan popüler bir ilaçtır. İlaç asetilsalisilik asit içerir. Antipiretik, analjezik etki ile farklıdır. Protaglandinlerin sentezinde yer alan siklooksijenaz enzimlerini inhibe eder.

İlacı on beş yaşından itibaren alabilirsiniz. Standart dozaj bir seferde 0,5-1 g'dır. Giriş arasında dört saatlik aralıklarla yapılması gerekmektedir. Bir günde altıdan fazla tablet içemezsiniz. Emme sırasında tabletleri bol miktarda sıvı almak gerekir. İlacın yedi günden fazla sürmesi tavsiye edilmez.

Mide ülseri, hemorajik diyatezi, bronşiyal astımı olan hastalar, ilacın bileşenlerine tolerans göstermemesi yasaktır. Metotreksat ile almayın. Hamilelerin (özellikle gebeliğin birinci ve üçüncü trimesterlerinde) atanması önerilmez.

Bazı durumlarda ilacı aldıktan sonra mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, artan basınç, baş dönmesi ve alerji oluşabilir.

trusted-source[50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Butadion

Fenilbutazone dayalı popüler bir anti-inflamatuar ilaç. Şişlik, iltihap, ısı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bir merhem şeklinde gelir.

Yemek sırasında 24 saatte 0.2-0.4 g için üç ila dört kez önerilir. Küçük çocukların tedavisi için alınabilir, ancak sadece ilgilenen doktorun atanmasından sonra alınabilir. Tedavi süreci iki ila beş hafta sürer, ancak gerekirse uzatılabilir.

Mide ülseri, kemik iliği depresyonu, akciğer veya kalp yetmezliği, hipertansiyon, Hemofili, antikoagülan, stomatit, diyabet, uyuşturucu aspirin intoleransı ve ilacın bileşenlerinin bir dizi olan hastalar bunu kaldıramaz. Hamile kadınların ve emzirme döneminde tedavi için kullanılması tavsiye edilmez.

Hazımsızlık, gastropati, bulantı, ishal, mide ekşimesi, glossitis, baş ağrısı, taşikardi, lökopeni, karın krampları, rahim kanamaya neden olabilir.

trusted-source[57], [58]

Indometazin

İndoleacetic asit türevine dayalı anti-inflamatuar ilaç. Trombositlerin agregasyonunu azaltır. Analjezik, anti-enflamatuar, antipiretik etkiden farklıdır.

Doz, hastalığın ciddiyetine ve hastanın durumuna bağlı olarak ayrı ayrı atanır. Yetişkinleri tedavi etmek için standart doz 24 saatte iki ila üç kez 25 mg'dır. Klinik etki elde edilmezse, dozu 50 mg'a yükseltebilirsiniz.

Mide ülseri olan hastalar, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu, kalp yetmezliği, pankreatit, ilaç bileşenlerine karşı toleranssızlık kullanmak yasaktır. On dört yaşından küçük çocukların ve hamile kadınların tedavisi için reçete edilmemiştir.

Bazı durumlarda, alıcı araçlar karın, stomatit, baş ağrısı, baş dönmesi, şuur kaybı, taşikardi, alerji, lökopeni, çift görme, hiperglisemi içinde iştahsızlık, ağrıya neden olabilir.

Nimesulid

Nimesulide dayalı seçici bir COX-2 inhibitörü olan bir anti-inflamatuar ilaç. Antipiretik, antiplatelet ve antipiretik etki ile farklıdır.

Dozaj bireyseldir ve ilgili doktor tarafından reçete edilir. Standart doz, her 24 saatte bir ilacın 100 mg'ıdır. Yemeklerden sonra iç. Mide, Crohn hastalığı, Hemofili, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, hiperglisemi, ilaç Nimesulidi almaya hoşgörüsüzlük kanama astım, mide ülseri olan hastalar yasaktır. Hamileler, bebek anne sütü, uyuşturucu bağımlıları ve alkolizm muzdarip insanları beslemek kadınlarda dejeneratif disk hastalığı tedavisi için reçete değil.

İlacın alımı sırasında bu hoş olmayan semptomlar ve hastalıklar ortaya çıkabilir: anafilaktornaya reaksiyon, sinirlilik, baş ağrısı, Reye sendromu, alerjiler, dizüri, oligüri, ishal, hepatit, kabızlık, bulantı, nefes darlığı, yüksek tansiyon.

Ketoprofen

Propionik asidin bir türevine dayanan anti-inflamatuar ilaç. Anormal bir analjezik etkisi vardır, ateş düşürücü ve anti-inflamatuar etkisi vardır.

Her hasta için ayrı ayrı dozlama yapılır, çünkü bu durumun şiddetine bağlıdır. Standart günlük doz, iki ila üç kez sarhoş olması gereken 300 mg'dır.

Mide ülseri, böbrek ve karaciğer hastalıkları, aspirin üçlüsü, salisilatlara ve ketoprofen intoleransı olan hastalar kullanılamaz. Hamile kadınların, on beş yaşın altındaki çocukların alınması tavsiye edilmez.

Bazı hastalarda bu ilaç mide bulantısı, anoreksiya, kusma, ishal, baş ağrısı, kulak çınlaması, bronkospazm ve bozulmuş böbrek fonksiyonuna neden olmuştur.

Osteokondrozlu ağrıdan tabletler

Osteochondrosis hastası olan hastanın durumunu iyileştirmek, herhangi bir yöntemle çok zordur. Ancak farmakolojik ajanlar, herhangi bir terapide en önemli rolü oynamaktadır.

İlaç tedavisi sayesinde, osteochondrosis ile ortaya çıkan hemen hemen tüm sorunlarla başa çıkabilir:

 1. Şiddetli ağrıları ortadan kaldırın.
 2. Kasları rahatla.
 3. Inflamasyonu çıkarın.
 4. Kıkırdağı geri yükleyin.
 5. Kan dolaşımını artırın.

Osteochondrosis ile alınan tabletler arasında ağrı kesiciler tarafından önemli bir yer işgal edilir. Ağrının çok güçlü olmadığı durumlarda, bir analgin bile onu çıkarabilir, ancak genellikle doktorlar hastalara daha güçlü ilaçlar önerir: Dexalgin, Ketorolac, Renalgan, Naiz, Ketanov.

Ancak anesteziklerin patolojik süreci etkilemediğini anlamak önemlidir. Sadece kaslardaki gerginliği giderebilir, aktiviteyi iyileştirebilir, uykuyu normalleştirebilir ve hastanın duygusal durumunu düzeltebilirler. Sadece ağrı değil, aynı zamanda iltihaplanma ortadan kaldırmak için, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar almak gereklidir.

Arkadaş

Nimesulide dayalı anti-inflamatuar ilaç. Ödem, ağrı, ateş kaldırır.

Standart dozaj 24 saatte iki kez 100 mg'dır. Maksimum dozu 400 mg'a ayarlamayın. Yedikten sonra içeceği hap. Mide ülseri olan hastalar, aspirin triad, karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, dermatoz, ilacın bileşenlerine karşı tahammül yapması yasaktır. Hamileler ve emzirenler için önerilmez.

Bazı durumlarda, Naise almak bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, alerji, hematüri, trombositopeni yol açabilir.

Analgene

Aktif içeriğin bulunduğu bir popüler analjeziktir - bir pirazolon türevi. Anti-inflamatuar, antipiretik, analjezik etkiden farklıdır.

24 saat içinde 250-500 mg iki ila üç kez alınır. Maksimum reçete edilen dozu aşmayın - 1 g.Yetişkinler ayrı ayrı belirlendiğinden, çocuklar için doktor randevusu gereklidir.

Karaciğer ve böbreklerde problemleri olan hastalar, glukoz eksikliği, kan hastalıkları, ilacın ana bileşenlerine karşı tahammülsüzlüğünün kullanılması yasaktır. Alerjik reaksiyonlara, lökopeni, agranülositoza neden olabilir.

trusted-source[59], [60], [61]

Ketanov

Pirrolizin-karboksilik asitten türetilmiş steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaç. Belirgin bir analjezik etkiye sahiptir. Ayrıca inflamasyonu, ateşi ve şişmeyi de giderir.

Standart dozaj her dört ila altı saatte 10 mg'dır. Gerekirse, 24 saat içinde üç ila dört kez 20 mg'a arttırılabilir. Mide ülseri, travmatik beyin kanamalarının, böbrek hastalığı, bronşiyal astım, polipleri, anjiyoödem olan hastalar, hoşgörüsüzlük o bileşenlerini kabul anlamına gelir. Hamile kadınların, emzirme döneminde hastaların, on altı yaşın altındaki çocukların tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez.

Anksiyete, parestezi, öfori, baş dönmesi, mide bulantısı, bradikardi, senkop, astım krizleri, anemi, oligüri, hematüri, alerji, ateş: Bazı durumlarda, resepsiyon Ketanova hoş olmayan semptomlar ve hastalıklar neden olabilir.

Tabletler, osteochondrosis ile rahatlatıcı kaslar

Osteokondrozun semptomlarından biri, vücuttaki kaslardaki gerginliğin ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle kas gevşeticiler bu hastalığın karmaşık tedavisinde çok popüler ilaçlardır.

Hepsi iki büyük gruba ayrılabilir:

 1. Çevresel davranan araçlar.
 2. Merkezi olarak etki eden anlamına gelir - merkezi sinir sistemi üzerinde bir etkisi vardır.

Bu ilaçların kendileri için terapötik bir etkiye sahip olmadıklarını anlamak önemlidir, ancak kasların gevşemesi nedeniyle, hastanın durumunu iyileştirebilir. Hiçbir durumda yalnız kullanamazlar. Kas gevşeticilerin sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini unutmayın.

Bu gruptaki en popüler uyuşturucular arasında:

 1. Baklofen.
 2. Cyclobenzaprine.
 3. Midokalm.

Baklofen

Baklofen bazlı popüler bir merkezi kas gevşetici. Kas spazmı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca küçük bir analjezik etkisi vardır.

Standart dozaj 24 saatte üç kez 5 mg'dır. İçme tabletleri sadece yemek sırasında, yeterli sıvı ile sıkılmış olarak tavsiye edilir. Her üç günde bir, hastanın klinik etkisi olumlu olana kadar 5 mg artar. Maksimum izin verilen dozu aşmayın - 100 mg.

İlacın ana bileşenine karşı toleransı olmayan hastalar, ilacı almak için epilepsi yasaktır. Emziren kadınları ve hamile kadınları tedavi etmek için kullanmayın. Yan etkiler tüm hastalarda ortaya çıkar, bu nedenle bu haplar sadece doktorun katı gözetiminde ve tavsiyesi üzerine alınabilir.

trusted-source[62], [63], [64], [65], [66], [67]

Cyclobenzaprine

Siklobenzaprin aktif bileşeninin bulunduğu, merkezi aksiyondan oluşan popüler bir kas gevşetici. Kolay analjezik etkiye sahiptir.

Yetişkin hastaların tedavisi için standart dozaj 24 saatte iki ila dört kez 20-40 mg'dır. Maksimum izin verilen dozu aşmayın - 60 mg.

İlacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastaları almak yasaktır. Hamile kadınları ve emzirme döneminde kullanılmaz. Bu ilacı almanın yan etkileri çok sık: alerjiler, hiperemi, döküntü, idrara çıkma bozuklukları.

trusted-source[68], [69], [70], [71], [72], [73]

Midokalm

Merkezi sinir sistemi üzerinde bir etkisi olan tolperisone hidroklorüre dayanan Miorelaxant. Lokal anestezik, membran stabilize edici etkiden farklıdır.

Yetişkin hastaların tedavisi için standart dozaj (on dört yaşından itibaren) 24 saatte iki ila üç kez 50 mg'dır. Doz, kademeli olarak 24 saatte iki ila üç kez 150 mg'a yükselir. Çocukların tedavisi için dozaj doktor tarafından belirlenir. Tabletler çok miktarda sıvı sıkılarak ağızdan alınır.

Myastenia gravisli hastalar, ilacın bileşenlerine karşı toleranssızlıklarını kabul etmek yasaktır. Emzirme döneminde erken yaşlarda (üç yıla kadar), hamilelerde tedavi için kullanılması önerilmez. Arteriyel hipotansiyona, kas güçsüzlüğüne, baş ağrılarına, alerjilere, mide bulantısına, bronkospazmaya neden olabilir.

Depolama koşulları

Küçük çocuklardan uzak karanlık bir yerde saklanmalıdır. Hava sıcaklığının +25 dereceyi geçmemesi önemlidir.

trusted-source[74], [75], [76], [77], [78]

Raf ömrü

Raf ömrü, kural olarak, üç yıla kadar. Son kullanma tarihi talimatlarda veya hazırlık paketinde bulunabilir.

trusted-source[79], [80]

Bilmek önemlidir!

Ne yazık ki, "osteokondroz" terimi, sırt ağrısı için uygun bir teşhis klişesi haline gelmiş olan Rus doktorların pratiğinde sıkı bir şekilde kurulmuştur. Nörologların ortopedi alanını (kas ve eklem hastalıkları) işgal ettiği ve manuel tıp denilen bir doktrin oluşturduğu bir dönemde bu terimin muhtemelen haklı çıktığı kabul edilmelidir. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Обезболивающие и противовоспалительные лекарственные средства

Ilaç etkisi

Корректирующее метаболизм костной и хрящевой ткани препараты
Противовоспалительные препараты
Обезболивающие препараты
Хондропротективные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Osteokondrozdan tabletler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.