You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Mineralli Katkı Multivitaminleri

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Mineralli katkı maddesi multivitamin, vücuttaki metabolik süreçlerin aktivasyonuna ve stabilizasyonuna katkıda bulunur.

trusted-source[1], [2]

ATC sınıflandırması

A11AA04 Поливитамины с микроэлементами

Aktif içerik

Поливитамины
Минералы

Endikasyonları Mineralli Katkı Multivitaminleri

İlaç, vücuttaki mikro ve makro elementlerin eksikliğinden, ayrıca vitaminlerden veya hastalıktan iyileşme ve antibiyotiklerle tedavi sırasında artan talep durumunda reçete edilir. Mevsimsel hipovitaminozide kullanılan koruyucu bir ajan olarak.

trusted-source[3], [4]

Tahliye formu

İlaç bir portakalın tadı olan bir pop yapmak için kullanılan çözünür bir tablettir. 10 veya 20 adet tabletli tüpler üretilir. Bir paket 1 adet tüp içerir.

Farmakodinamik

Multivitamin ilaç metabolik bir etkiye sahiptir. Mg2 + maddesi sinir uçlarının uyarılabilirliğini ve sinirler ve kaslar boyunca dürtü iletimi süreçlerini azaltır. Ayrıca çeşitli farklı enzim reaksiyonlarında rol alır. Mg2 + eksikliği olduğunda, çeşitli vücut sistemlerini etkileyen bozukluklar vardır. Nöromüsküler (kas zayıflığı, titreme, miyokloni, konvülsiyonlar) ve ruhsal bozukluklar (sürekli bir anksiyete, uykusuzluk ve şiddetli irritabilite gibi) vardır. Kalp atışı ritmi (ekstrasistol veya taşikardi) ve sindirim sistemi (ağrı, ishal, şişkinlik ve spazmlar) bozulabilir. Metabolizma sürecinin stabilizasyonunda, piridoksin, Mg2 + 'nın tamamlayıcısı olan NS'ye de katılır. Folik asitin yanı sıra siyanocobalaminin etkileri sayesinde hematopoetik ve sinir sistemi çalışmaları gelişir.

trusted-source[5], [6]

Hamilelik Mineralli Katkı Multivitaminleri sırasında kullanın

Vitaminlerin hamile kadınlar tarafından alınmasına izin verilir, ancak kullanılmadan önce bu ilacın yararları ve risklerinin vücuda olan oranı dikkatlice ölçülmelidir.

Kontrendikasyonlar

Vitamin almak için kontrendikasyonlar arasında ilacın unsurları, şiddetli formda böbrek yetmezliği (QC değeri 30 ml / dakikadan az), yüksek bir duyarlılıktır. Ayrıca 3 yaşından küçük çocuklara verilmesi tavsiye edilmez.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Yan etkiler Mineralli Katkı Multivitaminleri

Ilacı almanın yan etkileri, alerjik reaksiyonlar, karın ağrısı ve diyare olabilir.

trusted-source[11], [12]

Dozlama ve uygulama

Bir tableti su içinde çözerek (1 yığın) vitaminleri tüketmeniz gerekir. Günde yeterli 1 resepsiyon.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Ca2 + iyonları, yanı sıra fosfatlar, emilimi azaltır ve Mg2 + tetrasiklin emilimini azaltır. Levodopa aktivitesi piridoksin ile azalır.

Parkinson hastalığının tedavisinde levodopa kullanan hastaların periferal DOPA dekarboksilaz inhibitörü kullanmadan kullandıkları B6 vitaminleri, L-DOPA'nın terapötik etkisini azaltır.

Sikloserin, izoniazid ve pirisoksin ile penisilin aktif bileşikler vermediğinden, vücuttaki ikincisi azalır. Fenitoin folik asit konsantrasyonunu azaltır ve bunun sonucunda antikonvülsan özelliklerini azaltır. Probenesid, riboflavinin vücuttan atılma oranını azaltır. TCA'lar, fenotiazin türevleri olduklarından, B2 vitamininin terapötik etkilerini azaltabilirler.

Mide suyu etkilerini azaltan C vitamini ilaçları ile birleştirin, tavsiye edilmez. Salisilik asit yanı sıra diğer asit türevleri (örn., Asetilsalisilik) C vitamininin salımını engeller ve ayrıca kan plazmasındaki seviyesini de azaltır. E vitamini vücudunun asidifikasyonu, mineral yağları, yanı sıra kolestipol ve kolestiramin ile müdahale edebilir.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22]

Depolama koşulları

Kuru, çocuklara dayanıklı bir yerde ilacı sıkıca kapalı bir kapta saklayın. Depolama sıcaklığı 15-25 ° C'dir.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Raf ömrü

Mineraller içeren katkı maddesi multivitamin, üretim tarihinden itibaren 2 yıl içinde kullanıma izin verilir.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Farmakolojik grup

Макро- и микроэлементы в комбинациях
Витамины и витаминоподобные средства в комбинациях

Ilaç etkisi

Препараты восполняющее дефицит витаминов и минеральных веществ

Popüler üreticileri

Натур Продукт Фарма Сп. з о. о., Польша

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Mineralli Katkı Multivitaminleri" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.