You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Adelfan

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Adelfan, kan basıncını düşüren (arteriyel basınç) kombine bir ilaçtır. İlacın aktif bileşenleri, dihidralazin yanı sıra, reserpindir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

ATC sınıflandırması

C02LA51 Резерпин и диуретики в комбинации с другими препаратами

Aktif içerik

Резерпин
Дигидралазин

Endikasyonları Adelfan

Bu hastalık özellikle bilinmeyen bir nedenden dolayı ortaya çıkarsa, hipertansiyon (orta ve hafif formlarda) için ilaç kullanılır.

Tahliye formu

Tablet şeklinde üretilmiştir. Bir paket 250 tablet içerir.

Farmakodinamik

Reserpine vücutta nörotropik damar genişletici bir etki yapar. Adelphan kan basıncını düşürür ve uykuyu artırır. Nöronlarda ilacın kullanılması sonucunda, nörotransmitterlerle doygunluk azalır, bu da antipsikotik etkiye neden olur.

Tabletler gastrointestinal sistemin peristaltizmini geliştirir, glomerüler reaksiyonu arttırır ve karaciğerdeki kan akış hacmini arttırır. İlaveten, ilaç metabolik hızı azaltır, miyoz ve hipotermiye neden olur. Aynı zamanda solunum hareketlerinin derinleşmesini sağlar. Adelphan'ın kullanımından gelen sürekli etki 2-3 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Terapinin başlangıcından beri.

Dihidralazinin etkisi altında, arteriollerin düz miyositlerinin tonu azalır, kan akışı artar ve böbrek, beyin, deri ve kalp gibi organların damarlarındaki direnç kuvveti artar.

Farmakokinetik

Reserpin tedavisinin kısa süre sonra emildikten sonra sistemik biyoyararlanımı% 50'dir. Rezerpinin nispi ortalama Vd değeri 9.1 l / kg'dır (dalgalanmalar 6.4-11.8 l / kg aralığındadır). Kan plazma proteinleri ile% 96'dan daha fazla bağlanır (albüminler ve lipoproteinler ile). Karaciğerdeki aktif madde, bağırsakta ve metabolize edilir. Metabolizmanın ana ürünleri metil reserpat ile birlikte trimetoksibenzoik asittir. Metabolitlerle birlikte 2 aşamada kan plazmasından atılır: a-fazındaki yarı ömür 4,5 saat ve β-fazında - 271 saattir. Değişmeyen bileşenin ortalama yarı ömrü 33 saattir. Reserpin'in genel temizleme oranı ortalama 245 ml / dakikadır. Oral uygulamadan sonraki ilk 96 saatte, hastanın aldığı dozun% 8'i böbreklerden (çoğunlukla metabolitler) ve bağırsakta% 62'sinden (çoğunlukla değişmemiş madde kisvesi altında) atılır.

Dahili alımdan sonra dihidralazin kısa süre içinde emilir, esas olarak kan plazmasında kalmaz. Bu bileşenin metabolizması sürecinde hidrazon maddeleri de oluşur. Dihidralazinin yaklaşık% 10'u, kan plazmasında hidralazinin kisvesi altında bulunur. Maddenin metabolizması esas olarak oksidasyon (aynı anda hidrazonlar oluşur) ve asetilasyon ile gerçekleştirilir. Bu durumda, değişmeyen temel bileşenin yarı ömrü ortalama 4 saat sürer. Ortalama toplam saflaştırma oranı 1450 ml / dakikadır. Yuttuktan sonraki ilk 24 saat içinde, kullanılan dozun yaklaşık% 46'sı, esas olarak metabolit formunda, vücuttan (baskın olarak bağırsak) atılır. İlacın değişmemiş formdaki dozunun yaklaşık% 0.5'i idrarla birlikte bırakır.

Hamilelik Adelfan sırasında kullanın

Adelfan gebeliğin 1 ve 2 trimesterinde dikkatli kullanılmalıdır. Hamileliğin 3. Trimesterinde bir hastanın bulunması durumunda ilacın kullanımından vazgeçilmesi gerekir, daha sonraki dönemlerde çocukta uyuşukluğa veya anoreksiye neden olabilir.

Kontrendikasyonlar

Adelphan'ın girişine kontrendikasyonlar arasında:

 • Depresyon durumu;
 • Parkinson hastalığı;
 • Yakın geçmişte miyokard enfarktüsünde ertelendi;
 • epilepsi;
 • Ağırlaştırılmış ülser;
 • Şiddetli formda aritmi veya anjin;
 • Parlak taşikardi;
 • Karaciğer fonksiyonu ile ilgili problemler;
 • Şiddetli böbrek yetmezliği formu;
 • Ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık - reserpine veya dihydralazine;
 • Emzirme dönemi;
 • Yaş 18 yaşın altında.

Yan etkiler Adelfan

İlaç almanın yan etkileri arasında aşağıdaki bozukluklar vardır:

Gözde kızarıklık, deride kızarıklık, sindirim sürecinin motor fonksiyon bozukluğu, bradikardi gelişimi, baş dönmesi, genel halsizlik hissi ve nefes darlığı. Bazı durumlarda, depresyon, anksiyete, uykusuzluk hissi ve Parkinson hastalığı belirtileri (titreşim meydana yanı sıra hareket açıklığında azalma ile motor koordinasyon bir bozukluk) olabilir.

trusted-source[7]

Dozlama ve uygulama

Adelfan tedavinin ilk aşamasında 1 tablo dozda reçete edilir. Yedikten sonra günde üç kez. Böyle bir ihtiyaç varsa, dozaj 2 tabloya yükseltilebilir. Günde üç kez. Terapötik etki sağlandıktan sonra, ilacın günlük dozu yavaş yavaş azalır.

trusted-source[8], [9]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Kan basıncını düşüren diğer ilaçlar, Adelphane'nin hipotansif etkisini arttırır. Reserpinin kardiyak glikozitler ile kombinasyonu kalp hızını düşürür, böylece aritmi riskini artırır. Antiparkinson ilaçlarının yanı sıra morfin ve holinoblokatorov'un etkinliğini azaltır. Metildopa ile kombine edildiğinde, bir depresif durum geliştirme olasılığı artar. Hipnotiklerin, inhalasyon anestezikleri, barbitüratlar, antihistaminikler, etanol içeren ilaçlar gibi trisikliklerin etkisini artırır. MAO inhibitörleri ile kombine uygulama durumunda, kan basıncında bir artış ve hiperreaktivitenin gelişimi vardır.

Adelphan ile kombinasyon halinde trisiklikler, antipsikotikler, etanol içeren ilaçlar ve diazoksit, hidralazin sülfatın hipotansif etkisini arttırmaktadır.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Depolama koşulları

İlaç 30 ° C'den fazla olmayan maksimum sıcaklıkta, güneş ışığından kapalı, kuru bir yerde saklanmalıdır.

trusted-source[14], [15], [16]

Raf ömrü

Adelfan, üretim tarihinden itibaren 5 yıl süreyle kullanılmasına izin verilir.

trusted-source[17]

Farmakolojik grup

Симпатолитики в комбинациях

Ilaç etkisi

Антигипертензивные препараты

Popüler üreticileri

Сандоз Прайвит Лтд., комп. групп "Новартис", Индия/Швейцария

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Adelfan" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.