You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Mikroflora restorasyonu için fitiller

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Vajinal mikrofloranın restorasyonu genellikle vajinal fitiller yardımıyla gerçekleştirilir. Bu ilaçlar, tabletlerden daha az etkili değildir ve aynı bileşenleri içerir (ancak daha düşük konsantrasyonlarda). Mikrofloranın restorasyonu için fitiller lokal olarak etki eder, böylece daha hızlı bir iyileşme etkisi sağlarlar.

trusted-source[1], [2], [3]

Endikasyonları Mikrofloranın restorasyonu için mumlar

Fitiller vajinal florayı geri kazanmak için kullanılır:

 • Planlanan jinekolojik operasyonlardan önce;
 • Sezaryen öncesi;
 • Olası bir vajinal patoloji riski olan hamile kadınlar;
 • Kemoterapötik veya antimikrobiyal ilaçlar kullanılarak sistemik veya lokal antibakteriyel tedaviden sonra;
 • Vajinal dysbiosis ile.

trusted-source[4], [5]

Tahliye formu

Vajinal floranın restorasyonu için en popüler olanları Bifidumbacterin, Ginoflor, Lactocide, Acilact, Laktozhinal vb.

Mikrofloranın normalizasyonu için lactobacilli ile fitiller

Vajinal mikrofloranın ihlaline bağlı gelişen jinekolojik hastalıklar için koruyucu bir madde olarak, laktobasili içeren bir süpozituvar kullanılır. Bu ilaçların lokal bağışıklık üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Araştırmanın sonuçları, bu tür fitillerin HIV önleme olarak faydalı olduğunu ortaya koymuştur, çünkü bu enfeksiyona en hassas olan hücrelerin koruyucu kuvvetlerinin aktivasyonuna katkıda bulunur ve ayrıca vajinal pH seviyesini normalleştirir.

Laktobasil ile fitiller, hamilelik sırasında ortaya çıkan vajinada kaşıntı, rahatsızlık ve kuruluk oluşumunu ya da sık sık çiftleşmenin bir sonucu olarak ortadan kaldırır. Patojenleri ortadan kaldırmak, hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunurlar.

Hasta stres, bağışıklık sistemi hastalıkları, hormonal yetmezliği veya antibiyotik almanın bir sonucu olarak geliştirilen bakteriyel vajinoz gözlenmektedir, bu (örneğin Laktobakterin veya Laktonorm gibi) lactobacilli içeren fitiller atanabilir. Bu ilaçlar, mikroflorayı stabilize ederek, dış uyaranların negatif etkisi altında öldürülen yararlı mikroorganizmaların yokluğunu oluştururlar.

Mikrofloranın geri kazanımı için fitillerin özellikleri Acilact ve Gynoflor preparatları örneği kullanılarak incelenmiştir.

trusted-source[6]

Farmakodinamik

Acilak, fırsatçı ve patojenik bakteriler - bağırsak çubukları (enteropatojenik), stafilokoklar ve proteinler ile ilişkili olarak güçlü bir antagonistik aktiviteye sahiptir. Bu tür tıbbi etki kadın genital organlarının bakteriyosenisini düzeltmeye yardımcı olur.

Farmakokinetik

Fitilin vajinaya girmesinden sonra, estriol ve kuru bakterilerin etkileri başlar. Postmenopozal kadınlarda ilaçtan estriol emilimi üzerine bir çalışma yapıldı. Süpozituvarın tekrarlanan uygulamasıyla, estriolün plazma konsantrasyonu, iç bağlanmamış estriolünkine eşittir. Gynoflora'yı (günde 1 fitil) 12 gün kullandıktan sonra, kan plazmasındaki bağlanmamış estriolün maksimum doygunluğu, orijinal rakamlarla aynıydı. Bu, ilacın sistemik emiliminin olmadığını gösterir.

Bu süpozituvarların kullanımı, estroyolun bu maddelerin metabolizması sürecinin son ürünü olduğundan, seks hormonları estradiol ve kan plazmasındaki estron konsantrasyonunu etkilemez.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Hamilelik Mikrofloranın restorasyonu için mumlar sırasında kullanın

Vajinal flora dengesizliği genellikle gebe kadınlara eşlik eder ve bu durumda bu sorunun tedavisi özel bir dikkatle ele alınmalıdır, çünkü bu durumda birçok ilaç kullanılamaz. Ancak aynı zamanda, bulaşıcı hastalıkların, hamileliği ve fetüsü olumsuz etkileyebileceğinden, hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Şimdi ilaç endüstrisi, annenin sağlığı ve bebeğinin sağlığı için kesinlikle güvenli olan vajinal florayı restore etmeye yardımcı olan yeni ilaçları (fitiller şeklinde) üretmektedir. Hamile kadınlar fitil Terzhinan, Nystatin ve ayrıca Polizinaks için uygundur. Bazı önlemler ile Klindamisin reçete edilebilir. Faydalı bakterilerin dengesini sağlamak için Bifidumbacterin ve Lactobacterin gibi ilaçlara yardımcı olur.

Kontrendikasyonlar

Bu gibi durumlarda fitiller kontrendikedir:

 • Mevcut ilaçlara bireysel aşırı duyarlılık ile;
 • Uterus, meme, vajina veya yumurtalıklarda östrojene bağlı malign tümörler (önceden tanısı konmuş, tarihte veya onlardan şüphelenilen);
 • Endometriozis (şüphelenilen veya zaten teşhis edilmişse);
 • Vajinal kanamanın bilinmeyen bir kaynağı ile;
 • Cinsel yaşama başlamayan kızlar;
 • Tedavi edilmeyen endometriyal hiperplazi ile.

trusted-source[11]

Yan etkiler Mikrofloranın restorasyonu için mumlar

Fitillerin kendileri yan etkilere sahip değildir, ancak her organizma birey olduğundan, bazı insanlar bunlara alerjik olabilir. Bu reaksiyonlar arasında - genital bölgede kızarıklık, yanma, kaşıntı, bol akıntı.

trusted-source[12]

Dozlama ve uygulama

Fitiller Bifidumbacterin vajina 2-3 r / gün içine sokulmalıdır. Tedavi kursunun süresi mikrofloranın nasıl değiştiğine bağlıdır. Ortalama olarak, yaklaşık 7-10 gün sürer.

Gynoflore, dizlerde hafif dizler ile yatış pozisyonundan vajinaya derinlemesine yerleştirilir. Prosedür yatmadan önce önerilir. Çeşitli antimikrobiyal ilaçların veya antibiyotiklerin kompleks veya topikal kullanımından sonra vajinal mikroflorayı stabilize etmek için 1-2 fitil 6-12 gün boyunca günlük olarak uygulanmalıdır.

Bu metod, tipik olarak, bir hastanın son işlem antibakteriyel tedavi uygulandı kullanır (7 veya 14 gün boyunca günde 1 fitil boyunca günde 2 fitil (sabah ve akşam) - Fitiller Laktozhinal bu dozda kullanılan bakteriyel vajinoz süreci ile tedaviden sonra vajinal mikroflora stabilize ).

Lactobacterin, pamukçukun ortadan kaldırılmasından sonra mikroflorayı stabilize etmek için kullanılır - 1 fitil günde en az 10 gün süreyle günde iki kez verilmelidir. Tekrarlanan kurs, 10-20 gün arayla 3-4 ay içinde yapılmalıdır.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Fitiller Atzilak, antiviral, antimikrobiyal ve immüno-modüle edici ilaçlarla birlikte kullanılmasına izin verilir. Bu ilacı intravajinal antibiyotiklerle almak önerilmez.

Laktobasillus acidophilus çoğu antibakteriyel ilaca (hem sistemik hem de lokal) kolayca yanıt verdiğinden, paylaşım Gynoflor fitillerinin etkinliğini önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, bu ilacı spermicides ile kullanmayın.

trusted-source[19], [20]

Depolama koşulları

Vajinal fitiller genellikle + 2 / + 10 santigrat derece sıcaklık aralığında saklanır. Donmuş olamazlar.

trusted-source[21]

Raf ömrü

Mikrofloranın sulandırılması için fitiller üretim tarihinden itibaren 1-3 yıl süreyle kullanılmasına izin verilir.

trusted-source[22]

Bilmek önemlidir!

Vajina (vajina, s.colpos) - bir tüp şeklinde şekillendirilmiş eşi görülmemiş bir oyuk organ, küçük pelvisin boşluğunda bulunur ve uterustan genital boşluklara uzanır. Vajinanın dibinde ürogenital diyaframdan geçer. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Mikroflora restorasyonu için fitiller" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.