Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Menopoz ile vajinada kuruluk

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Vajinadaki kuruluk, er ya da geç her kadının tanıştığı bir sorundur. Bu sorunun nedeninin bilinmesi, patolojinin zamanında teşhis edilmesi ve doğru tedavi taktikleri için gereklidir. Bu patolojinin bazı hoş olmayan duyumlar getirdiği, bazı önlemler gerektiren, bazen ev ilaçlarıyla yapabileceğiniz ve bazen de ilaç kullanmanız gereken durumlar vardır.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Epidemioloji

Vajinadaki kuruluk probleminin epidemiyolojisi, kadınların% 65'inden fazlasının yaşamlarında en az bir kez bu patolojiyle karşılaştığı, ancak sadece% 10'unun tedavi için uygulandığı şekildedir. Menopoz yaşı olan kadınlarda% 80'inden fazlası düzeltmeye yetersiz kalmakta, üreme çağındaki kadınlarda ise olguların% 95'i geçici bir durumdur. Bu sadece teşhis amaçlı değil, aynı zamanda tedavi sonuçlarının tahmin edilmesi amacıyla dikkate alınmalıdır.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Nedenler vajinada kuruluk

Vajina ayrı bir kadın organ değildir, ancak kadın bedeninde birçok önemli işlevi yerine getiren karmaşık bir sistemin parçasıdır. Vajinanın en önemli işlevi, spermin vajinadan geçmesi nedeniyle üreme fonksiyonuna katılımıdır. Vajina, içinde epitel ile kaplı bir kas organıdır ve duvarda bir sır salgılayan bezler bulunur. Bu sır sadece normal pH durumunu korumak için değil, aynı zamanda spermatozoanın dölleme bölgesine normal hareketi için de gereklidir. Bu nedenle, eğer bu sır yetersizse ve vajinal kuruluk gelişirse, bu, doğurganlığın gelişimiyle birlikte üreme çağındaki bir kadın için ciddi bir sorun olabilir.

Deri bir gemi vardır, çünkü vajinal epitel hücrelerinin beslenmesini, deri ve mukoza beslenme katkı deri altı doku kan damarları, normal kan dolaşımı pahasına esas olarak gerçekleştirilir. Bu durumda, derinin bazal topuna giren oksijen, solunum zincirini harekete geçirir ve böylece enerji sentezlenir ve bu da ATP depoları şeklinde depolanır. Bilindiği gibi, herhangi bir hücre bölünmesi süreci için, mitoz sırasında hücrelerin ayrışmasını sağlayan bir enerji kaynağı gereklidir. Normal hücre bölünmesi ve yeni cilt hücreleri ve bezlerinin oluşumu bu şekilde gerçekleşir. Bölünen hücreler, normal bezleri sırasında kırılmış vajina kuruluğu durumunda, vajinal salgılarda primer değişiklikler ile karakterize edilir ve daha sonra tekrar bölünerek işlem vajinal epitel hücreleri bozulur. Bu nedenle, vajinada kuruluğun nedenini tanımlamak için, bazı patogenez özelliklerini bilmeniz gerekir.

Bu nedenle, ilk etapta vajinal kuruluk nedenleri, subkutan dokudaki normal kan dolaşımını kötüleştirir ve oksijen açlık koşullarında oluşan enerji miktarı, hücre bölünmesinin normal bir sürecini sağlamak için yeterli değildir. Bu nedenle, bu durumda oluşan hücreler, alt-olmayan bir yapıya sahiptir ve bezlerin işleyişi yetersizdir. Hücresel trofizm seviyesindeki tüm bu değişiklikler vajinal mukozanın normal işlevini ve işlevini bozar.

Bu patolojinin olası nedenleri hakkında konuşmak, yaş farklılıkları vardır. Menopoz çağındaki kadınlarda, neden hücrelerin kendileri ve hormonal bozuklukların yapısında yaşa bağlı değişiklikler. Genç yaştaki kadınların daha çok nedeni vardır, bu da birçok faktöre bağlı olabilir. Bu nedenlerden oluşan gruplardan biri, ilaçların uzun süre kullanılması veya kullanım kurallarının ihlali ile kullanılmasıdır. Sıklıkla antibiyotiklerde, hem sistemik hem de lokal eylemde rutin kullanım bulunabilir. En belirgin yan etki, fitiller veya vajinal tabletler şeklinde lokal antibakteriyel ajanların kullanılmasıdır. Antibakteriyel ilaçların etkisi altında, sadece patojen flora değil, aynı zamanda vajinanın yararlı bakterileri de yok olur. Bu, bir antibiyotikle veya yetersiz seçilmiş bir dozla uzun süreli tedavi ile veya risk altındaki kişilerde eşzamanlı olarak probiyotik alımı olmaksızın yanlış bir antibiyotik seçimi ile olur. Bütün bunlar bir kadında pamukçuk gelişmesine neden olabilir ve daha sonra glandüler sekresyonun ihlali sonucunda vajinada belirgin bir kuruluk oluşur ve sorunlar sadece artar. Antibiyotikler sonrası vajinada kuruluğu, genç kadınlarda çok yaygın bir sorundur; bu, antibiyotik tipine bağlı değildir, aksine lokal ilaçların kullanımının bir yan etkisidir. Terzhinandan sonra vajinada kuruluk oluşumu, sıklıkla nedeniyle oluşur. Bu ilaç vajinit, kolpitis, vajinozisin karmaşık tedavisi için kullanılır. İlaç antibiyotik neomisin ve ternidazol yanı sıra bir antifungal ilaç nystatin ve prednisolone içerir. İlaç çok iyi bir terapötik etkiye sahiptir, ancak aynı zamanda vajinada kuruluk, bir hormon ve bir antibiyotik varlığına bağlı olarak sıklıkla gelişir. Bu nedenle, özellikle bu problemle daha önce karşılaşmış olan kadınlarda tedavi için ilacın seçimini ayırt etmek gerekir.

Vajinada kuruluk nedenleri prevalansı üzerinde ikinci sırada - cerrahi müdahaleler. Bu, herhangi bir cerrahi müdahale için üretilmiş bir geçici vajinal bezlerin disfonksiyon ve vajinal salgıları yol açan normal mukoza yapısı cinsel organlar ve özellikle vajina kesintiye olmasından kaynaklanmaktadır. Hücre bölünmesi de bozulur ve bu da semptomları şiddetlendirir. Bu tür ihlaller, invaziv bir kürtajdan sonra, mukozada bir kazıma olduğunda ve uterusun ve vajinanın epitelyumunun normal işlevinin yeniden sağlanması zaman alırsa daha olasıdır. Ayrıca, neden rahim veya yumurtalıkların çıkarılması olabilir. Uterusun çıkarılmasından sonra vajinanın kuruluğu, kan dolaşımının zayıf olması nedeniyle trofik dokunun bozulduğu ve kuruluğu önlemek için gerekli olan sırın, uterus bezleri tarafından gizlenmemesi ile açıklanır. Sezaryen sonrası, uterus endoteli ve bezlerinin normal yapısının kısa süreli bozulmasından dolayı kuruluk aynı sebepten gelişir.

trusted-source[18]

Risk faktörleri

Bu patolojinin gelişimi için bu nedenlerden dolayı, ana risk faktörlerini tanımlamak gerekir:

 1. Tarihte sık vajinit, kolpitis veya kronik adneksit - bu, diğer etiyolojik faktörlerin etkisi için bir sıçrama tahtasıdır;
 2. irrasyonel ve uygunsuz antibiyotik kullanımı;
 3. hamilelik patolojisi;
 4. rahim üzerinde cerrahi müdahaleler;
 5. menopozdaki kadınlar.

Bu risk faktörleri sadece hastaları tanımlamak için değil, özellikle vajinadaki primer önleme için özellikle de üreme çağındaki kadınlarda dikkate alınmalıdır.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Belirtiler vajinada kuruluk

Vajinadaki ilk kuruluk belirtileri akut olabilir. Herhangi bir sekresyonun eşlik etmediği vajinada veya kaşıntıda yanma belirtileri olabilir. Çoğu zaman hastalar, idrar yolunda kaşıntı ve yanma hissi şeklinde idrara ihlalden şikayet ederler ve bu da ince mukoza zarının tahrişiyle ilişkilidir. Bu nahoş duygulara neden olur, bu da doktora bir dönüş yapar. Ancak ilk belirtiler başka komplikasyonların gelişmesi açısından tehlikeli olan herhangi bir belirtiye sahip olmayabilir.

Menopoz ile vajinada kuruluğa sahip olmanın kendine özgü özellikleri vardır, çünkü yavaş yavaş ortaya çıkar. Bu, trofik değişikliklerin hemen gerçekleşmemesi ve semptomların çok belirgin olmamasından kaynaklanmaktadır. Keskin bir hormonal düşüş, birçok endokrin bezinin çalışmasını bozar ve metabolizmayı etkiler, tüm hassas organ ve sistemlerden semptomlar görülebilir. Bir özelliği kadınlar sıcak yüz, baş dönmesi hissi, uykusuzluk, yorgunluk, duygusal kararsızlık endişe ve bu şikayetler vajinal kuruluk şikayeti ile karşılaştırıldığında, bir önceliğe sahip olması. Çoğu zaman çevredeki tüm dokuların trofisi bozulduğundan, bu tür semptomlar vajina etrafında kuruluk ile birleştirilir.

Üreme çağındaki kadınlarda, cinsel ilişki sırasında belirtiler ortaya çıkabilir. Sırasında ve cinsel cinsel ilişki sonrası vajina kuruluğu - vajinal mukoza ve salgılar az büyütmesi gerçeğine bir yaygın bir şikayet ilişki sırasında mikro-travmalar ağrı ve yanma hissi görünüşüne katkı yapmakta olan, daha ince hale gelmektedir. Böyle bir travmaya daha ciddi değişiklikler eşlik edebilir ve vajinanın kuruluğu ve kızarıklığı ya da hoş olmayan bir koku gelişir. Daha sonra, daha ciddi önlemler gerektiren patolojik flora ile olası bir enfeksiyondan bahsediyoruz. Genellikle buna ekre eşlik eder.

Vajinada ayda ya da ayda bir kez kuruma, hormonlarda sadece bir düşüş olduğunu ve herhangi bir başka belirtiye neden olmaması halinde özel müdahale gerektirmediğini gösterir.

Ağız ve vajinada kuruluğu, aşırı vücut ağırlığına sahip yaşlı kadınlarda hafif bir kaşıntı ile birlikte, diyabetin ilk belirtilerinden biri olabilir, bu da bu gibi durumlarda dikkate alınmalıdır.

Vajinada hasta, göğüs ve kuruluk hissederseniz, bu, annenin vücudu ve doğmamış çocuğun vücudu arasında hormonların yeniden dağıtımı olduğundan, hamileliğin ilk belirtileri olabilir. Bu nedenle, bu belirtiler kombinasyonu dışlanmamalıdır ve bu seçenek.

Gebelik sırasında vajinanın kuruluğu da sık görülen bir patolojidir ve bu da doğum kanalındaki travmaların önlenmesi için bir çözüm gerektirir. Çoğu zaman bu hormonal bozukluklardan kaynaklanır, dolayısıyla bunu hesaba katmanız gerekir.

Vajinadaki kuruluğun sonuçları ve komplikasyonları, her şeyden önce, travma ve bulaşıcı süreçlerin gelişmesidir. Bu durumda, kolpitis veya vajinit tekrar gelişebilir. Ayrıca bir komplikasyon yukarı doğru idrar yolu enfeksiyonu olabilir - sistit, üretrit, piyelonefrit. Cinsel ilişkinin acısı ve ihlali de bu sorunun ciddi bir sonucudur.

Olası semptomlar ve komplikasyonlar göz önüne alındığında, bu tür semptomlar ortaya çıkarsa, tedavi ihtiyacını belirlemek için doktora başvurmak daha iyidir.

trusted-source[27], [28], [29]

Teşhis vajinada kuruluk

Çoğu zaman kadınlar durumlarını nasıl ilişkilendireceklerini bilemezler ve vajinadaki kuruluk problemi sadece önemli problemler ortaya çıkardığında ortaya çıkar. Bu nedenle, bu konuda dikkatli olmak ve olası etiyolojik faktörleri göz önünde bulundurarak herhangi bir belirtiyi dışlamamak gerekir. Bu nedenle, doğru teşhis için, anamnez dikkatle toplamak gerekir. Bu semptomların ilk ortaya çıktığı zamanı ve cerrahi müdahaleler veya ilaç kullanımı ile ilişkili olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Semptomların hangi karakterin şimdi olduğunu, semptomların duruma göre nasıl değiştiğini ve ayrıca hastanın şikayetlerini detaylandırmak için gereklidir. Bazen anket aşamasındayken, ön tanı koyabilir ve tedavinin taktiklerini belirleyebilirsin.

Daha önemli tanısal an, aynadaki kadının muayenesidir. , mukozanın vajinanın kuruluğu şeklindeki ihlalleri tanımlamanıza olanak tanır, patolojik deşarj, tanı ile teyit edilebilir. çatlak, kuru ya da mikro travmalar varlığı değişim derecesi ve genellikle vajinal kuruluk arka plan ve koruma fonksiyonunu azaltan olur, diğer iltihaplı hastalıkların varlığı, hakim olacak çıplak göz ile görülebilir. Bu ayırıcı tanı amacıyla da önemlidir.

Tanıyı netleştirmek için gerekli olan analizler genel klinik ve özeldir. Genel - bir kan testi, bir lipidogram ile biyokimyasal kan testi ve böbrek fonksiyonu göstergeleri, idrar analizi. Özel testlerle ilgili olarak, posterior vajinal tonozdan smearın mikrobiyolojik incelemesinin yapılması zorunludur. Bu yayma, vajinanın kuruluk zeminine ve vajinanın saflık derecesine karşı olabilecek inflamatuar sürecin muhtemel bir etken maddesinin belirlenmesini mümkün kılmaktadır. Bu çeşitli bozuklukların ayırıcı tanısı için önemlidir. Servikal kanaldan smearın sitolojik incelemesinin yapılması da gereklidir. Genellikle vajinal kuruluk komplikasyonu olan metaplastik süreçleri dışlamanıza izin verir. Böylece analizler daha ciddi araştırmalar yürütmeye ve diğer patolojileri dışlamaya yardımcı olur.

Enstrümental teşhis, özellikle de bu patolojinin üreme çağındaki kadınlarda, hastalığın tekrarlayan seyri ile gelişmesi durumunda, problemin daha doğru bir şekilde incelenmesi için gereklidir. Bunu yapmak için kolposkopiyi kullanın. Bu, özel bir cihaz - kolposkop kullanarak oluşan bir araştırma yöntemidir. Bu, vajinanın mukoza zarını birkaç düzine kez arttırmada görmenizi sağlar. Bu durumda, normal inceleme sırasında görünmeyen değişiklikleri görselleştirebilirsiniz. Bu yöntemin avantajı da paralel biyopsi olasılığıdır. Kolposkopun sonunda bulunan özel forseps ile yapılabilir. Değişiklik derecesini saptamak ve malign transformasyonu önlemek için histolojik inceleme için mukozal materyal gönderilir.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35]

Ayırıcı tanı

Vajinadaki kurulukların ayırıcı tanısı, ana semptom ve organik patolojiyi dışlama amacı ile, özellikle genç bir kadınsa, birçok sorun yaratan çocuk kavramıyla ilgili problemler göz önüne alınarak yapılmalıdır. Çoğunlukla ana semptom, yanma ve kaşıntı şeklinde hoş olmayan duyumlardır, daha sonra aynı öznel duyumların eşlik ettiği ve sıklıkla genç kadınlarda görülen pamukçuk ile ayırt edilmesi gerekir . Ancak pamukçuğun ana teşhis farkı, muayenede hemen belirlenebilen beyaz renk, pislik, hoş olmayan bir kokuya sahip olan deşarjdır. Bu tür boşalmalar çok bol olabilir veya tam tersi olabilir. Vajinal kuruluk olduğunda, sadece belirli bir patoloji ise hiçbir deşarj olmamalıdır.

Ayrıca menopozda vajinal kuruluk erozyon ile ayırt edilmelidir . Erozyon, kolposkopide karakteristik bir görünüme sahip olan ve vajina kuru olduğunda basit mikrotrotizmden kolayca ayırt edilebilen mukozada bir kusurdur. 25 yaşın altındaki kızlarda erozyon fizyolojik olabilir, bu yüzden gereksiz tıbbi önlemlere zarar vermemek için bu kavramları ayırt etmek gerekir. Vulva vulgaris ile ayırıcı tanı koymak da önemlidir . Atipik büyüme eğilimi olan hücrelerde displastik süreçlerin varlığı ile karakterize olan bu patoloji, ve genellikle bu menopoz dönemindeki kadınlarda vajinal kuruluk zamansız tedavisinin sonucudur. Bu nedenle, bu iki sürecin kesin ayırıcı tanısı için smearın histolojik olarak incelenmesi çok önemlidir.

Doğru tanı ve yeterli ayırıcı tanı, semptomların giderilmesi için herhangi bir ihlali zamanında belirlemenizi ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmenizi sağlar.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi vajinada kuruluk

Vajinada kuruluk tedavisi karmaşık olmalı ve etiyolojik odaklanmalıdır. İlk önce sebebi ortadan kaldırmak önemlidir ve sadece fonları tedavi için kullanın. İlaçlar ve tedavi edici olmayan tedavi yöntemleri vardır. Tıbbi tedavi yöntemleri, hastanın semptomlarını ve semptomlarını yerel semptomatik tedaviyi kullanarak ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. İlaç dışı tedavi, bir yandan hormonal dengesizliğin düzeltilmesi ve diğer taraftan koruyucu etkiyi amaçlamaktadır. Sağlığımızı doğrudan etkileyen yaşam ve beslenme şeklini düzenlemek çok önemlidir. Öncelikle, tedavi sırasında ve semptomlar ortadan kalkıncaya kadar, cinsel hayatı terk etmek gerekir, çünkü bu travmayı arttırır ve bariyer fonksiyonunu azaltır. Durumu düzeltmek için yerel araçlar kullanmak gerekir.

 1. Ovestin, hormonal bir ilaçtır ve etken madde, gestrojenler grubundan estrioldir ve patojenik bir ajan olarak kullanılmasını mümkün kılar. Estriol, endotelyal hücrelerin normal işlevini geri yükler ve hücrelerin proliferatif aktivitesini uyararak hastalığın ortak semptomlarını ortadan kaldırır. Bu preparatı sadece hastanın hormonal arka planının arka planında kullanmanız önerilir. İlacın kullanılma şekli, tercihen yemeklerden önce, günün aynı zamanda tabletlerde bulunmaktadır. İlacın dozajı - kesinti olmadan tüm zaman boyunca günde bir tablet. Olası sıvı tutma ve baş ağrıları, bu nedenle ilacı eşzamanlı hipertansiyon ile önerilmez. Ayrıca doz ayarlaması gerektiren sarılık ve rahim kanamasının görünümü de mümkündür. Ilaca Kontrendikasyonlar - Koroner damarları ve damarların kan pıhtılaşma sisteminin bir patoloji, patoloji, diyabet felç veya iskemik inme öyküsü transfer etti. Önlemler - antibiyotikler durumunda, ilacın etkinliği azalır, bu yüzden ilaçları uygun şekilde dozlamanız ve etkileşimlerini hesaba katmanız gerekir. 
 2.  Angelica, yumurtalık içinde östradiol içeren ve menopoz sırasında kadınlarda vajinada kuruluğu tedavi etmek için kullanılabilen hormonal bir ilaçtır. Hareket mekanizması ayrıca, hücreler üzerindeki östrojenlerin etkisinin patojenik özelliklerinde de yatmaktadır. İlaç bu durumda hormonal tutarsızlık için hareket eder ve bu nedenle menopoz sırasında vajinanın kuruluğu daha az belirgindir. Ilacın faydalı etkileri nedeniyle sadece vajina cilt kuruluğu normalleşmesi katkıda salma salgıları geliştirerek endometriyum ve prostat, ilgili yerel harekete sahiptir, ancak laktik asit bakterilerinin, bu normal operasyon için çevre devam eder. Bu etki nedeniyle vajinal mukusun sekresyonu geri yüklenir. Ilacın Dozajı - günde bir kez bir vajinal tablet. Önlemler - Böbreklerde veya safra kesesinde taşların varlığında dikkatli kullanılmalıdır. Yan etkiler, alerjik reaksiyonlar şeklinde olduğu kadar, meme bezlerinin başlangıçta tutulması, uterusun salgıları az miktarda olabilir. Baş ağrısı, artan depresyon gelişimi ile merkezi sinir sistemi üzerinde hareket etmek de mümkündür.

Vajinanın kuruluğu için yağlayıcılar, cinsel ilişki sırasında ve vajinal mukozanın normal durumunun daha hızlı iyileşmesi için karmaşık tedavide rahatsızlığı gidermek için kullanılır. Bunu yapmak için jelleri, merhemleri ve farklı vitaminleri olan yağları kullanabilirsiniz.

 1. Gynocomfort, papatya, çay ağacı yağı, ebegümeci, pantenol ve laktik asit olmak üzere birçok bileşenden oluşan bir jeldir. Bu bileşim nedeniyle ilaç, kaşıntı ve yanma semptomlarını ortadan kaldırır, hücrelerin etkilenen bölgelerini geri kazandırır, mukoza zarını nemlendirir ve yumuşatır, hasarını önler. İlaç bir aplikatör ile bir vajinal jel şeklinde kullanılır. İlacın dozu günde bir kez üç mililitredir. Uygulamanın yolu, jeli aplikatöre toplamak, vajinaya sokmak ve aplikatörü çıkarmaktır. Ilaç sistemik etkiye sahiptir çünkü yan etkiler, yalnızca, lokal irritasyon ve kırmızılık formunda olabilir.

Mukoza zarları üzerinde belirgin bir restorasyon etkisi olduğu için, solcoseryl jeli de yerel bir ilaç olarak tedavi için kullanılabilir.

Vajinanın pH'ını normalleştirmek için fonların kullanılması, diğer ajanların daha iyi bir etkiye katkıda bulunan laktik asit bakterilerinin çalışmasını geri kazanmak için gereklidir. Bu nedenle, vajinada kuruluğu tedavi eden bileşenlerden biri probiyotik topikal ajanların kullanılmasıdır.

 1. Ecofemin   , patojenik mikroorganizmalarla ilgili antagonistik özelliklere sahip spesifik laktobasilin içeriğine bağlı olarak vajinal mikroflorayı normalize etmeye yardımcı olan bir ilaçtır. İlacın ana aktif maddesi, normal olarak vajinayı kolonize eden ve pH durumunu normalize etmeye yardımcı olan farklı suşların laktobasilidir. Ilacın Dozajı - günde iki vajinal tablet, tedavi seyri - ara vermeksizin altı gün. İlacın kullanım şekli - fitil vajinal olarak kullanmak, ancak sadece aktif bir inflamatuar sürecin yokluğunda gereklidir. Yan etkiler sadece vajinada istenmeyen yanma veya kaşıntı hissi şeklinde mümkündür.
 2. Calendula merhem doğal kompozisyonu ve zengin özellikleri nedeniyle bu patolojide yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Calendula, doğal bir mineral madde kaynağı ve birçok mikro elementtir. Marigold'un çiçekleri, farklı grupların (A, C, D ve farklı mikroelementler) bileşimindeki vitaminlerine sahiptir. Bu bitki, aktif maddeler ve çoklu doymamış asitler içerir - hücre içindeki lokal metabolik süreçleri iyileştirir ve tüm organizmanın metabolizmasını uyarır. Phytoncides, çoğu bakterinin çoğalmasını engelleyen doğal antibakteriyel maddelerdir. Flavonoidler, hücrelerde ve dokularda malign süreçlerin gelişmesinden daha belirgin bir antioksidan özelliğe sahiptir. Çoklu doymamış yağ asitleri, karakteristik genlerin ve enzim sistemlerinin inhibisyonu nedeniyle hücrede inflamasyonu inhibe eder. Geniş tabanlı bir sayesinde, bu bitki yaygın tıpta kullanılan ve özellikle çünkü yararlı özelliklerinin jinekolojide edilir: anti-iltihabik ve rejenere özellikleri, bakteri ve fungistatik özelliği, tonik ve topikal yumuşatıcı özellikleri. Ayrıca, ilaç, lokal tahrişi ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan bir antispazmodik özelliğe sahiptir.

İlaç merhem farmakolojik formunda mevcuttur. Tedavi için, bir gazlı bez sürüngen yapmak ve sabah ve akşam - günde iki kez vajina girmek için merhem içinde nemlendirmek gerekir. Prosedürden sonra, dinlenmek için biraz zamana ihtiyacınız vardır, bu da artan emilim nedeniyle bu tür lokal tedavinin etkinliğini artırır. Tedavi süreci en az bir hafta ve tercihen daha iyi terapötik etki için on gün olmalıdır. Ilacın yan etkileri hipersensitivite ve deri döküntüleri ve lokal semptomlar şeklinde olabilir - kaşıntı, tahriş, yanma. Önlemler - saman nezlesi ile dikkatli kullanın.

Bu tür lokal tedavi semptomların gerilemesine katkıda bulunur ve bezleri normalleştirir ve vajinanın bariyer fonksiyonu durumunda iyileşme sağlar.

Vitaminler ve fizyoterapötik tedavisi ilaç etkisini artırmak için kullanılabilir, en belirgin rejenere aracı A vitamini içerir ve vajinal kuruluk E. Fiziksel eğitim kan dolaşımı ve lenf akışını geliştirir pelvik taban kasları, artan ilgi ile birlikte kullanılabilir.

Bu patolojinin operatif tedavisi kullanılmamaktadır.

Vajinada kuruluğun alternatif tedavisi

Alternatif ajanlar, sağlığa çok fazla zarar vermeden uzun bir süre kullanılabilecekleri için tercih edilirler ve bazen semptomları tamamen ortadan kaldırabilirler.

 1. Yerel kullanım için çok iyi ve uygun bir araç tıbbi çözümler ile yıkamaktır. Bunun için papatya ve string kullanabilirsiniz. Beş yemek kaşığı papatya çimi ve bir sıra iki kaşık, bir litre sıcak kaynamış su dökün ve on dakika boyunca ısrar edin. Sıcak çözelti günde iki kez yıkanmalıdır.
 2. Kaşıntı ve yanma hissini gidermek için gece boyunca borik uterustan bir çözelti ile yıkamak yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, önce bitkinin yaprakları alın, kaynatılmış sıcak su ile dökün ve çözelti biraz ısınmadan önce ısrar etmelisiniz. Bundan sonra, birkaç damla A vitamini ve E vitamini eklemeniz ve bu hijyen prosedürlerini bu çözüm ile harcamanız gerekir. Tedavinin seyri beş günden az değildir.
 3. Kraurosis tedavisi için iyi bir çare deniz-buckthorn kullanımıdır. Bunu yapmak için, bir kavanozda eczaneden satın alınabilen deniz topalak yağı alın, sonra bir gazlı bez sürün, bir tampon üzerine yağ uygulayın ve yirmi dakika boyunca vajinaya yerleştirin. Böyle bir ürün, tahrişi rahatlatacak ve semptomatolojiyi azaltacak mükemmel nemlendirme özelliklerine sahiptir.

Bitkisel tedavi vajinanın mukoza tabakasının normal işlevini ve aynı zamanda bir lokal ilaç olarak restore etmek için bir çay olarak kullanılabilir.

 1. Tıbbi bir çözelti hazırlamak için çay, histerotrop etkisi olan bitkilerden hazırlanır. Civanperçemi ve adaçayı yaprakları kaynamış suda ısrar edilir ve beş ila on dakika kaynatılır, daha sonra günde dört kez çay yerine çay içilir.
 2. Isırgan otu yaprakları 2 çorba kaşığı kaynar suda kaynatılır ve günde 2-3 kez yarım bardak sürdükten sonra ısrar edilir.
 3. Muz, vajinal dokuda bir tropizme sahiptir ve kan dolaşımını arttırarak kaşıntı ve kuruluk oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, düzlemin infüzyonu sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ilaç hazırlamak için size, maydanoz yaprakları almak alkol ile doldurmak ve en az üç gün boyunca ısrar etmek gerekir. Bu çözelti sabah ve akşam bir çay kaşığı olmalı.

Homeopatik tedavi, kadının vücudunda uzun süreli tedavi ve çok yönlü etki olasılığı nedeniyle avantajlarına sahiptir.

 1. Sepya - artı bir sıvı şeklinde kombine homeopatik ilaçtır. Damla şeklinde bulunur ve preparatın dozajı muamele başına 8 damladır. Uygulama şekli - çözelti 100 mililitre kaynamış suya damlatılmalı ve yemeklerden yarım saat önce içilmelidir. Tedavinin seyri üç aydan az değildir. Önlemler - son serebral travma ve beyin damarlarının patolojisi ile dikkatli kullanın. Yan etkiler nadirdir, alerjik cilt reaksiyonları mümkündür.
 2. Çiğdem, organik maddelerden oluşan bir bileşimi olan ve vajinal sekresyonun normalleşmesine yardımcı olan ve mukoza zarını nemlendiren kaşıntı ve yanmayı ortadan kaldıran homeopatik bir ilaçtır. İlaç, homeopatik damlaların farmakolojik formunda kullanılır ve öğünlerden önce aynı anda yarım saat süreyle günde iki kez dört damla verilir. Tedavi süresi üç aydır. Yan etki yoktu. Giriş Crocus kontrendikasyonları - ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık olduğunu.

trusted-source[36], [37], [38]

Önleme

Vajinada kuruluğun önlenmesi spesifik olmayan ve spesifik olabilir. Spesifik olmayan önleyici tedbirler, kadın cinsel çevresinin enflamatuar hastalıklarının zamanında tedavisi, uzun ve mantıksız antibakteriyel madde alımından kaçınmanın yanı sıra cinsel yaşamın normalleşmesidir. Ameliyattan sonra özel önlemler kullanılabilir - bu amaçla, doğal ilaçlar ve vitaminlere dayalı vajinal kremler ve merhemler kullanabilirsiniz.

trusted-source[39], [40], [41]

Tahmin

Bu patolojinin iyileşme için prognozu özellikle genç kadınlarda olumludur. Yaşlı kadınlarda, etkili tedavi için hormonal ilaçlar da kullanılmalıdır.

trusted-source[42]

Bilmek önemlidir!

Kızlık zarı (kızlık zarı, kızlık zarı), kızlarda vajinal açıklığı kaplayan ve dişi üreme sisteminin dış ve iç organları arasında bir bariyer görevi gören bir yarım veya delikli bağ dokusu plakasıdır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.