Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Mantardan spreyler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Enfeksiyöz deri hastalıkları arasında tartışmasız üstünlük mikozise aittir. Morbiditenin dermatolojik yapısında, fungal cilt lezyonlarının payı olguların% 70'ine kadar çıkmaktadır. Lokalizasyonlar arasında öncülük - fungal çivi hasarı, ikinci sırada - ayaklar, üçüncü - pürüzsüz cilt üzerinde.

Bu ekarte açık alanda yerleştirilmesi olmamakla birlikte, insan deri parazitleri antropofilnymi dermatofit genellikle, onlar gövdenin kapalı bölgelerinde ışık inflamatuar sürecin tezahürü ve lokalizasyon karakterize edilmiştir, (ayak tırnakları, ayaklar, deri kıvrımlar).

Fungal lezyonların tedavisi için, özellikle giyim ve ayakkabı ile kaplı yerlerde bulunan, ilacın formu çok önemlidir. Ağırlıklı olarak topikal uygulama için reçete edilen merhem ve krem yağ bileşenleri, enfeksiyon bölgesinde bir sera etkisine, enflamatuar sürecin alevlenmesine ve daha fazla yayılmasına neden olabilir. Hastalığın bu gelişimini önlemek için, bir sprey şeklinde antimikotikler lezyon bölgesini tedavi etmek için kullanılır.

trusted-source[1], [2], [3]

ATC sınıflandırması

D01AE20 Противогрибковые препараты для местного назначения другие в комбинации

Aktif içerik

Тербинафин
Бифоназол

Endikasyonları Mantardan spreyler

  • ayakların mantar lezyonları, pürüzsüz bir cilt, cildin tüylü bölgeleri, tırnaklar;
  • büyük kıvrımların epidermofiti;
  • Epidermisin ( pityriasis ) stratum corneum fungal enfeksiyonu ;
  • mantar enfeksiyonunun önlenmesi.

Tırnak mantarından neden bir sprey seçmelisiniz?

Antimikotikler, bir mantar şeklinde mantar enfeksiyonlarından kurtulmanın diğer yolları arasında en etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Mantar, ayakları mikozdan da etkilenen ayağın tırnakları üzerinde lokalizedir. Onychomycosis (tırnakların mantar enfeksiyonu) ilaçların etkilerine çok dirençlidir. Bunu görmezden gelirseniz, bir süre sonra tırnak tamamen çökecektir. Tedavi edilmeyen mantar tekrarlanır ve relaps şekli genellikle birincil hastalıktan daha ağırdır.

Tırnak mantarının modern spreyleri sadece güçlü bir antifungal etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda mantarın yayılmasını da engeller. Püskürtülen ilaç uzun bir süre için tırnaklarda bulunur, bu da tedavi süresini önemli ölçüde azaltır.

Ayaklarda kullanım için sprey, çoğu zaman kapalı çorap ve ayakkabılar, kurutma, koku giderme ve antipruritik etkiye sahip olduğu için hastalığın yayılmasını önler. Aynı zamanda ter bezlerinin çalışmalarını rahatsız etmiyor. Uygulandığı sprey ile cilt her zamanki gibi çalışır.

İlacın bu formunun bir başka avantajı lezyonun temassız tedavisidir.

Ve tabii ki, konforları unutmamalısınız: dozaj akışı, kompakt paketleme, kullanım kolaylığı. Spreyi kullandıktan sonra giysilerin üzerinde iz kalmamış.

Yukarıdaki spreylerin hepsi mantar tırnak lezyonları ile savaşmak için uygundur.

trusted-source[4], [5], [6]

Yan etkiler Mantardan spreyler

Püskürtme yerinde cilt soyma, kabuklanma, kaşıntı, yanma, ağrılı duyular, tahriş, cilt tonunda değişiklikler olabilir.

Spreyle temas halinde, gözlerde mukoza zarında tahriş görülür. İlk yardım - temiz akan su ile gözlerinizi iyice yıkayın.

Yutulması ve yutulması durumunda, baş ağrısı, mide ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi muhtemeldir. İlk yardım - 10 kilogram başına bir tablet hızında aktif kömür.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Dozlama ve uygulama

Bu preparat, daha önce keratinize dokulardan temizlenmiş ve kurutulmuş ve aynı zamanda - çevreleyen sağlıklı bir cilt (lezyonun odağı iyi bir şekilde nemlendirilmiş olmalıdır) enfeksiyon alanında deri yüzeyi ile sulanmaktadır.

Tedavinin süresi ve spreyin kullanım sıklığı, enfeksiyonun neden olan etkenine ve hastanın genel sağlığına bağlı olarak ayrı ayrı belirlenir.

Cildin etkilenen bölgesinin durumu, tedavinin başlamasından birkaç gün sonra belirgin şekilde iyileşir. İyileşme belirtilerinin yokluğunda, spreyi kullanmaya başladıktan bir hafta sonra, doktora bildirilmelidir (onikomikoz tedavisinde, iyileşme genellikle birkaç ay sonra fark edilir).

Thermico, Lamico, Lamisil

Harici kullanım için antimikotikler. Spreyün aktif bileşeni, fungal hücre - ergosterolün zarının ana bileşeninin biyosentezini bozma yeteneğine sahip olan allilaminlerin bir temsilcisi olan terbinafindir. Preparatların fungisidal etkisi, ergosterol biyosentezinin sondan bir önceki aşaması olan katalizör olan enzim skualen epoksidazı inaktive etmektir. Membrandaki eş zamanlı skualen konsantrasyonu ile eksikliği, mantar hücrelerini öldürür.

İnsan derisi hücrelerinin skualen epoksidazı, sadece fungal hücreler üzerinde seçici etkiyi açıklayan terbinafine karşı duyarlı değildir.

Dermatofitlere üzerine, Aspergillus, kladosporiumov, skopulariopsisov - Bu spreyler bir mantar öldürücü patojen atlet, Trichophyton Microsporum, samyeli, kandidiyazis üzerindeki etkisini, hem de var.

Farklı mantar fungus türleri, mantar öldürücü veya fungistatik etkiye sahiptir.

Terbinafin emilimi% 5'e kadar topikal uygulama ile. İlacın sistemik etkisinin tezahürleri önemsizdir.

Hamilelik ve emzirme döneminde mantardan spreylerin kullanımı tam olarak araştırılmamıştır, bu nedenle sadece gerektiğinde reçete edilebilir. Çalışmalar, terbinafin'in intrauterin fetal gelişim üzerindeki olumsuz etkilerini belirlememiştir.

Terbinafin anne sütünde bulunur, bu nedenle emzirmekten kaçınmak en iyisidir.

Kontrendikasyonlar - ilacın bileşenlerine alerjisi; emzirme dönemi; 3 yıla kadar yaş.

Aşağıdaki durumlarda dikkatli olun: bozulmuş karaciğer fonksiyonu ve / veya böbrek fonksiyonu; alkolizm, tümörler; metabolik süreçlerin bozulması, hematopoez süreçleri, ekstremitelerin damarlarının açıklığı.

Önerilen uygulama süresi: dermatomikoz ve epidermofitozis ile, lezyon günde bir kez bir kez sulanır; Pitriyazis ile - bir hafta boyunca günde iki kez.

Kuru bir yerde, 25 ° C'ye kadar olan sıcaklık rejimini gözlemleyerek iki yıl bekleyin. Çocuklardan uzak tutunuz.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Bifosin

Harici kullanım için antimikotik. Sprey, bifonazolün aktif bileşeni, trikofitler, epidermofitler, mikrosporia ve kandidiyaz patojenlerine karşı fungisidal bir etkiye sahiptir. Bu maya üzerinde fungistatik etkiye sahip Malassezia cinsi mantar (enterokokkov hariç), asspergilly, skopulyariopsisy, Corynebacterium grammopolozhitelnye koklar.

Bifonazol ergosterol eksiklik ve mantar hücre membranında öncekilerden birikmesine sebep olur ergosterol biyosentezi (sitokrom P-450), katalizörlerin bir inaktive eder. Bu süreç, hücre zarının yapısını tahrip eder ve hücreyi yok eder.

Sprey, cildin enfekte olmuş katmanlarına tamamen nüfuz eder ve kan içine emilmez. Lezyonun sulanmasından altı saat sonra, derideki bifonazol birikimi seviyesi, minimum etkili konsantrasyonu aşar, bu da dermatomikozun neden olan etkenlerine zarar verir. Ciltte 2 güne kadar bulunur. Yarı ömrün süresi, 19 ila 32 saat arasında, cildin geçirgenliğine bağlıdır.

Gebelikte Bifosin spreyi: İlk üç ayda - sadece gerekirse, kalan altı ayda - endikasyonlara göre.

Bifonazol anne sütü içine nüfuz eder, bu nedenle emzirme sırasında emzirmekten kaçınmak daha iyidir.

Kontrendikasyonlar - herhangi bir maddeye alerjisi Bifosin, emzirme dönemi.

Yöntem ve uygulama süresi: Antifungal sprey Bifosin, etkilenen yüzeyi gece yatmadan önce günde bir kez tedavi eder.

Terapötik etki, spreyin sürekli kullanımı ile gelir:

  • ayakların mantar lezyonları ve ayaklar arası interdital aralıklar - üç ila dört hafta arasında;
  • kafa derisinin fungal lezyonları - dört hafta;
  • pürüzsüz cildin mantar lezyonları - iki ila üç hafta arasında;
  • çok renkli liken, büyük kıvrımların epidermofiti - iki hafta;
  • Candida mantarlarının yüzey deri lezyonları - iki ila dört hafta arasında.

Karanlık bir yerde, 25 ° C'ye kadar olan sıcaklık rejimini gözlemleyerek iki yıl bekleyin. Çocuklardan uzak tutunuz.

trusted-source[16]

Aşırı doz

Fungal spreylerin aşırı dozları bilinmemektedir.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Diğer ilaçlar ve alkol ile eşzamanlı kullanım sonuçları açıklanmamıştır.

Mantar spreyleri ile terapi döneminde, dikkat yoğunluğu gerektiren aktivitede herhangi bir kısıtlama yoktur.

trusted-source[21], [22], [23], [24]

Mantardan ayakkabı işlenmesi için spreyler

Mantarın kütanöz lezyonları bulaşıcıdır, bu nedenle tedavi işlemine paralel olarak, ayakkabıların ve giysilerin günlük işlenmesi, etkilenen alanın bir mantarla temas ettirilmesi, antimikotik spreyler gerçekleştirilir.

En uygun ve etkili tedavi yöntemleri, mantarlardan ayakkabıların tedavisi için hijyenik spreylerdir.

Sprey Mycostop

Aktif madde, undesilenik asit türevi olan Tetranil U'dır. Ayak ve ayak tırnaklarını enfekte eden tüm mantarların antagonisti. Mikostop ile tedavi mantarları ortadan kaldırır ve kendi ayakkabılarından kendi kendine kirlenme olasılığını önler. Kullanım şekli: ayakkabılar ayakkabılardan çıkarılır ve her iki tarafa püskürtülür, daha sonra sprey, 3 ila 5 gün boyunca bir gece boyunca ayakkabının içine püskürtülür.

Relapsı önlemek için ayakkabıların dezenfeksiyonu günlük olarak yapılır. İşlem yapmak için hastalık döneminde bir çorap olan tüm ayakkabılar gereklidir.

10 - 25 ° C sıcaklık rejimini gözlemleyerek iki yıl boyunca saklayın

Dezavid

Bu sprey, dermatofitler, maya mantarları ve kandidiyaz patojenleri antagonisti. Desavid tarafından yapılan ayakkabı bakımı, yeniden enfeksiyonu önler, diğer mikropları ve hoş olmayan bir kokuyu ortadan kaldırır.

Aromatik maddeler içermez, iz bırakmaz, alerjiye sebep olmaz. Ayakkabılar doğal ve suni deri, süet, tekstil ve kauçuktan işlenebilir.

1 numaralı uygulama yöntemi: Ayakkabılarını içeriden işlemek için bir parça gazlı bez, doku veya pamuk yünü püskürtün.

Seçenek 2. Ayakkabının içini bir spreyle püskürtün. Kuruduktan sonra kullanabilirsin.

Odorgone Ayakkabıları

Sprey, bitki özleri, doğal yağlar, damıtılmış su karışımı içerir. Antibakteriyel ve antifungal etkiye sahiptir. Hoş olmayan kokuları, hatta hayvani etiketleri ortadan kaldırır.

Hareket mekanizması - kokulu maddelerin moleküllerini çökeltir ve emer ve birikmesini engeller. Püskürtme işleminden sonra, ayakkabı ve giysi üzerinde artık madde kalmaz.

Ayakkabıları doğal ve sentetik malzemelerden işleyebilir, çorapları yıkarken (mantarın önlenmesi için) su ekleyebilir veya yıkamadan önce (işlem sırasında) çayın iç kısmını tedavi edebilirsiniz. Tedavi edilen koku, işlemden geçirilen nesnenin kurutulmasından sonra kaybolur.

Hipoalerjenik, toksik olmayan madde.

Sprey kullanımı: şişeyi sallayın, ayakkabıyı içten sulayın, her iki taraftan da ayrı ayrı astarlanmış taban. Açıkta kurutun. Yatmadan önce tedavi yapılması tavsiye edilir.

Mantardan ayakkabı işlemek için özel spreyler satın alma fırsatı yoksa, aerosol antiseptikler kullanabilirsiniz: Gorosten, Desiskrab, Kutasept, Miramistin.

Ayakkabıları dezenfekte etmek için, tabanlıktan tabanlık almanız ve püskürmeniz, püskürmeniz, ayakkabınızın iç kısmına ve her iki yanda da tabandaki spreyi tutmanız gerekir. İşlenmiş nesneleri plastik bir torbaya koyun ve mantarı 3-4 saat bekletin. Ayakkabıları çıkarın, kurulayın. Kurutulmuş ayakkabılar, işlemin başlamasından yaklaşık 12 saat sonra kullanılabilir.

Mantar tedavisi için preparatların yukarıdaki tarifi sadece temel özellikleri ile tanışma için tavsiye edilir. Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında, bir sağlık kuruluşuna teşhis ve tedavi için başvurmak gerekir.

Mantar lezyonlarının tedavisi bazen ilacın farklı formları ile karmaşık tedavi, yanı sıra anti-inflamatuar, antibakteriyel ve diğer araçların kullanımını içerir. Doğru tedavi rejimini sadece bir dermatolog reçete edebilir.

Önleyici tedbirler hijyen kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmayı içerir. Reçete yazan hekime uyulmaması ve tedavinin erken sonlandırılması hastalığın nüksetmesine neden olabilir.

Bilmek önemlidir!

Kandidiyaz pnömonisi veya akciğerlerin invaziv kandidiyazı, genellikle ODC'nin bir tezahürüdür. İzole kandidiyaz pnömonisi, mide içeriğinin veya uzun süreli agranülositozun aspirasyonu ile çok nadir olarak gelişir. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Противогрибковые средства

Ilaç etkisi

Противогрибковые местные препараты
Противозудные препараты
Антисептические (дезинфицирующие) препараты
Дезодорирующие препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Mantardan spreyler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.