Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Ayak mantarının merhemlerle etkili tedavisi

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

En yaygın olanı ayak mikozu ve tırnakların onikomikozu olan fungal bacak lezyonları, en tatsız ancak çok yaygın hastalıklardan bazılarıdır. Mantar kolayca yeni bir sahip bulur, ancak istenmeyen bir konuktan kurtulmak çok zor olabilir. Hastalığın erken aşamalarında genellikle oldukça topikal antifungal ajanların uzun süreli kullanımı halinde Ve, yani, emülsiyonlar, spreyler, vernikler, ayak ve tırnak mantar merhem dahil kremler, koşu süreci hastalıklarının lokal tedavisi içi ilaç ile birleştiren kapsamlı bir yaklaşım gerektirir .

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

ATC sınıflandırması

D01A Противогрибковые препараты для наружного применения

Ayak mantarının lokal tedavisi

Cildin kendisini dışarıdan doğrudan etkilemeden derideki mantar hastalıklarını tedavi etmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, ayak mantarından ilaçların en yaygın salınım şekli, harici kullanım için amaçlanan merhemlerdir.

Ilerici mantar enfeksiyonları, mantar cilt hastalıklarının önlenmesi karmaşık tedavisinde erken aşamada deri ve tırnak ayak mantar enfeksiyonlarını: Endikasyonları ayak mantarı merhem. Kremler ve merhemler gibi antifungal biçimleri pek kana batırılmış derinin farklı tabakaları içinde çalıştırılabilir. Bunların kullanımı için bir araç, kontrendikasyonlar esas merhemler artan kaşıntı, kızarıklık, kuruluk ve merhem uygulama alanlarında deri önemli soyma olarak mantar ayak bu yan etkiler şeklinde kendini gösteren, ilaca karşı aşırı duyarlılık ile ilişkilidir.

Ayak mantarının tedavisinde kullanılan merhemlerin farmakodinamikleri ve farmakokinetiği, preparatın bileşimine bağlıdır. Mantar enfeksiyonundan gelen tüm merhemler, mantar hücreleri üzerinde az ya da çok yıkıcı bir etki için bilinir, antifungal etki ne belirler. Bu ilaçların bir parçası olarak, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkileri olan derideki yaraların iyileşmesini destekleyen kaşıntı ve tahrişleri gideren bileşenler olabilir.

Bazı antifungal ajanlar belirli bir patojen türüne karşı aktiviteye sahiptir ve diğerleri geniş bir etki spektrumuna sahiptir, bu da çeşitli mantar parazitlerine karşı etkili oldukları anlamına gelir.

Uygulama şekli ve ayak mantarından merhem dozu da farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, tüm antifungal merhemlerle ilgili kullanımlarının bazı nüansları vardır. Bu, merhem uygulamak ve mantar enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için cildin hazırlanmasına ilişkindir.

Ayak mantarından merhem uygulamak, sadece bacakların alt kısmının derisini temizledikten sonra tavsiye edilir. Bunun için sıradan ılık su ve sabun kullanılır. Ayaklar iyice yıkanır ve sadece hastalık sırasında kullanılan ve her kullanımdan sonra yıkanmış temiz bir havlu ile silinir. İkinci gereklilik, enfeksiyonun cildin diğer bölgelerine yayılmasını önleyecektir.

Mantar çivi yaralanmasının tedavisi, vernik veya merhem uygulanmadan önce tırnak plağının maksimum kesilmesini gerektirir ve ayak ayak terapisi, daha önce ılık su etkisi ile yumuşatılan "ölü" keratinize cildin çıkarılmasında etkilidir. Bunu yapmak için sert bir sünger, ponza veya özel bir fırça kullanabilirsiniz.

Kremin ince bir tabakasını uygulayın, bu tedavi sadece etkilenen bölge değil, aynı zamanda çevresindeki deri de 10 mm'den az olmamalıdır. Eğer böyle bir bölge bir değilse, o zaman etkilenen tüm bölgeler tırnaklar üzerindeki mantar da dahil olmak üzere aynı anda tedavi edilmelidir.

Ayak mantarının tedavisi, cildin temizliği ve kuruması gibi gerekli hijyen önlemleri, cildin etkilenen bölgelerinin temas ettiği çorapların ve yatak çarşaflarının sık sık değiştirilmesini, özel antifungal spreyler ve solüsyonlarla ayakkabıların tedavisini sağlar. Dezenfeksiyon ve rahatsız edici kokuların giderilmesi için bazen ucuz, ancak etkili bir veteriner preparat olan "Biopyrox", bir sprey şeklinde üretilir.

Ayak mantarından 2 hafta içinde pozitif etki göstermeyen merhemler diğer, daha etkili veya yerine tablet veya diğer merhemlerle birlikte kullanılmalıdır. Herhangi bir mantar hastalığının teşhisi ve tedavisi, uzman doktorun katılımı ve gözetiminde yapılmalıdır, aksi takdirde, enfeksiyonun vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olarak, yetkisiz hareketlerle kendinizi koruyabilirsiniz.

Ayak mantarlarından merhemlerin isimleri ve uygulamaları

Fungal cilt lezyonlarının tedavisi için, ilaç endüstrisi, çeşitli aktif bileşenlerle 3 ana tip antimikotik ilaç üretmektedir:

  • Azol türevlerine dayalı merhemler: bazı mantar türlerine karşı etkili olan mikonazol, klotrimazol, flukonazol, ketokonazol, izokonazol, ekonazol.
  • Allilamine dayalı merhemler: daha geniş bir etki spektrumu olan terbinafin ve naftifin.
  • Antibakteriyel bileşenler, anti-inflamatuar (kortikosteroidler) ve cilt (keratolitik) bileşenleri geri yükleme ile kombine ilaçlar.

Ayak mantarından en popüler ve daha az etkili olmayan merhemleri, doktorların çeşitli fungal ayak yaralanmaları için yazdıklarılardan almayı düşünün.

Antifungal özelliklerinin çoğu için bilinen, bir krem formundaki ilaç "Clotrimazole" ayak mantarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Bu, ayak mantarından görece ucuz ve güvenli bir merhemdir çünkü vücudu olumsuz etkilemez çünkü sadece cilde etki eder, kan dolaşımına girmez.

Ayak mantarında klotrimazol tedavisi genellikle günde 2-3 kez (günde) günde 6 veya daha fazla hafta sürer.

Klotrimazolun etkinliğini azaltabildikleri için, merhem "Clotrimazole" ile birlikte nistatin, natamisin, amfoterisin B preparatlarının kullanılması tavsiye edilmez.

İlacın yan etkileri çok nadirdir. Bu, kızarıklık ve kaşınmanın yanı sıra merhem uygulamasında hafif karıncalanma ve dökülme ile birlikte alerjik bir reaksiyon olabilir.

Merhemi ışıktan korunan bir yerde saklayın, ve depolama yerindeki havanın sıcaklığı 20 dereceyi geçmemelidir. Uygun depolama ile raf ömrü 2 yıldır.

"Candide", mantardan ilk merhem grubuna ait olan klotrimazole dayanan bir ilaçtır. Aktif madde - klotrimazol - mantarın hücreleri üzerinde tahribatlı bir etkiye sahiptir, bu arada cildin farklı katmanlarına hızla nüfuz eder, burada terapötik bir etkiye sahiptir.

Kremin günde iki kez ya da üç kez kullanılması, 2-3 hafta içinde mantar cilt hastalığının semptomlarını ortadan kaldırmanıza izin verir, ancak bu tedavi, semptomlarda tekrarlama olasılığının yüksek olması nedeniyle bitmemelidir. Bu nedenle, relapsı önlemek için 2-3 hafta daha sürdürülmelidir.

Harici uygulama ile ilacın aşırı dozda gözlenmez. Ancak ilacın başlangıcında deride tahriş şeklinde küçük yan etkiler olabilir. Genellikle, bu tür tahriş, ilacın geri çekilmesini gerektirmez ve kendi kendine gider.

Diğer ilaçlarla etkileşim. Rahim, merhem etkilerini azaltır beri, nistatin içeren ilaçlar ile kullanım için tavsiye edilmez.

Ek tahrişe neden olabileceğinden, merhem "Candide" hasarlı cilde tatbik edilmek istenmez.

"Candide" merhemin raf ömrü, uygun şekilde saklanması şartıyla 2 yıldır. Yani İlaç, 25 dereceyi geçmeyen bir sıcaklıkta karanlık bir yerde saklanmalıdır.

"Candide B", antifungal ajanların üçüncü grubuna ait bir kombine kompozisyona sahip bir ilaçtır. Ana aktif madde beklometazon ile takviye edilen klotrimazoldür.

Farmakodinamik. Klotrimazol, mantarın antifungal etkisini sağlar ve hücreler için gerekli olan mantar bileşenlerinin sentezini bozarak mantarı yetersiz hale getirir. İlacın anti-enflamatuar etkisi, ayakların fungal lezyonlarına eşlik eden kaşıntıyı da gideren beklometason ile ilişkilidir.

Uygulama şekli ve dozu. Merhem "Candide B", mantar preparatının bulunduğu bölgedeki cilde, önceki preparat olarak günde en az 2-3 kez uygulanır. Fakat onun aksine, cilt bozuklukları Candide B'nin kullanımı için kontrendikasyon değildir. İlaç, mantardan etkilenen geniş cilt alanlarının uzun süreli tedavisi için tasarlanmamıştır.

Bu ilacı 25 yıldan daha düşük bir sıcaklıkta bırakma tarihinden itibaren 3 yıl süreyle saklayabilirsiniz.

Gebelik ve emzirme sırasında ayak mantarı "Clotrimazole", "Candide" ve "Candide B" merhemlerin kullanımı sadece çocuğun gelişimi üzerindeki etkisinin yetersiz bilgi nedeniyle doktorun ifadesine göre mümkündür.

Bir jel formunda "Fucis" ayrıca ayak mikozunda da etkilidir, 1. Antifungal ilaç grubuna aittir. İlacın ana aktif maddesi flukonazoldür.

Farmakodinamik. İlacın bileşimindeki flukonazol, fungusun hücre yapısının tahrip olmasına katkıda bulunan güçlü bir antifungal ajandır.

Farmakokinetik. Merhem cilde iyi emilir ve vücutta rahatsızlığa neden olmaz. İlacın reaksiyona girmemesi çok nadirdir. İlacın küçük bir kısmı dışarıdan uygulandığında kan dolaşımına girebilir, ancak bir kişiye zarar veremez.

Gerekli terapötik etkiyi elde etmek için, etkilenen cilde günde 1 kez az miktarda merhem uygulamak ve bitişik sağlıklı cilt alanlarını yakalamak yeterlidir. Sonra jeli nazikçe cilde masaj yapın. Tedavinin seyri, sürecin lokalizasyonuna ve patojen tipine bağlıdır.

Flukonazol kullanımı ciltte tahrişe neden olursa, o zaman ilaç diğerine geçmek daha iyidir. Fucis ile birlikte diğer yerel preparatların kullanılması arzu edilmez.

Krem "Lamisil" - Ayak mantarı oldukça popüler ve etkili merhem. Aktif madde terbinafin olduğu için ilaç ikinci grup antifungal ajana aittir.

Farmakodinamik. İlaç sadece mantar hücresinin yapı malzemelerinin sentezine müdahale etmekle kalmaz, aynı zamanda mantarları erken ölümlerine yol açan zehirli maddelerle doyurur. Bir merhem formunda "Lamisil" ayak mikozlarında etkilidir, ancak tırnak mantarı durumunda yeterli etkiye sahip değildir.

Uygula merhem günde 2 kez olmalıdır. Bu, 3-6 hafta içinde ayak mantarından kurtulmayı mümkün kılacaktır. Krem "Lamizil" ile mantar enfeksiyonu semptomlarının hızlı bir şekilde uzaklaştırılması avantajlıdır, ancak mantarlara karşı "askeri" eylemleri durdurmak için bir sinyal değildir. Hastalığın tüm semptomlarının tamamen ortadan kalkmasına rağmen ilaç tedavisinin ilk günlerinde ve haftalarında en az 2 hafta daha tedaviyi kesmeyin.

Uygulama şekli ve dozu. Merhem derinin hafifçe ovalayarak, küçük bir miktar ile ayak ve interdigital alanı temiz ve kuru bir yüzeye uygulanır. Günde 1 veya 2 kez kullanın. Tedavinin seyri yeterince kısa - 1-2 hafta, ancak nükseden kaçınmak için, birkaç kez merhem kullanımı birkaç hafta daha devam edilmelidir.

Harici uygulama ile, ilacın aşırı doz gözlenmez. Yan etkiler arasında, merhem uygulamasında bazen hafif bir kızarma ve yanma veya kaşıntı vardır.

İlaç 5 yıllık yeterince uzun bir raf ömrüne sahiptir ve özel depolama koşullarına ihtiyaç duymaz, çevreleyen alanın sıcaklığını 30 dereceye kadar mükemmel bir şekilde transfer eder.

"Lamizil" in daha ucuz bir analogu, ismi hemen aktif maddeyi gösteren bir ilaçtır. Prensip olarak, tüm pozisyonlar için, Terbinafin kremi uygulama eylemi ve yöntemi, Lamizil için talimatlara denk düşmektedir. Fark (en fazla 25 ton sadece raf ömrü (2 yaş) ve saklama koşulları olduğu için C).

Merhem "Myconorm" ve "Termicon" her bakımdan "Terbinafin", ancak "Terbinafin" ve "Lamizil" arasında bir fiyat standında tekrarlar.

Başka bir ucuz zevk merhem şeklinde ayak mantar tedavisi için başarıyla kullanılan bir başka popüler antifungal ilaç "Exoderil" dir. Bu naphthyfine dayalı ikinci grup antimikotik ajanlardan bir ilaçtır.

Farmakodinamik. İlaç belirgin bir mantar önleyici, fungistatik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Mantarı sadece öldürmekle kalmaz, aynı zamanda sekonder bakteriyel enfeksiyonların ortaya çıkmasını da önler. Anti-enflamatuar etki sayesinde, merhem mantarın gerekçesinin bulunduğu yerde şişlik ve kaşıntıyı hızla giderir.

Farmakokinetik. Naphthyfine iyi bir nüfuz etme kabiliyetine sahiptir, bu yüzden cildin farklı katmanlarında başarılı bir şekilde çalışır. Maddenin sadece% 6'sı kan dolaşımına girer, bu da hastanın sağlığına zarar veremez.

Uygulama şekli ve dozu. Merhem günde en fazla 1 kez kullanılır. Tedavinin seyri 2 ila 8 hafta arasında olabilir. Mantar sadece cildi değil, tırnakları da etkiliyorsa, tedavi altı aya kadar ertelenebilir.

Mantar "Exoderil" dan merhem yetişkin hastaların tedavisi için tasarlanmıştır, çocuklarla tedavi olasılığı doktor tarafından bireysel olarak kabul edilir.

"Exoderil" oldukça uzun bir raf ömrüne (3 yıl) ve nepriveredliv saklama koşulları (0 ile 30 sıcaklıklara dayanıklı olan ilgili ° C).

"Exoderil" in tam bir analogu, daha uzun bir raf ömrüne sahip (5 yıl) merhem "Naftifin" dir.

Ayak mantarı için ucuz değil ama etkili ilaçlar, ketokonazol ve aktif madde siklopyroks ile "Batrafen" temelinde popüler "Nizoral" ilaçlardır. Ayakların mantar lezyonlarının tedavisi için bu ilaçları merhem ve kremler şeklinde kullanın. Aynı zamanda, "Batrafen" mükemmel mantar yeteneği vardır ve mantarların çoğuna karşı mükemmel fungisit etkisi vardır ve "Nizoral" - özellikle kaşıntı ve koku, mantar enfeksiyonu hoş olmayan belirtilerin hızlı kaldırılması.

Ayak mantarından veri merhemi uygulayın, genellikle günde 1 veya 2 kez. Tedavinin seyri nadiren 4 haftadan fazladır.

"Batrafen" 10 yaşından büyük hastaları tedavi etmek için tasarlanmıştır, "Nizoral" küçük hastaları tedavi etmek için kullanılır.

"Batrafen" merhemin raf ömrü, 25 dereceden daha yüksek olmayan bir hava sıcaklığına sahip bir odada saklanırsa 2 yıldır.

Merhem "Nizoral" sıcaklıklara karşı daha duyarlı, bu nedenle izin verilen sıcaklık aralığı 15 ila 30 o C arasında değişir. Bu koşullar yerine getirilirse, ilacın raf ömrü 5 yıldır.

Analogları cream "nizoral" "Dermazol", "Mikozoral" ve en az günde 2 defa uygulanan aynı etkin madde (ketokonazol) ile "mikonazol" merhem çağrılabilir, mantar tedavi 2-6 hafta içinde durur elde etmek mümkündür .

Ayak mantarından ucuz az bilinen merhem

Yukarıda en popüler antifungal ajanları düşündük ve şimdi ayak mantarından daha az yaygın olan fakat daha az etkili olan merhemlere dikkat ediyoruz, ki bu da alıcıyı, fiyatı ve uygulamalarından elde edilen sonucu memnun edecektir.

Krem "Ecodax" - ekonazole dayalı bir antifungal ilaç. Bu ilaç ortalama bir fiyat ile antifungal ilaçların 1 grubundan.

Farmakodinamik. Ekonazol, çeşitli mantarlara karşı geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir ve gözle görülür bir bakterisit etkisi gösterir. Diğer ilaçlara direnç gösteren mantarları bile yok eder. Aynı zamanda, econazole kıskanılacak bir süratle ünlüdür ve ilk üç gün içinde mantarın yaşamına eşlik eden hoş olmayan belirtilerle mantar enfeksiyonunu yok eder.

Farmakokinetik. Aktif madde, hem cildin farklı tabakalarına hem de tırnak plağına kolayca nüfuz edebilir, böylece ilaç ayak mikozları ve çivi onikomikozunun tedavisi için başarıyla kullanılır. Harici uygulama ile neredeyse kan girmez.

Kullanım için kontrendikasyonlar, ilaca ve azollerin türevlerine karşı aşırı duyarlılık vakalarıdır. Merhem aynı zamanda 18 yaşından küçük hastaların tedavisine yönelik değildir. Yan etkiler antifungal merhemler için yaygındır: bir kuruluk hissi, peeling, hafif yanma, kızarıklık, bazen kaşıntı hissi.

Merhem günde iki kez kullanıldığında etkilidir. Terapötik kurs cilt durumuna bağlı olarak 2 hafta ila 6 ay arasında olabilir.

Depolama koşulları. Merhem t 0 daha düşük olmayan tutulmalıdır arasında C ve 30 daha yüksek olmayan bir karanlık bir yerde C. Bu şartlar altında merhemin raf ömrü 3 yıldır.

"Grybkocept 911", bir jel formunda kombine, ucuz bir preparat olup, hastalığın erken evrelerinde ayak mantarını tedavi etmeye yardımcı olur. Ana aktif maddeler - triklosan (güçlü bir antifungal ve antimikrobiyal bileşen) ve allantoin (kornifiye deriyi yumuşatmaya ve yenilemeye yardımcı olur).

Farmakodinamik. İlaç aktif olarak savaşır ve hastalığın tekrarlanan gelişmesini engelleyerek mantar enfeksiyonu. Mantar enfeksiyonuna karşı mükemmel bir koruyucudur. Tırnakların onikomikoz durumunda aktif değildir.

Uygulama şekli ve dozu. Bu merhemin ayak mantarı ve ellerinden terapötik bir amaçla kullanılması, merhemin etkilenen deri üzerinde hafif masaj hareketleri ile günde 2 kez küçük bir tabaka halinde uygulanması anlamına gelir. Terapi süreci genellikle 4 ila 6 hafta sürer. Önleyici amaçlar için, merhem haftada bir kez kullanmak için yeterlidir. İlaç hiçbir yan etkisi yoktur, bu nedenle mantar ile enfeksiyonu önlemek için her zaman sauna, yüzme havuzu, sauna ve diğer "yeşil" yerler ziyaret edebilirsiniz.

Çare 2 yaşın altındaki çocukların tedavisi için tasarlanmamıştır. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması istenmeyen bir durumdur. Alerjik reaksiyonlarda merhem kullanılması önerilmez.

Merhem "Fundizol", mantarların her türlü çeşidine karşı değerli bir aktivite gösteren kombine bir bileşim ile ilginç bir antifungal maddeden daha fazladır. Nem, tedavi edilebilir ve mantar deri lezyonları ve onikomikozun yanı sıra akne ve batık tırnak olabilir. İlaç ayrıca kaşıntıyı böcek ısırıklarından ve diğer cilt tahrişlerinden çabucak uzaklaştırmaya yardımcı olur. Vazgeçilmez "Fundizol" ve bir mantar enfeksiyonu yaşamayı seviyor, sahilde mantar, banyo ve diğer halka açık yerlerde enfeksiyonu önlemek için yardımcı olan bir önleyici araç olarak.

Krem "Fundizol" tam teşekküllü bir ilaç değildir olmasına rağmen nedeniyle bu eczane raflarında haklı yerini alır mantar mücadele konusundaki etkinliği, (bir bakıcı antifungal ve nemlendirici etkisi ile gelir ziyade).

Merhem, ilacı oluşturan maddelere aşırı duyarlılık dışında, hemen hemen hiçbir kontrendikasyon yoktur. Sağlıklı bir cilde zarar vermez, bu yüzden ayak derisi de dahil olmak üzere cilt için sağlık ve bakım çözümü olarak kullanılabilir. Bu iyi bir önleme, hem mantar hastalıkları hem de ayakların aşırı terlemesidir. "Fundizol" ayrıca, aynı talihsiz mantar enfeksiyonundan kaynaklanan ayaklardan gelen hoş olmayan kokularla da etkili bir şekilde mücadele eder.

Tırnakların onikomikozu ile mücadele etmek için, merhem "Fundizol", 5-6 saat süreyle daha sonra maruz kalmasıyla günde 2 kez uygulanır. Ayak dermatomikozunun tedavisi ve önlenmesi için, günde iki ila üç kez ürünün günlük olarak hafif bir masajla cilde uygulanması yeterlidir.

Krem yeterince yağlıdır (fakat mükemmel bir şekilde emilir), bu nedenle deri üzerinde müteakip bir dağılım ile doğru bir şekilde uygulanması arzu edilir. Bu özellik nedeniyle, merhem tüketim açısından oldukça ekonomiktir. Ve ürünün fiyatı oldukça hoş.

Spesifik olmayan ayak mantarları

Bazen ilaçların kullanımı sırasında, bazı özellikleri beklenmedik bir şekilde bulunur, bu ilaçların ekli talimatlarda listelenmeyen hastalıkların tedavisi için kullanılmasına izin verir. Yani her zamanki merhemlerle oldu:

  • sülfürik (çoğu yoksunluk aracı olarak bilinir),
  • salisilik (akne ve liken),
  • Çinko (yaralar, yanıklar, intertrigo, egzama, uçuk).

Kükürt merhem çeşitli cilt hastalıkları (uyuz, sebore, sedef hastalığı, liken) için kullanılan ucuz bir antiseptiktir. Kükürt tahammülsüzlüğüne ilaveten yan etkilerin yanı sıra, toksik olmayan, çocuklarda ve gebe kadınlarda kullanılmak üzere kullanılmasını mümkün kılan hiçbir kontrendikasyon yoktur.

Bu arada, sülfürik merhem aynı zamanda hayvanlar için ve dolayısıyla insanlar için güvenliğini teyit eden veterinerlik tıbbında da kullanılmaktadır.

İnsan vücudunu parazitleştiren bazı mantarlara karşı da aktiftir. Belki de bu merhem mantar enfeksiyonu için popüler uzman ilaç kadar etkili değildir, ancak etkinliğini inkar etmek için de bir neden yoktur. Ana düzgünsüzlük ve sabır, çare bir Fransız aromasına sahip olmadığı için, çıkarılması güç olmakla birlikte, merhemin çamaşır ve giysi üzerinde bıraktığı yağlı izleri yıkamak çok zordur. Yani sülfürik merhem tedavisi için özel eski kıyafetler ve yatak çarşafları kullanmak zorunda kalacaksınız, ki bu da atmak için üzücü olmayacaktır.

Yine de, eğer bir seçenek yoksa, sülfürik merhemleri haftada bir gün günde birkaç kez uygularsanız, sülfür ayak mantarının erken belirtilerinden yardımcı olacaktır. Merhem mantar enfeksiyonunun etkilenen bölgelerine uygulanmalı ve deriye kolayca sürülmelidir. Tırnakların onikomikozu ile merhem tırnak plağından neredeyse hiç geçmediği için ayak dermatomikozundan daha az etkilidir.

Salisilik aside dayalı salisilik merhem aynı zamanda cilt hastalıklarının tedavisi için bir antiseptiktir ve fark edilir bir antifungal etkiye sahiptir.

Ayak mantarını tedavi etmek için merhem, ayağın yüzeyine ve mantar tarafından tahrip olmuş parmaklara uygulanır ve cilde aktif olarak sürülür. Bir önceki uygulamadan deri yüzeyindeki merhem kalıntılarını çıkardıktan sonra, prosedürü günde 3 defaya kadar tekrarlayın. Genellikle salisilik merhem ile tedavi 1-3 hafta sürer.

Salisilik merhem, yaşamın ilk yılındaki bebeklerin yanı sıra salisilik aside dayalı preparatlara karşı toleranssız olan hastaların tedavisi için kullanılmaz. Merhem yan etkileri genellikle vücudun alerjik reaksiyonunun bir sonucu (merhem uygulandıktan sonra deride kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi).

Diğer ilaçlarla etkileşim. Salisilik merhem resorsinol ve çinko oksit içeren preparatlarla uyumsuzdur.

Miyozis cildinde daha da etkili olan deri, çeşitli cilt hastalıkları için kullanılan sülfürik salisilik merhemdir. İçinde salisilik asit, ayak mantarının tedavisinde belirgin bir etkiye sahip olan kükürtün antifungal özelliklerini arttırır.

Çinko merhemi, yara üzerinde kullanılan çinko oksit bazlı ucuz bir merhem olup, deride kızarıklık ve kaşıntıya karşı etkilidir, aynı zamanda ayak mantarına karşı etkilidir, kuruma ve peeling etkisi vardır. Aslında kontrendikasyonları yoktur ve yan etkilere çok nadiren vücudun alerjik bir tepkisi neden olur.

Ayak mantarı çinko merhem kullanımı tekrarlanan uygulama gerektirir (gün boyunca 5 kez). Onu, küçük çocukları, hamile kadınları ve yaşlıları tedavi edebilirsiniz.

Bu amaç için katran içeren Vishnevsky merhem kullanarak ayak mantarı kurtulmak mümkün olduğunu bir görüş var . Bununla birlikte dermatologlar Vishnevsky merhemiyle ayak mantarını tedavi etmenin imkansız olduğu konusunda ısrar ederek bu iddiayı desteklemezler. Hastalığın dış belirtilerini geçici olarak azaltmak mümkündür, ancak merhemle tedaviyi bıraktıktan sonra, semptomlar tekrar ortaya çıkar.

Ancak, kükürt ve katran içeren merhem Wilkinson, bununla birlikte bir antifungal ajan olarak kullanılabilir. Ayrıca, merhem bir antiseptik, antiparaziter ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

1-3 hafta boyunca günde iki kez ayak mantar tedavisi için Wilkinson merhem uygulayın. Bu durumda, merhemden gelen hoş olmayan katran kokusunu katmak zorundasınız.

Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda merhem kullanılmaz. Merhem kullanımı kontrendikasyon da ilacın bileşenlerine karşı duyarlılık artmıştır. Yan etkiler nadiren dermatit formunda ortaya çıkar.

Ve nihayet, spesifik olmayan merhem - beklenmedik mantar ayak ve tırnak bir merhem ikinci uygulama (uzun insanlarda) kazandı "Unisan" hayvanın tedavisi için antifungal veteriner hekimliği.

Ayak mantarı durumunda, Unisan merhem günde 1-3 kez, mantar enfeksiyonu ile zarar gören bölgelere uygulanır ve cilde hafifçe sürülür. Genellikle semptomlar 1-1.5 hafta sonra tamamen kaybolur.

Belirtilen nonspesifik merhemlerin raf ömrü, tabii ki talimatta belirtilen depolama koşullarına uyuyorsa, 2 yıldır: doğrudan güneş ışığından korunma ve ortam sıcaklığı 20-25 o C'den yüksek değildir .

Ve sonunda ...

Bir kez daha hatırlamakta fayda var: Lokal tedavinin hastaya nispi güvenliği sağlamasına rağmen, ilacın önemli dozlarının kan içine alınmasını önleyerek, bazı önlemler alınmayacaktır. Bu özellikle alerjik belirtilere, hamile kadınlara, emziren annelere ve küçük çocuklara eğilimli kişiler için geçerlidir.

Gebe kadınlarda antifungal ilaçların testleri yapılmadığından, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde mantardan merhem kullanımı bebek için belirli bir risk taşımaktadır. Ve bu riskin gerekçelendirilmesinin gerekip gerekmediği, sadece doktorun kadına karar vermesi, çocuğu beklemesi veya emzirmesi konusunda karar verebilir.

Ve iyi bilinen bir kural: zamanında ve doğru bir şekilde tedaviye başlanması, hızlı ve tam bir iyileşme vaadidir. Kendinize tanı koymayın ve tedavi uygulamayın. Tedavinin etkili olması için, bir mantar hastalığının nedensel ajanını tanımlamak gerekir. Ve bunun için yalnızca uzman bir doktor tarafından yapılabilecek tıbbi deneyime, uygulamaya ve belirli çalışmalara ihtiyacınız var.

Sürecin çok uzağa gitmesine izin vermeyin, her şeyin kendi kendine gideceğini umuyoruz. Bu olmayacak. Hastalık ilerleyecektir ve bu nedenle gelecekte tedavi daha ciddi ve masraflı olacaktır. Cilt ve tırnakları içeren ihmal edilmiş bir süreç durumunda, merhemdeki umutları sabitlememelidir, çünkü bu durum çeşitli antifungal ajanlar ile kapsamlı bir tedavi sağlar.

Bir mantardan pahalı popüler araçlar satın almak, onların analoglarını daha ucuza yönetmek veya spesifik olmayan preparatlardan ve size ve ilgilenen hekime çözüm bulmak için alternatif araçlardan faydalanmak için olsun. Ancak, kişisel hijyen kurallarına uymazsanız, sabırla, düzenli olarak, preparatların talimatlarını izleyerek, sabırla uygulayın, ayak mantarının en iyi merhemleri, sorunu bir kez ve herkes için çözmeye yardımcı olur.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Bilmek önemlidir!

Mantara karşı çeşitli çareler düşünmeye başlamadan önce, mantarın vücuda hangi yolla girdiğine, hangi faktörlerin yayıldığını ve dışsal olarak kendini nasıl etkilediğine karar vermelisiniz. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Противогрибковые средства в комбинациях

Ilaç etkisi

Противогрибковые местные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Ayak mantarının merhemlerle etkili tedavisi" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.