Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kandidiyazın tabletlerle etkili tedavisi

Makalenin tıp uzmanı

Internist bulaşıcı hastalık
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Kandidiyaz ya da halk ardıç mantarı olan bir hastalıktır. Gelişimi, organizmamızın alışkanlık sakinlerinin aktif üremesi ile ilişkilidir - Candida cinsinin mantarları. Sağlıklı, güçlü bir bedende kendilerini göstermezler ve insanlar var olduklarından şüphelenmezler. Bir kişinin bağışıklığının herhangi bir sebepten dolayı azaldığı durumlarda, mantarın çoğalması ve kandidiyaz semptomlarının ilişkili görünümü görülür. Mantar vücudun farklı bölgelerine yerleştirilebildiğinden: ağızda, bağırsakta, cinsel organlarda, o zaman hastalığın tedavisi her şeyi kapsayacaktır. Ve bu hareket sadece dış ilaçlar ile birlikte kandidiyazdan tabletlere sahip olabilir.

Bitkisel decoctions, çeşitli merhemler ve douching, durulama ve lavman için kullanılan çözeltiler şeklinde alternatif araçlar sadece geçici bir etkiye sahiptir. Kullanımları, önleyici amaçlar veya karmaşık terapinin bir parçası olarak kullanılabilir.

Eczane merhemleri, kremler, çözeltiler ve vajinal tabletler ile lokal tedavi de her zaman mümkün ve etkili değildir, bu nedenle, mantarın daha fazla gelişmesini önlemek için, genel kandidiyazdan tabletleri kullanmak daha uygundur. Ancak, mantarlarla mücadeleyi amaçlayan, yerel uyuşturucu ve genel eylem ilaçlarının ortak kullanımı, bu kadar tehlikeli bir şekilde mücadele etmesine yardımcı olur.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

ATC sınıflandırması

J02A Противогрибковые препараты для системного применения

Kandidiyaz için yerel ilaçlar

Kandidiyazın lokal antifungal ajanlarla tedavisi, artıları ve eksileri vardır. Cilt ve mukoza zarının ve uygulandığında bu ilaçlar aslında vücuda girmezseniz yana yan etkileri kullanımlarını oral uygulama için yan etkileri tablet ile kıyaslanamaz. Genellikle uygulama alanında kızarıklık, kaşıntı veya yanma şeklinde lokal alerjik reaksiyonlarla sınırlıdırlar.

Bu araçları kullanmanın bir başka avantajı onların hızıdır. Pamukçuk'un kaşıntı ve dökülmüş akıntı gibi başlıca belirtileri, yerel ilaçların ilk günlerinden beri gitmiştir. Ancak, remisyondan kaçınmak için mantarı tamamen tahrip etmek için, doktorlar genellikle 10 günden az olmayan tam bir tedaviyi önermektedir.

Yerel ilaçların artılarına atfedilebilir ve bu fonların evrenselliği. Örneğin, spreyler, merhemler ve kandidiyaz kremleri bu problemi olan kadınlar için ve aynı zamanda bu hastalığa karşı hassas olan erkeklerde ve cinsel ihtiyaçları nedeniyle genellikle taşıyıcılar için harikadır.

Lokal ilaçların dezavantajları, krem şeklinde, merhemler ve fitiller iç çamaşırında bıraktıkları gözle görülür izlere bağlanabilir. Aynısı kandidiyazdan gelen kadın vajinal tabletler için de geçerlidir.

Ancak, yerel ilaçların ana dezavantajı, ağır kandidiyaz formlarında yetersiz etkinliğidir. Hastalığın hafif formu, iki haftalık yerel tedavi yöntemlerinden sonra tamamen iyileşirse, bu durumda, nüksetmeye eğilimli şiddetli bir form, jenerik ilaçlarla kompleks tedavi gerektirir.

Ayrıca okuyun: Tırnak mantarlarından tabletler

Kandidiyaza karşı vajinal tabletler

Kadın üreme organlarının özel yapısı görünümü, farmasötik bilim geliştirilmiş ve özel tabletler mantar karşıtı tedavinin bir parçası olarak, vajina içine sokulması için uygun bir dikdörtgen şekli, bir dizi üretim serbest çünkü bu konuda kadınlar, şanslı.

Kandidiyazdan bu tabletler kullanım için aşağıdaki endikasyonlara sahiptir :

 • Kadınlarda genital kandidiyazın hafif formları
 • Kandidiyazın profilaksisi
 • Ağır pamukçuk formlarının karmaşık tedavisinde.

Dozaj vajinal tabletler oldukça basittir: az miktarda su ile ıslatılan bir tablet, bir aplikatör ya da bir parmak ucu ve ile vajina içine yerleştirilen doz arasında kandidiyazis tabletler, aktif terkip maddesine bağlı olarak 100 ila 500 mg arasında. Genellikle yatmadan önce vajinaya sokulan 1 tablettir.

Vajinal tabletlerin kullanım özellikleri:

 • Bu ilaçlarla tedavi sırasında, herhangi bir cinsel temas göz ardı edilir.
 • Menstrüasyon sırasında ilaç geçici olarak kesilir.
 • Hamilelik sırasında kandidiyaza karşı tabletlerin kullanılması, bir jinekoloğun talimatlarına sıkı sıkıya bağlılık gösterir, çünkü bazı vajinal tabletler, hamilelik ve fetal gelişim sırasında çeşitli bozukluklara neden olabilir.
 • Emzirme sırasında vajinal tablet ve fitiller kullanma olasılığı da bir doktora danışmaya değerdir.

Vajinal tabletler, antifungal etkiye sahip aktif maddeye dayalı olarak birkaç gruba ayrılabilir:

 • Introconazole - tabletler "Irunin", fitil "Introconazole".
 • Klotrimazol - tabletler "Kanizon", "Candid", "Kandibene", "Kandizol", ve tabletleştirilmiş formda aslında kendisi "Clotrimazole".
 • Miconazole - tabletler "Klion-D 100", fitil "Ginezol".
 • Nistatin - tabletler "Terzhinan", "Giterna", "Polizhinaks", "Nystatin".
 • Ketokonazol - tabletler (fitiller) "Livarol".
 • Levorin - tabletler "Levorin".

Farmakodinamik bu ilaçların aktif maddeleri vajinal tabletleri, vajina içine serbest, yani bu şekilde mantar enfeksiyonlarının yayılmasını önlemek, onları zayıflatmak ve ölüme neden olan mantarın Candida hücresel düzeyde üzerinde olumsuz bir etki.

Farmakokinetik. Vajinal tabletlerin lokal olarak uygulanması, aktif maddelerinin muhtelif zar tabakalarına nüfuz etmesine neden olur ve bu da onlara mantar karşıtı bir etki sağlar. Aktif madde türüne bağlı olarak, ilaç ya kan içine emilmez ya da sağlığa zarar vermeyen vücudun iç kısmına az miktarda verilir. Bu ilaçlarla doz aşımı vakaları da kullanımlarının özelliklerine bağlı olarak gözlenmemiştir.

Tüm vajinal tablet gruplarını kapsayan bu ilaçlardan bazılarını düşünün.

İntrakonazole dayalı

"Irunin", bir halka formunda vajinal tabletler şeklinde üretilen bir antifungal ajandır. İlaç, örneğin, hastalığın kronik seyri durumunda, uzun süreli kullanımına izin veren kan içine emilmez. Geceleri 1 tablet miktarında kullanılır.

İlacın yan etkileri, hafif bir tahriş şeklinde çok nadirdir ve ilaç çekilmesini gerektirmez. "Irunin" den belirgin bir alerjik reaksiyon durumunda, bir antihistaminik alarak ve iyice vajinayı yıkayarak atılmalıdır.

Bu ilacın kullanımına kontrendikasyonlar temel olarak bileşenlere ve gebeliğin 1. Trimesterine karşı aşırı duyarlılık ile sınırlıdır.

"İntrakonazol" aynı aktif maddeye dayanan, "Irunin" ile aynı özellikteki vajinal bir fitildir.

Raf ömrü, vajinal tabletler itrakonazol 2 yıl altında depolanan 25 C'nin altındaki bir sıcaklıkta kendilerine için S.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Klotrimazole dayanarak

Aktif maddenin ucuzluğuna ve bir çok funguslara karşı yetersiz etkinliğine rağmen, kandidiyazolda klotrimazol yeterli etkinlik gösterir. Kısmen bu, ona dayalı olarak oldukça fazla sayıda farklı ilaçtan kaynaklanmaktadır.

"Kanison" - 6 günlük tedavi süresi ile 100 mg vajinal tablet dikdörtgen şeklinde. Aktif madde klotrimazoldür.

Herbirinde 100 veya 500 mg'lık vajinal tabletler, klonrimazole bağlı olarak bir ucunda yuvarlaklaşır. 100 mg tabletlerle tedavi haftada bir yerde gerçekleştirilir. Tabletler 500 mg tek bir kullanım sağlar. Bu doz akut formların tedavisi ve hastalığın önlenmesi için yeterli kabul edilir.

"Kandizol" - 100, 200 ve 500 mg vajinal tabletler. İlacın süresi doza bağlıdır. 100 mg'lık tabletler için tedavi süresi 6 gündür, 3 gün boyunca 200 mg, 1 gün için 500 mg'dır.

"Kandibene" - biconvex, sırasıyla 6 ve 3 gün terapi ile 100 ve 200 mg için kandidiyazdan vajinal tabletler dikdörtgen vajinal tabletler.

"Klotrimazol" - bir ucunda yuvarlatılmış dikdörtgen tabletler, intravajinal kullanım için tasarlanmıştır. 100 mg dozaj. Terapi 2 şemaya göre yapılır: 1 tablet günde yatmadan önce 6 gün veya 2 tablet günde 3 kez bir ders için günde iki kez.

Klotrimazol, intrakonazolün yan etkileriyle birlikte idrar yaparken baş ağrısı ve rahatsızlık gibi başka yan etkilere de sahip olabilir . Vajinal ürünleri temelde ve 12 yaşın altındaki kişilerde kullanmak istenmeyen bir durumdur.

Klotrimazol vajinal preparatlar Raf ömrü, oda sıcaklığında 36 ay depolama (25 için ilgili ° C).

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Miconazole dayanarak

"Clione -A" - mikonazol (anti-fungal) ve anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antifungal aktiviteye sahip metronidazol (antibiyotik) bazında, bir gravür ile 100 mg arasında, oval vajinal tabletleri. Terapatik kurs 10 gündür.

Her zamanki ek olarak kullanılmak üzere kontrendikasyonlar böyle 12 yaş olarak, gebelik ve idiosyncrasy ilk birkaç ay, ilaç, böyle bir lökopeni tarihinin, böbrek yetmezliği, merkezi sinir sisteminde bazı bozukluklar olarak kullanılmak üzere diğer kısıtlamalar vardır. Mikrosirkülasyon ve diabetes mellitus rahatsızlıkları, "Klion-D" uygulamasında ve doktorla konsültasyonda biraz dikkat çekmektedir.

İlaç büyük buket vardır ve yan etkileri lokal reaksiyonlara (tahriş ve kaşıntı, koku artmış salgı), kan değişiklikleri, baş ağrısı, alerjik reaksiyonlar ve diğer bileşim içinde sindirim bozuklukları ve kaloobrazovaniya, idrar renginde bir değişiklik.

Diğer ilaçlarla etkileşim. Bileşimde metronidazol varlığı, "Klion-D" tabletlerinin diğer ilaçlarla birlikte kullanılmasında bazı sınırlamalara neden olur. İlaç, sülfonamidler ve antibiyotiklerle, alkol ve disülfiram ile paralel olarak alınmamalıdır. Lityum, simetidin, fenobarbital ve fenitoin ile aynı anda kullanıldığında doz düzeltmesi gereklidir.

İlacın saklama koşulları, özelliklerinin 30 yıldan fazla olmayan bir sıcaklıkta 5 yıl korunmasını ima eder.

"Ginezol" - aynı aktif madde ile bir önceki preparattan daha az kontrendikasyonları olan, miconazol ile 100 mg vajinal fitil. Tedavinin seyri yaklaşık bir haftadır. İlacın 30 kg'a kadar raf ömrü 4 yıldır.

12 yaşın altındaki çocuklara, hamileliğin ilk aylarında ve ilaca karşı aşırı duyarlılıktan vazgeçmek ve ayrıca diyabet ve mikrosirkülasyon bozukluklarına dikkat etmek daha iyidir.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Nistatin dayanarak

Nevtatinli vajinal tabletler genellikle geniş spektrumlu bir antibiyotik ile desteklenir. Bunlar , insan vücudundaki en basit mikroorganizmalar üzerinde anti-enflamatuar, antimikrobiyal, antifungal ve tahrip edici etkiye sahip topik uygulama kandidiyazından etkili tabletlerdir.

"Terzhinan" - sarımsı renk dikdörtgen düz vajinal tablet şeklinde kombine bir preparat. Bu mükemmel enflamatuar bileşeni (prednisolon), bir antibiyotik (neomisin), anti-mantar (ternidazol) ve son olarak, mantar öldürücü antibiyotikler (nistatin) elde oluşur. Bu ilaç ile kandidiyaz tedavisi 10, bazen 20 gün boyunca yapılır, önleyici kurs günde bir kez ilacı kullanırken 6 gün ile sınırlıdır. Ilaç adet sırasında devam edilebilir.

Zengin kompozisyona rağmen, preparat, bireysel hoşgörüsüzlük dışında , hemen hemen hiçbir kontrendikasyon içermez . Ve yan etkiler mukoza hafif tahriş ile sınırlıdır. Ilaca alerjik reaksiyonlar nadirdir.

İlaç son kullanma tarihinde etkinliğini korur , bu da oda sıcaklığında saklandığında 3 yıl, 25 dereceyi geçmez.

Vajinal tabletlerde "Giterna", bir antifungal ajanın rolünün, ilacın antiprotozoal etkisini sağlayan teridazol yerine metronidazol ile değiştirilir. Düz-silindirik formdaki sarımsı renkli tabletler. Onları önceki ürünle aynı şemaya göre uygulayın.

Bu ilacın aslında hiçbir kontrendikasyon ve yan etkisi yoktur. Klinik çalışmalarda da aşırı doz görülmedi. Uygun depolama koşulları altında ilacın raf ömrü 24 aydır.

"Polizhinaks", antifungal ve antimikrobiyal etki ile vajinal kapsüller formunda etkili bir preparattır. İkincisi, formülasyonda neomisin ve polimiksin varlığına bağlıdır.

Tedavinin seyri genellikle ilacın menstruasyon sırasında tedavi seyrini kesmeden, gece başına 1 tablet miktarında kullanıldığında 12 gün ile sınırlıdır. Hastalığı önlemek için 6 günlük bir kurs yeterlidir.

"Polizhinaks" tabletlerin kullanımı kontrendikasyonlar şunlardır: Hamileliğin ilk 3 ay, emzirme, ilacın bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü. İlacın yan etkileri, mukoza ve küçük lokal alerjik reaksiyonların tahrişi şeklinde ortaya çıkar.

Tabletleri candida "Polizinaks" dan, oda sıcaklığında 2 yıl boyunca oda sıcaklığında tutun.

Nistatin, aynı adı taşıyan süpozituvarlar biçiminde üretilir ve aslında saf formdadır. Fitiller "Nistatin" vajinal ve rektal uygulama için (bağırsak kandidiyaz ile) mevcuttur.

Diğer ilaçlarla etkileşime gelince, nistatin bazlı ilaçlar klotrimazol içeren ilaçlarla birleştirilmemelidir, çünkü bu durumda terapötik etkisi önemli ölçüde azalmaktadır.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44]

Ketoconazole dayanarak

Fitiller " Livarol " hem akut hem de kronik kandidiyaz tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda mükemmel bir koruyucu araçtır. Aktif madde - ketokonazol - ölümüne yol açan mantar hücrelerinin zarına etki eder.

Akut hastalıkta, süpozituvar günde 3-5 kez, kronik kandidiyaz ile uygulanması tavsiye edilir, tedavi süresi on günlük bir süreye ulaşabilir.

Her zamanki kullanımına kontrendikasyonlar : kısa bir gebelik süresi (3 aya kadar) ve ketokonazol intoleransı. Bununla birlikte, 12 yaşın altındaki çocuklar, emzirme ve daha sonra hamilelik, sadece doktorun göstergelerine göre fitil kullanımı anlamına gelir.

İlacın yan etkileri genellikle küçüktür: hafif tahriş ve mukus genitalinin kızarması, hafif bir kaşıntıdır. Alerjik reaksiyonlar çok nadirdir.

25 altında bir sıcaklıkta verildiği tarihten itibaren en fazla 2 yıl olabilir bu ilacı Mağaza üzerinde S. Sonuna son kullanma tarihi uyuşturucu uygunsuz kullanmaya devam gösterir.

trusted-source[45], [46], [47]

Levorin dayanarak

Levorin, ilacın çeşitli formlarının üretildiği antifungal bir antibiyotiktir (bu, yukarıda sözü edilen ajanların birçoğu için diğer aktif maddelerle de geçerlidir). Vajinal tablet "Livarol" - kadınlarda kandidiyazisin yerel tedavisi için amaçlanan ilacın sadece bir şekli.

İlaç tedavisi genellikle 2 hafta boyunca günde iki kez 1 veya 2 tablet uygulamasıyla gerçekleştirilir. Bazen 2-3 hafta sonra kursu tekrarlamanız gerekir.

Vajinal uygulama ile, ilaç az yan etkiler sergiler , genellikle bağışıklık sisteminin küçük bir lokal reaksiyonudur. "Levorin" fitillerinin kullanımına kontrendikasyonlar, gebeliğin ilk 3 ayı ve levorine karşı aşırı duyarlılıktır.

Diğer ilaçlardan farklı olarak, "Levorin" özel depolama koşulları gerektirir : Güneşten 4 o C'den daha yüksek olmayan bir hava sıcaklığı ile korunan serin bir yer . Bu durum ilacın tüm formları için geçerlidir.

Erkeklerde ve çocuklarda kandidiyazisin yerel tedavisi (karşılık gelen kontrendikasyon yoksa), aynı antifungal ilaçlar tarafından gerçekleştirilmekte, ancak halihazırda antiseptik ajanların yanı sıra, kremler ve çözeltiler formunda gerçekleştirilmektedir.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53]

Oral kullanım için kandidozdan tabletler

Daha önce de belirtildiği gibi, mantar üzerinde lokal etkileri olan tabletler, özellikle mide-bağırsak yolunun yayılmasıyla birlikte, kandidiyazın şiddetli formlarını tedavi etmekte, sadece imkansızdır. Burada, ağız yoluyla vücuda sokulan geniş bir etki spektrumunun kandidiyazından gelen tabletlerden yardım alırız. Genellikle, bu tabletler yukarıda bahsedilen vajinal fitiller ile aynı aktif maddeleri içerir.

Bir istisna, diğer antifungal ajanlar gibi, hücresel düzeyde mantarları yok eden, onların büyümesini ve yayılmasını önleyen fakat aynı etkiye sahip diğer maddelere kıyasla vücutta daha az toksik olan flukonazol bazlı ilaçlardır. Farmakodinamik ilaçlar flukonazol, diğer mantar karşıtı maddelerin etkin olan ilaçların harekete benzerdir.

Farmakokinetik. Flukonazole dayanan preparatlar vücut tarafından iyi emilir, çünkü hızlı yayılmasına ve iyi terapötik etkiye neden olan herhangi bir vücut sıvısına hızla girer. Bu ilaçlar vücut tarafından iyi tolere edilir ve neredeyse hiç kontrendikasyon yoktur.

Flukonazole dayanan kandidiyazdan tabletlerin isimleri farklılık gösterebilir, ancak bunların hepsinin dikkate değer bir antifungal ve bakterisit etkisi vardır, bunlar olmadan ihmal edilen kandidiyaz formlarından kurtulmak imkansızdır.

"Flukonazol", kandidiyaz ve diğer mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir antifungal ilaçtır. Tabletler (kapsüller), jel, şurup ve çözelti formunda üretilir. Fitil şeklinde flukonazol nadir ve belki de orijinal bir ürün değildir.

Kandidiyaz "Flukonazol" dan tabletlerin uygulama ve dozajı, hastanın yaşı ve kandidiyaz tipine göre doktor tarafından belirlenir ve çeşitli tedavi rejimleri sağlar. Terapatik kurs genellikle birkaç gün ila 1 ay sürer. Flukonazol ile birlikte diğer ilaçları reçete ederken, doktor bu ajanların ilaç etkileşimlerini hesaba katmalıdır.

Flukonazole karşı bireysel hoşgörüsüzlüğe ek olarak, ilacın kullanımı için başka kontrendikasyonlar da vardır : 4 yaşın altındaki çocuklar ve flukonazol ve Terfenadin veya Astemizol preparatlarının eşzamanlı kullanımı. Hamilelik ve beslenme sırasında ilacın kullanılması istenmeyen bir durumdur. İlacın kullanımında dikkat, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan ve bazı kalp hastalıkları olan hastalara dikkat edilmelidir.

Belki de ilacın çekilmesini gerektirmeyen döküntüler, baş ve mide ağrıları, bulantı, karaciğer reaksiyonları şeklinde yan etkilerin ortaya çıkması.

Aktif madde flukonazol ile diğer ilaçlar: "Fucis", "Diflucan", "Difluzolum", "Flukostat", "Mikomaks", "Mycosyst".

"Fucis", hem doktorlarda hem de hastalarda kandidiyazdan en çok sevilen ilaçlardan biridir. Nedeni, geniş bir etki spektrumu olan kandidiyazın çare olarak iyi bir etkililiğinin yanı sıra, bunların kandidiyazdan çok daha ucuz tabletler olduğu, ikincisi ise sadece Nystatin ve Klotrimazol.

Eczanelerde, farklı dozajlarda kandidiyaz "Fucis" den tabletleri bulabilir ve bu da hastalığın formuna ve ciddiyetine bağlı olarak kullanımını kolaylaştırır. İlaç vücut tarafından iyi emilir ve belirgin bir antifungal etkiye sahiptir. Yine de, kullanım için belirli kontrendikasyonları vardır . Hamile ve emziren anneler, 7 yaşın altındaki çocuklar ve ilaç bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar için reçete edilmemiştir.

"Fucis" , mide-bağırsak sistemi ve kardiyovasküler sistemlerden, alerjik reaksiyonlardan ve ilacın aşırı dozuyla çoğaltılan merkezi sinir sisteminin çalışmasındaki ihlallerden bazı yan etkilerin gelişmesine ve gelişmesine neden olabilir .

Flukonazol temelinde oldukça popüler bir ilaç "Difluzol" dir. Bu ilaç, mantar hücrelerinin yapı elemanlarının sentezini baskılayabilme yeteneği ile ünlü yeni bir nesildir. Önceki hazırlığın yanı sıra, iyi sindirilebilirliğe ve uzun süreli etkilere sahiptir. "Diflyuzola" Dozaj olduğu mantar enfeksiyon tipine ve konumuna bağlıdır ve günde 50 ila 400 mg arasında olabilir, ve daha ciddi durumlarda 2 haftaya kadar vajinal kandidiyazis gün 1 tedavi kursu mukoza kandidiyaz.

İlaç ayrıca yeni doğanlarda ve çocuklarda kandidiyaz tedavisinde kullanılır. Daha sonra dozaj ve kullanım şekli, küçük hastanın yaşına ve kilosuna göre doktor tarafından reçete edilir.

Tarafından kullanılması için kontrendikasyonlar ilaç gebelik ve emzirme, karaciğer patolojik süreçlerin, aritmi atfedilebilir. Ilaca karşı aşırı duyarlılık reaksiyonları mümkündür. Yan etkilerin oldukça iyi bir listesi var .

Resepsiyon "Futsisa" ve "Diflyuzola" dikkatli ve düşünmeyi gerektirir etkileşim içinde başka ilaçlarla. Bu nedenle, diğer sağlık sorunlarını tedavi etmek için aldığınız ilaçlar hakkında ilgili hekime bilgi verilmelidir.

Candida "dan kandidiyazis alınan hap tedavisinde çok popüler Pimafutsin aktif madde natamisin ile", bir antifungal bir antibiyotiktir. Bu ilaç, kandidiyazın şiddetli formlarında eşzamanlı kullanımı endike olan tabletler ve fitiller formunda mevcuttur. Bir çeşit salıverme ve bir krem şeklinde.

İlaç bağırsak kandidiyazı dahil olmak üzere deri ve mukoza zarlarının kandidiyaz tedavisi için tasarlanmıştır. Bu durumda, kandidiyazdan tabletlerin uygulama ve dozaj şekli değişmeden kalır: günde 4 tablet (günde pediyatrik norm - günde 2 tablet), birer birer. Sadece tedavi süreci farklıdır: şiddetli vajinal fungal enfeksiyon vakalarında intestinal kandidiyazis ile 7 gün arasında 3 haftaya kadar.

Ana ve "Pimafutsin" kullanımına sadece kontrendikasyon ilaca bir aşırı duyarlılık reaksiyonu, bu nedenle doktorlar caiz olduğuna inanıyoruz kullanmak bu hamilelik sırasında Kandidiyaz hapları. Natamycin'in kendisi fetüse, annesine veya kışkırtmaya zarar veremez.

Talimatı ilaca ve yönetiminden gelen yan etkileri göz kamaştırmayın . Bazen mide bulantısı ve ishal şeklinde mide bağırsak sistemi ile ilgili küçük sorunlar vardır, ancak birkaç gün sonra tamamen yok olurlar. Aşırı dozda ilaç vakası yoktu .

"Pimafucin", bu etkili ve oldukça güvenli ilacın kullanımını artıran diğer ilaçlarla reaksiyona girmez. Oldukça uzun bir raf ömrü (4 yıl), gecikmiş bir ilacın kullanılmasını önler.

Hamile kadınlar ve 3 yaşın üzerindeki çocuklarda kandidiyaz tedavisi için uygun olan kontrendikasyonları olmayan bir başka ilaç, Miramistin olarak adlandırılır. Gözle görülür antifungal ve antiviral etkiye sahip geniş spektrumlu bir antiseptiktir. Bir çözelti (sprey) ve merhem şeklinde üretilmiştir.

Oral mukozanın kandidiyazı olan bebeklerde, kandida "Nystatin" ve "Candide" den gelen tabletler daha uygundur. Ancak, tabletlerin çocuklarda tabletlerde kullanımı zor olduğundan, yukarıda bahsedilen fonlar, bebeğin ağzını silmek için tasarlanmış bir gazlı bezle uygulanan damlalar ve merhemler biçiminde reçete edilir.

Muhtemelen, çoğu kepek "Nizoral" için etkili bir antifungal şampuanın varlığını biliyor. Ancak herkes aynı ismi taşıyan doktorların kandidiyazis tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmadığını bilmemektedir.

"Nizoral" ketokonazol bazlı bir antifungal ajandır. Her zamanki dozu günde -1 tablet (200 mg), fakat bazen doktorlar dozu ikiye katlar. 30 kg'a kadar olan çocuklar için doz 100 mg'dır.

Kullanımın kontrendikasyonları arasında, ilacın bileşenlerinin yanı sıra karaciğer ve böbrek hastalığının bireysel hoşgörüsüzlüğünü vurgulamak önemlidir. Nezoral, hamile ve yaşlı insanlar için antifungal tedavi (50'den fazla) için tasarlanmamıştır.

Yan etkiler : migren, kısa mide bulantısı, bazen kusma, cilt hassasiyetinin ihlali, kadınlarda adet döngüsünde kaymalar, vb.

Antifungal ilaç " Thermicone ", biyosentezin erken safhasında mantarların hücresel yapısını yok etme kabiliyeti ile değerlenir. İlaç, 20 yaşın üzerinde bir vücut ağırlığı ile 3 yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar için tasarlanmıştır. Hamilelik ve emzirme sırasında "Tirmikon" almanın yanı sıra ilacın bireysel bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü durumunda tavsiye edilmez.

Kandidiyazdan tabletlerin metodu ve dozajı. Vücut ağırlığı 40 kg'dan fazla olan yetişkinler ve çocuklar yemeklerden sonra günde bir kez 1 tablet reçete edilir. Çocuğun ağırlığı 20-40 kg arasındaysa, doz yarı yarıya azalır.

Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar, alkolizm semptomları, metabolik bozukluklar, tümörler ve ekstremitelerin ve hemopoezisin bazı hastalıkları ilacın dozunun ayarlanmasını gerektirir.

Yan etkiler. İlaç sindirim sistemi ve kan çalışmalarında bazı anormalliklerin yanı sıra döküntüler şeklinde alerjik belirtilere neden olabilir. İlacın aşırı dozda sindirim sistemi yanı sıra baş dönmesi ve zayıflık ile ilişkili yan etkilerde bir artışa neden olur.

Oda sıcaklığında "Thermicon" raf ömrü 3 yıldır. Kandidiyazdan elde edilen ilaçların raf ömrü, yalnızca insan sağlığına yönelik etkililiğin değil aynı zamanda karşılaştırmalı güvenliğinin de bir göstergesidir, bu nedenle ihmal edilmemelidir.

Yukarıdakilere ek olarak, pamukçuktan başka ilaçlar da vardır, randevunun geçerliliği doktor tarafından belirlenir. Hasta kesinlikle sadece çünkü relaps ve kronik forma hastalık geçiş ile dolu semptomların ortadan kalkması, alınması ilaçlar durdurmadan, gereken dozaj, çokluğu ve tedavi süresine bağlı bilerek Candida tabletler kullanımı anlamına gelir doktor tavsiyesi takip gerektirir.

Bilmek önemlidir!

Vulvovaginal kandidiyazis Candida albicans ve bazen Candida, Tomlopsis veya diğer maya benzeri mantarların diğer türleri tarafından neden olur. Tahminlere göre, kadınların% 75'inin yaşam boyu en az bir kez vulvovajinal kandidiyaz atağı olacak ve% 40-45'inde iki veya daha fazla atak var. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Противогрибковые средства

Ilaç etkisi

Противогрибковые широкого спектра препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Kandidiyazın tabletlerle etkili tedavisi" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.