Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kronik kabızlık

Makalenin tıp uzmanı

Gastroenterolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Kronik kabızlık bağırsak hareketi ile ilgili zorlukların olduğunu gösteren birkaç farklı belirtilerden oluşan bir komplekstir. Genellikle, kabızlık teşhisi ya (7 gün içinde 3 kattan az) bağırsak hareketini ya da günde 35 g'den daha az içeriğinin bağırsaktan salındığı defekasyon sırasında problemleri içerir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Epidemioloji

Epidemiyolojik çalışmalar, tüm insanların yaklaşık% 5-21'inin kabızlıktan muzdarip olduğunu göstermiştir (ortalama% 14). Ancak aynı zamanda, hastaların sadece% 3-5'i bu sorunla tedavi edilir. Kadınlar erkeklerden daha sık kabızlık çekmektedir (3 kez) ve hamilelikte bu sorun, beklenen annelerin yaklaşık% 44'ünde görülür. Yaşlılarda en yüksek kabızlık riski (yaklaşık% 50'si bu hastalıktan muzdariptir).

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Nedenler kronik kabızlık

Kronik kabızlığın nedenleri arasında, aşağıdakiler sıklıkla tanımlanmaktadır:

 1. Yanlış beslenme ve alışkanlıklar. Uygun olmayan koşullar ya da zaman yüzünden defekasyona yatkınlığı göz ardı etmek - bu, defekasyon refleksinin bozulmasına katkıda bulunur. Eşzamanlı durumlar şunlardır: alışılmamış bir ortamda, yatak istirahatinde, gündüz iş yükünde bulmak. Bir kişi için normalden daha sık veya düzenli boşalma beklentisi nedeniyle defekasyon eyleminin kasıtlı olarak zorlanması (laksatifler). Bitki lifleri açısından zengin birkaç ürün olduğu bir diyet. Kabızlık gelişmesine veya vücudun tükenmesi nedeniyle katkı sağlayan ilaçların kullanımı nedeniyle düşük miktarda dışkı.
 2. IBS - kolonun motor fonksiyon bozukluğu, hastada elde edilen mukus eşlik ettiği nadir sert dışkı, (ishal bu durum değişir), karın keskin, kramp ağrıdır. Bağırsak rahatsızlığı stresle şiddetlendirilebilir.
 3. Mekanik blokaj. Sigmoid veya rektumun benign veya malign neoplazmı. Böylece bağırsaklardaki lümen daralır, boşalmanın sıklığı ve ritmi değiştiği için, karın ağrısı, ishal ve kanama başlar. Rektal kanser durumunda, dışkı sütununun görünüşünde (kalem gibi olur) ve neredeyse boş bir bağırsakla boşalma için yanlış acı veren dürtülerde bir değişiklik olur. Sertleşmiş dışkıların düz (bazen kalın) bir bağırsakta biriktiği coprostasis. Sonuç olarak, hasta bağırsak taşmasını hisseder ve karnında bir ağrı hisseder. Ayrıca ishal vardır - sıvı dışkı kütlesi katılaşmış dışkıdan bağırsakta mantar etrafında akar.
 4. intususepsiyon, volvulus divertikül iltihabı - Diğer hastalıklar içinde bağırsak tıkanması vardır. Bu patolojilerde bir sonucu mevcut mukus ve kan ve şişme dışkı gibi karın krampları, (intussussepsiyon durumunda) bir sandalye gibi "ahududu jeli" var olan intestinal lümene (ya da tam kapanması), daralma, başlangıç gibi .
 5. Ağrılı duyular eşliğinde anal kanalın patolojileri. Ağrı nedeniyle dış sfinkterde spazm oluşabilir ve bunun sonucunda defekasyon refleksi baskılanır. Bu semptomlar anal fissür, akut hemoroid ve rektal fistül ile birlikte gözlenir.
 6. Kabızlığı provoke eden ilaçların kullanımı.
 7. Depresyon durumu.
 8. Bağırsakların otonomik innervasyonu sonucu nörolojik bozukluklar bozulabilir. Bu tür hastalıklar arasında - multipl skleroz, omurilik çeşitli yaralanmalar, aganglion.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Patogenez

Kronik kabızlık, çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişebilir, bunların her biri kalın bağırsağın diskinezi olan patojenezdeki ortak bir bağlantıdır. Bu bedenin çalışmasının bozulması nedeniyle, anti-peristaltik ve itici motilite arasındaki denge bozulmuştur. Antiperistaltik aktivitede bir artış vardır ve retrograd dalgaların etki alanı, bağırsağın tüm uzunluğu boyunca genişler. Sonuç olarak, fekal kitlelerin yeniden konsolide edilmesinden dolayı bölümleme kasılmaları daha aktif hale gelmektedir.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Belirtiler kronik kabızlık

Bağırsak boşalmasının sıklığı farklıdır, ancak 2-3 günde 1 kez normaldir. Defekasyon haftada bir veya daha az gerçekleşirse, bu bağırsakta problem olduğunu gösterir. Kabızlık belirtisi de dışkı yoğun, kuru, koyun gibi - koyu topaklar veya küçük toplar haline gelir. Aynı zamanda dışkı şerit benzeri, fasulye şeklinde veya kord benzeri bir görünüme sahip olabilir.

Bazen, tıkanma ishal oluşabilir - bu durumda, boşalmada uzun bir gecikme nedeniyle, bağırsak duvarlarının tahrişinin sonucu olarak ortaya çıkan mukus, dışkıyı sulandırmaya başlar.

Kabızlık belirtileri de karın içinde raspiruyuschie ve ağrı olabilir. Hasta, gazların çekilmesinden veya defekasyondan sonra rahatlama hisseder.

Kabızlığın hoş olmayan bir tezahürü, aynı zamanda, kolon boyunca fekal maddenin yavaş hareketinden ortaya çıkan ve aynı zamanda bağırsak bakterilerinin aktivitesinin, artan gaz üretimine yol açtığı gerçeğinden de ötürü, şişmanlıktır. Bu semptomlara ek olarak, diğer organların istemsiz reaksiyonları da oluşabilir - kalpte artış, kalpte ağrı, vb.

Kabızlık ile hastanın iştahı kötüleşir, ağızda hoş olmayan bir tat, hava tahribi. Kas ve baş ağrısı, çalışma kabiliyeti azalmış, kötü ruh hali, sinirlilik, uyku bozukluğu da görülebilir.

Kalıcı kabızlık ile, cildin görünümü değişebilir - solgun olur, sarı renk tonu vardır. Deri elastikiyetini kaybeder, sarkık hale gelir.

Kronik kabızlık sendromu

Kronik kabızlık sendromu - yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen çok yaygın bir patoloji. Kronik kabızlık, her popülasyon grubunda gözlenen heterojen bir hastalıktır. Onların ortaya çıkış sıklığı yaşla birlikte artar.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Kronik idyopatik kabızlık

Kronik idiyopatik kabızlık ya da atıl kolon - (sapma mevcut herhangi bir anatomik) ile bağırsakta dışkı yavaşlama yer değiştirme hızı neden olduğu motor aktivite kolon, bir bozukluk. Bu hastalığın etiyolojik faktörleri, kalın bağırsakta mekanik, yapısal, metabolik ve kortikoseptör etkileridir.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Kronik atonik kabızlık

Atonik kabızlık tedavi edilmezse, hayatı tehdit edici sonuçlar doğurarak kronik bir aşamaya geçebilir:

 1. Şiddetli ağrıya neden olan anüs fissürü, çünkü her defekasyon eylemi tekrar tekrar sapar ve kanamaya başlar. Bu durumda, yeni bir kabızlığın ortaya çıkmasına izin vermemeliyiz, çünkü bunun nedeni ile çatlak daha fazla alevlenecek ve artacaktır.
 2. Hemoroid - anal geçişte ağrılı koniler, bazen zorlarken kanama görülür. Kanama genellikle iç hemoroidlere eşlik eder. Hastalık şiddetli bir forma dönüştüğünde, hasta sürekli olarak acı çeker - yürürken, otururken, yalan yaparken.
 3. Sarhoşluk. Fekal kitleler, birçok toksin içerdikleri için vakayı zamanında terk etmelidir. Dışkı uzun süre bağırsakta kalırsa, bu toksinler kan içine emilir, böylece vücudu zehirler.
 4. Sarhoşluğa bağlı olarak azalan bağışıklık durumu. Azaltılmış bağışıklık ile, vücut çeşitli virüsler ve enfeksiyonlarla savaşmak daha zor hale gelir.
 5. Kronik kabızlığı rahatlatmak için laksatiflerin kötüye kullanılması sonucu ortaya çıkan tembel bağırsak sendromu. İlaçların etkisi altında, bağırsağın kas sistemi işe alımdan vazgeçilir, bağırsak da gerçekleşir. Bu problemden kurtulmak, engellemeden çok daha zor olacaktır.
 6. Kolonun onkolojik hastalıkları - bu, kronik kabızlığın en kötü sonuçlarından biridir. Bu hastalığın gelişim belirtileri anemi, dışkıda kan varlığı, dışkıda bir değişikliktir. Kişi hızla kilo vermeye başlar ve defekasyon eksikliğini de hisseder. Ancak ilk başta hastalık herhangi bir tezahür olmadan gelişir, bu nedenle özellikle endişe nedenleri varsa, gastroenteroloğa muayene için düzenli olarak devam etmek gerekir.
 7. Kalın bağırsağın divertiküler hastalığı. Divertikül - bağırsaktaki duvarın bir çıkıntısı, kabızlık nedeniyle ortaya çıkan, boşalmada gecikme, bağırsaktaki basıncı keskin bir şekilde arttırdığı zaman. Divertikül de konjenital olabilir. Hastalığın semptomları dışkıda kan ve karın ağrısıdır. Divertikülde biriken dışkı, daha sonra kanserli bir tümörün gelişmesine yol açabilen iltihaplanmaya neden olabilir.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47]

Sinirsel doğanın kronik kabızlığı

Sinir toprağında ortaya çıkan kronik kabızlık, ya para- ve sempatik sinir sistemleri arasındaki dengesizlik ya da hastanın depresif durumu nedeniyle ortaya çıkar.

Nörojenik, aynı zamanda, nöropsi- kik bölgedeki problemlerden dolayı gelişen, bağırsağın motor motilitesi bozukluğuna bağlı gelişen kabızlık olarak kabul edilir. Ilaveli bozuklukları dışkılama şartlı refleks hareket ile ilgili sorunlar olabilir neden olarak, istem dışı etki organları patolojisini ve organik beyin ve omurilik imha modifiye. Bu nedenle, nörojenik kabızlık, çeşitli alt gruplara ayrılabilir: psikojenik, koşullu refleks, diskinetik (spazmlar veya atyonların baskın olduğu) ve organik olanlar.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52]

Yaşlılarda kronik kabızlık

Yaşlılarda kronik kabızlık genellikle akut olanlardan çok daha sık görülür. Günümüzde kronik kabızlık halihazırda diğer bazı gastrointestinal hastalıkların bir belirtisi olmasına rağmen, bağımsız bir patoloji olarak kabul edilmektedir. Yaşlılarda kronik kabızlık belirtileri böyle durumlardır:

 • Bir hafta içinde 3'ten az bağırsak hareketi vardı;
 • Sandalye% 25 boşaltma ile sert ve serttir;
 • Boşaltmanın en az% 25'i sadece süzme ile gerçekleşir;
 • Boşalmanın% 25'inden fazlası bitmemiş dışkılama hissine neden olur;
 • Boşaltmanın en az% 25'i anorektal blokaja neden olur;
 • Vakaların% 25'inde boşalma için ellerin yardımı gereklidir;
 • Hastanın IBS'sini doğrulayabilecek hiçbir işaret yoktur. 

Yukarıdaki tezahürlerin en az 2'si yılda en az 3 ay ortaya çıkarsa, bu kronik kabızlığın gelişimini gösterir.

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57], [58], [59]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Uzun süreli kronik konstipasyonun bir sonucu, proktosigmoidit (rektum ve sigmoid kolonda inflamatuar süreç) ve ikincil kolit gibi çeşitli komplikasyonlar olabilir.

Keçedeki uzun süreli fekal tıkanıklık, içeriğin ince bağırsakta sırt atmasına neden olarak enteritis ile sonuçlanabilir. Kabızlığa eşlik eden komplikasyonlar arasında hepatit ve safra kanallarının patolojileri de vardır.

Kronik kabızlık, rektumun çeşitli hastalıklarına neden olabilir. Temelde hemoroid, aynı zamanda paraproktitli anal fissürler sıklıkla ortaya çıkar.

Bazı durumlarda, kabızlık kalın bağırsağın uzamasına ve genişlemesine yol açar, bu da hastalığı daha inatçı yapar.

Kronik kabızlığın en kötü sonucu kanserli bir tümörün ortaya çıkmasıdır.

trusted-source[60], [61], [62], [63], [64], [65]

Teşhis kronik kabızlık

Kronik kabızlık bu gibi durumlarda teşhis edilir:

 • Bağırsakların boşaltılması haftada 3 defadan az olur;
 • Defekasyon yaparken hastanın zorlanması gerekir;
 • Sandalye tuberculate veya yoğun bir kıvama sahiptir;
 • Defekasyon eyleminin eksiklik hissinin ortaya çıkması.

trusted-source[66], [67], [68], [69], [70], [71]

Analizleri

Teşhisi onaylamak için testler yapılabilir:

 • bağırsak mikroflorası üzerinde ekim dışkı;
 • bağırsak mukozasının araştırma (histokimyasal ve histolojik) biyopsileri.

trusted-source[72], [73], [74], [75], [76], [77], [78], [79], [80], [81], [82], [83], [84]

Enstrümantal teşhis

Kronik kabızlık belirtilerini tanımlamak için, araçsal teşhis yöntemleri de kullanılabilir:

 • Irrigoskopi (kalın bağırsağın X-ışını);
 • kolonoskopi;
 • kalın bağırsağın motor aktivitesini incelemek;
 • rektum kas iskelet sisteminin fonksiyonel çalışması.

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Böylece son zamanlarda ortaya çıktı ettikten özellikle 45 yaş üstü kişilerde kronik kabızlık, söz ve semptomların (anemi, ani kilo kaybı), kanser olasılığı dışında aşağıdaki öncelik kuralının büyüyen şiddeti ise.

Ayrıca aşağıdaki hastalıkların dışlanması gerekli:

 • Bağırsak daralmasının farklı doğasına sahip olmak (kalın bağırsak iltihabı, radyasyonun daralması veya iskemik kökenli, divertiküloz);
 • Parazit veya bağırsak kronik enfeksiyöz hastalıkları ile Enfeksiyon;
 • Nörolojik hastalıklar (tremor felci, vejetatif bozukluk, multipl skleroz);
 • Diabetes mellitus, agangliosis, hipotiroidizm;
 • skleroderma;
 • Kolestatik patolojiler;
 • İlaçtan kaynaklanan kronik kabızlık;
 • endometriyoz;
 • Ülser.  

Kim iletişim kuracak?

Tedavi kronik kabızlık

Kronik kabızlık tedavisi sadece laksatiflerin kullanımını kapsamamaktadır. Semptomatik ek olarak, kabızlığa neden olan uyarıcıya yönelik bir tedavi de olmalıdır.

Uzamış olağan kabızlık ciddi bir patoloji belirtisi olabileceği veya yaşamı tehdit eden komplikasyonların ortaya çıkmasına katkıda bulunabileceğinden, bu durumda kendi kendine ilaç kullanımı önerilmemektedir.

Aynı zamanda, özellikle ilaçlar ve gövde üzerindeki etkilerinin yanı sıra, yan etkiler olarak kabul edilmez laksatifler ilaçların kendi kendine uygulama genellikle azalır bağırsak motor aktivite gibi defecating eylemi ile daha da ciddi sorunlara neden olduğu anlaşılmalıdır. Buna ek olarak, bu durumda ilacın dozu her seferinde gittikçe daha fazla hale gelir, bunun bir sonucu olarak, zaman içinde, genellikle etkisini kaybeder ve vücudu etkilemez.

Kronik kabızlık gelişiminin nedenini doğrulayan doktor, hastaya hangi tedavinin verileceğini belirler. Bu, tüm patojenetik faktörleri hesaba katar, böylece ilaçlar vücudu daha etkili bir şekilde etkiler, bağırsak bozukluğunu şiddetlendirebilecek yan etkilere neden olmaz.

Kronik kabızlık için lavman

Kronik kabızlık ile lavman bekar olmalıdır. Hastalar, su yağının (sabahları her gün, azami 200 ml) ve temizleyici lavmanların kullanımını (1 p./ed.) Değiştirmelidir. Bu prosedür, bağırsak tarafından kaybolan refleksi geri yüklemek için gerçekleştirilir.

trusted-source[85], [86], [87], [88], [89], [90], [91], [92]

Kronik kabızlık için laksatifler

Kronik kabızlık, prebiyotikler grubundan laksatifleri en etkili şekilde ortadan kaldırır: bağırsak mikroflorasını stabilize etmeye yardımcı olur ve aynı zamanda bağırsak hareketliliğini de teşvik eder. Bu nedenle ilacın etkisi uzun ve istikrarlı olacaktır.

Prelax 2-6 yemek kaşığı günlük dozajda kullanılır. Yemek sırasında. Tedavi kursunun süresi en az 2 hafta ve en fazla 3 ay olabilir. İlacın unsurlarına yüksek bireysel duyarlılık ile kontrendikedir.

Yetişkinler için şurup Lactusan'ın günlük dozu 20 ml'dir (2 resme bölünmüştür); Çocuklara aynı şartlarda 10 ml reçete edilir. İhtiyacınız olduğunda ilacı alın. Tabletlerde, yetişkinler için dozaj 8-10 adet / gün ve 5 yaşından büyük çocuklar için - 3 adet / gün. Terapötik kurs 1-2 hafta sürer. Hastalığın formu başlarsa, tedavi 1 aya kadar uzatılabilir. Yan etkiler: tedavi kursunun başlangıcında, birkaç gün sonra ortadan kaybolan şişkinlik görülebilir. Lakuloz nedeniyle, laksatif etki çok güçlü olabilir ve ishalin gelişmesine neden olabilir. Laktik, laktaz eksikliği ve galaktozemi ile ilacın katkı maddelerine ve diğer bileşenlerine karşı yüksek duyarlılıkta kontrendikedir.

Yemek yerken Dufalac sabahları tüketilir. Her hasta için ayrı ayrı dozlar ayarlanır. Kabızlık veya dışkıyı yumuşatmak için, bu tür dozlar kullanılır:

 • Yetişkin - 15-45 ml başlangıç dozu ve 10-25 ml'lik bakım;
 • 7-14 yaşlarında - 15 ml başlangıç, 10 ml destekleyici;
 • 3-6 yaşlarında - 5-10 ml ve başlangıç ve destekleyici;
 • 3 yaşın altındaki çocuklar - başlangıç ve destekleyici 5 ml.

Genellikle, hastanın ihtiyaçlarına göre 2 günlük kullanımdan sonra doz azaltılır. İlacın etkisi ilk resepsiyondan 2 gün sonra kendini gösterir, çünkü bu laktulozun özelliğidir. İlaç kullanımından 2 gün sonra hastanın durumu düzelmediyse dozaj veya kullanım sıklığı artırılabilir.

Dufalakın yan etkileri: sindirim sistemi bozuklukları (bulantı, şişkinlik, kusma); Aşırı dozda ishal başlayabilir. Bağırsak tıkanıklığı, galaktoza, fruktoz laktoza veya ilacın aktif maddesine ve ayrıca galaktozemiye karşı yüksek hassasiyetle kontrendikedir. Diyabet için dikkatli reçete edilir.

Fizyoterapik tedavi

Fizyoterapik tedavi, diyetle birlikte daha etkili olacaktır. Kabızlık bir sindirim yapısına sahipse, bağırsakların sulanmasında, laksatif bir etkiye sahip olan mineral suları, bir tedavi yöntemi olarak uygundur. Mineral sülfat suyu sabahları aç karnına ve akşamları yaklaşık 2 hafta boyunca içilmelidir. Kabızlık karın kramplarına da neden oluyorsa, ılık su içmelisiniz.

Kabızlık kolon atonisinin sonucu ise, dairesel bir duş ve su altında banyo yapmak, prosedür mekanoterapi ve terapötik egzersizleri yapmak karın masaj gerekir. Masaj sayesinde bağırsak hareketliliği gelişir. Eğer hasta spazm hissediyorsa, termal prosedürleri kullanmalısınız - midede parafinden aplike uygulayın, iğne yapraklı banyoları alın.

Alternatif tedavi

Kronik kabızlık için alternatif tedavi yöntemleri de vardır.

1 yığını boşaltın. Kaynar su 2 kutu. Kepek ve soğumaya bırakın, daha sonra sıvıyı boşaltın ve ortaya çıkan kepek karışımını aç karnına yemek için. Bu alternatif laksatifin doğru şekilde uygulanmasıyla, sindirim sisteminde bir iyileşme sadece 5 gün sonra ortaya çıkar ve 10. Günde dışkı stabilizasyonu meydana gelir. Daha da etkili olan bu araç, lavmanlarla birleştirilecektir.

Kabızlık için eşit derecede etkili olan da çentik kabuğundan elde edilen çaydır.

Başka bir tarif: limon kabuğu, ravent (0,5 kg) ve şekeri (200 g) alın. Şeker su (0.25 ml) çözülür, kabuğu ve ravent kesti. Malzemeler bir tencereye dökülür ve karışım pişirilene kadar pişirilir. İyileştirmeler gerçekleşene kadar ilacı her gün almalısınız.

Kekik yapraklarından çay - kaynar suya 1 litre kaynatın 30 g dökün, her biri 0,5 bardak kullanın. 3 ruble / gün.

trusted-source[93], [94], [95], [96]

Bitkisel Arıtma

Çölyak hastalığında kronik kabızlık çok etkilidir. Bu bitkiden bir müshil hazırlamak için, onu kesmeniz ve şekerle karıştırmanız gerekir (her iki bileşen için 250 g alın). Karışımı gazlı bez üzerine koyun, bir turnike içine sarın ve serumla dolu bir kavanoza koyun. Bir kapakla kapatın ve yoğun bir kumaşta yuvarlayın. Kabı, ışığı kapalı bir yere koyun ve 2 hafta boyunca beklemeye bırakın. Oluşan tentür gerginlik ve 0.5 yığını tüketmek. Yemeklerden önce (20 dakika). Tedavide, aşağıdaki rejime bağlı kalın - günde 2 hafta ilacı al, sonra 2 gün ara ver ve sonra alımı sürdür.

Vücudun üzerinde kaliteli bir müshil etkisi vardır senna. Ondan ilaç yapmak için 2 çay kaşığı karıştırmalısınız. Bu bitki yaprakları kuru erik (100 g) ile ve 3 yığın karışımı dökün. Kaynar su. Ilacı 3 saat boyunca infüze edin, sonra boşaltın. 5 yemek kaşığı için her saat içmeye hazır tentür. Bağırsak tam restorasyon önce.

Homeopati

Kabızlık ile aşağıdaki gibidir yardımcı olabilir homeopatik arasında: Sulfuris bozuklukları ortadan kaldırır ve anal bölgedeki kaşıntı bulunmaktadır, bir hastada, kabızlık, hem de hemoroid beraberce portal dolaşıma kararlı hale getirir. Benzer semptomlarla birlikte, daha şiddetli hemoroid ile birlikte, Aesculus hippocastanum alınmalıdır.

Eğer bağırsak fonksiyonu tersine çevrilirse, nux vomica kullanılır - sfinkterin gevşemeye çağırıldığı zaman, dışkıların çıkmasını engelleyerek, gevşemeyi değil, kontraktürler.

Kronik kabızlık için diyet

Kronik kabızlık için diyetin özellikleri: Besleyici bir diyetin temeli, bağırsak peristaltisini iyileştiren yiyecekler ve onlardan bulaşıklar olmalıdır. Aynı zamanda, besin tamamen dışlanmalı, bağırsaklarda ve mide de çürümeye veya fermantasyona neden olabilir.

Diyetten bağırsak fonksiyonel aktivite normalleşmesi için ilk et suyu, kvası, tatlı karbonatlı su, fasulye ve makarna ürünleri ile aşılanmış puf ve mayalı hamur, fast food, çorbalar, ürünün çıkartılması gereklidir. Ayrıca mantar yiyemezsin. Kakao, çok güçlü çay, jöle ve kahve içmek yasaktır. Tatlıdan bir muhallebi ve aynı zamanda çikolata içeren kekleri kullanmak imkansızdır; Berry ve meyve - yaban mersini, muz ve kızılcık.

trusted-source[97], [98], [99]

Kronik kabızlık içeren menü

Kronik kabızlık için yaklaşık bir günlük menü.

Diyet bölünmelidir - 5-6 ruble / gün küçük porsiyonlar için bir ihtiyaç vardır. Menü yaklaşık şu diziye sahip olabilir:

 • Kahvaltı marulları (ton balığı ve taze sebzeler), reçel veya bal eklenmesiyle birlikte süzme peynirin yanı sıra zayıf çayı;
 • Kahvaltıda meyve salatası (armut, elma, kiraz, portakal, ananas, erik vb.) Yapılması tavsiye edilir.
 • Öğle yemeğinde deniz mahsulleri çorbası, sebzeli omlet ve kuru meyvelerden yapılmış bir komposto yiyin;
 • Öğleden sonra atıştırmalıklar bir tatlı ile zayıf bir çaydan oluşmalıdır (bu, örneğin, hatmi veya pastil olabilir);
 • Akşam yemeği için, tereyağı ve balık biti (fırınlanmış) ile ufalanabilir buğday içeren bir yan yemek pişirmek;
 • Yatmadan 3 saat önce, kefir içeceklerini yudumlayın (1 yığın).

Kronik kabızlık için egzersizler

Kronik kabızlık egzersizleri sabah en iyi yapıldığında ve daha sonra tekrar öğle yemeğinden sonra. İşlemler, bir yemekten sonra 1,5-2 saatten daha erken bir zamanda gerçekleştirilemez.

Kollarınızı yanlara doğru uzatırken, soluk alıp soluk alıp aynı anda anüsten çekerek, bir önceki pozisyona geri dönün. Bu prosedürü uygulayın 2-3 r.

Döndürme duruşlarına (4-5 nehirlerin tüm hareketleri) ek olarak, yalan, bükme / bükme ve bacakları azaltma / kaldırma pozisyonunu üstlenerek.

Yatarken, kollarınızı vücut boyunca yerleştirin. Avuç içlerinizi yukarı doğru uzatın, kollarınızı uzatın ve dirseklerinizle bükün, ardından onları önceki pozisyona getirin ve avuçlarınızı dibe doğru çevirin. Prosedür 5-6 tekrar edilmelidir.

Vücut boyunca elleri olan yalancı bir pozisyonda. Bir ekshalasyonda sağa dönün, sol eliyle yatağın kenarına ulaşın, ilham almak için eski pozisyonu alın. Hareketi sağ elinizle tekrarlayın. Bu egzersizi yapın 3-5 r.

Yatağınızı aşağıya doğru yatırın, yatağın arkasını elinizle kavrayın ve bacaklarınızla bisiklet hareketleri yapın - her ayak ile 8-20 tur yapın.

Yatar pozisyonda, bacakları dizlere doğru bükün, ardından azaltın / seyreltin - 4-5 tekrarlayın.

Ellerinin başının üstünde sırtına yaslan. Gövdenin kaldırılması, elin destek noktaları, başın oksipital kısmı ve topuk olarak kullanılmalıdır. Tırmanırken, anal girdiyi çizin. Prosedür 4-5 tekrar edilmelidir. Yukarıdaki egzersizi tamamladıktan sonra ellerinizi göğsünüzün yanı sıra karnınıza koyunuz, sonra göğsünüzde iki kez derin nefes alınız ve sonra karnınız.

"Dirsek dizleri" pozisyonunu alın ve daha sonra bacaklarınızı geri çekin (4-5 ruble tekrarlayın).

Diz dirseği pozisyonunda, dizleri düzleştirerek pelvisi kaldırın. Prosedür 3-4 tekrar edilmelidir. Mümkünse, bu prosedürden sonra, duvara tekme yaparken, 3-4 kısa ömürlü rafların kollarında durmaya çalışın. Destek yapmak, tekme hamle yapmak.

Ayakta durma pozisyonunu alın ve bacaklar bir araya getirilir. Anüste çizerken esneme yapın. Prosedür 2-3 r.

Çapraz bacaklarla ayakta durun. Uzatmak, anal pasajı çekerek - prosedürü tekrarlayın 2-3 r.

Ayakları bir arada tutmak, ayakta durmak, ve yanlarda eritmek için kollar ve gerilmek için bir esnetmek, bir anal girişe çekilmek. 3-4 prosedürünü uygulayın r.

Ayağa kalk ve bacaklarını kapat. Yanlara, yanı sıra ileri ve geri sinekler yapın. Egzersizi tekrarlayın 3-4 r.

İlk başta yürümek her zamanki adımdır, o zaman - dizlerinizin yüksek kalması, sonra tekrar normale dönmesi. Prosedür 1-2 dakika sürer.

Ayakta durun ve bacaklarınızı indirin, ellerinizi belinize koyun, sonra dirseklerinizi geri çekerek, göğsünüzü öne doğru itin. Bu hareketle birlikte, anüste çizin. Ekshalasyonda ilk pozu alın. Prosedürü uygulayın 2-3 r.

Ayağa kalk, bacaklarını indir, kollarını vücudun yanına koy. Sessiz ve derin nefesle nefes verin / nefes verin 2-3 r.

trusted-source[100], [101], [102], [103], [104]

Önleme

Kabızlığın önlenmesi, sindirim sistemi hastalıklarının ve kabızlık ile sonuçlanan diğer patolojilerin zamanında tespiti ve tedavisidir. Ayrıca, doğru bir şekilde yemek yemelisiniz ve diyetinize organik lifli besinleri de dahil etmelisiniz. Yeterli miktarda sıvı tüketin, çok hareket edin, günün yemek rejimini gözlemleyin ve aynı zamanda bağırsakları boşaltın.

trusted-source[105], [106], [107], [108], [109], [110]

Tahmin

Kronik kabızlık genellikle uygun bir prognoza sahiptir. Ancak bu patolojinin, fekal obstrüksiyon oluşumu, fekal peritonit veya intestinal obstrüksiyonun gelişmesi gibi komplikasyonlara neden olabileceği akılda tutulmalıdır. Bu sorunlar özellikle yaşlı insanlara olduğu gibi felçli insanlar için de geçerlidir.

trusted-source[111]

Bilmek önemlidir!

Kabızlık, farklı insanlar için farklı anlamlara gelir. Kabızlık nedenlerini tanımak önemlidir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.