You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Calendula Merhem Dr. Theiss

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Calendula Merhem Dr. Masaj, harici kullanım için tasarlanmıştır ve tıbbi uygulamada, öncelikle bir yara iyileştirici ajan olarak kullanılır. Bu preparat, kadife çiçeği çiçeklerinin saflaştırılmış bir özünü içerir. "Calendulae flores", "Calendula flowers" anlamına gelen merhem için uluslararası bir isimdir. Bu bitkisel ilaç, antiseptik etkisi belirgin, antimikrobiyal ve bakterisidal özellikleri vardır, damar duvarlarının güçlendirilmesine, hücrelerin yenilenmesine, yağ bezlerinin salgılanmasının düzenlenmesine ve basıncın azaltılmasına katkıda bulunur.

Aynısafa (ikinci adı - "çivi") bir sevdiği çiçek Kraliçe Margot kabul edildi. Reçineli baharatlı aromalı Bu güzel sarı-turuncu çiçek görünüş olarak çekici ama aynı zamanda özellikleri şifa ibaret değildir. Bitkinin tüm parçaları faydalı maddeler ihtiva ederken: karotenoidler, flavonoidler, alkaloidler, elemanlar, organik asitler, hem de faydalı uçucu yağlar ve Kalenda bir dizi iz - calendula iyileştirici özelliklerini arttırır en değerli bileşen. Bu bitkinin çiçekleri genellikle sıyrıklar, yaralar ve çeşitli cilt hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir şifalı tentürleri, merhemler, yağlar, üretimi için alternatif tıpta kullanılmaktadır. 

trusted-source[1]

Aktif içerik

Календулы лекарственной цветки

Endikasyonları Calendula Merhem Dr. Theiss

Calendula Merhem Dr. Theiss, her şeyden önce yaraların iyileşmesi için kullanılır. Calendula'nın benzersiz özellikleri sayesinde, tıbbi merhem iltihabı, kaşıntı, tahriş ve aynı zamanda cildi nemlendirir.

Kullanım Endikasyonları Merhemler Calendulae:

 • morarma;
 • morarma;
 • ciltte çatlaklar;
 • bebeklerde bebek bezi döküntüsü;
 • farklı etiyolojilerin deri tahrişi;
 • yanıklar;
 • donma;
 • sivilce ve sivilce;
 • kesikler ve sıyrıklar;
 • herhangi bir kökenin döküntüleri;
 • pürülan yaralar;
 • varis;
 • Bulaşıcı iltihaplı deri hastalıkları;
 • Cildin aşırı kuruluğu.

Doktorlar ağrılı böcek ısırıkları, egzama, mantar veya bakteri enfeksiyonu, dermatit için bir kalendula merhem önerir. Merhem ağız köşelerinde ("zaedah") çatlaklar için bakterisidal bir ajan olarak kullanılabilir. Bu dezenfektan ve en hızlı yara iyileşmesi ile herhangi bir kesim veya aşınma yapılabilir.

Merhem, streptokok ve stafilokok, doku yenilenmesi işlemleri büyümesini baskılama granülasyon, vasküler duvar güçlenmesi, yağ bezlerinin etkinliğinin düzenlenmesini artırılması, güçlendirme ve saç büyümesini teşvik etkili olduğunu kanıtlamıştır. Ürün cilt üzerinde tonik ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir, onu nemlendirir ve korur, ayrıca bileşimini oluşturan doğal maddeler sayesinde daha elastik hale getirir. Merhem herhangi bir cilt tahrişini giderir - örneğin klorlu su, güneş ışığı, donma havasından. 

Tahliye formu

Calendula Merhem Dr. Theiss (Almanya), bitki kaynaklı anti-enflamatuar ilaçların farmakolojik grubuna aittir ve bir doktor reçetesine ihtiyaç duymadan eczanelerde serbest olarak serbest bırakılmaktadır. Bu ilacın ana farmakolojik özellikleri bakterisit, antiseptik ve anti-enflamatuardır.

Bir merhem formundaki ilacın formu, çeşitli "cilt problemlerinin" (tahriş, ödem, yüzeysel yanıklar, sıyrıklar, yaralar, akne, vb.) Tedavisinde uygun uygulamayı teşvik eder. 

10 gram merhem içinde aşağıdaki maddeler bulunur:

 • calendula çiçek özü (0.4 gram);
 • domuz yağıdır;
 • mısır yağı tohumu yağı.

Homeopatik merhem ana bileşeni - bitkisel ekstratın özü - cildi olumlu etkiler, iltihabı giderir ve ağrıyı azaltır, aktif olarak nemlendirir ve besleyici maddelerle besler.

Merhem tekdüze bir kıvama sahiptir ve her biri 20 ve 30 gram olan farklı kapasitede tüp ve cam kavanozlara boşaltılır. Bir karton paket, ilacın bir tüpünü içerir. Merhem rengi sarı veya açık turuncu, hazırlık karakteristik bir "sebze" kokusu vardır. 

Diğer ilaç salgılama biçimleri vardır - gastrointestinal sistem hastalıklarında onarıcı süreçleri uyarmak için kullanılan bitki ham maddeleri, toz, tentürlü briketler şeklinde. 

Farmakodinamik

Calendula Merhem Dr. Bu, cilt hastalıklarını tedavi etmek, yaraları iyileştirmek ve iltihapları gidermek için kullanılan etkili bir ilaçtır.

İlacın farmakodinamiği, birçok yararlı bileşen içeren calendula officinalis'in etkisine dayanmaktadır:

 • uçucu yağlar;
 • flavonoidы;
 • polisakaritler;
 • izoramnetin;
 • karotenoidler;
 • doymuş yağ asitleri;
 • triterpen alkolleri;
 • kuersetin glikozitler;
 • scopoletin ve diğerleri.

Bir kompleks içinde, tüm bu maddeler bir tamir ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir, dezenfekte edilir, antimikrobiyal aktivite gösterir. Cilde uygulandıktan sonra, merhem yavaş yavaş emilir ve ağrı, şişlik, kaşıntı, konvülziyon ve iltihap yavaş yavaş azalır. Patojenik mantarlar ve bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkiler, flavonoidler, esansiyel yağlar, triterpenler ve calendula çiçeklerinin özünü oluşturan bir dizi diğer maddeler tarafından uygulanır. Flavonoidler ayrıca aktif moleküller - serbest radikallerin restorasyonunda kendini gösteren ve kılcal damarların güçlendirilmesine katkıda bulunan belirgin bir antioksidan etkiye sahiptir.

Calendula merhemi kullandıktan sonra bir süre sonra, uygulama yerinde ısı hissedilir. Bunun nedeni, triterpene maddeleri tarafından yumuşak dokunun termoreseptörlerinin aktivasyonu ile açıklanan ajanın hafifçe telaffuz edilen tahriş edici etkisinden kaynaklanmaktadır. Sempatik dürtülerin bir sonucu olarak, yumuşak dokularda dolaşım süreci uyarılır. Bu, rejenerasyon süreçlerinin yanı sıra derideki metabolizmayı güçlendirmeyi mümkün kılar. Merhemin anti-enflamatuar özelliği, uygulamadan yaklaşık bir kaç saat sonra aktif olarak ortaya çıkar.

trusted-source[2]

Farmakokinetik

Calendula Merhem Dr. Theissa topikal olarak kullanılır, cilt iltihaplanmasını rahatlatmak için deri yüzeyine uygulanır, böylece kan dolaşımına nüfuz etmez. Çoğu zaman bu araç, küçük yaraları ve sıyrıkları iyileştirmek, bebek bezi döküntülerini, deri çatlaklarını, egzamaları vb. Tedavi etmek için kullanılır.

İlacın farmakokinetiği, idrar sistemi aracılığıyla aktif bileşenin insan vücudundan (kalendula bitki özütü) hızla uzaklaştırılmasına dayanır. Böylece ilaç vücudun içinde birikmez.

İlaç, uygun kullanımına katkıda bulunan bir merhem şeklinde yapılır. İnce bir tabaka ile cilt bölgelerine merhem uygulanmalı, tahriş edici yerlerden kaçınarak, bandaj altında mümkün. Calendula çiçeklerinin ana etkisiyle - antiseptik - istenen sonuç hızla elde edilir: iltihap azalır, kaşıntı ve şişlik azalır, cilt yenilenme süreçleri gelişir. Calendula merhem etkili olduğu kanıtlanmıştır ve mantarlar veya bakteriler tarafından cilt lezyonları durumunda doktorlar tarafından reçete edilir. Calendula'nın benzersiz kimyasal bileşimi sayesinde, cilt tahrişleri, iltihaplar, yaraların tedavisinde pozitif sonuçlar elde edilir. Kadife çiçeği çiçekleri flavonoidler, karotenoidler, organik asitler, tanenler, kumarinler, uçucu yağ içerir. Bu maddeler antiseptik ve yara iyileştirici etki sağlar.

trusted-source[3]

Hamilelik Calendula Merhem Dr. Theiss sırasında kullanın

Calendula Merhem Dr. Thesex'in ana etken maddesi olarak bir bitki özü vardır, bu nedenle gebelik döneminde kadınlar tarafından kullanıldığında endişe yaratmaz. Buna rağmen, anne adayı mutlaka merhem dahil herhangi bir ilaca başlamadan önce doktoruna danışmalıdır.

Gebelik sırasında Calendula Merhem kullanımı, varisli damarları olan bir kadın için kabul edilebilir. Merhem bacaklarda etkilenen ve ağrılı yerlere sürülmelidir. Genel olarak, gebelikte bu harici ilacı kullanmanın güvenliği veya tehlikeleri hakkında bilgi yoktur. Doktor, sadece gerektiğinde (varisli damarlar, yanıklar, böcek ısırıkları, sıyrıklar veya pürülan yaralar ile) hamile bir kadından bir kalendula merhemini reçete edebilir.

Tedavinin kendi başına yapılması tavsiye edilmez, - öngörülemez yan reaksiyonlar veya komplikasyonlarla tehdit edilir. Özellikle de ilacın hamile kadın vücudu üzerindeki etkisi sorusu yeterince araştırılmamışsa. Bu nedenle, gelecekteki anneler doktor tavsiyelerini kesinlikle takip etmeli ve sadece reçete ile calendula merhemi kullanmalıdır. Bu aynı zamanda başka ilaçlar için de geçerlidir. 

Kontrendikasyonlar

Calendula Merhem Dr. Theiss genellikle beklenmedik reaksiyonlara neden olmaz ve vücut tarafından iyi tolere edilir. Bu, bir bitki özü içerdiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır, yani, aslında, kesinlikle güvenli bir phytopreparation.

Calendula merhemlerinin kullanımına kontrendikasyonlar esas olarak organizmanın preparasyon bileşenlerine artan bireysel duyarlılığı ile ilgilidir. Merhem reçetesiz bir eczanede satılan olmasına rağmen, bir doktor reçete olmadan kullanılması tavsiye edilmez. Herhangi bir cilt probleminiz varsa, bir tıp uzmanına başvurmanız ve yalnızca ilacı reçete ile almak için doktora danıştıktan sonra başvurmanız gerekir.

Ayrıca, merhemlerin etkisizliğini veya yan etkilerin ortaya çıkışını alerjiler şeklinde hesaba katmak gerekir. Kalendula merhemini uyguladıktan 5 gün sonra, cilt onarılmazsa veya durum kötüleşirse, tedaviyi durdurmanız ve poliklinikten yardım almanız gerekir.

Özellikle temkinli kişiler alerjik reaksiyonlardan muzdarip merhem ile tedavi edilmelidir, çünkü Calendula Quincke'nin ödem veya dermatit gelişimini provoke edebilir. Dikkatle 3 yaşın altındaki küçük çocuklara yanı sıra hamile kadınlar için nergis merhem atar.

Yan etkiler Calendula Merhem Dr. Theiss

Calendula Merhem Dr. Theiss genellikle hasta tarafından iyi tolere edilir ve sadece nadir durumlarda ilacın bileşenlerine vücudun alerjik reaksiyonları şeklinde yan etkileri olabilir.

Yan Etkiler Merhemler Calendulalar çoğunlukla alerjik hastalıklardan muzdarip kişilerde görülür. Bu gibi durumlarda, deride kızarıklık, şiddetli kaşıntı, cildin kızarıklığı, kurdeşen gözlenebilir. Çok nadir durumlarda anjioödem gelişebilir.

Bu nedenle, bu bitkisel bileşene, ayrıca hamile kadınlara ve okul öncesi çocuklara son derece hassas olan kişilere, marigold özlü bir merhem önerilmemektedir. Calendula merhemi münhasıran harici kullanım için tasarlanmış olduğu dikkate alınmalıdır, bu nedenle içinde kullanımı kabul edilemez. Ağız ve gözlerin mukoza zarında merhem almaktan kaçınmalıdır.

Merhem kişinin içine girdiğinde, ağızda acı, mide bulantısı, mide yanması ve ağrısı, yani vücutta zehirlenme belirtileri gibi belirtiler bir kişide gözlenebilir. Bu durumda, gastrik lavaj ve antiasit preparatları belirtilir. Ayrıca, sigara içildiğinde flavonoid metabolizması sürecinin hızlanması nedeniyle ilacın aktivitesinde bir düşüş gözlemlendiği de belirtilmelidir. 

Dozlama ve uygulama

Calendula Merhem Dr. Theiss, ilaca ve doktor tavsiyelerine uyularak sadece harici olarak kullanılmalıdır.

Uygulama şekli ve dozu talimatta belirtilmiştir: ajan cilde günde birkaç kez ince bir tabaka ile uygulanmalıdır (genellikle 2-3 r.). Sırtta ağrı, çürükler veya çürükler varsa, merhem hafif masaj hareketleriyle dikkatlice cilde sürülmelidir. Geceleri, merhem cildin hasarlı bölgesine uygulanır ve tıkayıcı bir pansuman uygulanır. Genellikle, kalendula merhem tedavisi 1 haftadır, ancak, daha ciddi durumlarda merhem 14 güne kadar uygulanması tavsiye edilir. Bu tedavinin süresi, patolojik süreç seyri ve tedavinin etkinliği ile belirlenir.

Calendula'nın merheminin, gözenekleri daraltmak, cilt altı yağının yoğun sekresyonunu azaltmak, akneden kurtulmak amacıyla kozmetolojide kullanıldığına dikkat edilmelidir. Merhem uygulamadan önce, yüz cildi yağdan arındırılmalıdır, yani losyonla temizlenmelidir.

Calendula merhem, genellikle topukların derisinde görülen çatlaklardan kurtulmaya yardımcı olur. Birçok insan, cilde ekstra besin sağlamak için A vitamini ile merhemlerin bir kombinasyonunu kullanır. Karışım, daha önce temizlenmiş topuk derisine uygulanır, hafifçe ovulur, bir gazlı bez ve yukarıdan bir çorap uygulanmalıdır. Prosedür günde 2-3 kez tekrarlanmalıdır.

Böylece, Calendula Merhem Dr. Theiss, yan etkilerden kaçınmak için uygulandığı zaman bandajlar, kompresler, uygulamalar, kurallara uyulması için kullanılır.

trusted-source[4], [5], [6]

Aşırı doz

Calendula Merhem Dr. Theiss, ciltte hasarlı bölgelere günde 2-3 kez ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır, ancak daha sık yapılırsa, aşırı doz belirtilerinin ortaya çıkması olası değildir. Şu anda, neredeyse hiçbir zaman aşırı dozda merhem yoktur ve bu ilaç için talimatlarda belirtilmiştir.

Doz aşımı Calendula Merhem sadece, özellikle alerjiye yatkın kişilerde, vücuttan gelen olumsuz reaksiyonlarda bir artış olarak kendini gösterebilir. Yani, merhem aşırı kullanımı ile çeşitli alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir - cildin kızarıklık, şişme, kovanların veya dermatit gelişmesi. Bu nedenle, hastanın doktor reçetelerine göre hareket etmesi ve aşırı doz belirtilerinin ortaya çıkmasını önlemek için merhem dozajını aşmaması önerilir. 

Genel olarak, calendula merhem fonksiyonları ile mükemmel uyum sağlar, iltihabı gidermek, cilt tahrişleri, dar gözenekleri ortadan kaldırmak, cildi nemlendirmek ve yaraların iyileşmesini hızlandırmak için yardımcı olur. Uygulamada, egzama, mantar, enfekte yaralar, varis, yanıklar, tromboflebit, anal fissür, yatar ve hatta toplardamar ülseri tedavisinde merhem yüksek verim. Bu arada, yaz aylarında bu merhem yardımıyla güneş yanığının ortaya çıkması durumunda durumu hafifletebilirsiniz.

trusted-source[7], [8]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Calendula Merhem Dr. Theiss'in bir doktor randevusu sonrasında ve talimatlara göre kullanılması önerilir. İlacın diğer ilaçlarla etkileşimi hakkındaki veriler bugüne kadar tespit edilmemiştir. Bununla birlikte, bir defada birkaç harici ürün (merhem) kullanırsanız, ilgili hekime bu konuda danıştığınızdan emin olun. Kendi kendine ilaçlama durumu kötüleştirebilir ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Özellikle gelecekteki çocuğa zarar vermemek için pek çok ilaç alması önerilmeyen hamile kadınlarla ilgilidir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler güvenilir bir şekilde incelenmemiştir, bu nedenle doktor reçetelerini takip etmek ve aynı zamanda birkaç tıbbi ürünü bir araya getirerek sağlık denememek daha iyidir. Homeopatik merhemlerin bileşimlerinde doğal içerikler vardır ve bu onların güvenliğini sağlar. Ancak, hormon içeren ilaçlar alırsanız, alerjik reaksiyonlar veya diğer olumsuz belirtiler şeklinde komplikasyonlar oluşabilir. Her halükarda, eğer yan etki, nergis merhemi dahil olmak üzere çeşitli ilaçların alınması sonucu ortaya çıkarsa, derhal doktora başvurmalısınız. 

trusted-source[9]

Depolama koşulları

Calendula Merhem Dr. Theiss, ilacın son kullanma tarihini kontrol ettikten sonra, amaçlanan amaç için kesinlikle kullanılmalıdır. Merhem karanlık veya renk ve koku değiştiyse, görünüm yağma ya da bir araç tavsiye edilmez uygulamak için (sıvı haline gelmiştir) kıvamını değiştirin. Büyük olasılıkla, bu ilacın depolama koşullarının ihlal edildiği anlamına gelir. Şımarık ilaç derhal imha edilmelidir ve hiçbir şekilde tedavi için kullanılmamalıdır. Gecikmiş ürünü satın almamak için eczaneden ilaç satış tarihini kontrol etmek çok önemlidir.

Kalendula merheminin (diğer merhemler gibi) saklama koşulları - serin bir yerde veya oda sıcaklığında, + 25 ° C'yi aşmayan, küçük çocuklar için erişilemeyen bir yerde saklanabilir. Tüpü açtıktan sonra merhemin buzdolabında saklanması tavsiye edilir. Herhangi bir merhemin depolanması ile ilgili bir başka önemli durum, doğrudan güneş ışığından kaçınmaktır. Bu nedenle, bu amaç için dolaba en iyisi, ilaçların depolanması için özel olarak en üstteki rafı tahsis etmektir. 

trusted-source[10], [11]

Raf ömrü

Calendula Merhem Dr. Sahte doğal maddelerden üretilmiştir ve özellikle hoş kokular, kimyasal boyalar ve koruyucu maddeler olmak üzere herhangi bir zararlı madde içermez. Bu nedenle, ilaç, talimatta belirtilen depolama kurallarına bağlı olarak, uygulamanın son tarihine kadar kullanılabilir. Tedavi edici özellikleri azaldığı için gecikmiş bir merhem kullanılması tavsiye edilmez.

Merhem raf ömrü ilaca talimatlarda belirtilmiştir ve 2 yıldır. Son kullanma tarihinin sonunda, istenmeyen merhem atılmalıdır. Enjeksiyon için hap, merhem veya ampul gibi gecikmiş ilaçların insan sağlığı için ciddi bir tehlike olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, süresi dolan raf ömrüne sahip bir merhem, farklı alerjik reaksiyonlara neden olabilir veya istenen etkiyi göstermez.

Calendula Merhem Dr. Theiss uygun şekilde saklanmalı ve amaçlanan amaç için kullanılmalıdır, böylece iyileştirici özellikleri tedavi sonucu üzerinde yararlı bir etkiye sahip olacaktır.

Farmakolojik grup

Прочие ненаркотические анальгетики

Popüler üreticileri

Др. Тайсс Натурварен ГмбХ, Германия

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Calendula Merhem Dr. Theiss" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.