You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Tadenan

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

"Tadenan" - gezegenin erkek nüfusu için bir bela haline gelen tek bir hastalığın tedavisi için özel olarak yaratılan bitki hammaddelerine (Afrika erik kabuğu) dayalı bir preparat. 

"Tadenan" ilacının kabul edilmesi BPH gelişiminin erken aşamalarında tavsiye edilir ve ihmal edilmiş bir durumda cerrahi müdahalenin yerini alamaz. Bu durumda prostat bezinin opasifikasyonundan sonra koruyucu bir araç olarak vazgeçilmezdir.

Genel olarak, "Tadenan" - prostat adenomasıyla savaşmak için oldukça etkili ve güvenli bir ilaçtır. Yine de, onun alımı hastanın durumunu ve vücuttaki istenmeyen ya da tam tersi olumlu değişiklikleri izleyecek uzman bir doktorun gözetiminde olmalıdır. Bu, bazı durumlarda, prostat kanserini zamanında teşhis etmeyi, “zararsız” iyi huylu bir tümör olarak gizlemeyi mümkün kılacaktır.

ATC sınıflandırması

G04CX01 Pygeum africanum

Endikasyonları Tadenan

Kullanım phytopreparation "Tadenan" endikasyonları mesaneye komşu prostat bezinde iyi huylu tümörlerin gelişimini eşlik koşullardır ve özel bir madde, meni bir bileşeni üretimi sorumludur. 

Prostat adenomu veya yeni huylu prostat hiperplazisi (BPH) - idrar hoş olmayan ve ağrılı duyumlar daha fazlası gibi, sadece onların sağlık riskleri birçok erkek için tanıdık bir hastalık. Bu hisler sadece açıklanmıştır: Prostat bezinin konumu idrar yolu yoğun halkayı çevreleyen şekildedir ve büyüyen bir tümör idrar yaparken çeşitli rahatsızlıklar neden bunu sıkar.

Bu ihlalleri şunlardır: Küçük ihtiyacı için zayıf idrar çıkışı, kalıcı kontrol edilemeyen güçlü bir dürtü ile mesane tokluk aralıklı idrar akışını, duygu, jetin gücünün yetersizliği ve mesane eksik boşalma, ağrılı idrar hissi. Tüm bu belirtiler, hem duygusal hem de cinsel yaşamın sağlığını etkileyen erkeklerde endişe ve depresyon hissine neden olur.

BPH nedenleri kanserin bir başlangıç düğmesi özellikle dihidrotestosteron erkek seks hormonları, prostat, yaşlanma, hem de geliştirme ve dönüştürme olarak erkek normal fizyolojik süreçler vardır.

İlaç "Tadenan", erkeklerin hastalığın hoş olmayan belirtilerinden kurtarılması için tasarlanmıştır, tümörün gelişmesini engeller. Aynı zamanda, ameliyat sonrası relaps oluşumunu (gerekirse prostatın veya tümörün kendisi ile cerrahi olarak çıkarılmasını) önleyen, bitki kaynaklı bir koruyucu etken maddedir.

trusted-source[1], [2], [3]

Tahliye formu

İlaç "Tadenan" bir serbest bırakma formuna sahiptir. Bunlar kapsülün yumuşak beyaz-yeşil kapsülleridir ve yeterli miktarda sıvı ile ağızdan alınması gerekir. Her kapsül, Afrika eriklerinin kabuğunun 50 mg'ını içerir. Depolama ve kullanım kolaylığı için, kapsüller 10 ve 30 parçadan oluşan blisterlere ve daha sonra belirli sayıda blistere sahip bir karton kutu içine yerleştirilir.

trusted-source[4], [5]

Farmakodinamik

Prostat hiperplazisi, diğer organlara metastaz vermeyen benign bir süreç olduğundan, cerrahi tedavisi her zaman tavsiye edilmez. Bu durumda, tümörün büyümesini durdurmak önemlidir.

"Tadenan" antitümör bir ilaçtır. Bu aktif madde - Afrika erik kabuğundan bir ekstresi - aktif vücudun bağ dokularının güvenli hücreleri ve fizyolojik olarak iyi huylu ve habis tümörler her iki oluşturabilen anormal büyümeye bağlı olarak, normal koşullar yaygındır fibroblastların büyümesini inhibe eder.

Aslında, Afrika erik ürünü, tümör gelişiminin suçlu olan bağ doku hücrelerinin (b-FGF) ana büyüme faktörü üzerinde etki eder. Faktör b-FGF inaktif hale getirilirse, tümör büyümesi durur ve idrara çıkma süreçleri normale döner.

trusted-source[6], [7]

Farmakokinetik

Farmakokinetik kadar araştırılmamıştır Ancak, tedavi ve BPH önlenmesi, hem de erkek gövde (kimyasal katkı maddeleri ve üretim ve cinsiyet hormonlarının aktivitesi üzerinde olumsuz etki) için göreceli emniyet "Tadenan" etkinliği diğer eşit koyar BPH'den popüler araçlar. 

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Hamilelik Tadenan sırasında kullanın

Hamilelik sırasında "Tadenan" kullanımı sorusu basitçe ortaya çıkmaz, çünkü bu ilaç sadece erkek bir problemin çözümü için sadece erkeklere yöneliktir.

Kontrendikasyonlar

"Tadenan" bir phytopreparation olduğundan, kullanım için çok az kontrendikasyon vardır. Genel olarak, bunlar ilacın bileşenlerine, özellikle ilacın içinde bulunan yer fıstığı yağına karşı aşırı duyarlılık reaksiyonları ile ilişkilidir. Fıstığa Alerjik reaksiyonlar yaşamın (anafilaktik şok) ve fıstık veya bunun türevlerini ihtiva eden ürünlere vücudun bu nedenle bu tür özelliklere için tehlike çok hızlı gerçekleşebilir ve olabilir, "Tadenan" hazırlık alarak doktora bildirmeleri zorunludur.

trusted-source[13], [14], [15]

Yan etkiler Tadenan

İlacın yan etkileri genellikle ya bağışıklık sisteminin (ürtiker) reaksiyonuyla ya da gastrointestinal reaksiyonlarla (dışkı bozuklukları, bulantı görünümü ve iştahın kötüleşmesi) ilişkilidir. Çok nadir durumlarda, meme bezleri hafifçe artabilir veya testislerdeki küçük bir ağrı görünebilir.

trusted-source[16], [17]

Dozlama ve uygulama

İlacı iki şemaya göre kullanabilirsiniz: 1 kapsül günde iki kez veya 2 kapsül bir kez. Yutmadan önce ilacın uygulanması tercih edilir. Terapötik ve profilaktik amaçlar için, hastalara 6 haftaya kadar bireysel bir yol reçete edilir, nadir durumlarda, ek 1-2 hafta veya ikinci bir tedavi süreci gerekli olabilir.

trusted-source[18], [19], [20]

Aşırı doz

Aşırı doz ve "Tadenan" ın diğer ilaçlarla etkileşimi, hastanın sağlığının bozulmasına yol açmıştır, şimdiye kadar gözlenmemiştir.

trusted-source[21], [22], [23]

Depolama koşulları

"Tadenan" ın saklama koşulları, diğer birçok ilaçtan tasarruf için benzer şartlardan farklı değildir. 25 dereceyi aşmayan oda sıcaklığı ve çocuklar için erişilemezliktir. 

trusted-source[24], [25], [26]

Raf ömrü

İlaç, son kullanma tarihi (3 yıl) boyunca tıbbi özelliklerini korur, bunun ardından kullanımı uygunsuz olur ve sağlık açısından tehlike oluşturabilir.

trusted-source[27], [28]

Farmakolojik grup

Средства, влияющие на обмен веществ в предстательной железе, и корректоры уродинамики

Ilaç etkisi

Антипролиферативные препараты

Popüler üreticileri

Рецифарм Фонтен для "Лаб. Фурнье С.А." , Франция

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Tadenan" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.