Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bebek bezi döküntüsü için merhemler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Obstrium, uzun süren sürtünme ile veya cildin terlemesiyle, yağla kaplandığında cildin iltihaplanmasıdır. Lezyonlar yoğun terleme veya sebum, inkontinans, hemoroid, kozmetik ürünlere veya gıdalara alerjiyle ortaya çıkar. Ayrıca, çocuk bezi döküntülerinin nedenleri: banyodan sonra cildin yetersiz kurutulması veya cildin giysiye (özellikle sentetik kumaşlardan), çocuk bezlerine karşı sürtünmesi olabilir.

Bebek bezi döküntüsü belirtileri şunlardır: cilt kızarıklığı, kaşıntı, tahriş. Tedaviye zamanında başlamazsanız, daha sonra ciltte küçük çatlaklar görünecektir, bu da yakında kanamaya başlayacaktır. Uygun bakım olmadan kanama çatlakları hoş olmayan bir kokuya sahip grimsi bir kaplama ile kaplanır. Bu gibi durumlarda, bir bez bebek bezine katılabilir ve daha sonra hastalık kronik olarak devam eder, bazen hastalar uzun yıllar tedavi edilemez. Ekli bir enfeksiyonu olan aralık, sadece cildin etkilenen bölgelerinde kızarıklık ve kaşıntı ile değil, aynı zamanda ağrı ve yanma ile de karakterize olan bulaşıcı bebek bezi döküntüsü olarak adlandırılır.

Bu nedenle, intertrigo göz ardı edemez. Göründükleri anda, tedaviye devam etmeleri hemen gereklidir. Bu hoş olmayan hastalığı ortadan kaldırmak için genellikle çocuk bezi döküntüsü merhemleri kullanın.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Endikasyonları çocuk bezi döküntüsü merhemleri

Pişik genellikle kasıkta, el ve ayak parmakları arasında kıvrım görünür uyluk ve mezhyagodichnoy alanları, boyun ve koltuk altında karın (obez insan), kıvrımları. Kadınlar, küçük çocuklarda - yetersiz bakım ve çeşitli dermatolojik hastalıklar ile - meme bezleri altında bez kızarıklığı gelişebilir.

Bebek bezi döküntüsü merhem kullanımı için endikasyonlar

 • bebek bezi döküntüsü (olağan, bulaşıcı) ve bunların önlenmesi;
 • pürülan deri lezyonları;
 • egzama;
 • cildin sabit basınçta nekrozu (basınç yaraları);
 • yanıkların, kesiklerin, sıyrıkların, yaraların, çatlakların iyileştirilmesi;
 • bebek bezi dermatiti;
 • bir mantar mantarı (kandidiyazis) ile deri ve mukoza zarında hasar;
 • sedef hastalığı;
 • dermatit.

trusted-source[6], [7], [8]

Tahliye formu

Çinko merhem

Çinko merhemin ana aktif maddesi, büzücü ve antiseptik özelliklere sahip olan çinko oksittir, cildi kurur ve yumuşatır. Bu, eksüdasyon sürecini azaltır (derideki küçük yaralardan sıvının atılması).

Çinko merhem dışarıdan uygulanır ve uygun bir fiyata sahiptir. Kullanımı kolaydır, zararsızdır, yetişkinler ve yaşlılar (böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlar dahil) ve küçük çocuklar tarafından kullanılabilir. Kullanımda, merhem, bir deri üzerinde pürülan yaralarda karşı gösterge olduğunu dikkate almak gerekir.

trusted-source[9], [10]

Bepanten

Krem ve merhem şeklinde üretilmiştir. Bepanten analoğu D-panthenol'dur. Bepanten'deki aktif madde de-penthenol'dur. Cilt, pantotenik aside dönüşen dexpanthenol'ü hızla emer. Bu asit, cilt üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, yara iyileşme sürecini hızlandırır. Az miktarda asit, kana girer, plazma proteinlerine bağlanır ve değişmeden atılır.

Krem, çocuklarda her çeşit bebek bezi ile kullanılabilir. Hamile ve emziren anneler tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır. Zehirli değil. Diğer ilaçlarla etkileşime girmez, ancak çocuk bezi döküntüsü diğer ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmez.

Dekspantenole karşı aşırı duyarlılık dışında, bu kremada kontrendikasyon yoktur.

Merhem "Nystatin"

Bebek bezi döküntüsü "Nystatin" merhem bir antifungal antibiyotik nystatin içerir, onun hareket mekanizması, patojenik mantarların büyümesini ve gelişimini geciktirmektir. Buna göre, sadece bulaşıcı bebek bezi döküntüleri için reçete edilir. Küçük miktarlarda lokal kullanım için antibiyotikler, dışkı ile atılan kan içine emilir. Vücutta, bu merhem olumlu bir özellik olan antibiyotik birikmez.

İlaç kullanımı kolaydır, vücudun enfekte olmuş bölgelerine günde birkaç kez uygulanır. Hamilelik sırasında nystatin kullanılmasına izin verilmez. Aynı zamanda, aynı zamanda bir antifungal antibiyotik ve nistatin etkisini önemli ölçüde azaltabilirsiniz beri, aynı anda birlikte sistatin ve klotrimazol kullanamazsınız. Merhem karaciğer bozuklukları durumunda kontrendikedir. İlaç 5 ° C'den yüksek olmayan bir hava sıcaklığı ile serin bir yerde saklayın.

Merhem "Clotrimazole"

Bebek bezinin döküntüsü, aynı zamanda nistatin, bu merhem aktif madde, bir antifungal ajandır. Nevtatin ve klotrimazol arasındaki fark, ikincisinin daha geniş bir etki spektrumuna sahip olmasıdır.

İlaç büyüme ve patojenik bakterilerin (Staphylococcus, Streptococcus, Bacteroides, Gardnerella, Trichomonas) ve mantar gelişimini inhibe (Trichophyton Candida cinsi mantar epidermofiton), antiseptik, antibakteriyel ve trihomonatsidnym etkiye sahiptir, bunların ölümüne neden olan deri yüzeyi dezenfekte eder. Topikal olarak uygulandığında, sadece cildin üst katmanlarında hareket, bu kana emilir değildir (bu bağlamda, ilacın aşırı dozda çekerken hemen imkansızdır).

Bu merhem, önceki gibi, hamile kadınlarda kontrendikedir. Deksametazon (bir hormon) ile aynı anda kullanılması tavsiye edilmez.

Salisilik merhem

Salisilik merhemin ana aktif maddesi salisilik asittir. Geniş bir kullanım alanına sahiptir, iltihap ve kızarıklık giderir. Salisilik asit, deri yüzeyindeki patojenlerin çoğalmasını önler, ölü deri hücrelerini aktif olarak yumuşatır ve ortadan kaldırır (bu da cildin yenilenmesini hızlandırır).

Uygulama şekli: Hasarlı cilde merhem uygulanır, yukarıdan temiz ve kuru bir bandaj uygulanır. Ancak, bu bandajın her gün değiştirilmesi gerektiğini unutmayınız.

Kontrendikasyonlar: doğum lekeleri ve siğiller üzerine merhem uygulamayın.

Hamilelik sırasında bu ilacı kullanmadan önce, bir doktora danışmak gereklidir. Salisilik merhemleri aynı zamanda çinko ile kullanmayın.

Liniment «Sintomisin»

Liniment iki ana bileşen içerir: sintomycin (kloramfenikol) ve hint yağı.

İlk madde bir antibiyotiktir. Bakterilerin direncinin nispeten yavaş gelişmesi iyidir. Sülfonamidlere ve penisilinlere dirençli mikroorganizmalara karşı aktiftir. Farmakodinamika: cilt üzerindeki patojenik florayı tamamen yok eder, bakterilerin daha fazla çoğalmasını geciktirir.

İkinci bileşen, hintyağı veya hintyağıdır. Bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir, kaşıntı ve ağrıyı hafifletir, cildi yumuşatır.

Liniment uygulaması: sadece enfekte cilt bölgelerine uygulanmalı, shintomycin diğer dış etken ilaçlarla birleştirilemez. Uzun süre liniment kullanmayın, benzer etkilere sahip diğer ilaçlarla değiştirmek daha iyidir. Synthomycin, cildinde ve ayrıca hamile kadınlarda malign veya benign oluşumları olan kişilerde kontrendikedir.

Uygulama şekli: Temiz bir pamuk ped üzerine sıkmak için yeterli miktarda merhem uygulayın, ilacı cilde uygulayın ve üstüne steril bir kuru bandaj uygulayın (parşömen yapılabilir). Pansumanlar her 48-72 saatte bir değiştirilmelidir.

Calendula Merhem

Bu merhemin çocuk bezi döküntüsünün bileşiminde, bir kalsül tentürü vardır. Calendula çok faydalıdır, antiseptik ve onarıcı özellikleri gösterir. Bu özellikler, yara epitelizasyonu işlemlerini arttıran çok miktarda yararlı maddenin (saponinler, flavonoidler, karotenoidler, organik asitler, tanenler, vb.) Varlığına bağlıdır.

Kontrendikasyonlar: Beş yaşından küçük çocuklar, kalendulaya karşı bireysel hoşgörüsüzlük.

Hamile kadınlara başvuru: katılan doktor reçete.

Merhem ile çok dikkatli olun, gözünüze girmesine izin vermeyin.

trusted-source[11], [12], [13]

Merhem "Streptocide"

Streptocide, sülfanilamid preparatlarının temsilcisidir - geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel maddeleridir. Streptozidin etkisi, patojenik bakterilerin büyümesini inhibe etmektir.

İlacı dışarıda uygulayın, daha önce yıkanmış ve temizlenmiş cilde yeterli miktarda merhem sürün (kuru ve temiz eller veya pamuklu ped) uygulayın. Uyguladıktan sonra, merhemin gözünüze veya mukoza zarına girmesini önlemek için ellerinizi iyice yıkamalısınız.

Çocuk bezi döküntüsü bu merhem, böbrek yetmezliği, hamilelik ve emzirme döneminde, dolaşım sisteminin çeşitli hastalıkları ile, kontrendikedir.

Krem «Advantan»

Krem "Andvantan" ın ana aktif maddesi metilprednizolondur. Metilprednizolon sentetik bir glukokortikoid ilaçtır. Glukokortikoidler, anti-alerjik etkiye sahip olan, inflamasyonu ve kızarıklığı ortadan kaldıran adrenal korteksin hormonlarıdır. Ek olarak, kremin harici uygulamasıyla, antiexudatif bir etki bırakır (yani, iltihaplanma sırasında çeşitli yaralardan sıvı salımını yavaşlatır).

Farmakokinetik: Metilprednizolon, cildin üst katmanlarında etkilidir. Daha sonra, kan içine emilir, karaciğerde parçalanır ve idrarla birlikte atılır. Metilprednizolon zehirlenmeyi ve diğer toksik reaksiyonları önleyen vücutta birikmez.

Kremin avantajı, çocuk pratiğinde kullanılabilmesi, ancak sadece 4 ay içinde ve tedaviyi yürüten doktorun sıkı denetimi altında olmasıdır. Hamile ve emziren kadınlarla ilgili olarak, Advantanum uygulaması sorusu doktor tarafından belirlenir. Kendi kendine ilaç kullanamazsınız, çünkü annenin ve onun doğmamış bebeğinin sağlığı için tehlikeli olabilir.

Kullanım: Krem cilt yüzeyine günde sadece bir kez ince bir tabaka ile uygulanır. Advantanın uzun süreli kullanımı kabul edilemez çünkü bir yan etki olarak cilt atrofisi gelişebilir.

"Advantan" da merhem ve emülsiyonlar şeklinde mevcuttur.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Salisilik-çinko macun

Salisilik-çinko macunu iki ana bileşen içerir: salisilik asit ve çinko oksit. Uygun fiyatla eczaneden satın alınabilir. Sadece hamur olarak kullanılabilir.

Salisilik asit, tüm cilt hastalıklarında (akne, dermatit, egzama, bebek bezi döküntüsü, sedef hastalığı, vb.) Çok yararlıdır. Eyleminin ilkesi ölü deri bölgelerini pul pul dökmek ve patojenleri ortadan kaldırmaktır. Ek olarak, asit sebum sekresyonunun süreçlerini normalleştirir, bu da cildin temiz, hafif ve esnek hale geldiği anlamına gelir.

Çinko oksit cildi kurur, kızarıklığı giderir ve yumuşatır. Ayrıca, beyazlatma özelliğine de sahiptir. Böylece, cildin normal rengini verir.

Kullanım özellikleri:

 • Hamilelik sırasında uygulama: katılan doktor belirler. Emzirme döneminde (emzirme) meme bezlerinde macun kullanılmaması şiddetle tavsiye edilir.
 • Yapıştır 12 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.
 • Birisi merhem yardımcı olacaktır, ancak birisi güçlü bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle risk almamalısınız. Vücudunuzun ilaca karşı tepkisini test etmenin bir yolu vardır: macunun küçük bir kısmını bileğinize uygulayın ve birkaç saat bekleyin. Cildinde herhangi bir değişiklik olmazsa, ilaç cildin daha geniş bölgelerinde kullanılabilir.
 • Diğer ilaçlar ile etkileşim: bileşiminde ona benzer salisilik-çinko macun ajanları ile aynı anda kullanmayın.
 • Ilacı akıllıca kullanın. Doz aşımına yol açmamak için derhal bol miktarda macun uygulamayın.

Merhem "Metiluratsil"

Bebek bezinin döküntüsü olan bu merhemin ana aktif maddesi methyluracil'dir. Bu bir immün sistemi uyarıcı ajan olup, hücrelerde metabolizmayı olumlu yönde etkileyerek doku rejenerasyonunu iyileştirir. Methyluracil doku büyümesini hızlandırır, epitelizasyonu uyarır.

Nasıl Kullanılır: Temiz ve kuru bir pamuklu çubukla yeterli miktarda merhem uygulanır, yukarıdan bir steril pansuman yapılmalıdır. Merhem uygulama sıklığı ve pansumanların değiştirilmesi bireysel olarak belirlenir ve doku hasarının derecesine bağlıdır.

Diğer ilaçlar ile etkileşim: "Metiluracil" merhem antibiyotik veya sülfonamidleri içeren dış ajanlarla birleştirilebilir.

Merhem, yaradaki granülasyonları aşan kontrendikedir.

Farmakodinamik

Kasıkta intertrigodan merhemler

Sıklıkla bu tanı küçük çocuklara verilir. Yetişkinler, çocuk bezinin döküntülerini hassas bir problem olarak görür ve nadiren tıbbi yardım isteyin. Bu taktik yanlış. Bebek bezini zamanında ortaya çıkarmak ve tedavisine başlamak gerekir.

Çocuk bezi döküntüsü için düzeltme planı. Bu hastalığın hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldırmak için öncelikle kişisel hijyen kurallarına uymak gerekir. Doğal kumaşlardan temiz kıyafetler giyin, böylece cilt nefes alabilir, düzenli olarak duş alabilir veya banyo yapabilir, inguinal kıvrımları iyice kuruyabilir. Kişisel hijyen için tahrişe veya alerjik reaksiyonlara yol açmayan nötr deterjanlar tavsiye edilir. Yukarıdakilerin tümüne ek olarak, ilaç için gereklidir:

 1. Dezenfektanlar: kalendula tentürü, salisilik asit, borik asit çözeltisi, vb. Aynı zamanda, iyi antibakteriyel aktiviteye (örneğin, sinotosin, klotrimazol, nistatin, streptocide, methyluracil, vb.) Sahip olan antibiyotikler veya sülfonamidler ile merhemler kullanılabilir.
 2. Kurutma müstahzarları. Yukarıda açıklanan merhemler, kremler ve macunlar, merhemler: salisilik ve çinko, salisilik-çinko macunu ve diğerleri burada uygun olacaktır.
 3. Şifa maddeleri: beponen, dekspantenol, benign merhem.

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Ayak intertrigolarından merhemler

Bu durumda, çoğu bölüm için intertrigo ayak parmakları arasında görünür. Nedenleri: sık ve ciddi sürtünme, bir mantar ile ayakların enfeksiyonu, ağır ağırlık ve bol terleme olabilir.

Çocuk bezi döküntüsü için düzeltme planı. Yukarıda belirtildiği gibi, kişisel hijyen kurallarına uymalısınız: zamanla kirleri temizlemek için, ayaklarınızı dikkatlice kurulayın (özellikle parmakların arasında). Ayakkabı ve çoraplara gelince, bunlar doğal deri ve kumaşlardan yapılmalı, böylece ayaklarınız "nefes alabilir". Hoş olmayan kokuyu gidermek için, ayaklar için talk veya diğer kayıtsız tozu kullanabilirsiniz. Kullanılan merhem ilaçları: streptocid, synthomycin, "Klotrimazol" ve bebek bezi döküntüsü diğer merhem mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için antibiyotikler. Topuklar üzerinde kaba cildi peeling için salisilik merhem kullanılır.

Yenidoğan ve çocuklarda kızarıklık için merhemler

Çocuklarda çocuk bezi döküntülerinin nedenleri, sentetik malzemelerden yapılmış giysiler, kötü kaliteli çocuk bezleri, aşırı ısınma, kısmi sürtünme, mantar enfeksiyonu vb.

Çocuk bezi döküntüsü için düzeltme planı. Çocuk, nefes alabilen kıyafetler ve kaliteli çocuk bezi giymelidir. Bir bebek bezi giymek için maksimum süre üç saattir. Bebeğin bezinin her değişikliğinden sonra, yıkanmak, yumuşak bir havluyla dikkatlice silmek ve bebek kremi veya kayıtsız toz ile yağlamak gerekir.

Kullanılabilecek ilaçlar:

 1. Yenidoğanda bebek bezi döküntülerinin tedavisi bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Bitkisel banyolarda banyo, çeşitli kremler (çocuklar), tozlar veya merhemler (otlar üzerinde) kullanımı reçete edebilir.
 2. Büyük çocuklarda bebek bezi döküntülerinin tedavisi için çinko merhem, krem (çocuk), otlar üzerinde merhem (kadife çiçeği, papatya, dönüş ve okaliptüs, deniz topalak, vb) kullanabilirsiniz.

Çocuk bezi döküntüsü için en iyi merhem

Küçük çocukların anneler çinko merhem, pantestin, bepentene, dexpanthenol satın öneririz. Bebek bezi olgunlaşmasından elde edilen bu merhemler ekonomiktir, neredeyse zararsızdır ve hem yenidoğanda hem de büyük çocuklarda bebek bezi döküntüsü ile baş etmede mükemmeldir.

Yetişkinler, ılık bebek bezi döküntüleri ve şiddetli - "Advantan" kremi, merhemler için: streptocid, synthomycin, nystatin ve diğerleri için salisilik-çinko macununun kullanılmasını önermiştir. Methyluracil merhem çok popüler, çoğu insan bu konuda iyidir.

Yan etkiler çocuk bezi döküntüsü merhemleri

Genel olarak yan etkiler, alerjik reaksiyonlar şeklinde kendini gösterir. Bazı durumlarda cilt atrofisi mümkündür (glukokortikoidli ilaçların uzun süreli kullanımı ile).

trusted-source[22], [23]

Aşırı doz

Doz aşımı yan etkileri artırabilir. Bu durumda, ilacın derisini temizlemeniz ve hemen bir doktordan yardım almanız gerekir.

trusted-source[24], [25], [26]

Depolama koşulları

Depolama kuralları, merhemin bileşimine bağlıdır. Genel olarak, çocuklar için karanlık, serin ve erişilemez bir yerde 25 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta saklanırlar. Buzdolabında özel talimatları olmayan merhemler depolanamaz.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32]

Raf ömrü

Bebek bezi döküntüsü merhemler için raf ömrü 1 ila 5 yıl arasında değişir.


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Bebek bezi döküntüsü için merhemler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.