Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Epilepsiden elde edilen tabletler

Makalenin tıp uzmanı

Nörolog, epileptolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Epilepsi beyni etkileyen kronik bir nörolojik hastalıktır. Epileptik nöbetler ile konvülsiyonlar, bilinç ayrılığı ile birlikte görülür.

Epilepsiden elde edilen tabletler, beyindeki sinir uçlarını tahriş eden dürtülerin gücünü azaltabilir. Sonuç olarak, epileptik aktivite azalır, bu da işlevinin normalleşmesine katkıda bulunur.

Endikasyonları Epilepsiye karşı tabletler

İlaçlar, basit veya karmaşık semptomlar, psikomotor nöbetler, uykuda konvulsif nöbetler, yaygın nöbetler ve karışık tipte epilepsi ile kısmi nöbetler için endikedir. Ayrıca bu tür epilepsi formları için reçete - akinetik, JME, submaksimal, IGE.

Epilepsiden gelen tabletlerin isimleri

Epilepsi Tabletler için en popüler ilaçlar şunlardır: karbamazepin, valproat, pirimidon, klonazepam, fenobarbital, benzodiazepinler, fenitoin.

trusted-source[1], [2]

Finlepsin

Finlepsin, ruh halini normalleştirmeye yardımcı olan ve anti-manik bir etkiye sahip olan karbamazepine dayanan bir antiepileptik ajandır. Temel ilaç olarak veya diğer ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılır, çünkü antikonvülsan eşiği arttırabilir, böylece epilepsiden muzdarip insanlar için sosyalleşmeyi basitleştirir.

trusted-source[3], [4], [5]

Karbamazepin

Karbamazepin, dibenzoazepinin bir türevidir. İlaç antidiüretik, antiepileptik, nöro ve psikotropik etkiye sahiptir. Tahriş olmuş nöronların zarlarının normalleşmesini hızlandırır, seri nöronal akıntıları bastırır ve sinir uyarılarının nörotransmisyonlarının gücünü azaltır.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Seizar (Fenitoin, Lamotriadin)

Seizar bir antikonvülsandır. Presinaptik membranın Na + kanallarını etkiler, sinaptik yarık yoluyla mediatörlerin atılım kuvvetini azaltır. Öncelikle, glutamatın aşırı tahliyesinin bastırılması - heyecan verici bir etki yaratan bir amino asit. Beyinde epileptik deşarj oluşturan başlıca irritanlardan biridir.

Fenobarbital

Fenobarbital antikonvülsan, hipnotik, sedatif ve antispazmodik etkiye sahiptir. Diğer ilaçlarla kombine olarak epilepsi kombinasyon terapisinde kullanılır. Temel olarak, bu tür kombinasyonlar, kişinin genel durumu ve ayrıca hastalığın seyri ve formundan yola çıkarak, her hasta için ayrı ayrı seçilmektedir. Ayrıca fenobarbital dayalı hazır kombinasyon ilaçlar vardır - bu paglueferal veya gluferal, vb.

Klonazepam

Klonazepam, vücutta sakinleştirici, anti-epileptik, antikonvülsan bir etkiye sahiptir. Bu ilaç antikonvülsan etkisi bu gruptaki diğer ilaçlara göre daha belirgin olduğundan, konvulsif hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Klonazepam kullanımı epileptik nöbetlerin gücünü ve sıklığını azaltır.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16]

Etosuksimid

Ethosuximide, serebral korteksin motor bölgelerine nörotransmisyonu baskılayan ve böylece epileptik nöbetlerin ortaya çıkması için direnç eşiğini arttıran bir antikonvülsandır.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Valproat sodyum

Valproat sodyum hem kendi kendine tedavi hem de diğer antiepileptik ilaçlarla birlikte kullanılır. İlacın kendisi sadece hastalığın küçük formları için etkilidir, fakat daha şiddetli epilepsi tiplerinin tedavisi için kombine tedavi gereklidir. Bu gibi durumlarda, ek maddeler olarak lamotrijin veya fenitoin gibi ilaçlar kullanılır.

Vigabatrin

Vigabatrin kendiliğinden sinir deşarjları bir engelleyici olduğunu GABA normalleştirme vasıtasıyla, merkezi sinir sistemi uyarıcı darbeleri inhibe eder.

Farmakodinamik

Daha ayrıntılı olarak, epilepsi tabletlerinin özellikleri, örnek olarak karbamazepin kullanılarak incelenmiştir.

Bu madde aşırı kombine sinir uçlarının membranlarının Na + kanallarını etkiler, bunlar aspartat ve glutamatın üzerlerine etkilerini azaltır, inhibe edici süreçleri arttırır ve merkezi P1-purinerjik reseptörler ile etkileşime girer. İlacın antimanik etkisi norepinefrin ve dopamin metabolizmasının baskılanmasına bağlıdır. Genelleştirilmiş veya kısmi saldırılarda antikonvülsan etki vardır. Epilepside agresifliği ve şiddetli irritabiliteyi etkili bir şekilde azaltır.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Farmakokinetik

Sindirim sisteminde neredeyse tamamen emer, fakat yavaş yavaş, çünkü besin emilim sürecinin gücünü ve hızını etkilemez. Tek bir alım bir tablet, 12 saat sonra ulaştığı sonra maksimum konsantrasyon. Resepsiyon (tek ya da tekrarlayan) geciktirmek tabletler 24 saat sonra en yüksek konsantrasyonu (% 25 altında göstergesi) elde edilir. Tabletleri Retard% 15 biyo-azaltılır diğer dozaj formları ile karşılaştırıldığında. Kan proteinleri ile% 70-80 arasında bağlanır. Tükürük ve beyin omurilik sıvısında, proteinlere bağlı olmayan aktif bileşenin kalıntıları ile orantılı olan birikimler vardır (% 20-30). Plasentadan geçer ve ayrıca anne sütüne girer. Görünür dağılım hacmi 0.8-1.9 l / kg aralığındadır. Glukuronik asit, N-glukuronidler ve monohidroksilatlı türevi de dahil olmak üzere, trans-10,11-diol kaynağı ve bileşimleri, - Biyolojik böylece daha fazla metabolitleri oluşur, karaciğer (genellikle epoksi yolu) dönüştürülür. Yarı ömrü 25-65 saattir ve uzun süreli kullanım durumunda - 8-29 saat (metabolizma sürecinde enzimlerin indüksiyonu nedeniyle). Tek 400 mg% 72 ilaç ve geri kalan% 28 alınan böbrekler geçer bağırsak çıkıştır sonra (örneğin, fenitoin veya fenobarbital gibi) indüktörler MOS alan hastalar, bu süre. 8-10 saat sürer. Idrar diğer metabolik ürünlerin bu yaklaşık% 30 ile birlikte dönüştürülmemiş% 2 karbamazepin ve aktif madde (10,11-epoksi türevi)% 1 ve kaçırır. Çocuklarda, eliminasyon süreci hızlanır, bu yüzden daha güçlü dozajlar (ağırlığa dönüşme ile) gerekebilir. Bir antikonvülsan etki en az birkaç saat ve en fazla birkaç gün sürebilir (bazı durumlarda, 1 ay). Antinviral eylem 8-72 saat sürer ve anti-manik 7-10 gün sürer.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38]

Hamilelik Epilepsiye karşı tabletler sırasında kullanın

Epilepsi düzenli ilaç gerektiren kronik bir hastalık olduğundan, hamilelik sırasında bile hap almak gerekir.

AEP'nin teratojenik bir etkiye sahip olabileceği konusunda bir görüş vardı, ancak şimdi bu ilaçların tek başına epilepsi tedavisi olarak kullanılmasının kalıtsal malformasyon riskini azaltmaya yardımcı olduğu doğrulandı. Çalışmalar, AEP kullanımının arka planına karşı 10 yıldan fazla bir sürede, kalıtsal malformasyonların sıklığının% 24.1'den% 8.8'e düştüğünü göstermiştir. Çalışmalar sırasında monoterapi, primidon, fenitoin, karbamazepin, fenobarbital ve valproik asit gibi ilaçları kullandı.

Kontrendikasyonlar

Epilepsiden elde edilen tabletler, bağımlılık veya alkolizmden muzdarip insanların yanı sıra kas güçsüzlüğü de yasaktır. Böbrek yetmezliğinin akut formunda, pankreatik hastalıklar, ilaca karşı aşırı duyarlılık, çeşitli hepatit türleri, hemorajik diyatezi. Fiziksel aktivite ve konsantrasyon gerektiren faaliyetlerde bulunanları kabul etmeyin.

trusted-source[39], [40]

Yan etkiler Epilepsiye karşı tabletler

Epilepsi için ilaçlar bu yan etkileri vardır: gözlerin bulantı, kusma, titreme ve baş dönmesi, yansıtıcı dönmeyi ya da hareketi, dolaşım, uyku hali fonksiyonu, Millet Meclisi yaşamsal aktivitenin bastırılması, solunum zorluğu, tansiyon bozuklukları, kas-iskelet sisteminin hastalıkları ile ilgili sorunlar. Uzun bir depresyon gelişebilir, yorgunluk, sinirlilik vardır. Bazen bazı durumlarda anjiyoödem ilerleme olabilir cilt üzerinde alerji veya döküntü ortaya çıkar. Olası uykusuzluk, ishal, ruhsal bozukluklar, titreme, görme problemleri ve baş ağrısı.

trusted-source[41], [42], [43]

Dozlama ve uygulama

Tedavi, hastanın epilepsi ve atak tipi şeklinde gösterilen ilacın küçük bir dozunun kullanılmasıyla başlamalıdır. Hasta yan etkiler yaşamazsa dozajda bir artış olur ve nöbetler devam eder.

Karbamazepin (finlepsin ve timonil Tegretol ve Karbasan) difenin (fenitoin), valyproatы (konvuleks ve Valproat) ve takzhe pentobarbital (lyuminal) primenyayutsya dlya podavleniya partsialynыh pristupov. Pervoocherednыmi schitayutsya valyproatы (Srednyaya sutochnaya dozaj 1000-2500 mg) ve karbamazepin (600-1200 mg) verdi. Gerekli dozaj 2-3 kullanır.

Genellikle uzun süre maruz kalan tabletleri veya ilaçları kullanır ve geciktirir. Onları tüketmek için 1-2 r / gün gerekir (bu tür ilaçlar tegretol-CR, depakin-chrono, ayrıca finlepsin-petard).

trusted-source[44]

Aşırı doz

Merkezi sinir sisteminin baskılanması, uyuşukluk hissi, yönelim bozukluğu, uyarılmış duruma, halüsinasyonlar meydana ve olası koma gibi belirtiler yaşayabilir Aşırı doz durumunda. Ayrıca hipofleksi, bulanık görme, konuşma, tekrarlayan refleks göz hareketleri, dizartri, bozulmuş motor koordinasyon, diskinezi, miyoklonik nöbetler, psikomotor bozukluklar, hipotermi, midriyazis sorun haline çevirerek, hiperrefleksinin gözlemlenebilir.

Muhtemel taşikardi, bayılma, kan basıncını düşürme veya arttırma, solunum zorluğu, pulmoner ödem, gastrostasis, mide bulantısı ile kusma, kalın bağırsağın motor aktivitesinde azalma. İdrara çıkma, oligüriya veya anüri, şişlik ve hiponatremide gecikme olabilir. Doz aşımının olası sonuçları ayrıca hiperglisemi, lökosit sayısında ve metabolik asidozda artış veya azalma olabilir.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Bir lamotrijin ciddi yavaşlaması ya da hepatik oksidatif enzimlerin indüksiyonu neden olabildiğinden, sitokrom P450 enzimleri ile metabolize edilen ilaçlarla bir kombinasyonunun etkisi, düşük olur.

Biyolojik olarak karaciğerde dönüştürülen ilaçların metabolizması (mikrozomal oksidatif enzimler aktive edilir), barbitüratlarla birleştirildiğinde artar. Bu nedenle, AED'nin (örneğin, asenocoumarol, warfarin, feninion, vb.) Etkinliği azalır. Bu durumda, kombine kullanım, dozu ayarlamak için antikoagülanların seviyesini izlemelidir. Aynı zamanda, (doksisiklin yarı ömrü azalır ve bu etki bazen 2 hafta devam eder. İptal barbiturat kullanımdan sonra) kortikosteroidler, dijitalis ilaçlar, metronidazol, doksisiklin ve kloramfenikol etkisini azaltır. Aynı etki ayrıca östrojenler, TCA'lar, parasetamol ve salisilatlar üzerindedir. Fenobarbital, kandaki seviyesini düşürerek griseofulvin emilimini azaltır.

Tahmin edilemeyen barbitüratlar antikonvülsanların, hidantoin türevlerinin metabolizmasını etkiler - fenitoin içeriği artabilir veya azalabilir, bu yüzden plazma konsantrasyonunu izlemeniz gerekir. Valproik asit ve sodyum valproat kandaki fenobarbital miktarı arttırır ve bu da plazmada karbamazepin ile klonazepamın doygunluğunu azaltır.

Merkezi sinir sisteminin (hipnotikler, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler ve bazı antihistaminikler) işlevlerini baskılayan diğer ilaçlarla kombinasyon halinde, ilave baskılayıcı etkilere neden olabilir. Monoamin oksidazlar fenobarbital maruz kalma süresini uzatırlar (muhtemelen bu maddenin metabolizmasını baskıladıkları için).

trusted-source[52], [53]

Depolama koşulları

Epilepsiden elde edilen tabletler, güneşten kapatılan kuru bir yerde saklanmalıdır. Sıcaklık 25 derecenin üzerinde olmamalıdır.

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58]

Raf ömrü

Epilepsi tabletlerinin raf ömrü 3 yıldır.

trusted-source[59], [60], [61], [62], [63]

Tabletsiz epilepsi tedavisi

Epilepsiden elde edilen tabletler bu hastalığı tedavi etmenin tek yolu değildir. Alternatif terapiler de vardır.

Tariflerden biri, alkolde ökseotu tentürüdür (bir hafta karanlık ve kuru bir yerde ısrar eder). Aç karnına sabahları 4 damla 10 gün boyunca kullanın. Bundan sonra 10 günlük bir ara verin ve tekrar tekrarlayın. Bu ilacın bir analogu, pembe telsizin alkole ayarlanmasıdır.

Diğer tedavi yöntemleri - "marjin kökü" yardımıyla. Bitkiyi kazın, yaklaşık 50 gram kesin, yıkayın ve 0,5 litre votka dökün. Karışımı 3 hafta boyunca infüze edin. Karanlıkta. Kullanım için, tentürün su içinde çözülmesi gerekir (1 istif). Doz: Yetişkinler için sabahları 20 damla, 25 - öğleden sonra, 30 - yatmadan önce. Çocuklar için - yaşına bağlı olarak (eğer çocuk 8 yaşındaysa - yığın başına 8 damla, günlük 3 ruble / gün).

Bazı durumlarda, epilepsiden cerrahi olarak kurtulmak zorundasınız. Bu yöntem, hastanın beyin tümörü veya kavernomunun ortaya çıkması sonucu ortaya çıkan semptomatik bir hastalığa sahipse kullanılır. Patolojik odaklanmanın ortadan kaldırılması vakaların% 90'ında nöbet hastasını rahatlatır.

Bazen sadece tümörün kendisini değil, aynı zamanda malign oluşumun etrafındaki korteksin bir kısmını da çıkarmak gerekir. Verimliliği artırmak için, operasyon elektrokortikografi kullanılarak gerçekleştirilir. Yardımı ile beyin yüzeyinden gelen EEG atımları kaydedilir, böylece lezyon etrafındaki korteksin hangi alanlarının epileptojenik aktiviteye de dahil olduğunu belirlemek mümkündür.

Epilepsinin operatif tedavisinde endikasyonlar şu faktörlerdir:

  • İlaçlar gerekli etkiyi vermez;
  • İlaçlar etkilidir, ancak hasta kabulden kaynaklanan yan etkileri tolere edemez;
  • Hastada görülen epilepsi formu, sadece cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Bilmek önemlidir!

Kalıcı veya aralıklı hareketsizlik Devlet, "dökmek", akinezi, aspontannost, farklı orijinli yanıt alamama sözde negatif nörolojik belirtilerin aittir. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Epilepsiden elde edilen tabletler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.