You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Barre-Liège sendromu

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 17.06.2019

Vertebral arterin etrafında yer alan sinir uçlarının sıkışması sonucu oluşan hastalığa Barre-Liège sendromu adı verilir. İlk kez patoloji geçen yüzyılda tanımlanmıştır: o sırada hastalığın ana semptomlarından biri migren tipinde tek taraflı ağrı olduğu için “servikal migren” olarak adlandırılmıştır.

Nedenler barre-Liège sendromu

Hastalığın nedenleri, servikal bölgenin 1-3 vertebra lezyonu olarak kabul edilir, bu da spinal sinirlerin zehirli uçlarının iletilmesine yol açar. Sonuç olarak, bu bölgede kan dolaşımı ve lenf akışı bozulur.

Yukarıdaki patolojik süreçlerin bir sonucu olarak, sinirlerin sıkışmasını daha da arttıran, dokuların şişmesi oluşur. Aynı zamanda, vertebral arter sıkıştırılır, bu da servikal ve serebral dolaşımın kötüleşmesine yol açar.

Barre-Liège sendromunun yaygın nedenleri subaraknoid membranda inflamatuar süreçler, servikal bölgenin lenf düğümlerinin inflamasyonu, arteriyel ateroskleroz veya vertebral arterin sıkışmasıdır.

trusted-source[1], [2], [3]

Patogenez

Patogenez sendromu ayrı ikinci ve üçüncü servikal sinirler ile ortaya çıkan otonom sinir sisteminin patolojik sürece çekim spinal sinir uçlarının sıkıştırma, oluşur. Sonuç olarak, hem etkilenen bölgede hem de köprü ve serebellum bölgesindeki kranyal sinirlerde sürekli bir bölgesel dolaşım açığı kurulmaktadır.

trusted-source[4], [5], [6]

Belirtiler barre-Liège sendromu

Sendromun ilk belirtileri oldukça belirgindir ve kafada sürekli bir nabzı, genellikle de nabızlı bir doğayı temsil eder. Ağrı, bazen başın arkasını kavrayan boyun ve oksiputta lokalize olur. Birçok durumda, bu durum, Barre-Liège sendromunun - “servikal migren” in uzun zamandır devam eden adını açıklayan yaygın bir migren ile ilişkilidir.

Sendromun klinik varyantları aşamalara ayrılabilir:

 • Fonksiyonel aşamaya, kokleovestibular ve görsel disfonksiyon dahil olmak üzere otonomik semptomları olan bir baş ağrısı eşlik eder. Bu, paroksismal baş dönmesi (instabilite), işitme kaybı, gözlerden önce "sineklerin" görünümü, gözlerde yabancı bir cisim hissi ile kendini gösterir.
 • Organik evre, geçici ve hemodinamik bozukluğun belirtileri ile karakterizedir:
  • baş dönmesi, dispepsi, mide bulantısı saldırıları;
  • 10 dakikaya kadar süren kafa hareketleri ile iskemik ataklar.

Formlar

Klinik semptomlara göre, belli tiplerdeki Barre-Liège sendromunu tanımlamak da mümkündür.

 • Barre-Lieu'nin hastane öncesi sempatik sendromu, boyun ve boyundaki ağrılarla ilerler, bu da frontal bölgeye verebilir. Ağrı, uzun bir yürüyüşten, taşıma yolculuklarından, fiziksel efordan sonra, uyanıştan sonra ("uygunsuz yastık" hissi) sonra sabahları yoğunlaştırır. Acının doğası, titreme, karıncalanmadır. Genellikle durum görsel ve vestibüler bozukluklarla şiddetlenir.
 • Basiler migren - değil sıkıştırma ve kusma, baş dönmesi ve bayılma ile paroksismal ani baş ağrısı ortaya çıkar omur arterin spazmı bir sonucudur izledi.
 • Vestibulohohlearnogo sendromunun belirtileri şunlardır:
  • kulaklarda gürültü;
  • kafa hareket ederken ağrı yoğunluğunda değişiklik;
  • sessiz konuşma algısının bozulması;
  • baş dönmesi.
 • Oftalmik sendrom, ilk olarak görme fonksiyon bozukluğu (titreme, görme alanlarının kaybı, görme bozukluğu) ile karakterizedir. Ayrıca, gözyaşı, gözlerin kızarıklığı gibi konjonktivanın iltihap belirtileri vardır.
 • Vegetatif sendrom, yukarıda adı geçen diğer sendromlarla birlikte oluşur. Sıcaklık düşüşü, terleme, uyku bozuklukları ve uykuya dalma hissi, cilt belirtileri ile karakterizedir.
 • Geçici iskemik atak sendromu, bulantı, bilinç ve konuşma, disfaji, diplopi rahatsızlığı şeklinde paroksismal bozukluklarla kendini gösterir.
 • Senkopal-vertebral sendrom, otonom sinir sisteminin işleyişini etkileyen ani bir dolaşım bozukluğudur. Karakteristik özelliklerden biri - keskin baş hareketi ile kısa bir baygınlık.
 • Epizodik düşme-atak sendromu, kaudal hemisferlerdeki kan akışının kötüleşmesi ile ilişkilidir; semptomu, başın geriye doğru atılmasından sonra, ellerin ve ayakların geçici olarak uzamış bir felçidir.

trusted-source[7], [8]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Barre-Liège sendromu gibi bir hastalık tedaviye cevap vermezse veya okuma yazma bilmezse, aşağıdaki olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir:

 • Beynin belirli bölgelerinde kan dolaşım bozukluğu. Bu komplikasyon ilk olarak kendini geçici bir iskemik atak olarak gösterir, ki bu da durumun tüm ortaya çıkan bozulmalarıyla birlikte felce girer .
 • Bayılma, koordinasyon bozuklukları, verimlilik kaybı ve kendini servis edememe. Sonuç olarak - engellilik.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Teşhis barre-Liège sendromu

Tanı genellikle doktorun hasta şikayetlerine ve dış nörolojik muayeneye dayanarak aldığı bilgilere dayanır. Çoğu zaman doktor boyun kaslarının gerginliğini, başın hareketleri ile ilgili problemleri, birinci ve ikinci servikal vertebraları bastırırken ağrıyı keşfeder.

Yukarıdakilere ek olarak, diğer teşhis faaliyetlerini gerçekleştirmek mümkündür.

 • Enstrümantal teşhis
  • Çeşitli projeksiyonlarda X-ışını kırınımı, atlanto-oksipital eklemdeki anormalliklerin yanı sıra vertebral arterin sıkışmasını provoke eden diğer faktörlerin tespit edilmesini mümkün kılar;
  • Dopplerografi yöntemi - kan damarlarının kan kaynağının bozulma derecesini değerlendirmek için izin verir;
  • Beynin MRG'si - iskeminin nedenini belirlemeye yardımcı olur ve vasküler kompresyonun yerini kesin olarak belirler.

Barre-Liège sendromu ile kan veya idrar analizleri (laboratuvar testleri) yeterince bilgilendirici değildir.

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanı, ortak bir migren, Meniere sendromu ve servikal osteokondroz ile gerçekleştirilir.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi barre-Liège sendromu

Barre-Liège sendromunun tedavisi tek taraflı olamaz. Karmaşık tedavi şeması hastanın yaşı, hastalığın derecesi ve hastanın bireysel özellikleri dikkate alınarak tayin edilir.

İskeminin gelişmesini önlemek için öncelikle tıbbi önlemler, sıkıştırma ve dolaşım bozukluklarının ortadan kaldırılmasına yöneliktir.

Tanı sonuçlarına göre, doktor birkaç farklı yöntem kullanarak bir tedavi rejimi hazırlayabilir.

Barre-Liège sendromunun nedenini ortadan kaldırmak ve hastanın durumunu hafifletmek için ilaçlar reçete edilir. Genellikle ağrı kesiciler, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar, yanı sıra beyin kan akışını geliştiren ilaçlar reçete.

Dozaj

Yan etkileri

Özel talimatlar

Ketorol

Günde 4 kez 10 mg alın. Resepsiyonun süresi - en fazla 5 gün.

İshal, gastrit ve mide ülseri, böbreklerde ağrı, işitme kaybı, kulak çınlaması, artmış kan basıncı, anemi.

16 yaşından küçük çocukları tedavi etmek için kullanılamaz.

Mükemmelleştirilmiş

Günde 3 defaya kadar 1-2 tablet alın, ancak üst üste 5 günden fazla olmamalıdır.

Alerjik belirtiler, böbrek fonksiyon bozukluğu, idrarın pembe renkte boyanması, kan basıncını düşürmesi.

Böbrek hastalıklarında, düşük basınç altında ve ayrıca kronik alkolizmli hastaların tedavisinde kullanmayın.

Movalis

Günde 15 mg'a kadar bir doz atayın.

Anemi, karın ağrısı, dispepsi, enjeksiyon bölgesinde rahatsızlık.

Diğer steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlarla birlikte kullanmayın.

Tsinnarizin

Yemeklerden sonra alın, günde iki kez 2 tablet.

Yorgunluk, ellerde ve ayaklarda titreme, susuzluk, dispepsi, terleme, ciltte kızarıklıklar artmıştır.

Tedavi süresince alkol içmekten atılmalıdır.

Beyinde enerji süreçlerini iyileştiren ve ayrıca semptomları hafifleten ilaçların kullanılması da önemlidir. Bu amaçla, kolinerjik ajanların (örn., Gliatilin), kas gevşeticilerin (midol), antimigren ajanların reçete edilmesi gelenekseldir.

Ayrıca okuyun:

Barre-Liège sendromundaki vitaminler özel bir rol oynar. Pek çok vitamin preparatının sinir sistemini stabilize ettiği ve stresi önlediği bir sır değildir. Ayrıca, B vitamini grubu vücuttaki serotonin seviyelerini normalize edebilir.

 • Tiamin - bir dereceye kadar, anestezi, kan akışını artırır, baş ağrısını ortadan kaldırır ve sinirlilik artar.
 • Riboflavin - migren baş ağrılarının sıklığını ve gücünü azaltır. Sadece bu vitaminin nöbet sayısını% 35 oranında azaltabileceği tecrübesi ile kanıtlanmıştır.
 • Nikotinik asit - sinir sisteminin çalışmasını kolaylaştırır, vazodilatasyonu teşvik eder, sendromun tezahürünü kolaylaştırır.
 • Piridoksin - kısmen bir antidepresan olan beyin aktivitesinin düzenlenmesinde rol oynar.
 • Siyanokobalamin - tüm sinir sisteminin çalışmasını destekler.

Vitaminlere ek olarak, sinir sisteminin normal çalışması ve vasküler tonus normalizasyonu magnezyum gerektirir. Magnezyumun ana etkileri - beyindeki metabolik süreçlerin iyileştirilmesi, vazodilatasyon, stresden korunma, vb.

Birbirini tamamladıkları için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içeren kompleks vitamin preparatlarını seçmek kalıcı bir birikim etkisi sağlar.

Barre-Liège sendromunun fizyoterapik tedavisi şunları içerir:

 • Omurgadan ya da servikal bölgesinden yükü azaltan özel bir Shantz yaka kullanımı. Yaka ayrı ayrı boyutlandırılmıştır;
 • Akupunktur ve refleksoterapi, ağrıyı azaltmaya, baş dönmesini ortadan kaldırmaya, hastayı sakinleştirmeye yardımcı olur;
 • Ayrıca manyetoterapi, elektroforez, diadinamik terapi (Bernard akıntıları), egzersiz tedavisi reçete edilir.

Homeopati, sadece Barre-Liège sendromunun kesin nedenlerini belirledikten sonra reçete edilir. Sadece bu durumda ilaçlardan önemli bir fayda bekleyebiliriz.

Sürekli ağrı ile seyreltme C6-C12 kullanılması tavsiye edilir. İlaçlar günde 3 defaya kadar 6 ila 8 granül alır. Kabul süresi - koşul iyileşene kadar.

 • Arnica - başın veya duygusal durumun konumuna bağlı olarak, ağrı, beyin travması ve aynı zamanda ağrıyı bastırmaya yardımcı olur.
 • Bryonia - kusma ve dispepsi nöbetleri eşlik eden, titreşimli ve seğirme ağrıları olan hastalar için uygundur.
 • Hamomilla - özellikle herhangi bir acıya duyarlı olan hastalarda durumu rahatlatmak için kullanılır.
 • Kokkulyus - baş dönmesi ve uyku bozuklukları ile birlikte oksipital bölgede ağrı için reçete edilebilir.
 • Veratrum - özellikle baş veya gövde öne eğildiğinde, bilinç kaybı ve terleme ile birlikte gelen ağrılarda etkili olacaktır.

Doktor-homeopathist, bizim tarafımızdan teklif edilen listede bulunmayan diğer araçları da atayabilir. Gerçek şu ki, homeopatik preparatlar her zaman bireysel endikasyonlara göre kullanılır ve ayrıca iyileştirici ve önleyici özelliklere de sahip olabilirler.

Barre-Liège sendromu ile operatif tedavi, yalnızca damarların tanısal olarak kanıtlanmış önemli bir sıkıntısı varsa kullanılır ve konservatif tedavi beklenen etkiyi getirmez. Osteofitler veya patolojik neoplazm nedeniyle kompresyona bağlı olarak vasküler kompresyon meydana gelebilir. Bu durumun nedenine bağlı olarak, ya osteofit kaldırılır ya da tümör rezeke edilir.

Ayrıca, otonom sinir sisteminin sempatik bölümünün belirli bir bölgesini çıkarmak için sempatektomi - cerrahi müdahale yapılması da mümkündür.

Alternatif tedavi

Barre-Liège sendromu ile durumu hafifletmek için kullanılabilecek alternatif yöntemler oldukça çeşitlidir. Örneğin, zamana göre test edilmiş aşağıdaki alternatif ilaç tariflerini tavsiye edebilirsiniz:

 • Baş ve boyun arkasındaki sıcak kompresleri uygulayın.
 • Her sabah kontrast duşu uygulayın.
 • Saldırı sırasında limonlu sıcak çay içer.
 • Bir elin başının iki eliyle masaj yapması, ense birinden tapınaklara doğru.
 • Bir saldırı sırasında, alkol karışımını bir amonyak ve kafur alkolü solüsyonundan soluyun.
 • Çiğ rendelenmiş soğanlardan oksiputa kadar kompres uygulayın.

Bitkisel terapi genellikle geleneksel tedaviyi tamamlar. Bu tür yemek tarifleri kullanarak hastanın durumunu iyileştirebilir:

 • 250 ml kaynar su ve 1 tatlı kaşığı kuru nane yaprakları nane infüzyonu hazırlayın. Israr 20 dakika. Yemeklerden önce yarım saat boyunca günde üç kez 1/3 fincan içilir.
 • Çim lumbagoyu (2 çay kaşığı) alın, 250 ml sıcak su dökün ve gece için ısrar edin. Sabahları, gün boyunca biraz filtre edin ve iç.
 • Mürver çiçeklerinin infüzyonunu hazırlayın - 1 çorba kaşığı başına 250 ml kaynar su. L. çiçekler. Israr 30 dakika, filtre. Bal ile infüzyon, yemeklerden önce günde üç kez 50-75 ml.

trusted-source[20], [21], [22]

Önleme

Barre-Liège sendromunun ortaya çıkmasını önlemek için, omurganın sağlığının korunması tavsiye edilir, çünkü omurgadan kaynaklanan bozuklukların yokluğu, hastalığın ortaya çıkmadığını pratik olarak garanti eder.

Sırt kaslarını güçlendirmek, doğru bir postürü sürdürmek, sırt travmasını önlemek ve tamamen yemek yemeye çalışmak için egzersiz yapmak yararlıdır.

Yiyecekler çok miktarda tuz içermemeli ve proteinler, lipitler ve karbonhidrat dengesi mümkün olduğunca yüksek tutulmalıdır. Önemli olan, yeterli sayıda vitamin ve minerallerin de gıdadaki varlığıdır. Tüm bu öneriler intervertebral disklerin ve tüm omurganın sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

trusted-source[23], [24], [25]

Tahmin

Barre-Liège sendromunun prognozu, vertebral arterin sıkışmasının derecesine ve nedenine ve ayrıca sağlanan tıbbi bakımın ölçeğine bağlıdır.

Etkinliğin en olumsuz gelişmesiyle hasta devre dışı bırakılabilir.

Zorluk sıklıkla Barre-Liège sendromunun zamanında tanınmamasıdır. Bazen değerli zaman kaybedilir ve istenmeyen komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle, doktorların zamanında temasa geçmesi ve tedavi edilen tüm tedavi aşamalarından geçmesi çok önemlidir.

Bilmek önemlidir!

Bir insanın boyun ağrısı olduğunda, genellikle istediğiniz son şey nedenleri anlamaktır ve hepsinden önemlisi derhal acı çekmeyi bırakır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.