Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Ağrı için kremler

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Ağrıdan gelen evrensel bir krem, dislokasyonların, çürüklerin, yaralanmaların, burkulmaların, derideki iltihapların yanı sıra eklem ve kas hastalıklarının neden olduğu rahatsızlığı ve ağrıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu kremler hasar gördükten sonra etkili bir ilk yardım olabilir.

trusted-source[1], [2]

Endikasyonları Ağrı kremleri

Ağrılı kremler ağrılı spazmları, inflamatuar süreçleri ortadan kaldırmak için kullanılır, bakterisit ve antiseptik ajan olarak davranır. İlaçlar şişmeyi ortadan kaldırmaya ve hasar görmüş lifleri onarmaya yardımcı olur. Ayrıca, yaralanmalardan sonra rehabilitasyon süresinin uzunluğunu da azaltırlar. Bu kremler bu koşullarda kullanılır:

 • Burkulma ve burkulma;
 • Hematomlar ve morluklar;
 • Alt arkada veya sırtta "Lumbago";
 • Eklemlerde ağrıyan;
 • Kapalı kırıkların kompleks tedavisinde harici bir ilaç olarak.

trusted-source[3], [4]

Tahliye formu

Ağrısız steroidal kremler

Steroidal olmayan analjeziklerin grubu, preparatlar kremler,: Voltaren Emulgel, Diklak, Diklofenak, Ortofen, Long, Bystrumgel, Naiz, İtmeli Rölyef, Fastumgel ve Ketonal Finalgon ve indometasin merhem.

Bu ilaçların temeli, yardımcı maddelerin eklendiği, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar bileşendir (ibuprofen, indometasin, diklofenak ve nimesulid gibi). Maruz kalma açısından en kalitatif, ana bileşeni diklofenak olan ilaçlardır.

trusted-source[5]

Krem 911

Krem 911 eklem hastalıklarının tedavisinde yardımcı bir preparat olarak kullanılır. Ağrının şiddetini azaltır ve ödemi ortadan kaldırır, sinovyal sıvının üretimini ve kıkırdaklı dokunun restorasyonunu destekler. Ayrıca, antiromatizmal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Krem, eklemlerdeki metabolik süreçleri stabilize eder, dokuların trofizmini geliştirir ve eklemlere mobiliteyi yeniden sağlar.

trusted-source[6]

Eklem ağrısı için kremler

İnflamatuar süreçler ve eklem ağrısı (gut, artrit (reaktif, romatoid veya deformasyon) gibi hastalıklar) ile mücadele etmek oldukça zordur. Ancak başarılı bir tedavi süreci, eklemlerdeki ağrıdan kaynaklanan özel kremler tarafından teşvik edilir.

Bu tipin en etkili preparasyonu Voltaren Emulgel'dir, bunu Bystrumgel, Fastumgel ve Indomethacin takip eder. Bütün bu kremler yüksek kalitede ve şiddetli ağrıyı hafifletme yeteneğine sahiptir.

İlaç Gymnastogal bir anti-enflamatuar ve anestezik etki sağlar - karmaşık, çok bileşenli kompozisyon sayesinde burkulmalar, morluklar, radikülit belirtileri vb.

Fife gelen krem eklem ağrısı, romatizma, osteokondroz, radikülit, burkulma ve kapalı kırıklarla yardımcı olur.

Merhem olan hastaların tedavisi için merhem Dikul artrit ve osteokondroz ile iyi bir şekilde başa çıkmaktadır. İlaç, bir ısınma, anti-inflamatuar ve anestezik etkiye sahiptir ve ayrıca kan dolaşımının işlevini geliştirir.

Kestane kaynaklı eklem ağrıları için tedavi edici krem

Eklemlerde ağrı için kestane bazında yapılan bir krem yardımcı olur.

Kahverengi bir deriden 300 g kestane kabuğu soyup kesiniz ve 0.5 litrelik bir şişeye doldurunuz. Sonra içine votka dökün ve kapatın. 2 hafta içinde, her gün sallayarak sıcak, karanlık bir yerde ısrar ediyorlar. Elde edilen sürtünme derzleri karışımı. Bu ilaç birkaç yıl boyunca saklanabilir.

Soyulmuş kestane bir bardak içine kesin ve amonyak (0.5 l) ile dökün. Bir hafta ısrar et. Dizinizi ilaçla ovalayın ve pamuklu bir bezle sarın.

5 kestanizi (veya 5 yemek kaşığı) kesin ve bitkisel yağla (1 yığın) karıştırın. Daha sonra yaklaşık 30-40 dakika su banyosunda pişirin. Oluşan krem eklemleri ovmak.

Önceki tarifi olduğu gibi, aynı miktarda alın, malzemelerin miktarı ve bunları 0,5 litre votka dökün. 7-10 gün sürün. Işıktan kapanan bir yerde, zaman zaman kapasiteyi sallıyor. Kontrast duş aldıktan sonra, etkilenen eklemlere 2-3 saat boyunca kompres uygulayın.

Bacak eklem ağrısı için kremler

Analjezikler ağrıyı hızlı ve etkili bir şekilde kaldırabilen analjezikler içerir. Bu kremi ağrılı bir noktaya uyguladıktan sonra, kişi sıcak hisseder ve ağrının şiddetini azaltır. Ayak eklemlerindeki ağrılı krem, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, iltihabı hafifletir.

Krem "Honda" bir kondroprotektördür - doğal bir temeli olan yeni bir modern tıp. Bacaklardaki eklemlerin iltihabı durumunda kullanılır. İlaç anestezik bir etkiye sahiptir. Bu kremin yardımıyla diz kıkırdağının restorasyonu genellikle başarılır. İlacın ana bileşeni, balıkların, kuşların ve memelilerin kıkırdaklı dokusundan çıkartılan kondroitin sülfattır.

Dizlerde ağrı için kremler

Dizlerdeki ağrılar ile ısınma kremleri etkilidir, bunların arasında Capsicum, Espol, Menovazinum, Nikoflex vb.

Bu ilaçlar, diz eklemlerindeki kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur, menisküs yaralanmalarında, artrozda, tendon iltihabında rahatsızlık ve ağrıyı kolaylaştırır. Bu ilaçlar özellikle damar ağrısında etkilidir, çünkü ısınma etkisi bu tip hastalıklarda olumlu bir etkiye sahiptir.

Arı ve yılan zehiri içeren kremler. Bu ilaçlar arasında Ungapiven, Apizatron, Apiveren, Virapin ve Viprosal (yılan zehiri ile) bulunmaktadır. Bu tür ilaçlar kuvvetli bir ısınma etkisine sahiptir - sistemik kan dolaşımına deri yoluyla girerler, bağları ve kasları etkilerler, elastikiyetini arttırırlar ve ayrıca hasarlı eklem çevresindeki dokularda kan dolaşımını geliştirirler. Bu kremler, ısınan ilaçlardan daha etkilidir.

trusted-source[7], [8]

Elinde ağrı kremleri

Köpekbalığı yağı ve solucan kremi, ellerde uyuşma ve ağrıyı ve ayrıca tendonların şişmesini etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Bütün bunlar üst ekstremitelerin tam işleyişinin restorasyonuna katkıda bulunur. Ilacın aktif maddeler arasında: köpekbalığı yağı, pelin ve defne özleri, biberiye, lavanta, köknar, sedir yağı, yanı sıra mentol ve kafur.

trusted-source[9], [10]

Sırt ağrısı için kremler

Sırttaki ağrıyı ortadan kaldırmak için, farklı tipte birçok terapötik krem vardır.

Homeopatik preparatlar, kıkırdaklı dokuların dejenerasyonunu önleyen ve aynı zamanda erken iyileşmelerine katkıda bulunan doku metabolizması sürecini iyileştirir. Ayrıca, bu tür ilaçlar bir anestezi görevi görür. Osteokondrozis yardımcı olan modern farmasötik piyasa arz, siyatik, siyatik veya lumbago kullanılan T ve Traumeel S, Cream amacı - Genel olarak, kas-iskelet sistemindeki iltihabik-dejeneratif hastalıklar bulunur.

Niteliklerinden dolayı kan damarlarının genişlemesine katkıda bulunan ve ilacın uygulandığı yere kan akışını arttıran ısınma, tahriş edici, anestetik kremler. Anestezik etkisine neden olan bu eylemlerdir. Sürtünme ve şiddetli ağrıyı ortadan kaldırarak, dokuların trofizmini iyileştirmenin yanı sıra, sürtünme yerinde metabolizmayı iyileştirmek de mümkündür. Bu ilaçlar hipotermi, miyalji, "lumbago" ve siyatik sinirin sıkışması için en etkilidir.

Kondoprotektörler, kıkırdak dokusunun tahribatını önleyerek, dokuların hızlı restorasyonunu uyarır. Ayrıca omurgadaki bağ ve kasların trofizmi geliştirin. Bu ilaçlar, kıkırdaklı dokunun rejenerasyonunu destekleyen aktif madde kondroitin sülfat içerir.

trusted-source[11]

Bel ağrısı için kremler

Bel ağrısından gelen kremler arasında, farklı farmakolojik grupların birçok ilacı vardır. En popüler ve etkili ilaçlardan biri, anti-enflamatuar etki ile steroid olmayan preparasyonlardır, bunlar arasında Fastumgel. Etkinin etkinliği mentol ve lavanta yağı gibi bileşenlerle arttırılmaktadır.

Anestezi etkisi veren kremler arasında Dolgit, Ketonal, Naise ve Febrofide bulunur.

Krem Doloben iltihabı ortadan kaldırır ve ayrıca trombolitik bir etkiye sahiptir.

Hazırlıklar Capsicum, Finalgon, ayrıca Nikoflex'in analjezik etkisi vardır. Onlar ağrıyı gidermek için izin veren iltihaplı yere kan akış sürecini uyarırlar.

Bacaklarda ağrı için kremler

Ek olarak, bacaklarda ağrı gidermek için kremler, bacaklarda, şişme ve hızlı yorgunluk şiddetini rahatlatabilir. Variköz venlerin erken dönemlerinde etkilidirler, trofik ülserlerin iyileşmesini hızlandırırlar ve bacaklarda kalitatif olarak mısır ve nasırları ortadan kaldırırlar.

Travma ve romatizmadan sonra oluşan iltihabı ortadan kaldırmak için, deriye nüfuz edebilen ve alttaki dokulara konsantre olabilen Olfen-gel kullanılır. Analjezik etkiler, uzuvların motor fonksiyonunu normalleştirme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Ekstremit de iyi bir ilaçtır - bu ilaç eklemlerde ağrıyla savaşır, anestetik ve ısınan bir ilaç gibi davranır. Eklemlerdeki ve bitişik dokulardaki enflamatuar süreç azalır, böylece eklemler eski hareketliliklerini tekrar kazanırlar.

trusted-source[12], [13]

Kas ağrıları için kremler

Kas ağrısını hafifleten ve eklemlerdeki ve kas dokularındaki iltihabı azaltan ilaçlar arasında "Collagen Ultra" isimli bir krem. İlaç etkili bir analjezik ve anti-enflamatuar ajan olan aktif madde olan glukozamin içerir. Ayrıca preparat, kıkırdak, bağ dokusu lifleri ve eklemlerin sentezini hızlandıran ve iyileşme sürecini hızlandıran kolajen hidrolizat içerir.

Boyun ağrıları için kremler

Boyundaki ağrı servikal vertebra veya osteoartrozun osteokondrozu nedeniyle ortaya çıkar. Ağrılı duyumların yanı sıra, boyun hareketliliğindeki kısıtlamalar, hipotermi, kas suşu, uyku sırasında rahatsızlık pozisyonu ve ayrıca güçlü bir fizik nedeniyle ortaya çıkar. Yükler. Köpekbalığı yağı ve kırmızı biber kremi, spazmları çıkarmanıza ve boyun kaslarını gevşetmenize izin veren, ısınan ve tahriş edici bir etkiye sahiptir. Ayrıca ağrı ve şişliği ortadan kaldırır, eklem dokularının rejenerasyonunu iyileştirir ve servikal omurganın yapısını geri yükler.

trusted-source[14]

Antrenman sonrası kas ağrısı için kremler

Ben-Gay kremi, bu ilacın kas ağrısı varlığında bir anestetik olarak kullanılmasına izin veren mentol ve metil salisilat içerir. Ayrıca yardımı ile fiziksel efor ve spor antrenmanından sonra oluşan yorgunluk hissini de ortadan kaldırabilirsiniz.

trusted-source[15], [16]

Baş ağrısı için kremler

Krem dozaj dizisi "Bitkisel merhem" dan "Tservidol forte" nedeniyle ense (boyun) nevralji, "bel ağrısı", migren ve tortikolis görünen baş ağrısı tedavisi için kullanılır. Servikal nevralji baş ağrısı kafasının arkasında hissedilir, ve bazı durumlarda başın ön ve yan taşıyabilirsiniz zaman (bazen hatta gözlerde yayar). Krem "Cervidol", bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahip olduğu için ağrıyı çabucak kaldırabilmektedir. Ilacı uyguladıktan sonra, kaslar rahatlar ve iltihap azalır. Krem kullanımı, gelişmiş mikro dolaşıma bağlı olarak lenf drenajını ve ayrıca trofik yumuşak dokuları iyileştirir.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Topuklarda ağrı için kremler

Topuklularda ağrı, rahatsızlığı gideren, yaraları ve nasırları iyileştiren, iltihabı azaltan çeşitli ilaçlar kullanmıştır.

Krem "altın bıyık", özü sabelnik, mısır yağı, okaliptüs, köpekbalığı yağı, muz gibi altın bıyık içerir. Temel olarak, çapakları çıkarmak için kullanılır, ancak aynı zamanda topuklardaki cilt problemlerini tedavi edebilirsiniz. Bir hazırlığı ovalamak için günde iki kez (sabah ve akşamları), sonra da 2 saat boyunca sıcak bir battaniyeyle bir ayağı örtmek gereklidir.

Topuklar üzerinde cildi yumuşatan ve iltihabı hafifleten krem "topuk dikeni". Plantar fasiit gelişiminin erken evrelerinde kullanılır - bu aşamada topukta kan akışında bir iyileşme hala ortaya çıkan iltihabı ortadan kaldırmaya izin verir.

Altın bıyık, ayrıca karanfil yağı bir özü içeren "bir calcaneal spur" ile ilaç. Bu bileşenler, topuklarda ve ekzostozlarda ağrıyı giderir. Kremin antiseptik etkisi, ilaca dahil olan yağ, sarımsak ve biber ile sağlanır.

trusted-source[22], [23]

Farmakodinamik

Ağrı kremlerinin özellikleri, örnek olarak Ketonal kullanılarak incelenmiştir.

Ketoprofen aktif bileşeni, analjezik ve antipiretik bir etkiye sahip, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır. Siklooksijenaz-1 ve -2'nin yanı sıra prostaglandin ve bradikinin oluşumunu önleyen kısmen lipoksijenaz etkisini yavaşlatır, böylece lizozomal hücre duvarları stabilize olur. Ketoprofenin etkisinin eklemlerdeki kıkırdak durumu üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Farmakokinetik

Ketoprofen biyoyararlanımının göstergeleri% 90'dan fazladır, plazma proteinleri% 99 oranında bağlanmaktadır. Sürtünmeden sonra plazmadaki maksimum konsantrasyon maksimum 15-30 dakikaya ulaşır. Madde sinoviyal sıvıya nüfuz edebilir ve ayrıca mikrozomal hepatik enzimler tarafından metabolize edilir. Glukuronik aside bağlanma, glukuronid kisvesi altında ketoprofen (maddenin yaklaşık% 90'ı) vücuttan atılır - yaklaşık% 80'i böbrekler ve% 10'u bağırsaktan salınır. Ketoprofen hızlı bir metabolizmaya sahip olduğundan, yarı ömür 2 saatten azdır.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34]

Hamilelik Ağrı kremleri sırasında kullanın

Çoğu ağrı kesiciler gebelikte kontrendikedir - aralarında Finalgon gibi ilaçlar bulunur. Diklofenak içeren ilaçlar (örneğin, Nurofen) hamileliğin 3 trimesterinde kullanılmamalıdır ve alınmadan önce diğer dönemlerde bir doktora danışılmalıdır. Ayrıca, sadece bir doktorun Traumeel'in kullanımına izin verildiğini reçetelemekte.

Hamilelik sırasında kullanılmasına izin verilen anestezik kremler yılan veya arı zehirinden yapılmalıdır. Örneğin, hamile bir kadın eklemlerde veya sırtta şiddetli ağrı hissederse, doktor için bir reçete Holisal kullanabilir.

Isınma kremleri de hamile kadınlar tarafından büyük ölçüde yasaklanmıştır, çünkü bu ilaçların aktif maddeleri plasenta bariyerinden kolaylıkla geçmektedir. Bu nedenle, örneğin Viprosal, Apizarthron veya Nikofleks gibi kremleri kullanamazsınız. Gerekirse, doktor hastayı Fastumgel veya terebentin merhemine reçete edebilir. Ancak, bu ilaçların kullanımı çok dikkatli olmalıdır, çünkü kanın tedavi yerine kan akışını tetikleyerek, plasentadan kan akmasını sağlar.

Kontrendikasyonlar

Ağrıdan gelen kremlerin kullanımı aşağıdaki semptomlarla kontrendikedir:

 • Ilacın herhangi bir elemanına yüksek hassasiyet;
 • Tiaprofenik asit, salisilatlar gibi maddelerin yanı sıra ultraviyole, fenofibrat ve kokuların blokerleri gibi yüksek duyarlılık;
 • Cilt bütünlüğüne zarar verirse (kepek, egzama, enfekte veya açık yara ile);
 • Salisilat veya NSAID kullanımı nedeniyle bronşiyal astım oluşumu hakkında bir anamnez varsa;
 • Yüksek ışığa duyarlılık reaksiyonunun tarihinde mevcut;
 • Gebeliğin 3. Trimesterinde;
 • 15 yaşın altındaki çocuklar.

Dikkatle, böbrek veya karaciğer işleyişi, ülserler ve gastrointestinal sistem erozyonu, bronşiyal astım, kan hastalıkları, kronik formda kalp yetmezliği ile ilgili sorunlar için kremlerin kullanımı izin verilir.

Yılan / arı zehirine dayalı preparatların hasarlı cilde uygulanmasına izin verilmez. Ayrıca avuç içi veya parmaklarda çatlak, çizik, sıyrık veya küçük yaralar varsa kullanılamaz. Kadınlar kritik günlerde kullanımda kontrendikedir.

Hastanın diz ekleminin artrozu varsa, şiddetli şişlik varsa, daha fazla sinoviyal sıvı (sinovit ile) veya artritin dizinde biriktiği için daha sıcak kremler kullanılmamalıdır.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Yan etkiler Ağrı kremleri

Kremleri ağrılarından kullanmanın yan etkileri alerjik reaksiyonlar olabilir. Bazı durumlarda, ciltte ödem ve döküntü şeklinde reaksiyonlar mümkündür.

trusted-source[43], [44], [45], [46]

Dozlama ve uygulama

Krem Ketonal (yaklaşık 3-5 cm), acıdan etkilenen bir yerde cilde uygulanmalıdır - cilde tamamen emilene kadar hafif masaj hareketleriyle ovun. Prosedür 1-2 r / gün olmalıdır. Krem süresi maksimum 2 hafta olabilir.

Kremin Kullanımı T - 3-5 mg / gün süresinin amacı. Sırtta ağrıyla. Etkilenen bölgeye bazen yaralı bir bandaj uygulanır.

Traumeel C - Krem, ağrının hissedildiği bir yerde cilde ince bir tabaka uygulanmalıdır. Prosedür 2-3 r / gün. Tedavi kursu genellikle 3-4 hafta sürer.

Hazırlıklar Finalgon ve Bethanicomilon bir aplikatör kullanılarak en fazla 0,5 cm'lik bir tabaka halinde uygulanır. Kremi nazik hareketlerle sürün.

Capsicum, yumuşak sürtünme ile 1-3 g miktarında uygulanır. Prosedür 2-3 r / gün yapılır. Ortalama olarak, tedavi kursu en fazla 10 gündür.

Kondroitin sülfat, tamamen emilinceye kadar 2-3 dakika cilt üzerinde ovulur. Kremi uygulayınız 2-3 r / gün olmalıdır. Tedavi kursu süresi 2 haftadır. 3 aya kadar. Gerekirse, doktor ikinci bir kurs yazabilir.

Diklofenak iltihaplı bölgeye yumuşak sürtünme hareketleri 2-3 r / gün ile uygulanmalıdır. Terapötik kurs 1-2 hafta sürebilir, en fazla 8 g ilacın en fazla bir gün uygulanabilir.

İbuprofen günde üç kez 5-10 cm'lik bir tabaka halinde uygulanır - dikkatlice ovulmalıdır, böylece krem tamamen cilde emilir. Elbette 7-21 gün sürer.

Phenylbutazone sırt ağrısı, sırt, eklemler için kullanılır - 7-10 gün içinde günde iki kez uygulanan ovuşturmak gerekmez 2-3 cm'lik bir tabaka, bir şerit. Ağrı tedavi kursu tamamlandıktan sonra hissedilmeye devam ederse, doktora görünmeniz gerekir.

Doloben cilt 2-4 ruble / gün uygulanır.

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54]

Aşırı doz

Ağrılı bir kremin ağrıya maruz kalması ciltte tahrişe neden olabilir, şiddetli kaşıntı, eritem gelişmesi.

Ayrıca, bazı durumlarda aşırı doz belirtileri görme sorunları, kulaklarda çınlama, baş dönmesi ve baş ağrısı, bulantı ve kusma ile birlikte kusma, epigastrik bölgede rahatsızlık içerebilir. Çocuklarda kan şekeri düzeylerinde artış olabilir, hipertermi görülebilir.

trusted-source[55], [56], [57], [58]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Anestezik kremler, diğer ilaçlar ile etkileşime girmezler, çünkü bunlar dıştan uygulanırlar - bu nedenle, ilaç etkileşimi için çok küçük olan ilacın miktarı, kanın içine düşer.

trusted-source[59]

Depolama koşulları

Ağrıdan gelen kremler standart tıbbi koşullarda depolanır: sıcaklık 25 santigrat dereceden yüksek değil, kuru, güneşten kapatılmış.

trusted-source[60], [61], [62], [63], [64], [65], [66]

Raf ömrü

Ağrı kreminin standart bir raf ömrü vardır - temel olarak bu tür ilaçların depolanması ve maksimum 3-5 yıl süreyle kullanılmasına izin verilir.

trusted-source[67], [68]

Bilmek önemlidir!

Spinal travma geçiren hastaların% 27-94'ünde kronik orta veya şiddetli ağrı belirtilmiştir. Hastaların% 30'unda doğanın ağrılarının ağırlıklı olarak nöropatik için merkezi olduğuna inanılmaktadır. Bir omurilik yaralanması sonrası ağrı sendromunun oluşma nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Nöropatik ağrı sonrasında en sık dırdır "karıncalanma" gibi hastaların "karıncalanma", "çekim", "yorucu", "ile karakterize omurilik yaralanması", "can sıkıcı", "elektrik çarpması gibi", " "" çekim yanıyor." Devamını oku...

Farmakolojik grup

Ненаркотические анальгетики, включая нестероидные и другие противовоспалительные средства

Ilaç etkisi

Анальгезирующие (ненаркотические) препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Ağrı için kremler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.