Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Atopik dermatozda merhemler

Makalenin tıp uzmanı

Alerji uzmanı, immünolog, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Atopik dermatitli deride alerjik döküntü ve plakların karmaşık tedavisi için, genellikle dışarıdan kullanılan ilaçlar reçete edilir. Olumlu bir sonuç elde etmek için, sadece hastalığın teşhisi konulduktan sonra size gönderilen doktorun kullandığı ilaçların kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

İlacın etkinliğini değerlendirmek için, önce bir farmakolojik test yapın. Derideki lezyonlardan birinde küçük bir damla merhem uygulanır. İlaca nasıl tepki verileceği, cildinizin yirmi dakika sonra, daha sonra iki ve on iki saatte kontrol edilmesi gerekir. Kızarıklık ve iltihap azalırsa, terapiye güvenle devam edebilirsiniz.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Endikasyonları Atopik dermatit için merhemler

Merhem reçete için endikasyonlar alerjik dermatit aşağıdaki belirtileri şunlardır:

 1. Cilt kuru ve pürüzlü hale gelir.
 2. Ciltte kaşıntı var.
 3. Cilt kızarır ve şişer.
 4. İyi işaretlenmiş kenarları olan kırmızı renk lekeleri görünebilir.
 5. Sürekli taramadan erozyona dönüşen plaklar görünür.

Yukarıdaki belirtiler varsa, bir dermatoloğa gitmek için tembel olmayın. Sizin durumunuzda en etkili olacak merhem teşhis edecek ve yazacaktır.

trusted-source[8], [9], [10]

Tahliye formu

Atopik dermatitin kompleks tedavisinde, bir salım biçimi olarak merhem, bu ilaçları oluşturan aktif maddelerin lezyonun odağını etkilemesi nedeniyle oldukça popülerdir. Uygulaması ve uygulanması kolaydır. Ayrıca, hormonal olmayan merhemlerin sadece hamilelik sırasında değil, aynı zamanda bir yaşın altındaki çocuklar için kullanılması önerilir.

Atopik dermatit için merhem isimleri

Dışarıdan kullanılan ve alerjik döküntülerden kurtulmaya yardımcı olan ilaçlar üç büyük gruba ayrılır:

 1. Cildi nemlendiren besleyici merhemler.
 2. Kaşıntıyı azaltmak ve iltihaplanma süreciyle mücadele etmek.
 3. Bakterileri.

Enflamasyon sürecinin gelişimini yavaşlatmak, hoş olmayan duyumların yoğunluğunu azaltmak (yanma ve kaşıntı), genellikle hormonal olmayan veya kortikosteroid ilaçları olan ilaçları kullanın. Sadece alevlenme dönemlerinde uygulanmalı ve kısa süreler kullanılmalıdır (on beş günden fazla olmamalıdır).

Cildi nemlendiren ve besleyen merhemler her gün cilde uygulanabilir. Cildin artan kuruluğu ile, günde iki kez uygulamak en iyisidir.

Genellikle alerjik hastalıklarda döküntüler, çeşitli enfeksiyöz enflamatuar cilt süreçleriyle komplike hale gelir, bu gibi durumlarda antibakteriyel ilaçlar kurtarmaya gelir.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Atopik dermatitli hormonal merhemler

Hormonlu ilaçlar, uzmanlar tarafından alerjiler için etkili ilaçlar olarak önerilmektedir, sadece bir vakada: eğer hasta geleneksel ilaçlarla tedavi edildikten sonra rahatlamıyorsa. Bu merhemlerin sadece bir uzman tarafından reçete edilebileceği anlaşılmalıdır, her durumda bunları kullanmayın.

Hormonal ilaçlar sıklıkla ciltte pigmentasyona neden olurlar (özellikle uzun süre kullanılırlarsa) ve adrenal yetmezliğe ve cildin atrofisine yol açarlar. Aşağıdaki preparatlar, dermatit formunda alerjik döküntülerin tedavisi için hormonlara dayanan en merhemlerdir.

Celestoderm. Betametazon valerat bazlı merhem. Alerjilerin ana belirtilerini ortadan kaldırır ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Merhem yağlı iz bırakmaz ve hoş olmayan bir kokusu yoktur, bu nedenle sadece evde olduğunuz zamanda kullanılabilir. Temizlemek için küçük bir miktar merhem kullanın, kuru ciltleri 24 saatte bir ila üç kez uygulayın. Bileşenlerin intoleransı nedeniyle alerjik reaksiyonları şiddetlendirmek mümkün ise ilacı kullanmak yasaktır. Hamile, emziren anneler ve altı aya kadar olan bebeklerde tedavi için kullanmayın.

Celestoderm kullanma sürecinde, aşağıdaki yan etkiler mümkündür: folikülit, deri reaksiyonları (kaşıntı veya tahriş), hipopigmentasyon, ikincil enfeksiyonlar, stria, akne şeklinde püskürmeler, maserasyon.

Flucinar. Flufolinolon asetonidin aktif bileşeninin bulunduğu bir merhem formunda yağ yarı saydam bir madde. Onun sayesinde, kaşıntı, alerjik belirtiler, iltihap ile uyuşturucu mücadeleleri. Aktif madde, enflamatuar reaksiyonların inhibisyonuna neden olan lökotrienlerin ve prostaglandinlerin sentezini inhibe eder.

Lezyonlara sadece 24 saatte bir veya iki kez küçük miktarlarda uygulanır. On dört günden uzun süren tedaviye devam edilmesi önerilmez. Çok hafifçe yüzün derisine uygulanır. Çocukları tedavi etmek için (iki yaşından itibaren), ilaç günde bir kez doktor tavsiyesi ile uygulanır.

Deri, viral veya fungal cilt hastalıkları, vulgar ve pembe akne üzerinde tümörlü veya prekanseröz hastalığı olan hastalar, fluosinolona karşı aşırı duyarlılık kullanılmamalıdır. Bebekleri ve hamile kadınları tedavi ederken kullanmayın.

Döküntü, folikülit, cilt atrofisi, melazma, katarakt, depresyon, akne döküntü: Bazı hoş olmayan belirtilerden bir tezahürü olabilir kullandığınızda.

Advantan. Metilprednizolon asetoponatın aktif bileşeninin bulunduğu lokal bir antialerjik madde. Alerjik cilt reaksiyonları ve inflamasyondan kurtulmanın yanı sıra ek semptomların (yanma, şişme, kaşıntı) giderilmesine de yardımcı olur.

24 saatte sadece bir kez etkilenen cilde uygulanır. Kullandıktan sonra kendinizi ıslatın. Doktorların, bebeklerin tedavisi için bile (dört aylıktan fazla) kullanımına izin verilir. Kutanöz tüberküloz, rosacea, perioral dermatit, viral bir enfeksiyonun neden olduğu cilt hastalıkları olan hastalar, ilaç kullanımı yasaktır. Hamilelere tedavi sırasında uygulamayın.

Genellikle, bu araç iyi tolere edilir, ancak nadir durumlarda bu hoş olmayan belirtilerin olası tezahürü hala: atrofi yanan hipertrikoziz, folikülit, depigmentation, eritem, döküntü, kaşıntı,.

Hidrokortizon merhem

Son zamanlarda, daha fazla uzman, özellikle çocuklarda, Hydrocortisone Merhem'in atopik dermatitin tedavisi için en iyi ilaç olduğu görüşüne eğimlidir. Bu, İngiliz bilim adamları tarafından yürütülen bazı çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

İlaç, çeşitli dermatit tiplerinin tedavisi için doktorlar tarafından kullanılan ilk glukokortikosteroittir. İlaç, doku makrofaj ve lökositlerin fonksiyonlarını bastırmaya yardımcı olan aktif madde hidrokortizonu içerir.

Doz, ilgili hekim tarafından bireysel duruma göre atanır. Fungal, viral ve enfeksiyöz deri hastalıkları, kutanöz tüberküloz ve sifiliz, rosacea, tümörler, vulgar aknesi olan hastalar kullanılmamalıdır. Hamile kadınların tedavisi için kullanmayın.

Bazı yan etkileri merhemi neden olur kullanarak: latent diabetes mellitus, dismenore, hipokalsemi, vücut sıvısında vücut ağırlığı, öfori, depresyon, sinirlilik, psödotümör, hipernatremi, tutma artış, bradikardi, tromboz, görme kaybı, miyopati, alerji, lökositüri.

Atopik dermatitli hormonal olmayan merhemler

Hormonal olmayan ilaçlar cilde daha yumuşak davranır, ancak hormonal ilaçlar kadar etkili değildir. Tipik olarak, bu tür ilaçlar çocuklarda atopik dermatiti tedavi etmek için kullanılır.

Radevit. Ergokalsiferol, retinol palmitat, α-tokoferol asetat: beslenmesini ve doku, örneğin, aktif maddelerin bir bileşim olduğu rejenerasyonu, geliştirilmesi için maddeler. İlaç antipruritik, anti-inflamatuar, nemlendirici, yumuşatıcı, onarıcı bir etkidir.

24 saat içinde etkilenen cilde ince bir merhem şeridi uygulayın. Ovmayın. Cilt çok fazla lapa lapa ise, bandaj kullanabilirsiniz. Hipervitaminozu olan hastalarda A, E, D, ilacın bileşenlerinin kullanılmaması intoleransı yasaktır. Hamilelik sırasında kullanmayın.

Çok nadiren, Radevite kullanımı sırasında, alerjiler (ürtiker, döküntü, kaşıntı) oluşabilir.

Gystan. "Gistan-N" hormonu ile karıştırılmaması gereken antialerjik ilaç. Ilaç, aktif maddelerdir: betulin, dimetikon, acı bakla, vadi yağ zambak, huş tomurcukları, kırmızı köklü domuz otu yavşan, üçlü arkaya, sütleğen, üç renkli menekşe, nergis ve ödem.

Merhem ciltte her 24 saatte bir iltihap ile ince bir şerit uyguladı. Terapi dört haftaya kadar sürebilir. Hamile kadınları tedavi etmek için kullanmayın. Yardımı ile ilaç tedavisinin bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar yasaktır.

Histamin ile tedavi sırasında, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir: terleme, stria, akne, parestezi, kaşıntı, cilt atrofisi, deride maserasyon, hipertrikoz.

Timojen. Lokal immüniteyi uyarmak için kullanılan ilaç, doku rejenerasyonunun geliştirilmesine yardımcı olur. İlaç aktif madde timogen içerir. Atopik dermatitin sekonder enfeksiyonla tedavisi sırasında kullanılabilir.

24 saat içinde 2g merhem kullanılması tavsiye edilir. Sadece ince bantlı iltihaplı bölgelere uygulayın. Uygulamadan sonra cilt bir bandajla kapatılabilir. Semptomlar ortadan kalkana kadar kullanın, ancak yirmi günden fazla olmamak.

Timogen intoleransı olan hastalar ilacı kullanmamalıdır. Hamile kadınları tedavi etmek için kullanmayın. Terapi sırasında, alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

Çinko merhem

Çinko merhem atopik dermatit tedavisi için etkili bir araçtır. Enflamasyonu kısa sürede temizleyebilir, kızarıklıkları iyileştirebilir. Ancak, hastanın pürüzlü ve soyulmasına sahip çok kuru cilde sahip olması durumunda uzmanlar bu aleti önermezler.

Çinko merhemini etkilenen deriye uygulamadan önce iyi temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Her iki saatte bir az miktarda ilaç kullanın. Merhemin 24 saat içinde altı defaya kadar uygulanması mümkündür. Ürünü çok sık kullanamıyorsanız, uygulamayı bir kereliğine (gece) azaltabilirsiniz, ancak sabaha kadar cildi yıkamayınız.

Çinko oksit intoleransı olan hastaların ilacı kullanması yasaktır. Ürünün kullanımından hiçbir yan etkisi yoktu.

İhtiyol merhem

Popüler bir dezenfektan ve antiseptik ilaç. İlaç, anti-enflamatuar, antiseptik, antipruritik ve keratostatik etki ile ayırt edilir aktif madde olan ichthyol içerir. Gram negatif bakterileri etkilemez.

Etkilenen cildin tüm yüzeyi üzerinde ince bir merhem şeridi eşit olarak dağıtın. Bir sıcaklık hissi ortaya çıkana kadar masaj hareketleriyle sürün. İhtiyole karşı toleransı olmayan hastalarda ilaç kullanımı yasaktır. Nadir durumlarda alerjinin tezahürü olmasına rağmen merhemlerin yan etkilerine neden olmaz.

Kükürt merhem

Kükürt merhem yetişkinlerde ve çocuklarda atopik dermatit için etkili bir tedavidir. Bir kural olarak, bu ilacın bileşimi kükürt, vazelin veya saf su içerir. Deriye girerken, kükürt organik maddelerle etkileşime girmeye başlar, asit ve sülfitler neden oluşur. Antiparazitik ve antimikrobiyal etki ile ayırt edilirler.

Merhem vücuda uygulanmadan önce, lezyonu iyice silmek ve kurulayın. Yatmadan önce, dermatit odakları ile cildi ince bir ilaç bandı ile örtün ve 24 saat boyunca yıkamayın. Yeniden uygulamadan önce banyo yapın.

Merhem kullanmak için kükürt intoleransı olan hastalar yasaktır. Hamilelik sırasında atopik dermatiti tedavi edebilirsiniz. Kükürt merhemi ciltte kuruluk ve kızarıklık, soyulma ve kaşıntıya neden olur.

Heparin merhem

Bu ilacın bileşiminde şu aktif maddeler bulunur: benzilnikotinat, heparin sodyum ve benzokain. Heparin ciltte yavaş yavaş salınır ve iltihabı hafifletir. Ayrıca antitrombotik etkiden farklıdır. Zaten var olan trombüs hızla kaybolur ve yenileri ortaya çıkmaz. Benzokaine bağlı ağrı hissi azalır.

24 saat içinde etkilenen deriye iki ila üç kez küçük miktarlarda uygulayın. Kural olarak, terapi üç ila yedi gün sürer. Gerekirse, ilgilenen hekim kursu uzatabilir.

İlaç bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar, ülseratif-nekrotik süreçler, cildin bütünlüğünün ihlali Heparin merhem kullanamazlar. Bazı durumlarda, uygulama cilt hiperemisine yol açar.

Calendula Merhem

Ilacın bileşimi marigold özü, yanı sıra ek bileşenler aktif madde içerir: su ve petrol jöle. İlaç anti-enflamatuar, antiseptik, onarıcı etkisidir. Bu merhem genellikle atopik dermatiti tedavi etmek için kullanılır nedeni budur.

Uygula merhem sağlıklı bir cilt etkilemeksizin, küçük bir miktarda olmalıdır. Gerekirse bandaj kullanabilirsiniz. Terapi süresi hastanın durumuna bağlıdır. Kullanılacak ilacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan kişiler yasaktır. Beş yaşın altındaki çocukları ve hamile kadınları tedavi etmek için kullanmayın.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24]

Atopik dermatit için nemlendirici merhem

Atopik dermatit tedavisi sırasında cildin düzgün bir şekilde nemlendirilmesi ve yumuşatılması çok önemlidir. Bunun için özel merhemler ve kremler kullanılır.

Lokobeyz Rippea. Kuru veya aşırı kuru cildin elastikiyetini ve yumuşaklığını tekrar sağlamak için merhem. Cilt bariyerini geri kazanmak için kullanılan kozmetik. Etkili ve uzun ömürlü bir etkiye sahiptir.

Lokobase Ripeda, cildi nemlendiren üç önemli bileşenin kaynağıdır: kolesterol, serbest yağ asitleri ve seramidler. Kuru cildi daha yumuşak yapmak için, merhem her gün 24 saatte bir kez uygulamak yeterlidir. Ek olarak cildi kuruyan kremler veya merhemler kullanıyorsanız, uygulama miktarı arttırılabilir. Ürünün parfümleri, boyaları ve koruyucuları yoktur, bu nedenle çocukların cildini nemlendirmek için kullanılabilir.

Ruzam +. Atopik dermatit ile kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olan antienflamatuar, antipruritik ve antialerjik etkisi olan merhem. Çare sadece iltihaplı cildi sakinleştirmeye değil, aynı zamanda yumuşatmaya da yardımcı olur.

İlaç hormonal değildir, bu nedenle çocukların ve hamile kadınların tedavisi için uygundur. Bir protein doğası vardır. Yan etkiler neden olmaz. Ciltte ince bir şerit uygulayın, ovalamayın. Alerji belirtileri ortadan kalkana kadar kullanın. İlaç bileşenlerine karşı toleranssızlık durumunda kullanılması yasaktır.

Atopik dermatitte Protivozuďnesе oes

Genellikle atopik dermatitle birlikte hastalar rahatsızlık verici bir kaşıntıya neden olurlar, bu da onların iltihaplanmayı ortaya çıkarmasına ve istenmeyen komplikasyonlara yol açmasına neden olur. Kaşıntıyı kaldırmak için, popüler antipruritik merhemler kullanılır.

Diakhilnaya merhem. Atopik dermatit ile kaşıntıyı gidermek için kullanılabilecek popüler bir dezenfektan. İlaç aktif maddeler içerir: basit bir kurşun alçı ve petrol jeli.

Olumlu bir sonuç elde etmek için, etkilenen cilde 24 saat içinde bir ila üç kez uygulayın. Gerekirse bandaj kullanabilirsiniz. Merhem ilacının bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar kullanılmamalıdır.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Çocuklarda atopik dermatit merhem

Atopik dermatit her yaştaki bir çocukta ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktorlar çocuklarda üç ana cilt alerjisini ayırt eder:

 1. Bebek (üç yıla kadar).
 2. Çocuk (üç ila yedi yıl).
 3. Genç.

Çoğu zaman, atopik dermatit çocukları altı aydan iki yıla kadar etkiler. Bu hastalığın tedavisi bazı zorluklarla ilişkilidir, çünkü sıklıkla kronik bir tipe dönüşür ve deride ikincil enfeksiyöz hastalıklar eşlik edebilir.

Atopik dermatitin tedavisi için merhemler sıklıkla kullanılır, çünkü bunlar pozitif bir sonuca hızlı bir şekilde ulaşılmasına yardımcı olurlar. Antibiyotik bazlı merhemler kullanarak bakteriyel enfeksiyon (örneğin, Dioksidin merhem, lincomycin merhem).

Akut formda doktor hormonal yolla reçete edebilir: Hydrocortisone merhem, Advantan, Flucinar. Hastalık hafif semptomlarla ortaya çıkarsa, hormonal olmayan ilaçlar kullanılabilir: merhem Keratolan, Radevit, Çinko merhem, Ichthyol merhem.

Farmakodinamik

Popüler "Celestoderm" örneğini kullanarak atopik dermatitte merhemlerin farmakodinamiklerini ve farmakokinetiğini düşünün.

Bu ilacın bileşiminde etkili bir anti-alerjik ve anti-inflamatuar etkisi olan betametazon vardır. Arakidonik asidin metabolizmasını bozan inflamatuar mediatörlerin ve sitokinlerin salınımını inhibe eder. Betametazon ayrıca lipokortinlerin sentezini indükler, anti-ödematöz aktiviteye sahiptir, vasküler geçirgenliği azaltır.

İlaç hızla cildin daha derin katmanlarına nüfuz eder ve az yağlı merhem formu nedeniyle aktif olarak hareket etmeye başlar.

trusted-source[34], [35], [36]

Farmakokinetik

Farmakokinetik incelendi.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Kontrendikasyonlar

Hangi merhem tercih edeceğinize bağlı olarak (hormonal veya hormonal olmayan), talimatlarda dikkatle okunması gereken özel kontrendikasyonlar olabilir.

Hormonal merhemler, kural olarak, çocukluk döneminde, ilaç bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalarda kullanılmak üzere yasaktır.

Hormonal olmayan ilaçlar özel kontrendikasyonlara sahip olmayabilir. Doğal olarak, bebeklerin tedavisi için bile kullanılırlar. Ancak burada bile, merhemdeki aktif maddelere karşı alerjinin muhtemel belirtilerini unutmamak gerekir.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Yan etkiler Atopik dermatit için merhemler

 1. Cildin kuruması.
 2. Aşırı cilt tahrişi.
 3. Dermatit.
 4. Cildin atrofisi.
 5. Folikülit.
 6. Siyah nokta formunda erüpsiyon.
 7. Kıllılık.
 8. Çatlaklar.
 9. İkincil enfeksiyon.
 10. Maserasyon.
 11. Formalar.

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61], [62]

Depolama koşulları

Atonik dermatit küçük çocuklardan uzak olduğu zaman ilacı depolamaya çalışın, böylece ilacı alamaz ve başka amaçlar için kullanamazlar. Hava sıcaklığının +25 dereceyi geçmemesi önemlidir.

trusted-source[63], [64], [65], [66], [67], [68], [69]

Raf ömrü

Bu tür fonların raf ömrü dört ila beş yıldır. Bu sürenin bitiminden sonra herhangi bir ilacın kullanılması önerilmediğini unutmayın.

trusted-source[70], [71], [72], [73], [74], [75], [76]

Bilmek önemlidir!

Çocuklarda atopik dermatit, modern tıbbın gerçek bir problemi olup, çeşitli tıbbi uzmanlıkların çıkarlarını etkilemektedir: pediatri, dermatoloji, immünoloji, alerji, terapi vb. Devamını oku...

Ilaç etkisi

Дерматотропные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Atopik dermatozda merhemler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.