Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Artrozdan tabletler

Makalenin tıp uzmanı

Ortopedist, onkoortoped, travmatolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Artroz, kıkırdak dokusunun progresif tükenmesiyle kendini gösteren ve tahribatına yol açan ciddi bir eklem hastalığıdır. Zamanla, yıkıcı süreç, bir ligamentöz aparatı ve kemik dokusunu içerir. Hastalar tam mobilite kaybıyla tehdit edilir.

Hastalık eklem dokularındaki metabolik süreçlerin ihlali sonucu ortaya çıkar, esnekliğini ve düzgünlüğünü kaybeder. Eklem sıvısının kalitatif ve kantitatif değişiklikleri vardır, kıkırdak dokusu normal yapısını kaybeder.

Modern tıp nedenleri dikkate eklemler, kalıtım, yaşla ilgili değişiklikler, travma, romatizmal ve otoimmün hastalıklar eklem kıkırdağı, metabolik hastalıklar, endokrin bozukluklar, azalmış kan temini imha başlangıcını tetikler.

Artroz, eklem hastalıkları arasında liderdir. Daha sık görülür ve 30 yaşlarında ve 60 yaşına geldiğinde, hemen hemen tüm vakalarda kıkırdak doku yapısında değişiklikler bulunmuştur.

Artrozun tedavisi, hastalığın ilerlemesini durdurmayı, eklem ağrılarını azaltmayı ve hareketliliğini geri getirmeyi, sonuçların ve komplikasyonların önlenmesini amaçlayan uzun, karmaşık bir tedavidir.

Endikasyonları Artrozdan tabletler

Hastalığın I-III evresinin tedavisi için artrozdan tabletler reçete edilir:

 • eklemlerin ve omurganın kıkırdaklı dokunun primer ve post-travmatik lezyonları;
 • omurganın osteokondrozu;
 • eklem dışı romatizma;
 • eklem ve kemik akut yaralanmalar.

Eklemlerin artroplastisi ile ilgili işlemleri yaptıktan sonra, restorasyon süreçlerini hızlandıran araç olarak da görevlendirilmiştir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Tahliye formu

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Artra

Kondroitin sodyum sülfat ve glukozamin hidroklorürden her biri (her biri 500 mg) eşit parçalardan oluşan ve birbirleriyle verimli bir şekilde etkileşime giren birleşik kondroprotektör. Birinci bileşen eklem esnekliğini sağlar, kıkırdak dokudaki suyun korunmasını destekler ve kıkırdağı yok eden enzimleri etkisiz hale getirir. İkincisi, kıkırdak doku oluşumu için yapı maddesidir. Kondroblastların oluşumunu destekler, örn. Hastalık tarafından tahrip edilmiş kıkırdak dokusunun restorasyonu, eklemlerin hareketliliğini ve analjezik etkiye sahiptir. Kondroitin, kondrohystogenezi hızlandırır, yani. Kıkırdaklı dokunun oluşumu, yıkımını aşmaya başlar. Glukosamin bu süreci stabilize eder. Ilacın aktif maddeler eklemlerde bir yağlayıcı olarak hizmet veren, bağ dokusu bazlar (proteoglikanlar) sentezini uyarır, eklem kemiklerinin perikondriuma sayesinde daha az aşınmaya başladığında, ve eklemlerin hassasiyet gerçekleşir.

Arthra tabletlerinin kullanımı, şiddetli ağrılı inflamasyon için kullanılan NSAID ve hormonal ilaçların dozunu azaltmaya yardımcı olur.

İlaç alındığında, aktif maddelerin biyoyararlanımı% 25 glukozamin ve% 13 kondroitindir. Karaciğer, böbrekler ve eklem kıkırdağı, tabletlerin aktif bileşenlerinin yüksek bir konsantrasyonunu biriktirir. Alınan glukozaminin yaklaşık üçte biri, kemiklerin ve kasların dokularında uzun süre kalır. Esas olarak böbrekler ve bağırsaklar tarafından atılır.

Bu oral uygulama için bir dozaj şeklidir. Oral mukoza ile temastan kaçınmak için, tabletler kabuk içinde salınır. Dürüstlüğü bozmadan, otonom olarak yemekten kaçının, yeterli içme suyuyla sıkılmış olarak kabul edin.

Sadece yetişkin hastalara yöneliktir. Başka önerilerin yokluğunda, sabahları ve akşamları üç hafta boyunca bir tablet alın, ardından dozu günde bir tablete azaltın.

Tedavi süresi yaklaşık 4-6 aydır. Gerekirse, birkaç ay içinde Arthra tabletlerini almayı tekrarlayabilirsiniz.
Kurs süresi ve ilacın dozu, hastalığın şiddetine karşılık gelen doktor tarafından belirlenir.

Bu tabletlerin kullanımı nadiren yan etkilere neden olur. Bu ilaçla tedavi sırasında tek başına epigastrik ağrı, dışkı, şişkinlik ve baş dönmesi atakları vardır. Nadir durumlarda, alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir.
Genellikle, bu ilaçla tedavinin geri çekilmesini gerektiren ciddi idiyosemcikler gözlenmemiştir. İstenmeyen etkilerin ortaya çıkması, sorumlu doktora bildirilmelidir.

Bu ilaçla tedavi sırasında (örneğin, glukosaminin neden olduğu baş dönmesi), örneğin bir araba kullanırken, izin verilen tehlikeli aygıtları yönetirken dikkatli olunmalıdır.

Artra tabletlerinin kullanımına yönelik kontrendikasyonlar, bileşenlerine, renal disfonksiyona, çocuklara ve ergenliğe, hamileliğe ve emzirme süresine karşı oluşan aşırı duyarlılıktır. Dikkatle bronşiyal astım, diyabet, kanama veya ortaya çıkma riski olan hastalara uygulanır.

NSAID'ler ve glukokortikosteroidler, fibrinolitik ilaçlar ile trombüs oluşumunu engelleyen veya trombosit agregasyonunu inhibe eden ilaçlarla etkileşimde bulunan artral, etkinliklerini artırır.

Tetrasiklinlerle etkileşime girerek, bağırsakta emilimi artar.

Kombine edildiğinde, antibiyotik penisilin grubunun etkinliğini azaltır.

Arthra ilacının doz aşımı vakaları bilinmemektedir.

Raf ömrü: sıcaklık 10-30 ° C ise 5 yıl

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Terafleks

Arthra preparasyonunun en yakın eşanlamlısı aynı aktif maddelere sahiptir. Bu ilaçlar arasındaki fark kondroitin dozudır - bir Teraflex kapsülü 500 mg glukozamin ve 400 mg kondroitin içerir.

Farmakoloji, kontrendikasyonlar, diğer ilaçlarla etkileşim ve yan etkiler benzerdir.

Bu ilacın iki çeşit tablet formu üretilir: Teraflex ve Teraflex Advance.

Temel farkları, Teraflex Advance'de hala bir non-steroid anti-inflamatuar ajan ibuprofen olmasıdır. Klasik Teraflex, bir kural olarak, hastalığın kronik bir formunun ve Teraflex Advance'ın - eklemlerin önemli derecede rahatsızlığı (alevlenme şekli) tedavisi için kullanılır. Kondroitin ve glukozamin ibuprofen etkinliğini arttırır, bu nedenle Teraflex Advance daha belirgin bir anti-enflamatuar ve ağrı giderici etkiye sahiptir. İbuprofen kullanım için birçok kontraendikasyona sahip olduğundan, Teraflex Advance her hastaya atanamaz.

Doz aşımı oluşabilir: kusma, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılma, uykusuzluk, hipertansif sendrom, karaciğer (böbrek) yetmezliği, karaciğerin nekrozu.

İlacın dozunu önemli ölçüde aşan ilacın dozunun alınmasının sonuçlarını ortadan kaldırmak için, mideyi yıkamak gerekir.

Raf ömrü: Sıcaklık 17-25 ° C ise 3 yıl

Don

Bu ilacın aktif maddesi glukozamin sülfattır.

Bu çare, kondrositlerin aktivitesini aktive eden kıkırdaklı dokunun onarımı için ham bir materyal olan glukozamin eksikliğini telafi eder. Glukozamin, kıkırdağın ana bileşenlerinin üretimini uyarır ve daha sonra onu tahribattan korur ve eklem dokularının doğal bir yeniden oluşumuna neden olur.

Oral uygulama için 750 mg tablet ve 250 mg kapsül içinde üretilmiştir. Tabletler sabah ve akşam yemeklerinde bir bardak su ile alınır. Kapsüller günde 4-6'da alınmalıdır.

Durumun iyileştirilmesi, uygulamanın başlamasından 2-3 hafta sonra fark edilir hale gelir. Minimum giriş süresi 4 haftadır. Tekrarlanan kurs - Gerekirse iki ay içinde kesinti ile.

Raf ömrü: Sıcaklık koşulları 25 ° C'ye kadar gözlemlenirse 2 yıl

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Struktum

Aktif madde - kondroitin sülfat içerir ve bu da kıkırdak dokularının rejenerasyonunu hızlandırır, suyu emmeye karşı proteoglikanların kabiliyetini artırarak su ile doyurur.

İlacın etkisi kalsiyum atılımını geciktirmek, kıkırdak doku onarımını hızlandırmak ve matrisinin doğal yapısını desteklemektir.

Önerilen günlük terapötik doz 1000 mg'dır, bakım tedavisi ile doz kişisel olarak reçete edilir. İlacın alımı yemekten bağımsızdır. Kapsüllerin tamamı yeterli su ile alınmalıdır. Structum ile tedavi seyrinin süresi 3-6 aydır. 2-5 ay sonra, gerekirse ikinci bir kurs atayabilirsiniz.

Raf ömrü: Sıcaklık koşulları 25 ° C'ye kadar gözlemlenirse 3 yıl

Artroz tedavisinde karmaşık tedavide, ekolojik olarak saf bitkisel hammaddelerden üretilen ve "sentetik maddeler içermeyen" "Biolika" sağlık ürünlerini kullanabilirsiniz.

Arthro-Biyol

Arthro-Biol tonik ve onarıcıdır. Aktif bir anti-inflamatuar, bakterisidal ve antipiretik etkiye sahiptir. Kan basıncını normalize etmeye ve serum kolesterol konsantrasyonunu azaltmaya yardımcı olur. Kanın temizlenmesine yardımcı olur, ağrı sendromunu zayıflatır, kemikleri birleştirir, kan damarlarının duvarlarının elastikiyetini, elastikiyetini ve gücünü artırır.

Doygunluk vitaminler (C, P, B1, B2, E, K, B6), provitamin A, mineraller - demir, bakır, bor, manganez, molibden, florür, potasyum, fosfor, kalsiyum, pektin ve tanen.

Bu hastalıkların karmaşık tedavisinde kullanılır: osteokondroz, artrit, artroz, gut, ürolitiyazis, kolelitiazis, su-elektrolit dengesizliği.

Hazırlık, siyah chokeberry ve dogrose'un meyveleri, yabanmersinlerinin yaprakları, dağcının otu ve tarladaki at kuyruğu, elecampane ve dulavratotu köklerinden oluşur.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27]

Silicono Biol

Silicono-Biol büzücü, hemostatik etkiye sahiptir, yaraların hızlı iyileşmesine katkıda bulunur. Bu güçlü bir diüretik, spazm, bakterisittir. İnflamatuar süreci baskı altına alır, kan damarlarını genişletir, kalp hızını normalleştirir. Olumlu metabolik süreçleri etkiler, vitamin-mineral kompleksinin asimilasyonunu destekler, bağışıklığı artırır.

Silisik asit ve potasyum, flavonoidler, acılık, saponinler, karoten, reçineler, tanenler, vitaminler B, C ve provitamin A tuzları içerir.

Ile metabolik bozukluklar, zehirlenme, deri iyileşmesi, diş, saç, tırnak ve kemiklerin - dejeneratif disk hastalığı, osteoartrit, ateroskleroz, ürolitiazisin yanı sıra tedavisinde kullanılır.

Hazırlık, kaolin, atkuyruğu, salkım ve buğday çimi, hindiba kökü, fasulye yaprağı, ısırgan yaprakları, silikon oksitden oluşur.

Kalsiyum Biyol

Calcio-Biol antipiretik, choleretic ve sedatif yeteneğe sahiptir. Vücutta bir anti-kanserojen ve anti-sklerotik etki gösterir. Kan damarlarını genişletir, kan kompozisyonunu yeniler, bağışıklığı güçlendirir ve bedeni serbest radikallerden korur.

Biol kalsiyum, kalsiyum sitrat ihtiva eder - organik bir kalsiyum kaynağı, vitaminler (C, A, B2, D, PP) taraksantin, flavoksantin, kolin, saponin, reçine, bitkisel protein, demir, manganez, kalsiyum ve fosfor tuzlarıdır.

Kas-iskelet sistemi disfonksiyonlarının karmaşık tedavisinde kullanılır. Raşitizm; osteokondrosis, kokearthrosis, kemik kırıkları, paradontoz, ateroskleroz, alerjiler, konvulsif sendrom ve ayrıca saçların, dişlerin, kemiklerin iyileşmesi için.

Preparasyon, karahindiba, askorbik asit, D grubu vitaminler, kalsiyum sitrat, sodyum polifosfat, selenyum ve magnezyum oksitlerin bir ekstraktından oluşur.

Aşağıdaki gibi kullanmak için:

Listelenen tüm biyolojik preparatlar sözlü olarak alınmalıdır. Yetişkinler yemeklerden yarım saat önce günde üç kez iki tablet alır, az miktarda su ile yıkanır. Sağlık kursu 8 ila 12 hafta sürmelidir. İlacın alınmasının tekrarlanan yolu 2 veya 3 hafta sonra yapılabilir.

Kontrendikasyonlar:

 • ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • 14 yıla kadar yaş;
 • hamilelik ve emzirme.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Aestsin

Bu ilacın aktif maddesi escin'dir. At kestanesi tohumlarından triterpene saponinlerin bir karışımıdır, suda biraz toksik ve yüksek oranda çözünür.

Aeskin'in inflamasyonu rahatlatması, lösosom membranlarının bütünlüğünü korumak, ölümcül hücre hasarına katkıda bulunan ve proteoglikayı yok eden lizozomal enzimlerin salınımını sınırlandırmaktır. Arteriollerin, kılcal damarların, venüllerin duvarlarının geçirgenliğini azaltır.

Yüksek etkili bir anjiyoprotector olarak artroz için karmaşık tedavide uygulanır.

Dokular tarafından yaklaşık% 11 oranında emilir. Safra ve idrarla atılır.

Gebelik ve emzirme ilk trimesterde, hipersensitivite, böbrek yetmezliği kontrendikedir. Endikasyonlara göre Aescin gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde tutulmamaktadır.

Bazen, bulantı, ateş, taşikardi, deri döküntüsü olabilir.

Aescin antikoagülanların etkisini arttırır, antibiyotiklerle (aminoglikozit serileri, sefalosporinler) toksik etkiler mümkündür.

Tabletler yemekten ve bir bardak su içtikten sonra günde 40 mg / 3 kez alınmalı ve günde 20 mg / 2-3 kez alınmalıdır. Uzun süreli tabletler günde 2 kez alınır. Maksimum dozaj 120 mg / gündür.

Raf ömrü: Sıcaklık 15-25 ° C ise 3 yıl

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40]

Artroz için anestezikler

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46], [47]

Aspirin

Aktif madde asetilsalisilik asittir.

Anti-inflamatuar, antipiretik, analjezik aktiviteye sahiptir, kan pıhtılarının oluşumunu engeller.

Ağrı ve ateşli sendrom durumunda kullanılır; bağ dokusu patolojileri ile; Tromboz, emboli, miyokard enfarktüsünün önlenmesi için.

Analjezik etkiyi elde etmek için, 0.5 g asetilsalisilik asit içeren tabletler kullanılır.

3 doza kadar yetişkinler için günlük alım, üç doza bölünmüştür. Tedavi süresi - iki haftadan fazla değil.

Olası yan etkiler: mide bulantısı hissi, iştahsızlık, üst batıda hassasiyet, kulak çınlaması, astımlı kadar alerjinin çeşitli belirtileri.

Uzun süreli kullanım gastrit ve duodenite neden olabilir.

Gastroduodenal bölgede ülser kullanımı kontrendikedir; trombositopeni; böbrek ve hepatik disfonksiyon; bronşiyal astım; 15 yaşın altında, hamile. Trombozu önleyen ilaçlarla eş zamanlı olarak kullanılmaz.

Laktasyon kabul edilebilir olduğunda, orta dozda aspirin atanması.

Alkolle uyumlu değil.

4 yıldan fazla olmayan nemden korunan bir yerde saklayın.

trusted-source[48], [49], [50]

Ketoprofen

Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Eklem hastalıklarında, hem sabit bir durumda hem de hareket halinde ağrılarını azaltır, uykudan sonra eklemlerin sertliğini ve şişmesini kısmen ortadan kaldırır, motor aktivitesinde bir artış sağlar. Enflamatuar ve ağrı semptomlarının ortadan kaldırıldığı, siklooksijenaz aktivitesini inhibe eder.

Ketoprofen de ağrı sinyallerinin algılanması sağlanır iletim spinal sistemlere azaltılması ve ağrı duyarlılığı şekillendirme olarak, merkezi ve periferal sinir sisteminde prostaglandin sentezinin yavaşlaması ile, analjezi sağlar. Bu ilaç, lizozomal enzimlerin eklem sıvısı içine girişini önleyerek, ağrı eşiğini, lizozomal membranların sabitleyicisini azaltan güçlü bir bradikinin blokerdir. Trombozu önler.

Oral alım, gastrointestinal sistemden ketoprofen iyi emilim sağlar, kan plazmasındaki en büyük birikim 1-2 saat sonra gözlenir.

Ekstraksiyon, esas olarak idrarla,% 1'den azı dışkıyla atılır.

Kullanım endikasyonları:

 • kolajen;
 • eklemlerin enflamatuar dejeneratif patolojileri;
 • omurgada ağrı;
 • travma sonrası ağrı;
 • komplikasyonları olmayan travma;
 • damar ve lenf düğümlerinin enflamatuar hastalıkları (kompleks terapide).

Kontrendikasyonlar

 • gastroduodenal bölgenin eroziv ve ülseratif hastalıklarının alevlenmesi;
 • NSAID'lere karşı alerji,
 • karaciğerin disfonksiyonu, böbrekler;
 • kadınlar için: hamilelik ve emzirmenin son üç ayı;
 • 15 yıla kadar ergenlik.

Ilacın dozu hastalığın şiddeti dikkate alınarak, katılan doktor tarafından seçilir. Yetişkinler günde 0.3 g almakta, 2 veya 3 doza bölünmektedir.

Ketoprofenin diğer NSAID'lerle ortak kullanımı, gastrointestinal sistem ve kanamaların eroziv ve ülseratif komplikasyonlarının olasılığını artırır; hipotansif ilaçlar ile - etkilerini zayıflatmak; trombolitik ile - hemorajiler olasılığı.

Aspirin ile ortak alım, ketoprofenin kan plazma proteinleri ile bağlantısını engeller, bu ilacın kan temizleme oranını arttırır; heparin, tiklopidin ile - kanama olasılığı; Lityum preparatları ile - vücudun dokularında gecikmesi nedeniyle lityum ile zehirlenme olabilir.

Diüretik ile ortak alım böbrek fonksiyon bozukluğu riskini artırır.

Probenecid ile ortak resepsiyon vücuttan ketoprofen çıkarılmasını yavaşlatır; metotreksat ile - bu ilacın istenmeyen etkilerini artırır.

Varfarin ile ortak bir resepsiyon, bazen ölümcül bir sonuçla birlikte, ciddi hemorajileri kışkırtır.

Hamileliğin ilk 6 ayında hayati belirtiler için ketoprofen, fetus için olası komplikasyonlar olasılığını dikkate alarak kullanılabilir.

Ketoprofen yan etkileri:

 • epigastrik bölgede ağrı;
 • dispeptik fenomenler;
 • sindirim organlarının disfonksiyonu (bazen gastritodenal bölgenin hemorajik belirtileri ve perforasyonları olan erozyon ve ülseratif patolojileri);
 • alerji (bazen döküntüler - bronş spazmı);
 • baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk.

Sıcaklık rejimini 25 ° C'ye kadar gözlemleyerek 5 yıl boyunca saklayın Çocuklardan uzak tutunuz.

Diklofenak

Aktif madde diklofenak sodyumdur. Salisilat olmayan steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlara aittir.

İnflamasyon, ateşli ve acı verici sendromu rahatlatır, iltihabın merkez üssünde morbidite ve şişmeye neden olan prostaglandinlerin biyosentezini inhibe edebilir.

Kollajenoz, özellikle sabahları iltihabı, ağrı, köleliği ve eklemin şişmesini azaltır ve işlevini iyileştirir.

Travmatik lezyonlar ve ameliyat sonrası, diklofenak ağrının azaltılmasına ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olur.

Vücudun dokuları tarafından hızla emilir, oral uygulamadan sonra en yüksek konsantrasyon 2-3 saat sonra gözlenir ve alınan dozla orantılıdır. Midede besin bulunması, 1-4 saat boyunca absorpsiyonu ve birikimi% 40 oranında inhibe eder.

Alınan maddenin% 50'si emilir, bu da neredeyse tamamen kan plazmasına nüfuz eder, albüminlerle bağlanır ve en yüksek konsantrasyonun daha sonra oluştuğu sinovyal sıvıya ve plazmadan daha uzun birikir.

Metabolik ürünler idrarda% 65, dışkıda% 1'e kadar, artık - safra ile atılır.

Diklofenak için kullanılır:

 • Farklı etiyolojinin lokomotor sisteminin patolojileri;
 • kollagenozah;
 • eklemlerin enflamatuar dejeneratif patolojileri;
 • Farklı etiyolojide ılımlı ağrı duyumları;
 • ateş.

Diklofenak kontrendikedir:

 • erozyonların ve gastroduodenal bölgenin ülserlerinin (hemorajlar dahil) alevlenmeleri;
 • NSAID'lere karşı alerjiler,
 • hematopoez sürecinin ihlali;
 • kan pıhtılaşması sürecinin ihlali;

Hamileler ve emziren anneler için ve okul öncesi çocuklar için (6 yaşına kadar) reçete edilmemektedir.

65 yaşından büyük hastalarda diklofenak atanması, dikkatli gereklidir, remisyon bir durumda anemi, astım, koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, ödem, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu, alkolizm, gastroduodenit, erozyon ve gastroduodenal bölgenin ülserasyon öyküsü olan kişiler, hem de diyabet hastaları ve postoperatif hastalar.

Kullanmadan, öğütmeden, yemekten sonra veya bir bardak su ile yedikten sonra kullanın. 14 yaşından büyük yetişkinler ve adolesanlar için dozaj - 25 ila 50 mg arasında günde iki veya üç kez. İzin verilen maksimum doz günde 150 mg'dır.

Tatmin edici bir sağlık durumunun başlangıcında, ilacın dozu günde 50 mg kullanımına geçmek için tedricen azaltılır.

6 yaşın üzerindeki çocukların 2 veya 3 dozluk kullanım için çocuğun vücut ağırlığının 1 kg'ı başına 2 mg'a kadar ilaç alması beklenir.

Diklofenak doz aşımı kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesine neden olabilir; çocukluk döneminde - yüksek konvulsif hazırlık, bulantı, karın ağrısı, kanama, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu.

Doz aşıldığında acil yardım mide yıkamak ve adsorban almaktan oluşur.

Digoksin, metotreksat, lityum preparatları ve siklosporinler ile ortak kullanım, kan plazması tarafından emilimini artırır, toksisiteyi artırır; diüretik ile - etkinliğini azaltır, potasyum tutucu diüretikler - hiperkalemi olasılığı.

Hipoglisemik, hipotansif ve hipnotik ilaçların derecesini azaltır.

Sefalosporinler ile ortak kullanım, valproik asit, protrombin eksikliğine neden olabilir, siklosporinler ve altın içeren ilaçlar, böbrek zehirlenmesine neden olabilir.

Aspirin ile ortak kullanım diklofenak emilimini azaltır, parasetamol ile diklofenak böbrekleri üzerinde toksik etkilerin olası bir tezahürü uyarır.

Kanama olasılığı (sıklıkla gastroduodenal) aşağıdakilerle birlikte kullanıldığında artar:

 • diğer NSAID'ler;
 • antikoagülanlar;
 • glyukokortikosteroidami;
 • trombolitikler;
 • alkol;
 • kolkisin;
 • adrenokortikotropik hormon;
 • John's wort içeren müstahzarlar.

Diklofenak ışığa duyarlılığı uyaran ilaçların özelliklerini aktive eder.

Tübüler sekresyon blokları ile birlikte uygulama, diklofenakın artan toksisitesine katkıda bulunur.

Bu ilacın kullanımı aşağıda listelenen aşağıdaki yan etkilere neden olabilir.

Çoğu zaman onlar sindirim sistemi alanında meydana gelir: karın ağrısı, bağırsak mide gazı, bozuklukları dışkı, bulantı, mide gazı, hemorajik tezahürleri veya perforasyon, gastroduodenal kanama, cildin sararması, katran gibi dışkı ile komplike AST ve ALT kanda, peptik ülser hastalığının görülme oranını arttırdığı, ve diğerleri.

Sinir sistemi, duyusal organlarda daha az görülen rahatsızlıklar, deride kızarıklıklar, kısmi veya tam saç kaybı, güneş ışığına anormal reaksiyon, hassas nokta morlukları olabilir.

Akut böbrek yetmezliği, nefrotik sendrom, idrarda protein ve / veya kan görünümü, idrar oluşumunun inhibisyonu, interstisyel nefrit, nekrotik papillit olabilir.

Enfeksiyonlu süreçlerin ağırlaşması - Bazen diklofenak kullanımı organları hemoglobin, beyaz kan hücreleri, plateletler, granülositler, eosinofillerin veya diğer bağışıklık sistemi sayısında bir artış azalma oluşturan reaksiyona girmektedir.

Yan etkiler öksürük, bronkospazm, gırtlak ödem, atipik inflamasyon akciğerlere, yüksek tansiyon, miyokard zayıflık, erken atım, göğüs ağrısı ortaya çıkabilir.

Diklofenak'a karşı aşırı duyarlılık belirtileri olarak, anafilaktik ve anafilaktoid reaksiyonlar gözlenir.

Diklofenak kullanan hastalar konsantrasyon ve hızlı cevap gerektiren aktivitelere katılmamalıdır. Alkolle uyumlu değil.

Koyu kuru bir yerde, sıcaklık rejimini 25 ° C'ye kadar gözlemleyerek en fazla üç yıl saklayın. Çocuklardan uzak tutunuz.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59]

Indometazin

Aktif bir steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçtır. İnflamasyonu, febril sendromu ve ağrıyı hafifletme, prostaglandinlerin biyosentezini inhibe etme, iltihabın merkez üssünde ağrıya ve şişmeye neden olur.

Kullanım için farmakolojik özellikler, endikasyonlar ve kontrendikasyonlar genellikle diklofenak tabletlere benzerdir.

Hamilelik ve emzirme döneminde kadınlara ve 14 yaşın altındaki çocuklara indometasin tabletleri verilmez.

Olumsuz etkiler:

 • dispeptik bozukluklar;
 • karın bölgesinde ağrı;
 • gastroduodenal bölgenin erozyon, ülser, hemoraji ve perforasyonları;
 • catarrhal, alerjik stomatit;
 • mide mukozasında inflamatuar-distrofik değişiklikler;
 • toksik-alerjik karaciğer hasarı;
 • baş ağrısı,
 • baş dönmesi, depresyon, uyuşukluk;
 • ruhsal bozukluklar;
 • kalp atış hızı ve kalp atış hızının ihlali;
 • arteriyel hipertansiyon veya hipotansiyon;
 • alerji;
 • lökopeni;
 • trombohemorajik sendrom, azalmış kan pıhtılaşması;
 • anemi;
 • işitme ve görme bozukluğu;
 • böbrek disfonksiyonu;
 • ara sıra - bağırsak tıkanıklığı.

Bir yemekle birlikte ya da sonra ezme değil kullanın. Süt ile yıkamak daha iyidir. Günde 25 mg iki veya üç randevu ile başlayın. Tatmin edici bir terapötik etkinin yokluğunda, dozaj günde 50 mg, üç veya dört doz artırılır. İzin verilen maksimum günlük alım miktarı 200 mg'dır. Tedavi süresi en az 4 haftadır.

Uzun süreli kullanımda, izin verilen maksimum günlük alım miktarı 75 mg'dır.

Doz aşımı dispepsi, şiddetli baş ağrısı, unutkanlık, vestibüler aparatın disfonksiyonu, ekstremite uyuşması, konvülsiyonlar şeklinde kendini gösterebilir.

İndometasinin diğer ilaçlarla birlikte uygulanması:

 • diüretiklerin, beta-blokerlerin etkinliğini azaltır;
 • Dolaylı eylemin antikoagülanlarının etkinliğini arttırır;
 • gastroduodenal bölgede diflunizalom olası hemorajik sendrom ile;
 • probenesid ile kan plazmasındaki indometasin birikimi artar;
 • metotreksat ve siklosporin ile bu ilaçların toksisitesi artar;
 • digoksin ile, kan plazmasındaki digoksin birikimi artar ve digoksinin yarı ömrü artar;
 • 150 mg indometazin dozajında, kan plazmasındaki lityum birikimi artar ve atılımı engellenir.

Karanlık bir yerde, 25 ° C'ye kadar sıcaklık rejimini gözlemleyerek 3 yıl saklayın. Çocuklardan uzak tutunuz.

Glukozamin ve kondroitin içeren modern kondroprotektörler, kıkırdak doku ve sinovyal sıvının restorasyonuna katkıda bulunur. Onlarla birlikte hareket eden, anti-inflamatuar ve anestezik ilaçlar eklem yıkımı sürecini durdurur. Zamanında başlanan tedavi ile artrozdan tabletler, eklemlerin uzun süre boyunca çalışma koşulunu koruyabilirler.

Bilmek önemlidir!

Kalça ekleminin artrozu, kalça eklem bölgesinde gelişen, yıpranma, hastalık veya travma ile provoke olan dejeneratif patolojileri birleştiren bir kavramdır. Artrozun temeli, kıkırdak eklem dokusunun diğer bileşenlerini (kemik, eklem torbası, bitişik kas dokusu) etkileyen yıkıcı süreçtir. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Artrozdan tabletler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.