Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Arpa merhem

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Arpa,% 90-95 oranında stafilokokla, daha az sıklıkla demodex ile neden olan, kirpik folikülünün iltihaplanması olarak kabul edilir. Bu yüzden tedaviden önce, iltihap oluşumuna tam olarak neyin yol açtığını bulmak gerekir. Bugüne kadar arpa, esasen merhemlerle tedavi edilir, çünkü bu hastalık ile mücadelede en etkili olduğu düşünülen bu ilaç şeklidir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Endikasyonları Arpa merhemleri

Genellikle arpa tedavisi sırasında merhem antibiyotikler kullanılır. Aşağıdaki belirtiler göründüğünde kullanılması önerilir:

 1. Göz kapağı şişer ve ağrır.
 2. Yüzyılın kızarmasını gösterir.
 3. Etkilenen göz suya başlar.
 4. Hastanın gözünde yabancı bir cisim var gibi görünüyor.

Kural olarak, ilk günlerde tedavi için, arpa kendi kendine geçebildiğinden merhemler kullanılmaz. Bu gerçekleşmezse, belirli ilaçları reçete edecek bir göz doktoruna başvurmak gerekir.

Tahliye formu

Arpa tedavisi için merhemler daha popüler bir ilaç olarak kabul edilir. Bu, örneğin, damlalar gibi yayılmamaları gerçeği ile açıklanabilir. Çeşitli antibakteriyel maddeler içerirler. Merhem daima iltihap odağı üzerinde etkilidir, bu nedenle enfeksiyon çok daha hızlı geçer. Buna ek olarak, birçok hasta, göz kapaklarında merhem sürmeyi, gözlere damla damla uydurmaktan daha kolay bulmaktadır.

Gözlerdeki arpa merhemlerinin isimleri

Bugün için eczanelerde merhem şeklinde verilen çok miktarda antibakteriyel preparat bulmak mümkündür ve bir arpada arpa tedavisi için kullanılabilir. Aralarında en popüler olanları:

 1. Tetrasiklin merhem.
 2. Phloxal Merhem.
 3. Vishnevski'nin merhemi.
 4. Hidrokortizonlu merhem.
 5. Levomecol merhem.
 6. İhtiyol merhem.
 7. Oksolinovaya merhemi.
 8. Asiklovir Merhem.
 9. Eritromisin merhem.
 10. Synthomycin merhem.

Daha sonra, her birinin özelliklerini ve faydalarını ayrı ayrı ele alıyoruz.

trusted-source[6]

Tetrasiklin merhem

Özellikle oftalmolojide kullanılan antibakteriyel etkisi ile popüler bir ilaç. Yardımı ile arpa dahil olmak üzere gözlerin çok çeşitli enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını tedavi edin.

İlaç aktif madde tetrasiklin içerir. Ayrıca ilaca dayanarak ek bileşenler vardır: lanolin ve petrol jeli. Onlar sayesinde, tetrasiklin terapötik etkisi daha uzundur.

Merhem alt veya üst göz kapağının arkasına yerleştirilir (tam olarak arpanın bulunduğu yere bağlı olarak). Enflamasyon belirtileri azalana kadar günde üç ila beş kez kullanın.

Tedavinin, ilacı kullanmanın tüm yan etkilerini dikkate alabilecek bir uzmana danışması çok önemlidir. Gözde fungal ve viral hastalıklara sahip hastalar, ilacı kullanmak için tetrasiklin intoleransı yasaktır. Ayrıca, hamile kadınlara, beş yaşından küçük çocuklara ve emziren annelere de merhem uygulanması önerilmez.

Tetrasiklin merhem kullanımı negatif belirtiler nadirdir. Bunlar arasında:

 1. Gastrointestinal bozukluklar.
 2. Alerji.
 3. Mantar enfeksiyonlarında durumun bozulması.

Tetrasiklin, dişlerin normal formasyonunu bozarak, emaye ve dentin içinde biriktiği için, ilacı depolamak için tüm koşulları gözlemlemek ve ayrıca çocuklarda diş çıkarma sırasında kullanmamak çok önemlidir.

Merhem Floxal

Bakteriyel etiyolojinin çeşitli göz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Merhem ve göz damlası şeklinde üretilir. İlaç aktif madde ofloksasin içerir. Ayrıca temel olarak ek bileşenler de vardır: yün yağı, sıvı parafin, beyaz vazelin. Bakterisidal ve antibakteriyel etkide farklılık gösterir.

Floksal merhem arpa, blefarit, dakriyosistit, konjonktivit, klamidyal göz hastalığı, keratit tedavisinde kullanılır.

Merhem alt veya üst göz kapağının altında küçük bir ince şerit ile uygulanır. 24 saat içinde iki ila üç kez uygulayın. Tedavi süresi hastalığa ve şiddetine bağlıdır, ancak ilacı iki haftadan fazla kullanamazsınız. Daha etkili tedavi için merhem Phloxal damla ile birleştirmek mümkündür.

İlaç almak için ofloksasin intoleransı olan hastalar yasaktır. Hamilelik ve emzirme döneminde tedavi için kullanmayın. Ilacı kullanırken, aşağıdaki belirtiler görünebilir: hiperemi, alerji, gözlerde rahatsızlık, yanma, kuru göz, ışık korkusu, baş dönmesi ve göz yaşı.

Vishnevsky merhem

Belki de birçok hastalığa karşı yardımcı olan en popüler ilaç. (Artan kan dolaşımı artırır doku beslenme) (mikroplarla mücadele etkili bir antiseptik) xeroform tozu, katran, huş ağacı, hint yağı (diğer tüm maddeler merhem performansını artırır: Kompozisyon Wisniewski oldukça basit merhemler, ama doğallığı, güvenlik ve etkinlik farklıdır ).

Çoğunlukla Vishnevsky'nin merhemi, enfeksiyonu ve enflamasyonu etkili bir şekilde tedavi ettiği için arpada kullanılır. Uygulaması hoş olmayan arpa semptomlarının ortadan kalkmasına kadar günde birkaç kez bireysel dozajda uygulanır. İlacın bileşenlerinden en az birine karşı toleransı olmayan hastalar yasaktır.

Hidrokortizon merhem

Aktif madde hidrokortizonlu kortikosteroid. Anti-inflamatuar, immünosüpresif, antiproliferatif ve anti-alerjik etkileri farklıdır.

Doz, hastanın durumuna, olası yan etkilerine ve hastalığın ciddiyetine bağlı olduğu için bireyseldir. Tedavi süresi bir uzman tarafından belirlenir. 24 saat içinde iki veya üçten fazla uygulamayın.

Viral ve fungal göz hastalıkları olan hastalarda, gözlerin tüberkülozlu, tüberkülozlu lezyonları, gözlerin epitelyumunun ihlali nedeniyle Hydrocortisone merhem kullanmak yasaktır. Hamile kadınların ve bebeği anne sütü ile besleyenlerin tedavisi için kullanılması önerilmez.

Hipokalsemi, hipernatremi, halsizlik ve yorgunluk, obezite, amenore, paranoya, depresyon, kusma, görme kaybı, kötü yara iyileşmesi, ekimoz, alerjiler, ağrı, lökositüri, kaşıntı ve yanma: merhem uygulayarak aşağıdaki belirtilerden bir tezahürü olabilir zaman.

Levomecol merhem

İlaç oftalmolojide kullanılan karmaşık bir araçtır. İlaç aşağıdaki aktif maddeleri içerir: methyluracil ve chloramphenicol. Merhem aktif olarak sadece arpa ve diğer bulaşıcı hastalıkların tedavisi için değil, aynı zamanda değişen derecelerde yanıklar için de kullanılmaktadır.

Her gün alt veya üst göz kapağında (iltihaplı odağın bulunduğu yere bağlı olarak) küçük miktarlarda uygulayın. Kloramfenikol veya metirasiluma karşı toleransı olmayan hastalar ilacı kullanmamalıdır. Merhem, lakemia veya hamilelik sırasında kullanılabilir, ancak uygulamadan önce bir uzmana danışmalısınız.

Nadir durumlarda, Levomecol merhem kullanımı alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

İhtiyol merhem

Topikal kullanım için antiseptik. İşaretli bir analjezik, antiseptik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. İlaç aktif madde olan ichthyol içerir.

Ilaç, yanıklar, yaralar, egzama, arpa ile eklemlerde ağrı tedavisi için tavsiye edilir. Lezyona (alt veya üst göz kapağı) ince bir çizgi uygulayın, sürmeyin. İlacını kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun. Dozaj bireyseldir ve bir göz doktoru tarafından belirlenir. Kural olarak, 24 saat içinde iki ila üç kez uygulanır.

12 yaşın altındaki hastaların yanı sıra, ichthyol intoleransı da ilacı kullanmamalıdır. Bazen hastalar ilacın bileşenleri üzerinde alerjik reaksiyonlar (döküntüler, yanma, hiperemi) geliştirirler. Bu durumda terapi durdurulmalıdır.

Oksolinovaya merhemi

Gözlerde arpa dahil olmak üzere soğuk algınlığı önlemek için sonbahar ve kış aylarında sıklıkla kullanılan bir antiviral. Kural olarak, oftalmolojide Oksolin Merhem% 0.25 kullanılır. İlaç aktif madde oksolini içerir.

Arpa ve konjunktiviti tedavi etmek için, göz kapağı (üst veya alt) altındaki ilacın ince bir bandı bindirilmiştir. Sık alerjik reaksiyonları olan ve merhem kullanmak için ilacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar yasaktır. Hamilelikte son derece ihtiyatlı kullanmak.

Döküntü, kızarıklık, kurdeşen, tahriş gibi çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Asiklovir Merhem

Topikal olarak kullanılan bir antiviral ilaç. Aktif madde asiklovirdir. Ayrıca bazında ek bileşenler de vardır: nipagin, lipocomp "C", nipoz, polietilen oksit 400, arıtılmış su.

Alt veya üst göz kapağının altında günde beş defaya kadar ince bir çizgi uygulayın. Bu durumda, uygulamalar arasındaki aralık en az dört saat olmalıdır. Terapi, hastalığın şiddetine bağlı olarak beş ila sekiz gün sürer.

Asiklovire veya merhemin diğer bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar yasaktır. Hamile kadınların ve iki yaşın altındaki çocukların tedavisi için önerilmez.

Nadir durumlarda, ilacın uygulanmasından sonra, aşağıdaki belirtiler görünebilir: yanma, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, cildin ölçeklenmesi.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Eritromisin merhem

Oftalmolojide, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiyi farklılaştıran tıbbi bir preparat. Merhem bileşiminde makrolid antibiyotik eritromisin grubundan aktif madde. Ayrıca içinde ek bileşenler vardır: petrolatum, lanolin, sodyum disülfür.

İlaç günde üç kez alt göz kapağının altına yerleştirilir (bazı durumlarda 24 saat içinde beş defaya kadar uygulamak mümkündür). Terapi süresi hastanın durumuna bağlı olarak ilgili hekim tarafından belirlenir. Ama ondört günü geçmemelidir.

Bozulmuş karaciğer fonksiyonu ve eritromisin intoleransı olan hastalar merhem kullanmamalıdır. Nadir durumlarda, hastalar ilacın bileşenlerine bir alerji geliştirir.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Synthomycin merhem

Arpa dahil olmak üzere birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılan antibiyotik. Etkili bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Merhem aktif madde kloramfenikol bileşimi içinde.

Doz, terapi süresinin yanı sıra, hastanın durumuna bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Kloramfenikole, baskılanmış kanama, sedef ve egzamaya karşı toleransı olmayan kişilerin, ilacın bileşenlerine karşı bir alerjinin merhem kullanamayacağına dikkat edilmelidir. Hamilelikte, emzirme döneminde, 1 yaşındayken de kullanılması yasaktır.

Geribildirim göre, yaşayabilir hastalarda sintomitsinovoy merhem kullanırken: lökopeni, trombositopeni, anemi, agranülositoz, ikinci bir fungal enfeksiyon, alerji, döküntü, çökme, deride lokal iritasyona.

Çocuklarda arpa için merhemler

Gözde arpa acı verici bir hastalıktır. Çocuğunuzun ilk arpa belirtilerini fark ederseniz, gelecekteki tedavi için ilacın seçimine hemen karar vermelisiniz.

Çocuklarda arpa tedavisi için sıklıkla kullanılan en ünlü antibakteriyel merhem Eritromisin'dir. Bazı durumlarda, aynı zamanda tetrasiklin merhem yardımcı olur. Ancak, son çare çocukların yalnızca bir göz doktoruna danıştıktan sonra tedavi edilmesinde kullanılabileceğini anlamaya değer. Herhangi bir preparatı kullanmadan önce, talimatları dikkatle okuyun. Göz merceğinin altında bir merhem, kural olarak günde iki veya üç kez yerleştirilir.

Farmakodinamik

Popüler ilaç "Tetrasiklin Merhem" örneğini kullanarak arpa merhemlerin farmakodinamik ve farmakokinetiğini düşünün.

Tetrasiklin geniş bir etki spektrumuna sahiptir, bilinen bir bakteriyostatik antibiyotik (Streptococcus pneumoniae, Listeria spp., Haemophilus influenzae, Klebsiella spp., Bordetella pertussis, Shigella spp., Chlamydia spp., Treponema spp.). Deri ya da mukozası ile temas ettikten sonra, ribozom ve transfer RNA patojen arasındaki ilişkiyi bozmaya başlar. Bu, bakterilerin ölümüne neden protein sentezi, bozar.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Farmakokinetik

Farmakokinetik etki araştırılmamıştır.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

Hamilelik Arpa merhemleri sırasında kullanın

Arpa çoğu zaman azaltılmış bağışıklığı olan kişilerde ortaya çıktığından, bu hastalık gebe kadınlar arasında popülerdir. Arpa genellikle başlangıçtan sonra beş ila yedi gün sonra gider. Ancak iyileşme olmamışsa, mevcut antibakteriyel ilaçların merhem şeklinde kullanılması gereklidir. Hamilelik sırasında, yan etkilerden kaçınmak için önce doktorunuza başvurmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Çeşitli ilaçların kontrolsüz uygulamasının çocuğunuza zarar verebileceğini unutmayın. Hamilelik sırasında en popüler olanı Levomisetin merhemidir.

Kontrendikasyonlar

 1. Merhemlerin bir parçası olan aktif maddelerin hoşgörüsüzlüğü.
 2. Sık alerjik reaksiyonlar.
 3. Gözlerin viral veya fungal hastalıkları.

trusted-source[30], [31], [32], [33]

Yan etkiler Arpa merhemleri

 1. Tahriş, kızarıklık, kızarıklık, kaşıntı, yanma.
 2. Anemi.
 3. Lökopeni.
 4. Agranülositoz.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38], [39]

Dozlama ve uygulama

 1. Sadece göz doktorunuz göz muayenenizden sonra reçete edilen merhem en etkilidir.
 2. Doğru şekilde kullanmak için talimatları her zaman dikkatli bir şekilde okuyun.
 3. Tedavi sırasında kontakt lens kullanılması yasaktır.
 4. Merhem göz kapağının altına uygulamadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Aynı prosedür, ilacı kullandıktan sonra tekrarlanmalıdır.
 5. Tedavi sırasında herhangi bir kozmetik (gölgeler, rimel) kullanamazsınız.
 6. Merhemler kalın bir kıvama sahiptir, bu yüzden görüşünüzü yarım saat ya da bir saat uyguladıktan sonra biraz daha kötü olabilir.
 7. Arpadan merhem sürmenin en uygun sıklığı 24 saatte iki ila üç kezdir.
 8. Ek olarak göz damlaları kullanıyorsanız, merhem uygulaması ile damla uygulaması arasında en az yarım saat geçmelidir.
 9. Arpa merhemini iki haftadan fazla kullanmayın.

trusted-source[40], [41], [42]

Depolama koşulları

Küçük çocuklardan korunan bir yerde, arpalara karşı merhem dahil olmak üzere herhangi bir ilacın depolanması çok önemlidir. Direkt güneş ışığına maruz bırakmayınız.

trusted-source[43]

Raf ömrü

Kural olarak, merhemler iki ila üç yıl süreyle saklanır.

trusted-source[44]


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Arpa merhem" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.