Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Alkol zehirlenmesinden tabletler

Makalenin tıp uzmanı

Gastroenterolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Başlangıç olarak alkol zehirlenmesinin ne olduğunu ve neden alkol zehirlenmesine karşı tablet almamız gerektiğini açıklığa kavuşturacağız.

Aşırı dozdaki alkoller insan vücuduna zararlıdır. Etil parçalama işlemi iç organların fonksiyonel aktivitesi üzerinde güçlü bir toksik yük belirler. Başka bir deyişle, bir kişi alkol zehirlenmesi aldı.

Bu zehirlenmenin sonucu, akşamdan kalma bir sendromdur. Akşamdan kalma, vücudun, ulaşan zehirli maddeden hızlı bir şekilde kurtulamaması nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumdan kurtulmak için vücudun toksinlerden faydalanmasına yardım etmelisiniz. Bu durumda, alkol zehirlenmesinden ikiye bölünmüş tabletler, yardımcı olacaktır. İlk tip, yüzermeyle kullanılan ilaçları içerir. İkinci tip semptomatik eylem için ilaç içerir.

Alkol içmeden önce adsorbanların yaklaşık 1 saat sürdüğü belirtilmelidir. Bunun nedeni etanolün kan içine emilmesinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesidir. Bu nedenle sorbentin tıbbi görevini yerine getirme zamanı yoktur. Bu ilaçları önleyici bir seri olarak sınıflandırmak daha uygun olacaktır.

Semptomatik ilaçlar, hangover sendromunun istenmeyen semptomlarını gidermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bir hangover'ın hastanın iyiliği üzerindeki olumsuz etkisini de önemli ölçüde azaltır.

Endikasyonları Alkol zehirlenmesine karşı tabletler

 • Susuzluk.
 • Baş ağrısı.
 • Sinirlilik.
 • Mide bulantısı, kusma.
 • İshal.
 • Baş dönmesi.
 • Artan terleme.
 • Kalp çarpıntısı.
 • Titreme.
 • Genel halsizlik.
 • Ağız boşluğunda hoş olmayan duyumlar.

trusted-source[1]

Tahliye formu

Adsorpsiyon grubunun alkol zehirlenmesinden tabletlerin isimleri

trusted-source[2], [3], [4], [5]

Aktif karbon

Farmakodinamik:

Özel olarak işlenmiş bitkisel veya hayvansal kömür. Yüksek yüzey aktivitesine sahiptir. Ağır metallerin, sentetik ve doğal alkaloidlerin, hipnotiklerin, zehirlerin, fenol türevlerinin, glikozitlerin, hidroklimik asitlerin, vb. Zararlı maddeleri (toksinleri), gazları ve emici maddeleri emer (adsorbe eder).

Aktif karbon kullanımı için endikasyonlar:

 1. İntoksisite, dispepsi, şişkinlik (bağırsakta şişlik), diyare, mide ekşimesi şeklinde kendini gösterir.
 2. Çeşitli etiyolojilerde alerjik hastalıkların alevlenmesi.
 3. Enfeksiyöz kökenli sindirim organları hastalıkları (dizanteri, salmonelloz).
 4. İlaçlarla zehirlenme, düşük kaliteli gıda ve toksik metaller.
 5. Hepatit.
 6. Alkolik maddelerin yanı sıra psikotrop veya narkotik maddelerin neden olduğu zehirlenme.

Uygulama yöntemleri ve dozaj:

Herhangi bir zehirlenmede 25 g aktif karbon, bir süspansiyon olarak reçete edilir (tabletleri pound ve oda sıcaklığında kaynamış suda karıştırın). Gastrik lavaj prosedüründe benzer bir süspansiyon kullanılır. Buna ek olarak, zehirlenme bu oranda bir karışım reçete edildiğinde: 2 aktif karbon, 1 pay magnezyum oksit ve 1 pay tanen (her bardakta 2 yemek kaşığı). Şişkinlik ya da mide ekşimesi ortaya çıkarıldığında 2 g aktif kömür alınırsa, ılık suda karıştırılır.

Uygulandığında yan etkiler:

Aktif kömürün alınması ishal veya kabızlığa, yağ, vitamin ve protein eksikliğinin gelişmesine neden olabilir. Bu ilacın adsorbe edici özellikleri nedeniyle diğer ilaçların etkilerini azaltır.

İlacın kullanımı için kontrendikasyonlar:

Sindirim sisteminin ülseratif lezyonları için aktif karbon kullanılması önerilmez.

Depolama koşulları:

Duman ve gaz yayan araçların dışında kuru bir yerde saklanır.

trusted-source[6], [7], [8]

Polisorb

Farmakodinamik:

Adsorban özellikleri vardır. Vücuttaki endojen veya eksojen toksinleri, alerjenleri (bakteriyel ve gıda) bağlar ve çıkarır. Ayrıca, bağırsak organlarında proteinin bölünmesi sonucu oluşan çok zehirli maddeler. Toksik maddelerin, lenf ve kanın bağırsaklarına taşınmasını teşvik eder.

Polisorbun kullanıldığı aşağıdaki göstergeler:

 • Bağırsak bulaşıcı hastalıklar (salmonelloz, escherichiosis, diğer gıda kaynaklı enfeksiyonlar).
 • Viral kökenli hepatit.
 • Çeşitli zehirlenme (alkol zehirlenmesi dahil).

Uygulama yöntemleri ve doz:

Polisorb, bir süspansiyon formunda içe doğru çekilir. Süspansiyonun hazırlanması aşağıdaki gibidir: 1 çorba kaşığı toz (1.2 g) 1 bardak kaynamış su içinde karıştırılır. Yemeklerden ve ilaçlardan bir saat önce alın. Günlük doz yaklaşık 12 gramdır. Bir alevlenme ile, doz 24 g'ye yükselir (4-5 resepsiyona bölünür). Bir kez ilacın yaklaşık 7 gramını alabilirsin.

Kontrendikasyonlar:

 • Çocukları bir yıla kadar vermeyin.
 • Bağırsak mukozasının ülseratif ve eroziv lezyonlarının varlığı.
 • Alevlenme döneminde ülseratif hastalıklar.
 • Bireysel ilaç intoleransı ile kontrendikedir.
 • Gebelik.

Diğer maddelerle etkileşimler:

Asetilsalisilik asit (aspirin) ile tek aşamalı bir alımda, mikro elementlerin parçalanması süreci artar. Ayrıca, polisorba kullanıldığında, nikotinik asidin farmakodinamik özellikleri de geliştirilmektedir.

Depolama koşulları:

Kapalı şişelerde saklanır. Odadaki sıcaklık 25 santigrat dereceyi geçmemelidir. Çocuklardan uzak tutunuz.

Raf ömrü:

Kuru toz 3 yıla kadar saklanır. Hazırlanan süspansiyon 24 saat sonlarına kadar kullanılabilir. Sıcaklık yaklaşık 10-15 santigrat derece olmalıdır.

Karbolonh

Carbolong, meyve kemiklerinden elde edilen toz haline getirilmiş aktif karbon formunda üretilir. Yüksek emici özelliklere sahiptir.

Yöntemi ve uygulama dozları:

Carbolong, günde 3 kez bir doz için 5-8 g için kullanılır. Tercihen 2 ila 15 gün arası bir süre alınız. Oral bir toz ve su karışımı kullanın. Kuru tozu da kullanabilirsiniz (bir bardak su içebilirsiniz).

Semptomatik bir grubun alkol zehirlenmesinden tabletlerin isimleri

Zoreks

Farmakodinamik:

Yüksek detoksifikasyon, antioksidan ve hepatoprotektif özelliklere sahiptir. Zorex yapısının parçası olan ana aktif maddeler, unithiol ve kalsiyum pantotenattır. Etanolün (diğer zehirler) unithiol ve bozunma ürünlerinin etkileşimi sonucunda, vücudun idrardan kurtulduğu toksik olmayan kompleksler oluşur. Kalsiyum pantotenatın varlığı Zorex'in detoksifikasyonunun etkinliğinde bir artışı teşvik eder.

farmakokinetik:

Bu ilacı almanın bir sonucu olarak, vücuttaki en büyük konsantrasyon bir buçuk saat içinde gerçekleşir. Plazmada maksimum Zorex konsantrasyonu yaklaşık 9 saattir. Sindirim organlarında kalma süresi birkaç dakikadır (20-25). Etanol ve diğer toksinlerin bozulması için gereken süre yaklaşık 8 saattir. İdrarla, ilacın ortalama% 55'i vücuttan atılır, geri kalanlar atılır.

ZOREX görüntülendiğinde:

 • Alkolizm kronik bir aşamada.
 • Alkol içeren içecekler ile akut zehirlenme.
 • Kardiyak glikozitler grubundan ilaçların neden olduğu zehirlenmeler.
 • Toksik metallerle zehirlenme.

Dozaj ve uygulama:

Yemeklerden önce alınır.

Alkolizm tedavisinde: 1 kapsül 2 kez / gün (tedavi süresi - 10 gün) alınır.

Akut alkol zehirlenmesi tedavi edilirken: benzer bir doz reçete edilir - 1 kapsül 2 r / gün. Dozun alevlenmesi arttığında: 1 kapsül 3 r / gün. Terapi seyrinin süresi birkaç gündür (zehirlenme belirtileri ortadan kalkana kadar).

Zehirlenmeyi zehirli metaller ve arsenik bileşiklerle tedavi ederken günlük doz artar: 350-1000 mg 3 doza bölünür. 7 günden az almayın.

Yan etkisi:

Artmış doz almak durumunda, aşağıdaki belirtiler görülebilir: çarpıntı, mide bulantısı, halsizlik. Ayrıca çok nadiren cilt reaksiyonları alerjik tip olarak gelişebilir.

Kontrendikasyonlar:

Hastanın ilaca karşı aşırı duyarlı olup olmaması önerilmez. Ayrıca, bir kişi böbrek ve karaciğer yetmezliği ile ilgili hastalıklardan muzdarip ise Zorex kullanımı kontrendikedir.

Ilacın aşırı doz:

Aşırı miktarda alım dozu birkaç kez (10 veya daha fazla) konvülsiyonlara, dispne, inhibisyon ve letarji hissine neden olabilir. Bu durumda, mide yıkamak, müshil ve aktif kömür almak gerekir.

Zorex'in diğer ilaçlarla etkileşimi:

Zorex'in toksik metaller ve alkaliler içeren ajanlarla eşzamanlı kullanımı, ilacın parçalanma oranında bir artışa yol açar.

Depolama koşulları:

Zorex'i nemin gelmesinden sınırlı olarak karanlık bir yerde saklayın. Sıcaklık 25 santigrat dereceden yüksek değildir. Çocukların depolama yerine erişimi sınırlı olmalıdır.

Biotredin

Birleşik ilaçları ifade eder. Biyotredin, L-treonin ve B6 vitamini (piridoksin hidroklorür) içerir. Bu araç zihinsel aktiviteyi arttırır, metabolik süreci normalleştirir. Akut alkol zehirlenmesi ve kronik alkol bağımlılığının semptomlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Kullanım endikasyonları:

 • Kronik aşamada alkolizm tedavisinde kullanılır.
 • Alkol için sürekli özlem.
 • Alkol alımının keskin bir kesilmesi sonucu ortaya çıkan durum (yoksunluk sendromu).
 • Zihinsel yeteneklerin azalması.

Uygulama yöntemi ve dozaj:

Alkol için özlemi nötralize etmek için, 1 doz için 0.1-0.3 g Biotredin reçete edilir. 4 gün / gün (5-7 gün) alın. Tedavi süreci yılda birkaç kez (7-10) tekrarlanabilir.

Alkol yoksunluk belirtileri kaldırmak için 4 sekmeye kadar atayabilirsiniz. 4p / gün. Sonraki tedavi günlerinde doz azalır - 2 sekmesi. 3p / gün. En az 1 ay sürün.

Kontrendikasyonlar:

Tıbbi ürünün terapötik etkinliği önemli ölçüde azaldığından biyotredinin zehirlenme durumunda kullanılması önerilmez.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Limon

Farmakodinamik:

Kompleks ilaç Limontar sitrik ve süksinik asitlerden oluşur.

Vücudun dokularında metabolik süreçlerin normalleşmesini destekler. Yüksek antioksidan aktivite ile karakterizedir. Midede hidroklorik asit salınımını uyarır, iştahı artırır. Alkol zehirlenmesi belirtilerini kaldırır, vücudun genel performansını artırır.

Alkol zehirlenmesinin önlenmesi için kullanılır. Ve ayrıca kronik alkolizm ile birlikte tıkanıklıktan çekilme için.

Uygulama yöntemleri ve dozaj:

 • Limonar dahili kullanım için tasarlanmıştır. Su veya meyve suyu ile bir bulamaç şeklinde uygulayın.
 • Önleyici tedbirler amacıyla içme öncesi 1 saat ilacın 0.25 g alması.
 • Akut alkol zehirlenmesinde her 2 saatte 0.25 g (alım sayısı 4 kez) kullanılır.
 • Sarhoş durumdan çıkarıldığında, Limonar (0.25 g) 5 ila 10 gün boyunca 4 p / gün alınır.
 • Bu ilacın sakinleştiriciler veya barbituratlarla eşzamanlı kullanımıyla, ikincisinin farmakolojik etkisinin azaldığı belirtilmelidir.

Yan etkisi:

Limontar alırken, artan kan basıncı belirtileri olabilir: başın arkasında tinnitus, baş dönmesi, baş ağrısı. Ve ayrıca midede acı verici hislerin görünümü.

İlaç karanlık ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Yantavit

Farmakolojik eylem:

Biyolojik olarak aktif katkı maddesi Yantavita'nın kompozisyonunun temeli, yüksek adaptojenik özelliklere sahip süksinik asittir. Bağışıklık fonksiyonu, metabolizmanın normale, güçlendirme amaçlı Yantavita eylem anti-hipoksik rejeneratif etkileri vardır ve ayrıca olumsuz faktörlere maruz kalma durumlarında tüm organ ve sistemlerin fonksiyonları geliştirir.

Kullanım endikasyonları:

 • Stresli bir durum.
 • Fiziksel veya zihinsel yorgunluk.
 • Ciddi hastalıkların tedavi ve rehabilitasyon dönemi.
 • Alkol de dahil olmak üzere toksik elementlerle akut zehirlenme.
 • Akşamdan kalma sendromunun semptomlarının geri çekilmesi.

Doz nasıl uygulanır?

Yetişkinler için, günde optimal doz ilacın 1.0 g'ıdır. Yantavit 1 tablet 2p / gün - sabah ve öğleden sonra (yemek sırasında) almalıdır. Akşam olsun, gerekli değildir, çünkü Yantavit'in vücut üzerinde bir tonik etkisi vardır. Kabul sürecinin süresi en az 1 aydır. Terapi sürecinin ortasında (2 hafta sonra), 3 gün ara vermeniz gerekir. İyi sonuçlar için her 3 ayda bir tedavi sürecini tekrarlamak gerekir.

Metadoksil

Frmakodinamika:

Yüksek detoksifikasyon ve hepatoprotektif etkisi vardır.

Bu, etanol ve asetaldehit eleme sürecinin hızlandırılması neden etanol metabolizması, katılan enzimler alkol dehidrojenaz ve asetaldehit dehidrojenaz karaciğer aktive eder.

Fibronektin ve kollajen sentezinin inhibisyonuna bağlı olarak karaciğer sirozu oluşumunu inhibe eder. Düşünme ve belleği geliştirir, depresif bozukluklar geliştirme riskini azaltır.

Akut ve kronik aşamalarda alkolizm tedavisinde kullanılır. Ayrıca, hepatositler üzerinde toksinlere uzun süre maruz kalmanın yol açtığı karaciğer hastalıklarının tedavisinin seyrini geçerken.

Salımın farmakolojik formu - tabletler, ampuller.

Uygulama yöntemleri: bir kerelik içeride (1 ila 2 tablet), intravenöz veya intramüsküler (0,5 ml'lik 1-2 ampul).

Kullanım için kontrendikasyonlar:

Hamilelik, Parkinson hastalığı, ilaca karşı aşırı duyarlılık.

Glisin

Farmakolojik eylem:

Glisin sinir sistemini sakinleştirir, ruh halini iyileştirir ve depresyon durumunu ortadan kaldırır. Zihinsel yetenekleri uyarır ve uyku kalitesini artırır. Alkol zehirlenmesi yanı sıra ilaç zehirlenmesi ile antitoksik etkinliği artırır.

Kullanım endikasyonları:

 • Talihsizler ve yorgunluk.
 • Artan sinirsel heyecandan kaynaklanan uyku bozuklukları.
 • Sinir bozuklukları (ayrıca alkolün uzun süreli etkilerinden kaynaklananlar).
 • Transfer edilen stresli durumların bir sonucu olarak sinirlilik.
 • Kafa travması sonuçları.

Uygulama ve dozaj yolları nelerdir?

Tablet biçimindeki glisin, dilin altından (dil altı) veya yanak üzerinde (yanak) 1 sekme için alınır. 3p / gün. Kursun süresi en az 1 aydır. Alkol bağımlılığı ile ilişkili hastalıkların tedavisinde, tedavi periyodik olarak tekrarlanır.

Kontrendike 2 yaşın altındaki çocuklar için glisin, düşük tansiyonu olan hastalar ve bu ilaca aşırı duyarlı olan kişiler.

Alkol zehirlenmesi ile mide bulantısı için tabletler

Anestezin

Lokal anestezik farmakolojik etkisi vardır.

Uygulamanın reçete edildiği endikasyonlar :

 • Midede spazmodik ağrı.
 • Bulantı, nedeni alkol zehirlenmesidir.
 • Ciltte kızarıklık ve kaşıntı.

Kullanım yöntemleri ve doz:

İç kullanım için anestezin, toz ve tablet şeklinde kullanılır. Mide ya da mide bulantısı ağrıları ile, ilaç 4 g / gün sıklığı ile 0.3 g atar. Cilt hastalıklarının hoş olmayan semptomlarını gidermek için, merhemler ve tozlar (% 5-10) harici kullanım için kullanılır.

Kontraendike anestezi ilaca karşı aşırı duyarlılık ile.

Validol

Bu ilaç, sinir sistemi üzerinde, aynı zamanda kan damarları üzerinde bir refleks vazodilatatör etkisi üzerinde bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Mentol varlığı nedeniyle, bir kusur refleksi geliştirme olasılığını azaltır.

Kullanım endikasyonları:

 • İskemik kalp hastalığı.
 • Alkol zehirlenmesinin bir sonucu olarak bulantı ve kusmanın ortaya çıkması.
 • Artan sinirlilik, histeri.

Kullanım yöntemleri ve doz:

Validol tablet formunda (0.06 g) ve bir çözüm olarak mevcuttur. Dil altı diline uygulandı - dilin altına 1 tablet geçer. Bir çözüm (5-6 damla) da kullanabilirsiniz. Bu uygulama yöntemi nedeniyle, farmakolojik etki oldukça hızlı gelişir.

Depolama koşulları:

Depolama sıcaklığı 20 derecedir. Eğer geçersiz bir çözelti olarak saklanırsa, şişeler kapatılmalıdır.

Metoklopramid (Serukal)

Farmakodinamik :

Bu ilacın antiemetik ve anti-icic etkisi vardır, gastrointestinal sistemin motor aktivitesini aktive eder. Santral ve periferik D2-dopamin reseptörlerinin bloke edilmesi bir antiemetik etkiye sahiptir. Sindirim sisteminin fonksiyonel verimliliğini olumlu yönde etkiler.

Endikasyonları:

 • Vestibüler etiyoloji dışında kusma, çeşitli kökenlerde bulantı.
 • Sindirim ile ilgili organ hastalıklarının akut ve kronik aşamaları: yassı, GERD, safra kanallarının diskinezi.
 • Baş ağrısı.
 • Tanı çalışmaları.

Uygulama yöntemleri ve terapötik dozlar :

Bu ilaç hem iç hem de parenteral uygulama için tasarlanmıştır.

İç uygulama: 1 sekme. Yemekten önce 15-20 dakika 3p / gün.

Parenteral uygulama: 1 ampül 2 p / gün.

Tanısal araştırmalarda: 2 ampul metoklopramid (20 mg) intravenöz olarak girilir. İşlemden 20 dakika önce oral yoldan 30 mg ilaç alın.

Ilacın yan etkisi :

Çok nadir görülür. Bazen uykulu hissedebilirsiniz. Bu nedenle, azami dikkati gerektiren faaliyetlerde bulunan insanlara bakmak gerekir. Karsinojenisite ve mutajenitenin etkileri kanıtlanmıştır.

Metoklopramid kuru ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Çocuklardan uzak tutunuz.

Alkol zehirlenmesinden elde edilen tabletler, sadece bir akşamdan kalma halini kolaylaştırır. Akut zehirlenme durumunda, kişinin mide yıkaması veya kusmayı yapay yollarla uyarması için bir kişinin zehirlenme halinden alınması gerekir. Ancak bundan sonra ilaçları bağlamak mümkündür. Sürekli ve uzun süreli alkol kullanımı ile (kronik alkolizm) bir narkoloğa başvurmalıdır. En iyi seçenek, sıcak içeceklere bağımlı olmak değildir. Sonra alkol zehirlenmesi için haplar yanı sıra doktora yürüyüş gerekli olmayacaktır. Size iyi sağlık!


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Alkol zehirlenmesinden tabletler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.