Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

İntestinal disbiyozdan tabletler ve kapsüller

Makalenin tıp uzmanı

Gastroenterolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Sağlıklı bir insanın bağırsağında, içinde yaşayan mikroorganizmalar arasında belirli bir denge vardır. Bakterilerin büyük çoğunluğu (% 99) bağırsak mikroflorasının yararlı temsilcileridir - bunlar bifidobakteriler, bakteroidler, laktobasiller, E.coli ve enterokoklardır. Gıdaların tam sindirimini, bağışıklık sisteminin çalışmasını, vücudun vitaminler, eser elementler, amino asitler ve proteinlerle beslenmesini teşvik ederler. Faydalı bakteriler patojenlerin penetrasyonuna karşı koruma sağlar, üreme ve üremelerini yavaşlatır. Zararlı bakteriler (stafilokok, streptokoklar, proteinler, clostridia, Pseudomonas aeruginosa) normal bağırsak biyo-oojenozunun sadece% 1'ini oluşturur.

Bağırsak mikroflorasının kantitatif ve kalitatif dengesinin bozulması, patojenik bakterilerin çoğalmasında bir sıçrama ile birlikte, disbakteriyoz olarak adlandırılır. Bu diyare, kabızlık, gaz, karın bölgesinde ağrı sendromları, hem de anemi, vitamin eksikliği, mantar bitki toksik atık ürünler meydana gelir gastrointestinal sistem, işlev bozukluğuna sebep olur.

Dengeli bağırsak biyosenosunu düzeltmek ve ihlallerini önlemek için, bağırsak disbakteriyozuna karşı tabletler kullanılır. Bunlar probiyotiklerdir - sağlıklı bir kişinin bağırsaklarında yaşayan ve patojenlerin büyümesini ve çoğalmasını engelleyen canlı yararlı bakteriler içeren maddelerdir.

Endikasyonları Bağırsak dysbiosis karşı tabletler

 • Çeşitli etyolojilerin bağırsak disbakteriyozu;
 • Antibiyotik, nvss, hormon tedavisi, kemoterapi, zehirlenmeler, alerjilerin tedavisinde dysbiosis önlenmesi.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Hamilelik Bağırsak dysbiosis karşı tabletler sırasında kullanın

Bağırsak mikroorganizmalarının normal simbiyozunu yeniden düzenleyen tabletler mikroflorasının doğal yararlı bileşenlerini içerdiğinden, hamile ve emziren kadınların kullanımı güvenli kabul edilir. Ancak, bu ilaçların kullanımı sadece bir doktorun reçetesinde tavsiye edilir.

Dozlama ve uygulama

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Bifidumbakterin

Probiyotik, normal bağırsak biyosenosunu restore eder. Aktif bifidobakteri bifidumbacterin bağırsaktaki mikroorganizmaların doğal oranını onarır.

İlacın kullanımı sindirim sisteminin fonksiyonlarını normalleştirir, sindirim sürecini uyarır, vitaminleri ve eser elementleri sentezler ve emer, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu ilaç gastroduodenal bölgedeki patojenlerin sayısında bir artışı önler.

Bebek formülü veya donör sütüyle beslenen bebeklerde bağırsak biyososis bozukluklarının önlenmesi için bir araç olarak kullanılır.

Ambalaj şekilleri - şişeler, ampuller, paketlenmiş tozlar, kapsüller ve mumlar. Paketleme birimi 5 canlı mikroorganizma türü içerir.

Şişeler ve ampuller, kültür ortamı içinde liyofilik yöntemle dehidre edilen aktif bifidobakterilerin suşlarını içerir, tozlar kültürlendikleri maddeden arındırılır. Kuru bakteri, sıvı besin maddesine girerek hızla hayata geçer.

Kapsüller, bifidumbacterin forte içerir, bu bakteriler, meyve kemiklerinden aktive edilmiş odun kömürü ile immobilize edilir. Zhkt içine, hareketsiz bakteri bağırsak mikroflorasının restorasyonunu hızlandıran mukoza zarında koloniler oluşturur.

Bifidumbacterin forte ayrıca paketlenmiş formda tedarik edilir.

Kullanım için kontrendikasyonlar, çocuklarda laktaz aktivitesinin azalması ve bu ilacın bileşenlerine karşı aşırı duyarlılıktır. Önerilen dozlarda bifidumbacterin kullanımına istenmeyen istenmeyen reaksiyonlar bilinmemektedir.

Uygulama şekli ve bifidumbacterin dozu:

Bebekler için, ilaç bir süt formülü veya anne sütü ile beslenir ve beslenme sırasında tüketilir.

1 yaşından büyük hastalar için bifidumbacterin, çeyrek fincan kaynamış içme suyu veya ekşi sütlü bir içecekle karıştırılır ve sıvı olmayan sıcak yiyeceklerle karıştırılmasına izin verilir. Çözülmeyi beklemeksizin karışımı hemen almak gereklidir. Yemeklerden yarım saat önce kullanın, ancak gerekirse - herhangi bir zamanda.

Terapötik dozajlar:

 • Yaşamın ilk günlerinden 0.5 yaşına kadar olan çocuklar - 2-3 günde bir şişenin ilk 2-3 gününde günde 2-3 kez, daha sonra - alım sayıları 4 veya 6 kat artar;
 • Çocuklar 0.5-2 yıl - bir şişe günde 3-4 kez;
 • 3-7 yaş arası çocuklar - bir şişe günde 3-5 kez;
 • 7 yaşından büyükler ve yetişkinler - günde 2-3 kez iki şişe atayabilirsiniz.

Terapi süresi - üç haftadan bir aya kadar, bağırsak bozukluklarının akut formları ile - 5-7 gün. Bir ay sonra, gerekirse, kabul süreci tekrarlanabilir.

Profilaktik dozajlar:

 • Yaşamın ilk günlerinden 0.5 yaşına kadar olan çocuklar - günde bir kez bir şişe;
 • Çocuklar 0.5-2 yıl - bir şişe günde 1-2 kez;
 • 3 yaşından büyükler ve yetişkinler - günde iki kez 1-2 şişe.

Koruyucu tedavi süresi iki ila üç haftadır.

Supozituvarların rektal uygulaması bifidumbacterin, oral uygulama ile birlikte, 1-2 birim için günde üç kez uygulanır.

Kronik bağırsak disfonksiyonu için tedavi süresi, akut - 7 ila 10 gün arasında, 0.5-1 aydır.

Doz aşımı etkileri hakkında bilgi yoktur.

Kemoterapi ile antibiyotik, hormonal ilaçlar, nvss ile birlikte olası uygulama.

Raf ömrü kuru bir odada bir yıldan fazla değil, 10 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklık rejimini gözlemleyerek (oda sıcaklığında - en fazla 10 gün).

trusted-source[20]

Laktobakterin

Probiyotik. Bağırsaktaki formlar mikroflorasının gelişimini destekleyen bir ortamdır. Bu liyofilizasyon ağırlıkta aktif laktobasil (Lactobacillus plantarum veya Lactobacillus fermentum) ile dehidre edilir. Bu laktik asit ve patojen (dizanterik, enteropatogennaya E. Coli, Salmonella) ve şartlı patojenik mikroorganizmaların sayısının güçlü bir antiseptik önlenmesi artışın oluşturulması için karbonhidrat parçalayan. Laktobakterin organizma için fonksiyonel olarak uyarlanmıştır, çünkü Lactobacillus - sağlıklı bağırsak biyositi bileşenleri.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler bilinmemektedir.

Liyofilizat laktobasili içeren laktobakterin - ampuller, kapsüller, tabletler ambalaj formları, yetiştirme ortamından arıtılmamıştır. Ampuller üç (beş) doz ve tablet ve kapsül içerir - bir doz.

Bütün dozu yemeklerden bir saat önce yutun, mümkünse süt içirin. Laktobacterin ile tedavi, vitamin alımı ile birleştirmek için arzu edilir.

Önerilen günlük dozlar:

 • Yaşamın ilk günlerinden 0.5 yaşına kadar olan çocuklar - bir veya iki doz;
 • 0.5 ila 1 yıl arası çocuklar - iki veya üç doz;
 • 1 yıldan 3 yıla kadar - üç veya dört doz;
 • 3 yıldan fazla - dört ila on doz arasında;
 • 8 yaş ve üstü - altı ila on doz arasında.

Günlük doz 2-3 dozlara bölünebilir.

Terapi süresi:

 • Çeşitli etiyolojilerin uzun süreli bağırsak disfonksiyonu - dört ila altı hafta arasında;
 • Kolit ve enterokolit - bir buçuk ila iki ay arasında;
 • Farklı etiyolojinin disbakteriyozu - üç ila dört hafta arasında.

Diğer ilaçlarla etkileşimler - antibiyotik alımını engellemez.

Işık odadan korunan kuru bir ortamda 10 ° C'den fazla olmayan bir sıcaklık rejimini gözlemleyerek bir yıl saklayın.

Bifikol

Probiyotik, eylem önceki ilaçlara benzer.

Spesifik olmayan ve spesifik kolit vakalarında kullanılmaması önerilir. Olumsuz reaksiyonlar - kolay sindirim bozuklukları için bir şans var.

Süspansiyonun oral uygulama için hazırlandığı iki, üç ve beş dozluk şişelerde paketlenmiş, toz halinde kristal veya gözenekli olarak üretilir. Aktif bifidobakteria (bifidobacterium bifidum) ve E. Coli'nin (escherichia coli) liyofilizatı.

Günde iki kez yemeklerden yarım saat önce ağızdan yiyin. Kullanımdan hemen önce, bir doz toz, oda sıcaklığında 5 ml kaynamış su içinde seyreltilir. 200 ml su başına soda 5 g - önce mineral su içmek için tercih edilir, 10 dakika boyunca bulamaç ½ fincan "Essentuki №17», «Essentuki №14», «borzhomi" ya da soda çözeltisi oramnın alınması için daha fazla asit üretimi ile hastalar.

Bağırsak dysbiosis bifikol için dozaj ajanları:

 • Çocuklar 0.5-1 yıl - bir doz;
 • 1-3 yaş arası çocuklar - iki ila beş doz arasında;
 • 3 yaşından büyük - günde iki ila üç doz.

Terapi süresi, hastalığın klinik formuna ve şiddetine karşılık gelir. Akut terapinin seyri iki hafta veya daha fazladır. Bağırsak ve post-disenterik kolitin uzun süreli bozulması durumunda, 4 ila 6 hafta. Kronik kolit, nonspesifik ülseratif kolit, enterokolit tedavisi bir buçuk aydan üç aya kadar sürer. Kemoterapi sonrası iyileşme süresinin süresi üç haftadan bir aya kadardır. Gerekirse, tekrarlayın, tedavi süreci iki aydan daha kısa bir sürede mümkün değildir. Ilacın günlük dozunu alma şeklinde destekleyici tedavi bir ila altı ay arasında gerçekleştirilir.

Doz aşımı durumunda, küçük bir sindirim bozukluğu olasılığı vardır.

Aynı anda antibiyotiklerle ve kemoterapi sırasında kullanılmaz.

Sıcaklık 10 ° C'nin altındaysa bir yıl saklayın. Çocuklardan uzak tutunuz. Hazır süspansiyon depolama alanına tabi değildir.

Öğren

Probiyotik, aktif bileşenleri bifidobakteri ve enterokok olup, antimikrobiyal ajanların etkisine karşı yüksek düzeyde dirence sahiptir. Kapsül içinde üretilir, kabuğu mide suyunda çözülmez. Bir kez bağırsakta, kapsüller çözülür, bififormun aktif elemanları parçalarını kolonize eder ve asetik ve laktik asidi sentezlemeye başlar. Bu patojenik mikroorganizmaların ölümüne yol açar.

Önceki ilaçlara benzer şekilde, bilinmeyen etyolojisi olan diyare, düşük düzeyde laktaz, sindirim bozuklukları gibi.

İlaç ilave ilaç bileşenlerinin (glikoz, maya özü, şurup zamkı, magnezyum stearat, kuru laktuloz, titanyum dioksit, polietilen glikol, soya fasulyesi yağı, asetil monogliseridler) karşı aşırı duyarlılık endike değildir.

Bu ilacı almanın yan etkileri tarif edilmemektedir.

İntestinal disbakteriyozdan alınan kapsül bififormlar oral olarak kullanılır.

Sabah ve akşam, yemekten bağımsız olarak, kapsüllerin tamamını yutup yeteri kadar su ile sıkın. Bebekler sabahları ilacı alırlar.

Dozaj:

 • İki ila altı ay arası çocuklar - ½ kapsül;
 • Çocuklar 0.5-2 yıl - 1 kapsül;
 • İki yaş büyük - 1 kapsül.

Bir gün en fazla dört kapsül alabilir. Tedavi süresi on gün ila üç hafta arasındadır ve akut diyare eşlik eden gastroduodenal bozukluklarla birlikte iki veya üç gün sürer.

Yolcu ishali önlenmesi - günde iki kez bir kapsül.

Çocuğun yaşamının ilk günlerinden itibaren kullanılmak üzere (bifidobacteria ve streptococci formülünde) bir toz üretilir. Ondan bir yağ çözeltisi veya süspansiyon hazırlayabilirsiniz. Oral uygulama - günde bir kez, tek bir doz. Terapi süresi 10 ila 20 gündür.

Doz aşımı vakaları bilinmemektedir.

Diğer ilaçlar ile birleştirilebilir. Antibiyotiklerle.

Bifiform ve bebek bififormları, kuru ve kuru bir odada, 15 ° c'den fazla olmayan bir sıcaklık rejimine bağlı olarak iki yıl süreyle saklanmalıdır. Bebek bififormalarının hazır bir süspansiyonu iki hafta boyunca saklanmalıdır.

trusted-source[21], [22]

Lineks

Probiyotik, aktif bileşenleri lactobacillus acidophillus, bifidobacterium infantis, streptococcus faecium suşlarıdır. Bağırsak biyosenosunun iyileşmesi ve stabilizasyonu amacıyla kullanılır.

Kontrendikasyonlar - linex ve süt ürünlerinin ek bileşenlerine aşırı duyarlılık.

Bu ilacı almanın yan etkileri tarif edilmemektedir.

Kapsül, günde üç kez ağızdan alınan gıdalarla, sıcak içecekler ile tüketilemediğini göz önünde bulundurarak alınır.

Dozlar:

 • Doğumdan iki yıla - bir kapsül;
 • İki ila 12 yıl arasında - bir veya iki kapsül;
 • 12 yıldan eski - iki kapsül.

Tüm kapsülün yutulması mümkün değilse, içeriğini bir çay kaşığı sıvı ile karıştırmanız gerekir. Karışımı hemen kullanın.

Tedavinin süresi, hastalığın şiddeti ve nedeni ile ilişkilidir, tatmin edici bir etki elde edilene kadar genellikle hatks kapsüller tüketilir. Ishal iki gün içinde durmuyorsa, ateş, kanda veya mukusda izler, karın içinde akut ağrı eşlik ediyorsa, bir doktora görünmesi acildir. İshal ile sıvı-elektrolit dengesini yeniden kurmak gerekir.

Doz aşımı ile ilgili veriler mevcut değildir.

Kemoterapi ve antimikrobiyal ilaçlar için kullanımı ile izin verilir. Linex'in etkinliğini arttırmak için kemoterapiden üç saat sonra veya antibakteriyel ilaçlar almak istenebilir.

Bu ilacın diğer ilaçlarla olan önemli etkileşimleri tespit edilmemiştir. Alkolle uyumlu değil.

Kuru bir odada 25 ° c'den fazla olmayan bir sıcaklık rejimini gözlemleyerek bir yıl saklayın.

Entyerol

Enterol antidiarrheal, antiparaziter, antifungal ve sağlığa yararlı intestinal mikroflora sahiptir. Aktif madde preparasyonu, bir liyofilizat olan bakteri, maya Saccharomyces boulardii'nin - antagonistleri, Clostridium, Klebsiella, Pseudomonas çubukları, Salmonella, Shigella, Yersinia, Staphylococcus aureus, mantar Candida, Vibrio cholerae, entero- ve rotavirüsler ve - lamblia ve dizanteri amip. Bu mikroplar ve mantarlar kolonilerinin gelişmesini inhibe ve faydalı mikroorganizmaların doğal üstünlüğünü destekleyerek bağırsak florasını korur.

Enterotoksinleri nötrleştirir, özellikle clostridium ürünleri ile zehirlenmeye karşı etkilidir.

Kan içine emilmeden önce bağırsakta patojenik bakterileri yok eden immünoglobülinlerin, özellikle de iga üretimini teşvik eder. Küçük ve kalın bağırsakların mukoza zarlarının lokal bağışıklık bariyerini arttırır. Bağırsak hücresel beslenme süreçlerini aktive eder. İnce bağırsak enzimlerinin aktivitesinin uyarılmasıyla karbonhidratların parçalanmasını destekler.

Kapsüller ve paketlenmiş toz formunda mevcuttur. Paketleme birimi 250 mg aktif bileşen içerir.

Hamilelik ve emzirme döneminde Enterol kullanımı hakkında resmi bir veri bulunmamaktadır.

İlacın önerilen dozlarının kullanımına kontrendikasyonlar oluşturulmamıştır.

Yan etkileri az alerjik reaksiyonlar ve epigastrik bölgede hoş olmayan duyumlar, ilacın kaldırılmasına yol açmaz.

Günde bir veya iki kez 250-500 mg'lık bir yemekten sonra oral olarak kullanılır. Kapsül oda sıcaklığında su ile bütün olarak yutulmalıdır. Toz su ile bir bardağa dökün, karıştırın ve içirin.

Doz aşımı ile ilgili veriler mevcut değildir.

Antibiyotiklerle aynı anda kullanım. Diğer antifungal oral ajanlarla birlikte kabul, enterolün etkisini azaltır.

Sıcaklık rejimini 25 ° c'den fazla olmayan üç yıl boyunca saklayın.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Lynex

Aktif madde ile Probiyotik - acillus cereus ip 5832 içinde bakterilerin liyofilizat sporları. Bu antimikrobiyal ve antidiyare etkilidir. Bağırsaktaki patojenlerin çoğalmasını ve çoğalmasını önler, biyosozunun doğal dengesini geri yükler.

Mide suyu, acullus cereus ip 5832'de sporların kabuğunu tahrip etmez. Bitkisel hücrelerdeki daha sonra çimlenme ile aktivasyon işlemi bağırsakta gerçekleşir.

Kapsüller mevcuttur.

Gebelik ve emzirme döneminde bactisubtil kullanımı ile ilgili resmi veriler bulunmamaktadır.

Primer immün yetmezlikler, kapsüllerin bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık için reçete edilmemiştir.

Başvurunun olumsuz yan etkileri hakkında bilgi yoktur.

Yemeklerden bir saat önce dozlarda oral olarak tüketilir:

 • Üç yaşından büyük çocuklar - günde üç ila altı kapsül arasında;
 • 14 yaşından büyükler - günde dört ila sekiz arası.

Tedavi süresi yedi ila on gündür.

Yutma mümkün değilse, kapsülün içeriği oda sıcaklığında bir sıvı ile karıştırılabilir.

Kuru ve karanlık bir odada üç yıl saklayın, 25 ° c'den fazla olmayan bir sıcaklık rejimini gözlemleyin. Çocuklardan uzak tutunuz.

trusted-source[32]

Baktisporin

Aktif bileşen ile probiyotik - yaşayan bakteri bacillus subtilis 3N suşlarının liyofilizat. Geniş bir antimikrobiyal aktiviteye sahiptir. Bağırsak lümenindeki patojenlerin çoğalmasını ve çoğalmasını engeller.

Gastrointestinal sistem giren bakteriler, hızlandıran enzimlerin ve sindirim ve gıda alımı, mikroorganizmaların atipik stabilize çevre bağırsak sisteminin serbest gastroduodenal bölgenin normalleştirme işlemleri salgılar.

Ampul şeklinde paketlenmiş, ampullerde paketlenmiştir. Bir ampülün içeriği, ilacın bir dozuna karşılık gelir.

Kullanılacak kontrendikasyon yoktur. Baktisporin almanın bir sonucu olarak olası yan etkiler - artmış vücut ısısı, deride kızarıklıklar. İlaç alerjisi öykünüz varsa, dikkatli bir şekilde reçete yazınız.

Uygulama şekli: ampulü açın, içeriğini 10 ml soğuk kaynamış su içinde çözün. 30-40 dakika yemeklerden önce ağızdan günde iki kez kullanın (bebekler - beslenmeden hemen önce).

1 aydan 1 yıla kadar olan çocuklar için terapötik dozlar - ampülün içeriğinin yarısı; 1 yıldan fazla - bir ampül.

Akut bağırsak enfeksiyonları için tedavi süresi - beş ila yedi gün arasında; Bir dysbacteriosis, alerjik bir dermatozda - on gün ila iki hafta arasında.

Akut bağırsak enfeksiyonları olan erişkinler için terapötik dozajlar - 5-7 gün boyunca bir veya iki ampul; Bir dysbacteriosis, alerjik bir dermatozda - on günden üç haftaya kadar bir ampule.

Doz aşımı ve diğer ilaçlar ile etkileşim ile ilgili veriler yoktur. Herhangi bir ilaç ile kullanılabilir.

Kuru bir ortamda üç yıl saklayın, 2-8 ° C'lik bir sıcaklık rejimini gözlemleyin.

trusted-source[33], [34], [35]

Acipol

Probiyotik, bağlı aktif Lactobacillus acidophilus NK1, NK2, nk5, nk12 liyofilizasyon ile dehidre ve polisakaritler ısı kullanılarak öldürülmüş mantarları kefir suşları, burada. Acipol zhkt enfeksiyonların patojenlerin etkisini bastırır, bağırsakta putrefactive süreçlerin oluşumuna direnir. Bu patojenlerin gelişimi için uygun olmayan koşullar oluşturarak oluşur.

Lactobacilli, bağırsaktaki yağ asitlerinin üretimini destekler ve bu da ortamın asiditesinde artışa neden olur. Asidik ortam, patojenik bakteri ve mantarların gerilemesini teşvik eder, sindirim sisteminin motor aktivitesini artırır (gıda durgunluğunu ortadan kaldırır) ve amonyak çekilme sürecini hızlandırır, bu da vücudun detoksifikasyonuna katkıda bulunur.

Acipol, vitamin B grubunun vitaminlerini, diğer doğal biyolojik olarak fonksiyonel maddeleri, besinlerin emilimini, kolesterol ve bilirubinin metabolizmasını normalleştirir ve bağışıklığı artırır.

Akipolün bileşenlerine aşırı duyarlılık öyküsü varsa reçete edilmez. Yan etkiler bilinmemektedir.
Kapsüller mevcuttur. Yutulmalı, yeterince su ile yıkanmalıdır. 1 yaşın altındaki çocuklar - kapsülün içeriğini az miktarda su veya sütte çözün.

Terapötik dozajlar:

 • 3 aydan 3 yıla kadar olan çocuklar - her gün öğünlerde iki veya üç kez bir kapsül;
 • 3 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler - yemeklerden önce 30 dakika boyunca günde bir kapsül üç veya dört kez.

Profilaktik dozaj - on ila 15 gün arasında bir kapsül.

Acipol tarafından bağırsak enfeksiyonları için tedavi süresi en az sekiz ila on gündür. Gerekirse, tedavi süreci bir ay sonra tekrar edilebilir.

Önerilen dozlarda acipolün ve bunun çeşitli ilaçlarla etkileşimlerinin aşılmasının olumsuz sonuçları hakkında bilgi yoktur. Herhangi bir ilacın alımı ile birleştirmek mümkündür.

2-10 ° C sıcaklık rejimini gözlemleyerek iki yıl saklayın.

Bifiliz

Probiyotik, aktif maddeler - antimikrobiyal özelliklere sahip liyofilizat oturma bifidibaktery (Bifidobacterium bifidum), lizozim (hidrolaz enzim sınıfı), normalizasyon oranı yararlı ve patojenik parçalar microbiocenosis bağırsak etkiler. İlaç, yukarıda tarif edildiği gibi benzer şekilde davranır.

Bifidobakteriye lizozim ilavesi, bakteriyel hücre duvarlarını yok etme yeteneği sayesinde ilacın antimikrobiyal etkisini arttırır. Lizozim bir anti-enflamatuar ve metabolik etkiye sahiptir, kırmızı kan hücrelerinin seviyesini normalleştirir, bifidobakterilerin büyümesini ve çoğalmasını aktive eder.

Bifiliz, bağırsak hastalıklarının radikal tedavisine katkıda bulunur, kronik bir formda hareket etmelerine izin vermez.

Yumurta proteinine duyarlılığı artmış olan hastalar için reçete edilmemiştir.

Uygulamanın yan etkileri bilinmemektedir.

Toz halinde üretilmiş, şişelerde paketlenmiş ve rektal fitiller. Bir doldurma ünitesi beş ilaç maddesini içerir.

Uygulama yöntemi:

Şişeyi açın, su içeriğini oda sıcaklığında dökün, kapağı kapatın ve çalkalayın. Çözelti, yemeklerden yarım saat önce ağızdan alınır. Çocuk pratiğinde, yemek yiyerek ya da yemekten hemen önce yiyebilirsiniz. Genellikle iki veya üç şişe günlük bir doz reçete edilir.

Akut bağırsak disfonksiyonu formları beş ila on gün arasında tedavi edilir. Muhtemelen 20 güne kadar daha uzun tedavi.

Disbiyozun önlenmesi için dozaj - on gün boyunca günde iki şişe. Bir seferde 3 aya kadar olan çocuklar şişenin içeriğinin yarısına verilebilir. 8-12 hafta ara vererek tedaviyi tekrarlayabilirsiniz.

Rektal fitil kullanımdan önce zarftan serbest bırakılır. Hasta bağırsaktan temizlenir.

Bağırsak enfeksiyonlarının tedavisi, günde üç ila altı rektal fitil kullanımını içerir. Bağırsak akut bulaşıcı hastalıklarda, tedavi süreci bir haftadan on güne kadar sürer. Dysbiosis yanı sıra kronik hastalıklar ile tedavi süresi on gün ila iki hafta arasındadır.

Daha uzun kurslar da mümkündür.

Rektal ve oral iki veya üç fitil ve günde iki veya üç şişe serbest bırakma formunun kombine kullanımı ile. Tedavi süresi iki ila üç haftadır.

Çocuklar - bir hafta boyunca günde iki veya üç fitil.

Aşırı doz hakkında bilgi yoktur.

Diğer ilaçlarla etkileşim tespit edilmemiştir. Antibiyotikler, sülfonamidler, antiviral ilaçlar, immünomodülatörler ile olası ortak kullanım.

2-10 ° C'lik bir sıcaklık rejimini gözlemleyerek bir yıl saklayın.

Bifida-bak

Bu bir tıbbi ürün değildir. Aktif madde, bifidobacterium adolescentis'in liyofilizatıdır. Bağırsak mikroflorasının normal dengesini koruyabilme özelliğine sahiptir.

Kapsül yapım yüksek teknoloji üretim süreci bağırsak bakteri mükemmel asimilasyonu garanti eder. Kapsülün biyopolimer kabuğu, içeriği agresif gastrik ortamdan korur, bağırsakta parçalanır. Mikrokapsüllerin temeli frukto-oligosakkaritlerdir. Bu bifidobakteriler için doğal bir besin maddesidir. Bağırsaklarda bakteri aktivasyonu sırasında varlığı, bunların aktivitesini sağlar, üremeyi hızlandırır ve bağırsak mikrobiyozis durumunun düzeltilmesinin etkinliğini önemli ölçüde artırır.

0,6 g'lık kapsüller içinde üretilmiştir.

Biyolojik olarak aktif katkı maddesinin bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü için kullanılmaz.

Doz ve Uygulama: yetişkinler, öğünlerde günde iki ila üç kez bir kapsül.

Doz aşımı vakaları bilinmemektedir.

2-4 ° C sıcaklık rejimini gözlemleyerek bir yıl saklayın.

trusted-source[36], [37]

Laminolakt

Bu bir tıbbi ürün değildir. Aktif bileşen, enterococcus faecium-3 bakterileridir, insan bağırsağındaki normal mikrobiyozisın aktif temsilcileridir. Laminolact'ın ek bileşenleri bitkisel kökenli doğal maddelerdir. Bağırsak mikroflorasını iyileştirmek ve disbiyozu önlemek için kullanılır. Bağışıklık bariyerini arttırır, sindirim süreçlerini ve besinlerin asimilasyonunu uyarır. Etkili immünomodülasyon için, bifidobakteri inifidum adolescentis dahil olmak üzere biyoaktif katkı maddesinin bir varyantı olan bilaminolak oluşturuldu.

Hamilelik ve emzirme döneminde anne sindirim problemi ve bağışıklık sistemi stabilitesi olmayan anne ve çocuk sağlayan laminolastat kullanılması önerilir.

Besin takviyesi bazı bileşenlerine aşırı duyarlılık durumlarda kontrendikedir.

Laminolact için istenmeyen reaksiyonlar bilinmemektedir.

Serbest bırakma şekli - drajeler. Müstahzarın kompozisyonunun 14 çeşidi yapılır, bunlardan biri tahammül edilemez bileşenleri içermeyen bir çeşidi seçebilir.

Uygulama yöntemi ve dozaj:

Sağlık durumunun stabilizasyonunun sürdürülebilir bir etkisini elde etmek için yetişkinler için asgari dozaj, gıda alımından bağımsız olarak günde 2-3 kez günde dokuz ila on parça günlük kullanmaktır.

Akut durumlar veya uzun süreli antibiyotik tedavisinin sonuçları durumunda, günde iki veya üç gün 30 tablet alınması tavsiye edilir - daha sonra her zamanki gibi (günde 9-10 tablet günlük doz).

Çocuklar için minimum doz - alınan hap miktarı, çocuğun yaşına göre yıllardır. Örneğin, dört yaşındaki bir bebek için minimum günlük doz dört draje.

Hem yetişkinler hem de çocuklar için maksimum doz sınırlı değildir. Sonuç olarak, aşırı dozda olamaz.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanabilirsiniz.

Bir yıl saklamak için, bakterilerin maksimum verimi, preparattan altı ay sonra korunur.

Intetriks

İntestinal mikrobiyojenozda bir dengesizlik olduğunda aktif olarak çoğalan bir antidiyareal kombinasyon ilacı, patojenik basil antagonisti, mantarlar, amipler.

Dysbacteriosis ve ishal mide-bağırsak enfeksiyonları, dysbiosis ve ishal önlenmesi için bir araç olarak bağırsak enfeksiyonları, hastalığın gelişiminde olmadan amipli dizanteri, amebonositelstve, neden zaman Atanan.
Intetriks hamilelik ve emzirme döneminde reçete edilmez.

Kontrendikasyonlar - intoleransı. Bozuk karaciğer fonksiyonu ve / veya böbrek fonksiyonu durumunda dikkatli kullanın. Kabul süresi bir aydan fazla değildir.

Yan etkiler - mide ağrısı, mide bulantısı.

Kapsüller mevcuttur.

Yarım bardak su ile yemeklerden önce ağızdan alın. Günlük alım sayısı üç ya da dörttür.

Terapötik dozajlar:

 • Şiddetli akut enfeksiyonlar ve altı ila sekiz kapsülün günlük dozu;
 • Orta ağırlıkta akut enfeksiyonlar - dört ila altı kapsül arasında günlük bir dozaj (tedavi süresi üç ila beş gündür);
 • Kronik amoebiasis - dört kapsülün günlük dozajı (tedavi süresi 10 gündür, tekrar tekrar tedavi edilir - bir ay sonra);
 • Fungal ishal - üç kapsül günlük bir doz.

Profilaktik dozajlar:

 • Yolcu ishali, elverişsiz endemik koşullar - iki kapsül günlük doz (kabul süresi - enfeksiyon tehlikesi geçene kadar, ancak bir aydan fazla değil);
 • Antibakteriyel tedavi - günlük üç kapsül.

Yutulmaması durumunda, kapsülün içeriğini bir çay kaşığı su veya yiyecekle karıştırabilirsiniz.

Diğer ilaçlarla etkileşimler - hidroksikuinolinlerle kombinasyon halinde kullanmayın. Diğer ilaçlarla istenmeyen etkileşimleri önlemek için, en az iki saat ara ile ayrı ayrı alın.

Doz aşımı vakaları bilinmemekte, ilacın yüksek dozda kullanılması durumunda hepatik transaminaz ve protrombin seviyesinin izlenmesi tavsiye edilmektedir.

Sıcaklık rejimini 25 ° C'ye kadar gözlemleyerek iki yıl bekleyin.

Nifuroksazid

Aynı aktif maddeye sahip bir antidiareal ilaç. Bağırsak enfeksiyonları (Salmonella, dizanteri, Yersiniosis'in, kolera, akut gastrit ve benzeri) ve inflamasyon (bakteriyemi, pnömoni, septicopyemia, akut pyelonefrit, prostatit, hastane angioinfektsy) hemen hemen tüm patojenleri yok eder. Psödomonad ve bireysel proteaz suşlarına karşı kullanılmaz.

Doz miktarı nifuroxazide'nin etkisini etkiler - patojenik mikroorganizmaları yok ederse veya sadece bunların üremesini önlerse. Muhtemelen ilaç dehidrojenazları etkisiz hale getirmekte, böylece patojenik bakterilerin hücrelerinde protein biyosentezi sürecini bozmaktadır.

Orta büyüklükteki dozlar, bağırsak mikrobiyojenozunun yararlı elemanlarının büyümesini ve çoğalmasını engellemez ve ilaca dirençli patojenik bakteri suşlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunmaz.

Viral bağırsak hastalığı durumunda, ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun ilavesine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
Bu ilaç, metabolizma sürecinin gerçekleştiği, bağırsakta biriken midede emilmez. Uzun bir süre mide bağırsak sisteminde yavaş yavaş salgılanır. Bağırsak tarafından atılır.

Hamile ve emziren kadınlar tarafından sadece doktor gözetiminde tıbbi nedenlerle kullanılır.

Nitrofuran türevlerinin ve / veya ilacın herhangi bir ek bileşeninin intoleransı ile kontrendikedir.

Nifurogzazid iyi tolere, ancak bu tür sindirim sürecinin bozuklukları ve tedavi gerektirmez ne de nifurogzazid iptal kısa kötüleşen ishal gibi zaman zaman olası yan etkileri. Alerjiler için ilaç kesilmelidir.

Oral uygulama için tablet formunda ve süspansiyonda üretilmiştir.

Yedi yaşın altındaki çocuklar bir süspansiyonla tedavi edilir. Kullanmadan önce süspansiyon ile şişeler birkaç kez sallayın. Paket bir çift ölçüm kaşığı içerir. Daha küçük bir boyutta bir kaşık ilacın 2.5 ml veya 110 mg'ını tutar, daha fazla - 5ml veya 220mg.

Süspansiyon uygulamasının dozajları:

 • 1 ay ila 6 ay arası çocuklar - günde iki veya üç kez 2.5 ml;
 • Yarım yıldan iki yıla kadar - günde 2,5мл dört resepsiyonda;
 • İki ila yedi yıl arasında - günde üç kez 5 ml;
 • Yedi yaşından büyükler ve yetişkinler - günde 5 ml dört öğün.

Nifuroxazide tablet formu, yedi yaşından ve yetişkinlerden gelen çocuklara yöneliktir. Yiyecek alımından bağımsız olarak 6 saat sonra iki tableti ağızdan alınız. 5 gün ila haftada bir tedavi süresi.

Akut formdaki ishal tedavisinde, sıvı yetersizliğinin sürekli telafisi gereklidir (hastanın durumuna bağlı olarak - oral veya intravenöz).

Doz aşımı sonuçları açıklanmamıştır. İlacın önerilen doz aşılırsa, mide durulayın.
Sistemik ilaçlar ile etkileşim mümkün değildir, çünkü sadece kanda izler tespit edilmiştir. Diğer ajanlar ile birlikte kullanıldığında, yüksek adsorpsiyon kapasitesini dikkate almalıdır.

Kuru, karanlık bir odada saklayın, 17-25 ° C'lik bir sıcaklık rejimini gözlemleyin.

Yukarıda tarif edilen ilaçların çoğu probiyotiklerle ilgilidir (eubiyotikler). Bunlar, normal insan bağırsak ortamının yaşayan mikroorganizmalarını içeren modern araçlardır (ilaçlar ve biyolojik olarak aktif katkı maddeleri). Probiyotikler bağırsak mikrobiyozosunu doğal bir şekilde restore ederler, vücut için fizyolojiktirler, pratik olarak kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur.

Bununla birlikte, görünüşte güvenli olan bu tür ilaçların ve tedavi sürelerinin bile dozajlarının, sadece her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından belirlendiği belirtilmelidir.

Bilmek önemlidir!

Vajinaya ait dysbacteriosis, vajinal ortamın mikroflorasının denge bozukluğudur. Vajinadaki dysbacteriosis ile, yararlı ve şartlı patojenik bakterilerin oranı bozulur ve şartlı patojenik flora önemli ölçüde baskın hale gelir. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Желудочно-кишечные

Ilaç etkisi

Нормализующее микрофлору кишечника препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "İntestinal disbiyozdan tabletler ve kapsüller" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.