You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Adenol Fort

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Adenol forte, benign prostat hiperplazisini tedavi etmek için bir ilaç olarak kullanılır.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

ATC sınıflandırması

G04CX Прочие препараты для лечения доброкачественной гиперплазии предстательной железы

Aktif içerik

Экстракт почек тополя чёрного спиртовой

Endikasyonları Adenola Forte

Ilaç, özellikle diyabetli hastalarda iyi huylu prostat hiperplazisini tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca kolonun belirli fonksiyonel bozuklukları ve cinsel işlev bozukluğu için reçete edilir.

Tahliye formu

Tıbbi preparat, sindirim için kullanılan bir çözelti şeklinde verilir. Bir şişe 200 ml madde içerir.

Farmakodinamik

Adenol Forte, optimal oranlarda organik polimerlerin bir karışımıdır. Prostatın doğru fonksiyonel aktivitesinden sorumlu merkezleri etkiler ve ayrıca cinsel işlev üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kalın bağırsağın motor aktivitesini geri yükler ve ayrıca hastanın kanındaki şeker seviyesinin göstergelerini stabilize eder.

Farmakokinetik

İştahın tomurcuklarından yapılmış olan ekstrenin elementi elementleri, sindirim sisteminin mukus duvarı boyunca kan dolaşımına emilir. Karaciğerde olduğu gibi kanda da bulunan saligenin ana payı, salisilik aside oksidasyon sürecinden geçer ve idrarla birlikte vücuttan atılır. Salisin / saligeninin yaklaşık% 86'sı kan içine emilir, bu nedenle ilacı aldıktan sonra bir süre, maddenin doygunluğu oldukça yüksektir.

Kontrendikasyonlar

İlaç, bileşenlerine yüksek hassasiyetle kullanmak için kontrendikedir.

Yan etkiler Adenola Forte

İlaç önerilen dozlarda kullanıldığında, yan etkiler gözlenmedi. Bazen, bireysel aşırı duyarlılık, kaşıntı şeklinde alerjik reaksiyonlar, deri ve ürtiker üzerinde döküntüler mümkündür.

Dozlama ve uygulama

Adenol forte çözeltisi, yutulduktan sonra oral olarak alınmalıdır (40 ml'lik bir dozajda). Bundan sonra, 1 saat boyunca içilmemeli veya yememelisiniz. Hafif şiddette, tedavi seyrinin süresi yaklaşık 2-3 aydır ve vaka daha şiddetli ise, kurs 3-4 aya uzatılır.

Hastanın yaşına bağlı olarak, ilaç kullanım sıklığı belirlenir - 50 litreden daha genç erkekler. 1 gün / 6 gün süren bir çözelti elde edin; 50-60 litre yaşında. - 1 ruble / 7 gün; 60-70 litre yaşında. - 1 ovma / 8-9 gün; 70 litreden fazla. - 1 ruble / 10 gün.

Benign prostat hiperplazisinin profilaksisi olarak, bir ilaç 1, 10. Günde reçete edilebilir. 2-3 ay boyunca Bu durumda, 3 ay sonra. Tekrarlanan bir tedavi süreci yürütmek için gereklidir.

Bir dağıtıcı olarak, ambalaj şişesinin kapağı kullanılır (hacim 10 ml'dir).

Aşırı doz

Bir kerelik 10 kat aşırı doz durumunda, ilacın karaciğerin işleyişi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Çalışılmamış.

trusted-source[5], [6]

Depolama koşulları

İlaç, oda sıcaklığında güneş ışığından uzak bir yerde tutulmalıdır.

Raf ömrü

Adenol forte, üretim tarihinden itibaren 3 yıl süreyle kullanılabilir.

Farmakolojik grup

Средства которые используются при доброкачественной гипертрофии предстательной железы

Ilaç etkisi

Нормализующие функции предстательной железы препараты

Popüler üreticileri

Микрофарм,ООО, Югославия, г.Нови Сад

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Adenol Fort" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.