You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Deri döküntüsü merhemleri

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 05.10.2018

Cilt döküntüsü herkesin yüzleştiği bir sorundur. Tedavinin yöntemlerini, etkili topikal preparatları ve özelliklerini ele alalım.

Derideki döküntüler sıklıkla belirgin bir klinik tabloya sahip değildir. Negatif bir reaksiyon, böcek ısırıklarından, ısırgan yanıklarından ve diğer doğal faktörlerden kaynaklanan herhangi bir maddeye aşırı duyarlılık gösterir. Döküntü, kaşıntı, şişme ve diğer semptomlarla birlikte olabilir. Bu durumda, hiçbir ev ilaçları tahrişi gidermek için yardımcı olacaktır. Özel ilaçların tedavisi için - merhemler.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Endikasyonları Deri döküntüsü merhemleri

Bazı maddelerle temas ettiğinde, birçok organ ve sistemden istenmeyen reaksiyonlar meydana gelir, ancak cilt en sık olarak kaplanır. Cilt döküntüsü merhem kullanımı için endikasyonlar ilacın bileşimi, etkinliği ve hastanın bireysel özelliklerine bağlıdır.

Harici uygulama araçları aşağıdakiler için reçete edilir:

 • Farklı etiyolojide dermatoz
 • Basit ve alerjik dermatit
 • Diffüz / sınırlı nörodermatit
 • egzama
 • Dermatomikoz ve döküntü ve kaşıntı eşliğinde diğer hastalıklar

Patolojik durumun nedenini ortaya çıkardıktan sonra ilacın kullanımı tıbbi amaçlar için gereklidir. Farmakolojik özellikler üzerindeki çeşitli ilaçların bağımsız kullanımı, yan reaksiyonlara ve aşırı doz semptomlarına neden olabilir.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Tahliye formu

Deri döküntülerinin nedenleri :

 • Bir maddenin bireysel hoşgörüsüzlüğünden kaynaklanan inflamatuar reaksiyon. Bu kan proteini kan dolaşımına salınmadığı için, rahatsızlık immünoglobulin E'ye bağlıdır. Bu, hipersensitivite reaksiyonunun, deri hücrelerindeki T-lenfositlerin etkisi altında geçmesine yol açar.
 • Karışık alerjik reaksiyon. Solunum, yiyecek veya hatta alerjik olabilir, bunlardan biri döküntüdür.

İlk durumda, merhem ana terapötik ajan olarak görev yapar, ikincisi ise diğer ilaç biçimleriyle birleştirilir. Deri reaksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan tüm harici preparatlar aşağıdaki gruplara ayrılabilir:

 1. Hormonal - etkili anti-inflamatuar ve antialerjik ilaçlar. Kullanımları, bir çok kontraendikasyon ve yan etkiye sahip oldukları için ilgili hekim ile anlaşılmalıdır. Kendi kendini sürdürebilen kullanım, hem deriden hem de tüm organizmadan kaynaklanan bir takım komplikasyonlara neden olur.

Afloderm, Prednizolon, Hidrokortizon, Acriderm, Sinaflan.

 1. Antihistaminikler - döküntü, kızarıklık ve kaşıntıyı azaltır, spesifik antialerjik bir etkiye sahiptir. Chi \ mait ayrıca:  Alerjik döküntü tedavisi

Fenistil, Psili Balm.

 1. Kombine - bu tür preparatların bileşiminde birkaç aktif bileşen vardır. Hormonlar, antiseptikler, antifungal, creololitik veya antibiyotik bileşenler olabilir.
 • Anti-inflamatuar etki ile yerel ilaçlar - onların eylemi, inflamatuar sitokinlerin sentezinin bastırılmasına dayanır. Çoğu zaman bileşim şunları içerir: pimekrolimus (Elidel) ve takrolimus (Protopik).
 • Yara iyileşmesi, yumuşatıcı ve nemlendirici etki ile merhemler - çinko, çinko oksit, gliserin, vazelin, çeşitli bitkisel özler, dekspantenol ve diğer maddeleri içerir.

Trederm, Belosalik, Lorinden, Acridem GK.

Deride bir bariyer fonksiyonu olduğu için, vücudun çeşitli maddelerden ve çevrede bulunan zararlı mikroorganizmalardan korunduğu için, döküntüler göz ardı edilemez. Döküntü sadece koruyucu özelliklerini kötüleştirmez, aynı zamanda ciddi bulaşıcı hastalıklara da neden olabilir. Asit-baz dengesinin ve kurutmanın ihlali, zamansız muamelede ortaya çıkan problemlerdir. Merhem komplikasyonları önler ve cildin normal çalışmasını sağlar.

Deri döküntüsünden merhemlerin isimleri

Deri döküntülerinin tedavisi doktora ziyaretle başlamalıdır. Nitelikli bir uzman, bozukluğun nedenini belirler ve her bir vakada etkili olacak en uygun tedaviyi seçer. Cilt döküntüsünden merhemlerin isimlerini bilerek, uygun bir ilaç seçerken gezinmek çok daha kolaydır.

Temel preparasyon gruplarını ve kullanımlarının özelliklerini düşünelim:

trusted-source[14]

Hormonal olmayan merhemler

Anti-inflamatuar, antiseptik ve çoğu durumda antipruritik ve analjezik özelliklere sahiptirler. Bu kategorinin ilaçları, hafif bir etkiye sahip oldukları için, yüzdeki döküntüleri ortadan kaldırmak için uygundur. Erken yaşlardan itibaren çocuklar için reçete edilir.

 1. Gistan

Anti-inflamatuar, antiexudatif ve antipruritik özelliklere sahiptir. Bu, arakidonik asidin salınmasını inhibe ederek, iltihaplı mediyatörlerin biyosentezinden sorumlu olan proteinlerin salımını indükler. İnflamatuar eksudayı, granülasyon ve infiltrasyon süreçlerini azaltır. Döküntüler ve iltihap, kemotaktik bir maddenin oluşmasından dolayı aşağıya iner.


 • Kullanım endikasyonları: iltihaplı doğanın döküntüleri, kaşıntı, çeşitli etyolojilerin dermatozu, sedef hastalığı, atopik dermatit, seboreik dermatit. Gebelik ve emzirme döneminde, iki yaşın altındaki çocuklar için, tüberküloz, sifiliz, postvasin reaksiyonları ile bakteriyel, fungal veya viral enfeksiyonlarda kullanım için kontrendikedir.
 • Madde harici olarak kullanılır, hasarlı cilt bölgelerine günde 1 kez ince bir tabaka uygulanır. Terapi süresi genellikle 7-28 gün, doktor tarafından belirlenir. Doz aşımı durumunda hipotalamus-hipofiz-adrenal sistemin baskısı vardır. Tedavi için semptomatik tedavi ve elektrolit dengesizliği düzeltmesi kullanılır.
 • Yan etkiler: yanma, kaşıntı, cilt atrofisi, akne, perioral dermatit, alerjik kontakt dermatit, sekonder enfeksiyonun bağlanması. İstenmeyen reaksiyonların olasılığı, tıkayıcı pansumanların kullanımıyla artar.
 1. Vundehil

Dış kullanım için bitki çare. Doğal kökenli bileşenler içerir:

 • fidan - antiseptik, anti-inflamatuar ve yara iyileştirici etkisi;
 • karotenin - yara iyileştirici ve bakterisit etkisi;
 • Japon Sophora - kan damarlarının duvarlarını güçlendirir;
 • propolis - yara iyileştirici, anti-inflamatuar ve bakteriyostatik özellikler;
 • Bin yıllık - bakterisidal, anti-inflamatuar ve hemostatik etkisi.

Kullanım endikasyonları: cilt alerjik reaksiyonlar, dermatit, bedsores, flaccid ve enfekte yaralar, erozyon, radyasyon dermatit, sedef hastalığı, trofik ülserler. Cildin etkilenen bölgelerine günde 2-3 kez ince bir merhem tabakası uygulanır. Düzenli bir terapötik etki, 2-7 günlük düzenli kullanımdan sonra ortaya çıkar.

Yan etkiler kaydedilmez, tek kontrendikasyon aktif bileşenlerin hoşgörüsüzlüğüdür. Hamilelik ve emzirme döneminde Vundehil'e izin verilir.

 1. pantenol

Aktif madde ile farmasötik ajan - dexpanthenol (pantotenik asit analogu). Metabolik hücre içi süreçlere katılır, hasarlı cilt ve mukoza zarlarını oluşturur ve yeniler. Uygulamadan sonra hızla emilir, epitelizasyon ve yara izi hızlandırır. Pantotenik asit, dışkı ve idrarda değişmeden bir şekilde atılır, anne sütüne nüfuz edebilir, toksik değildir.

 • Endikasyonları: kabarcık dermatiti, cilt lezyonlarının iyileşmesinin hızlandırılması ve mukoza zarının lezyonları, termal ve güneş yanığı, sıyrıklar, aseptik postoperatif yaraların tedavisi. Ajan günde 2-3 kez cilde uygulanır, tedavi süresi tedavinin ilk günlerinde elde edilen etkilere bağlıdır.
 • Yan etkiler alerjik reaksiyonlar şeklinde kendini gösterir. Aktif bileşenlerin intoleransı olduğunda kontrendikedir. Aşırı doz durumunda, toksik yan etkiler mümkündür.

Yukarıdaki merhemlere ek olarak, deri döküntülerinin tedavisi için kullanabilirsiniz: Oilatum, Videstim, Ichthyol merhem, Perelan, Desitin, Fenistil ve diğer araçlar.

Hormonal merhemler

Hormonal olmayan ilaçların etkisiz olduğu durumlarda kullanılır. Çabuk semptomları hızla ortadan kaldırır, ancak kontrendikasyonları vardır ve yan etkilere neden olabilirler. Bağımlılık yaptıkları için uzun süreli kullanım için tasarlanmamıştır. Deriye uygulandıktan sonra hormonal bileşenler kanın içine nüfuz eder, dolayısıyla sadece tıbbi amaçlar için kullanılırlar, aktiviteye göre sınıflandırılırlar.

 1. Prednisolon merhem% 0,5

Aktif madde ile düşük aktif hormonal topikal ajan - prednisolon. Anti-alerjik, anti-inflamatuar ve anti-eksüdatif etkiye sahiptir. Antialerjik etki, salgı inhibisyonu ve biyolojik olarak aktif maddelerin sentezi yoluyla bazofillerin azalmasından kaynaklanır.

Uygulamaya cilt emildikten sonra ve aktif madde sistemik kan dolaşımına girer. Karaciğerde oksidasyon ile Biotransformiruetsya. İdrar ve dışkı ile metabolitler şeklinde atılır. Anne sütü ile atılan plasenta bariyerinden nüfuz eder.

 • Kullanım endikasyonları: mikrobiyal olmayan deri lezyonları, farklı etiyolojilerdeki egzema, kaşıntı, dermatit, alopesi. İlaç günde 1-3 kez cilt üzerinde ince bir tabaka uygulanır. Terapi süresi 8-14 gündür. Çocuklara reçete edilirse, oklüzal ve fiksatif bandajlar hariç tutulmalı ve tedavi süresi 7 günü geçmemelidir.
 • Nadir durumlarda uzun süreli kullanım, kaşıntı, yanma ve eritemin mümkün olduğu iyi transfer edilir. Ayrı bir grup hastada, bu semptomlar gelişebilir: hipertrikoz, folikülit, perioral dermatit. Hasarlı cilde uygulandığında, aktif maddenin sistemik yan etkileri mümkündür.
 • Kullanım uygulaması, suçiçeği, herpes viral hastalıklar, aşılama reaksiyonları, hem de gebeliğin ve emzirmede sifilitik bileşenleri veya tüberküloz işlemlere karşı aşırı duyarlılık kontrendikedir.
 1. Ftorokort

Topikal glukokortikosteroidler grubundan ılımlı aktivite anlamına gelir. Aktif madde triamsinolondur. Anti-inflamatuar, anti-alerjik, antipruritik ve membran stabilize edici etkiye sahiptir. Lipokortinlerin sentezini uyarır, iltihap bölgesinde damar dokusunun geçirgenliğini azaltır, nötrofillerin ve eozinofillerin fagositik aktivitesini azaltır. Cildin derin katmanlarına ve sistemik kan akışına nüfuz eder. Glukuronidasyon yoluyla karaciğerde metabolize edilir. Yarı ömür, hastanın vücudunun özelliklerine bağlı olarak 4-5 saat sürer. Böbrekler tarafından metabolitler şeklinde atılır.

 • Endikasyonlar: cilt hastalıkları, egzama (akut, kronik), anogenital kaşıntı, liken planus, psoriyazis, lichen siğilimsi, atopik dermatit, kontakt dermatit, pitiriyaz pembe çeşitli etiyoloji. Kovanlarda etkilidir, çeşitli etyolojilerin polimorfik eksüdatif eritemi. Böcekler, güneş yanığı ile ısırıldığında ağrılı semptomları ortadan kaldırır. Leiner hastalığı durumunda kullanım kanıtı vardır.
 • İlaç etkilenen bölgelere ince bir tabaka uygulanmalı, ancak ovulmamalıdır. Günde 2-3 kez uygulanmasına izin verilir, erişkin yaştaki hastalar için maksimum günlük doz 15 g'dır.Tedavi süresi 5-7 gündür.
 • Yan etkiler çok nadirdir. Çoğu durumda, hastalar bu gibi reaksiyonlarla karşılaşırlar: piyoderma, eritem, hipertrikoz, cilt atrofisi. İlacın oklüzif bandaj uygulandığında, sistemik bir hareket oluşabilir - kan basıncı ve karbonhidrat metabolizması ihlalleri.
 • Kullanım belirgin cilt belirtileri ile hoşgörüsüzlük bileşenleri, enfeksiyöz lezyonlar, tüberküloz, perioral dermatit, epidermis malign ve premalign bozukluklar, ve frengi durumunda kontrendikedir. Hamilelik ve emzirme döneminde, çocuklarda ve gerontolojik uygulamalarda özel dikkatle reçete edilir.
 1. Elokim

Kompozisyonda mometazon furoat (sentetik topikal glukokortikoid) içeren aktif hormonal ajan. Anti-inflamatuar, antipruritik, vazokonstrüktif, antiexudatif ve anti-alerjik etkiye sahiptir. Lipokortinlerin miktarındaki azalma sayesinde fosfolipaz A2'nin etkisi engellenir. Arakidonik asit salınımını en aza indirir, iltihaplı bölgedeki lökotriyenlerin ve prostaglandinlerin konsantrasyonunu azaltır. Uygulama epidermal bariyere nüfuz ettikten sonra, emilim bir dizi faktöre bağlıdır. Hasarlı veya iltihaplı cilde uygulandığında, sistemik kan dolaşımına hızla girer.

 • Kullanım endikasyonları: döküntüler, kaşıntı, alerjik hastalıklar, sedef hastalığı, seboreik ve atopik dermatit semptomatik tedavi. Radyasyon radyasyon dermatiti, kırmızı düz liken ile yardımcı olur. Ajan günde bir kez uygulanır, etkilenen yüzeye ince bir tabaka uygulanır. Terapi süresi, ilgili hekim tarafından belirlenir.
 • Yan etkiler: uygulama yerinde yanma, kaşıntı, kızarıklık, kızarıklık ve parestezi. Uzun süreli tedavi, cilt atrofisi, fıtıkülasyon, eriteme neden olabilir. İlacın bileşenlerinin intoleransı ile kontrendikedir. Aşırı doz durumunda, hipofiz-adrenal sistemin baskısı gözlenir, endojen glukokortikosteroidlerin sentezinde bir azalma görülür.
 1. Dermoveyt

Aktif madde ile son derece aktif hormonal merhem - klobetazol propionat. Nonspesifik antialerjik ve anti-inflamatuar etkisi vardır, şişlik, kaşıntı ve kızarıklık giderir. Deri üzerine uygulamadan sonra sistemik kan dolaşımına girer, kortikosteroidlere benzer metabolik yolu geçer.

 • Kullanım endikasyonları: kalıcı ekzema, liken planus, sedef hastalığı, lupus eritematoz. İlaç etkilenen bölgelere günde 1-2 kez ince bir tabaka uygulanır. Tedavi süresi yaklaşık 4 haftadır.
 • Yan etkileri: hipofiz baskısı ve adrenal fonksiyon semptomları, yüzeysel vazodilatasyon, artmış saç büyümesi, atrofik cilt değişiklikleri ve incelmesi. Aktif maddelere, pembe noktalara, genital ve perianal kaşıntıya, mukoza zarlarının viral lezyonlarına ve deriye karşı artan duyarlılıkla kullanılması kontrendikedir.

Hormon merhemleri uygulamak kurallara uymalıdır: daha fazla kızarıklık ve şişlik, daha az hormonlar hazırlanmalıdır.

Antibiyotikli merhemler

Enflamasyon ve bakteriyel enfeksiyon ile komplike olan döküntüleri tedavi etmek ve önlemek için kullanılır. Çoğu zaman, hastalar bu tür ilaçlar reçete edilir:

 1. Gentamisin Sülfat

Geniş bir antimikrobiyal etki spektrumuna sahiptir, en zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını bastırır. Uygulamadan sonra iyi emilir. Kullanım için ana endikasyonlar: enfeksiyonun neden olduğu deri döküntülerinin tedavisi ve önlenmesi. Furunculosis, dermatit, trofik ülserler, yanıklar ile yardımcı olur.

Her hasta için dozaj ve tedavi süresi bireyseldir. İlaç 7-14 gün boyunca etkilenen cilde günde 2-3 kez uygulanır. Aşırı doz durumunda, yan etkiler mümkündür: ototoksik etki, kaşıntı, tahriş. Tarihte alerjik reaksiyonlarda kullanımı kontrendikedir, böbrek ve karaciğer ihlalleri. Hamile ve yeni doğanların tedavisi için uygun değildir.

 1. Lincomycin Merhem

Antimikrobiyal ajan ile antibiyotik. Deri ve yumuşak dokuların püstüler lezyonlarının tedavisi için uygundur. Etkilenen bölgelere günde 1-2 kez ince bir tabaka uygulayın.

Böbrek ve karaciğer hastalıklarına, anamnezde alerjik reaksiyonlara başvurmak kontrendikedir. Uzun süreli tedavi, kaşıntıya, yanmaya, şişmeye ve döküntü miktarını artırabilir.

 1. levomekol

Aktif maddeler ile kombine ajan - kloramfenikol, methyluracil. Çoğu bakteriye karşı aktiftir. Bakteriyostatik etki, malign hücrelerde protein biyosentezinin inhibisyonu ile ilişkilidir. Egzama, pürülan iltihaplı hastalıklar, pürülan yaralar ve trofik ülserler, yanıklar, fraktürler için kullanılır. Etkilenen cilde günde 2-3 kez uygulanır. Aktif bileşenlere duyarlılığın artması durumunda kullanılmaz.

Yukarıdaki ilaçlara ek olarak, deri döküntülerini tedavi etmek için şunları kullanabilir: Levosin, Fucidin, Eritromisin ve Lincomycin merhemi.

Birleşik müstahzarlar

Hormonlar, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve fungisidal maddeler içeren bir grup ilaç. Döküntüler enfeksiyon ve inflamasyon ile birlikte şiddetli formda meydana gelirse kullanılırlar.

 1. Flucinar

Aktif madde içerir - fluosinolon asetonid. Belirgin bir anti-inflamatuar ve antialerjik etkiye sahiptir. Cilde iyi emilir ve biriktirilir. Karaciğerde Biotransformiruetsya, metabolitler şeklinde böbrekler tarafından atılır.

 • Kullanım endikasyonları: enfeksiyöz olmayan dermatit, kontakt egzama, sedef hastalığı, seboreik ve atopik dermatit. Etkilenen bölgelere günde 1-2 kez ince bir tabaka uygulayın, tedavi süresi 14 günden fazla değil.
 • Yan etkiler: kurdeşen, kaşıntı, yanma, artmış saç büyümesi, stria, cildin renk bozulması. Doz aşımı durumunda, istenmeyen reaksiyonlar vardır: şişlik, azalmış bağışıklık, arteriyel hipertansiyon.
 • Flucin, herhangi bir etiyolojinin enfeksiyöz lezyonlarında kontrendikedir ve fluosinolon ve diğer glukokortikosteroidlere karşı artan duyarlılığa sahiptir. Çocukları ve aşılama sonrası dönemde tedavi etmek için kullanılmaz.
 1. triderm

Kombine ilaç, içerir: klotrimazol, gentamisin ve betametazon dipropionat. Anti-alerjik, anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiexudatif, antifungal ve antipruritik etkiye sahiptir.

 • Kullanım endikasyonları: çeşitli etiyolojilerden bakteriyel enfeksiyonlu egzama, ölme, kaşıntı ve döküntülerin bakteriyel enfeksiyonu ile komplike. İlaç günde 1-2 kez deriye sürülmelidir. Terapi süresi 2-4 haftadır.
 • Yan etkileri: kuruluk, yanma, kaşıntı, yağ bezlerinin iltihabı, folikülit, alerjik reaksiyonlar. Aşıdan sonra tüberküloz, sifiliz, suçiçeği ve negatif reaksiyonlarda kullanılmaz.
 1. Lorinden A

İlacın bileşimi bir sentetik glukokortikosteroid - flumetazon içerir. Anti-enflamatuar etki, enflamatuar sürece dahil olan hücresel elementler üzerindeki etkime bağlıdır. Egzama, dermatit, sedef hastalığı, hiperkeratoz, sebore, kistik deri döküntüleri, eksüdatif egzama, kırmızı düz adenoskuamöz zoster, foto-, böcek sokması: bu lezyonların tedavisi ve önlenmesi için atanmış.

 • 14 gün boyunca günde 1-2 kez yara bölgelerine ince bir tabaka uygulayın. Yan etkiler, kuruluk, deride kaşıntı ve atrofi, pigmentasyon bozuklukları olarak kendini gösterir. Aşırı doz durumunda, kas zayıflığı gözlenir, aşındırıcı lezyonlar. Semptomatik tedavi tedavi için endikedir.
 • Gebelik ilk trimesterde, bakteriyel, viral ve fungal hastalıklar, cilt sifiliz ve tüberküloz kontrendikedir. Bebekler ve küçük çocuklar için, deri üzerinde prekanseröz koşullar ve neoplazmlar, aşırı duyarlılığı olan hastalar için reçete değildir.

Deri döküntülerini hızla ortadan kaldırmak ve alerjik veya inflamatuar süreci durdurmak için, hastalara hormonlarla birlikte ilaç reçete edilir. Akut iltihaplanma sonrasında, hormonal olmayan, yani restoratif ajanlar kullanılır. Bazı durumlarda, çeşitli tipte ilaçlar dönüşümlü olarak uygulanabilir.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Döküntü çinko merhem

Çeşitli cilt alerjik reaksiyonların tedavisi için lezyona doğrudan uygulanan yerel ilaçları kullanın. Döküntüden alınan çinko merhemleri, etkili bir ilaç olduğunu kanıtladığı için, bu ilaçların kategorisine dahil edilir. Yenidoğanda kızarıklıkların giderilmesi de dahil olmak üzere her yaştan hastayı tedavi etmek için uygundur. İlacın 1 gramında 100 mg çinko oksit ve yardımcı madde - parafin beyazı yumuşaktır.

 • Kurutma, antiseptik etkisi vardır. Eksudasyonu azaltır, protein denatürasyonuna ve albümin oluşumuna neden olur. Çeşitli cilt hastalıkları için reçete edilir: egzama, dermatit, bedsores, intertrigo, piyoderma. Aktif maddenin intoleransı ve cildin pürülan lezyonları ile kullanıldığında kontrendikedir.
 • Ajan, enfekte olmamış bölgelerde günde 1-3 kez ince bir tabaka uygulanır. Merhemin gözlere veya mukoza zarlarına girmesine izin vermeyin. Böyle bir durumda, tıbbi yardım almalı ve gözlerinizi su ile yıkamalısınız.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde çinko oksit kullanımı, anneye potansiyel yararın fetusun risklerinden daha yüksek olması durumunda mümkündür. Uzun süreli kullanımda, uygulama yerinde tahriş, hiperemi ve kaşıntı belirtileri mümkündür.

Vücuttaki döküntüden merhem

Çeşitli maddelerle temas ettiğinde, deriden olumsuz reaksiyonlar olabilir. Vücudun farklı bölgelerinde döküntü, yanma, dökülme vardır. Tedavi için tıbbi amaçlar için kullanılan vücuttaki döküntüden merhem kullanın. Bir kural olarak, bunlar sadece epidermisi restore etmekle kalmayıp aynı zamanda iltihabı, kızarma ve nemlendirmeyi rahatlatan kombine ajanlardır.

Vücutta döküntülerin tedavisi için popüler topikal preparatları düşünün:

 1. ADVANTAN

Aktif madde ile harici kullanımın ilacı - metilprednizolon aceponat. Aktif bileşen, halojene olmayan sentetik bir steroiddir. Alerjik ve inflamatuar reaksiyonları bastırır, ağrılı hisleri ve semptomları azaltır.

 • Kullanım endikasyonları: epidermisin enflamatuar lezyonları, çeşitli etiyolojilerdeki egzema, nörodermatit, atopik dermatit. 4 aylıktan itibaren çocukları tedavi etmek için uygundur. Ajan, etkilenen bölgelere günde 1-3 kez ince bir tabaka uygulanır, tedavi süresi 14-20 gündür.
 • Kontrendikasyonlar uygulamada tüberküloz ve frengi kutanöz tezahürleri, viral lezyonlar, aşı reaksiyonu, 4 ay intoleransı aktif maddeleri, ağız çevresi dermatit, rosacea hastaların yaş.
 • Doz aşımı durumunda, zehirlenme belirtileri, deri atrofisi, stria artışı. Tedavi için ilacı kullanmayı bırakmak gereklidir. Yan etkiler nadiren görülür. Daha sık olmasa da, hastalar ilaçların sistemik etkileri, akneform değişiklikleri ile karşı karşıya kalmaktadırlar.
 1. Cilt-Cap

Aktif madde ile ilaç - çinko pirolionat. Bakteriyostatik ve fungistatik etkiye sahiptir. Bir döküntü, kaşıntı, yanma, kızarıklığa neden olan en zararlı mikroorganizmalara karşı aktiftir.

 • Endikasyonları: farklı kökenlere, kaşıntı, sedef, liken, Eritrasma, nörodermatit, yıkım yoğun psöriatik ve pullanmaların sızar ve dermatit. İlaç, patolojik semptomların ortadan kalkmasına kadar günde 2-3 kez kullanılır.
 • Kontrendikasyonlar: aktif bileşenlerin intoleransı, glukokortikosteroidler ile yerel ajanlar ile eşzamanlı uygulama. Yan etkileri ve aşırı doz belirtileri nadiren görülür ve lokal alerjik reaksiyonlar olarak ortaya çıkar.
 1. Radevit

Topikal uygulama için kombine farmasötik ajan. Anti-inflamatuar, onarıcı, nemlendirici ve antipruritik etkiye sahiptir. Hasarlı epidermisin rejenerasyon sürecini hızlandırır, koruyucu fonksiyonları güçlendirir.

 • Endikasyonlar: dermatoz, cildin pul pul koyulaştırıcı geniş alanlar, ters bir fiziksel, kimyasal veya termal etki, alerjik hastalıklar ile temas bölgesinde, seboreik dermatit, enfekte yaralar, atopik dermatit, ekzema, deri iltihabı.
 • Kontrendikasyonlar: hipervitaminozis A, D, E, epidermisin akut inflamatuar hastalıkları, gebelik.
 • İlaç, lezyon bölgesine günde 2 kez ince bir tabaka uygulanmış, ifade edilen patolojik bir işlemle, tıkayıcı pansumanlar kullanılabilir. Yan etkiler, merhem bileşenlerine bireysel bir reaksiyon ile ortaya çıkar.
 1. Desitin

Anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip çinko oksit. Yaraları yumuşatır ve kurutur, ancak alerjenle temasını önleyen koruyucu bir film oluşturur. Farklı etiyolojilerdeki cilde zarar vermek için kullanılır.

Kalıcı bir terapötik etki elde etmek için, ajanın etkilenen bölgelere günde üç kez kadar ince bir tabaka uygulanması gerekir. Kontrendike aktif maddeye aşırı duyarlılık olduğunda uygulanır. Aşırı doz durumunda, olası yan etkiler vardır - hiperemi, kaşıntı ve döküntüler.

Kızarıklık ve kaşıntı için merhem

Sıklıkla deri döküntülerine kaşıntı, yanma ve kuruluk eşlik eder. Kızarıklık ve kaşıntı merhem rahatsızlığı ortadan kaldırır ve hasarlı cildin yenilenmesini hızlandırır. Bu gruptan etkili ilaçlar düşünün:

 1. Protopyk

Aktif bileşenli anti-inflamatuar ilaç - takrolimus (sentezin seçici inhibitörü ve inflamatuar mediatörlerin salınımı). Deriye uygulandıktan sonra, pratik olarak sistemik kan dolaşımına girmez, sistemik absorpsiyon etkilenen dokuların alanına bağlıdır. Metabolize edilmez.

 • Endikasyon: atopik dermatit, farklı etyolojide deri lezyonları. 2 yaşından büyük çocuklar için kullanım için izin verilir. Ajan, vücudun herhangi bir yerinde günde 1-2 kez ince bir tabaka uygulanır. Tedavi süresi 3 haftayı geçmemelidir.
 • Epidermal bariyerin, hamilelik ve emzirme döneminde, iki yaşından küçük çocuklarda ve takrolimus ve makrolitlere karşı aşırı duyarlılıkta kullanılmak üzere kontrendikedir.
 • Doz aşımı vakalarının harici uygulaması sabit değilse. Ama eğer ilaç içeri girerse, o zaman midesin durulanması ve vücudun hayati fonksiyonlarının izlenmesi gerekir. Yan etkiler, yanma, tahriş, cildin kızarıklık belirtileri ile kendini gösterir. Uzun süreli kullanımı ile folikülit, herpetik enfeksiyon ve akne geliştirmek mümkündür.
 1. Görüyorum

Harici kullanım için vitamin takviyesi. Epidermis hastalıkları ve lezyonları, şiddetli kaşıntı, yanma, oftalmik hastalıklar, sedef hastalığı için kullanılır. Aktif maddeye ve gebeliğin ilk trimesterine aşırı duyarlılık için kullanılmaz. İlaç, etkilenen bölgelere günde 1-3 kez ince bir tabaka uygulanır. Doz aşımı durumunda, hiperemi, terleme ve kızarıklık belirtileri vardır.

 1. Beloderm

Ciltte kaşıntı ve döküntülerin tedavisi için merhem. Aktif maddeyi içerir - betametazon dipropionat (bir prednisolonun bir analogu). Anti-alerjik, anti-enflamatuar ve immünsüpresif özellikleri belirgin olarak ortaya çıkarmıştır. Histamin, lizozomal enzimler ve prostaglandinlerin üretimini ve salınımını azaltır. Plazma ekstravazasyonunun etkisiyle şişmeyi azaltır.

 • Kullanım endikasyonları: dermatozlar, atopik ve jeton benzeri egzama, nörodermatit, kaşıntı, stasis-dermatit, sedef hastalığı. Ürün temizlenmiş cilde günde 2-3 kez sürülür. Her hasta için terapi süresi bireyseldir.
 • Yan etkiler, bu semptomlarla kendini gösterir: folikülit, cilt atrofisi, hiperpigmentasyon. Cilt reaksiyonları göründüğünde tedavi durur. Tüberküloz, varisli damarlar, perioral dermatit ve enfeksiyöz lezyonların tezahürlerinde kontrendikedir. Doz aşımı belirtileri, olumsuz reaksiyonlara benzer.
 1. hizmetçi

Aktif bir bileşene sahip bir farmasötik ajan mometazondur. Sentetik glukokortikosteroid, inflamasyon reaksiyonundan sorumlu mediyatörlerin yoğunluğunu etkiler. Alerjik reaksiyonun gelişmesini engeller, anti-inflamatuar, antiexudatif ve antipruritik etkiye sahiptir. 

 • Kullanım endikasyonları: kaşıntı dermatoz, yerel bir doğanın epidermisin inflamatuar lezyonları, sedef hastalığı, yaygın nörodermatit, seboreik dermatit. 2 yaş hastaları tedavi etmek için uygundur. İlaç, etkilenen bölgelere günde 1-2 kez ince bir tabaka ile uygulanır. Tedavi süresi, kullanımın ilk günlerinde terapötik cevaba bağlıdır.
 • Yan etkileri: folikülit, epidermisin tahrişi, stria, akne, kuruluk, hipertrikoz, süperinfeksiyon, maserasyon, perioral dermatit. Doz aşımı durumunda, adrenal bez bozuklukları ile ilişkili semptomlar gözlenir. Bu gibi durumlarda semptomatik tedavi endikedir.
 • Kontrendikasyonları: Hastanın yaşı, iki yıldan az perioral dermatit, gebelik, emzirme glukokosteroidler karşı aşırı duyarlılık, deri enfeksiyonları, tüberküloz, frengi, akne rosacea olduğunu.
 1. Siʙikort

Belirgin bir antibakteriyel etkiye sahip kombine bir ajan. Enflamatuar süreci iyileştirir, kaşıntı ve kızarıklık hissini ortadan kaldırır. Akut ve kronik egzama, kaşıntı, döküntüler, dermatit tedavisinde kullanılır. İlaç günde 1-3 kez cilt üzerinde ince bir tabaka uygulanır.

Kontrendike uzun bir süre için geçerlidir, bu yan etkilere neden olabilir. Çoğu zaman, hastalar adrenal fonksiyonun baskılanmasıyla karşı karşıyadır. İlaç, pürülan enfeksiyonlar ile hamilelik ve emzirme döneminde, cildin viral, tüberküloz, mantar ve kanserli lezyonları için reçete edilmemiştir.

Sifilitik döküntüden merhem

Lokal tedavi araçları, cinsel yolla bulaşanlar da dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sifilitik döküntüden merhem, bu tür ilaçların kategorisine dahil edilir. İlaçlar deri döküntülerini anestezi altına alır, soyulmayı önler, yoğun oluşumları seyreltir. Sifilizli bir döküntü hastalığın tüm aşamalarında ortaya çıkar, ancak tedaviye ne kadar erken başlanırsa, ortadan kaldırılma şansı o kadar yüksektir.

Sifilitik döküntüden etkili merhemleri düşünün:

 1. Heksykon

Aktif madde ile antiseptik - klorheksidin biglukonat. Treponema pallidum, Chlamydia spp., Ureaplasma spp. Dahil olmak üzere Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalara karşı aktiftir. Ve diğer bakteriler.

 • Kullanım endikasyonları: frengi, bakteriyel vajinoz, kolpitis, üretelazmoz, gonore, genital herpes. Farklı cilt enfeksiyonları: paronişi, piyoderma, impetigo, intertrigo. Hoşgörüsüzlük bileşenleri ve çocukluk hastaları için atama. Ajan, 7-10 gün boyunca günde 1-2 kez epidermisin etkilenen bölümlerine uygulanır.
 • Maddenin düşük sistemik absorpsiyona sahip olması nedeniyle aşırı doz vakaları olası değildir. Hamilelik ve emzirme döneminde uygun tıbbi izin ile izin verilir. Geri çekildikten sonra ortaya çıkan alerjiler şeklinde ortaya çıkan yan etkiler.
 1. Tsigerol

Yara iyileşmesi ve dezenfekte edici etkiye sahip ilaç. Nekrotik ve granüle edici yaraların, trofik ülserlerin, yanıkların tedavisinde kullanılır. Ajan yara yüzeyine günde 1-3 kez uygulanır, steril mendiller kullanılabilir. Doz aşımı durumunda yan reaksiyonlar vardır - yanma hissi. Onları ortadan kaldırmak için, merhem miktarını azaltmanız ve tıbbi yardım almanız gerekir.

 1. klorheksidin

Antiseptik, geniş bir bakteri spektrumuna karşı etkilidir. Bakterisidal özelliklere sahiptir, cinsel yolla bulaşan ciltteki deri iltihabına, pürülan iltihaplı süreçlere yardımcı olur. Topikal uygulama pratik olarak emilmediğinde, metabolize olmaz.

 • Endikasyon: döküntüler, yaralar, bebek bezi döküntüsü, piyoderma, stomatit, diş eti iltihabı tedavisi. Ürolojik ve jinekolojik hastalıklar için kullanılabilir. Çocukların tedavisi için dermatit ile klorheksin intoleransı ile kontrendikedir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde uygun tıbbi reçete ile uygulanmasına izin verilir. Doz aşımı durumunda, istenmeyen reaksiyonlar mümkündür: dermatit, cildin yapışkanlığı ve kuruluğu, tedavi edilen bölgelerin renklenmesi, kaşıntı, yanma.
 1. Elyugel

Antiseptik, cildi temizler ve dezenfekte eder, çoğu gram-pozitif ve gram-negatif bakterileri, virüsleri, dermatofitleri, mayaları yok eder. Sifilitik döküntüler, trikomonas kolpitis, klamidya, diş ve KBB patolojilerinin tedavisi ve önlenmesi için kullanılır. Elyugel, farklı şiddetli yara yüzeylerinin tedavisinde etkilidir.

Klorheksidine karşı aşırı duyarlılık için önerilmez. Ajan, günde 1-3 kez hasarlı epidermis üzerine ince bir tabaka uygulanır, tedavi süresi, patolojik sürecin şiddetine bağlıdır. Uzun süreli tedavi yan reaksiyonlara neden olabilir: kuruluk, yanma, hiperemi. Onları ortadan kaldırmak için ilaç uygulamasının sıklığını azaltmak gerekir.

 1. Gri mercim merhem

İlaç antiseptik ve antiparaziter özellikleri ile topikaldir. Kullanım için ana endikasyon - sifiliz, paraziter hastalıklar, pedikülozis, fthiracy'nin deri bulguları. Merhem günde 1-2 kez, yara alanlarına ovuşturulmalıdır 40 rubleye kadar tedavi süreci. Doz aşımı durumunda, tahriş, gastrointestinal rahatsızlıklar, merkezi sinir sistemi ve böbrek patolojisi belirtileri ortaya çıkar.

İlaç epidermis, egzama, kaşıntı, gastrointestinal ve renal hastalıkların bütünlüğü ihlalleri için yasaklanmıştır. Tüberküloz, amphodontoz ve diğer akciğer lezyonları için gri cıva merhemi reçete edilmez. İlaç, aktif madde daha zehirli hale geldiği ve birtakım olumsuz reaksiyonları provoke edebileceği için, depolanması uzun zamandan beri kontrendikedir.

Çocuklarda döküntüler için merhem

Çocuğun organizmasının herhangi bir uyaranın eylemine tepkisi çok şiddetlidir. Hafif bir döküntü, kaşıntı, yanma, püstüler belirtiler ve diğer olumsuz belirtiler olabilir. Uzun süreli alerjik reaksiyon dermatit gelişmesine yol açar. Çocuklarda döküntüden merhem, rahatsızlığı giderebilir ve cildin sağlığını yeniden sağlayabilir.

 1. Fenistil

Yatıştırıcı etkisi ile antialerjik ajan. Kurdeşen, alerjik rinit, ilaç ve gıda alerjileri için kullanılır. Atopik dermatit, böcek ısırıkları, su çiçeği ile kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur. Ajan, günde 1-3 kez epidermisin etkilenen bölümleri üzerine ince bir tabaka uygulanır.

Tedavi süresi 7-10 gündür. Aşırı doz durumunda, yan reaksiyonlar vardır: hafif tahriş, yanma. Fenistil bir yaşın altındaki çocuklar için reçete edilmez, prematüre bebekler ve aktif maddelere karşı hoşgörüsüzlük.

 1. Bepanten

Aktif bileşeni içerir - dexpanthenol. Epitelyum hücrelerine ulaşmak, cildin yenilenmesini uyaran, hücresel metabolizmayı normalize eden pantotenik asit oluşturmak üzere dönüşür. Herhangi bir cilt üzerinde kullanılabilir. Yeni doğanların düzenli cilt bakımı için kullanılır, bebek bezi dermatiti, bebek bezi döküntülerini önler.

Döküntü, çizik, ülser, erozyon ve diğer lezyonların iyileşmesini hızlandırır. İlaç ağrılı semptomların ortadan kalkmasına kadar günde 1-2 kez uygulanır. İlaç, sistemik kan dolaşımına nüfuz etmediğinden, doz aşımı vakaları sabit değildir. İzole durumlarda, kovan ve kaşıntı geliştirmek mümkündür.

 1. Elidel

İlacın bileşimi - pimecrolimus. Bu bileşen, kalsinervin inhibitörleri ile ilgili olarak anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Üç aylık ve yetişkin çocuklarda atopik dermatit ve cilt lezyonları için kullanılır. Merhem, günde 2-4 kez epidermisin etkilenen kısımlarına sürülür. Terapötik etki 1,5 ay içinde gerçekleşmemişse, tıbbi bakım ve diğer ilaçların seçimi gereklidir. Elidel yan etkilere neden olur: hiperemi, yanma, folikülit, herpetik döküntüler. 3 aya kadar olan çocuklarda atopik dermatitte kullanım, komponentlere karşı aşırı duyarlılık ve cilt enfeksiyöz ajanlar kullanıldığında kontrendikedir.

 1. Nezulin

Antialerjik ilaç, döküntüleri, kaşıntı, tahriş ortadan kaldırarak. Hipoalerjenik özelliklere sahip, yavaş yavaş epidermisi etkiler. Anti-inflamatuar etkisi vardır, cildin iyileşmesini ve restorasyonunu hızlandırır. Çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için uygundur. İlaç, etkilenen bölgelere ince bir tabaka uygulayarak günde 2-3 kez kullanılır. Doz aşımı durumunda, alerjik reaksiyon ağırlaşır.

 1. ADVANTAN

Lokal anti-enflamatuar ajan, cilde alerjik reaksiyonların tezahürlerini azaltır. Kaşıntı, yanma, kızarıklık, cildin kalınlaşması ve şişliği giderir. Çeşitli dermatit ve egzama için kullanılır. İlaç, çocuklar için 4 hafta ve yetişkinler için 12 hafta boyunca günde 1 kez cilde uygulanır. Yan etkiler hiperemi, yanma, uygulama yerinde vezikül görünümü olarak tezahür eder. Majör kontrendikasyonlar: bileşenlere aşırı duyarlılık, viral enfeksiyonlar, sifiliz veya tüberkülozun deri bulguları.

 1. Psili Balsam

Antialerjik farmasötik ajan topikal. Kılcal damar duvarlarının geçirgenliğini azaltır, dokuların şişmesini ve kızarmasını azaltır. Soğutma ve lokal anestezi etkisi vardır. Bu cilt döküntüleri, kaşıntı, yanma, kızarma, suçiçeği tedavi etmek için kullanılır. Böcek ısırıkları, yanıklar, egzama ve kontakt dermatit ile yardımcı olur.

Bir terapötik etki elde etmek için, merhem temizlenmiş epidermiste ince bir tabaka uygulanmalıdır. Kurs süresi ve dozu, doktora yapan doktor tarafından seçilir. Cildin geniş bölgelerine uygulanması nedeniyle sistemik emilim ile yan etkiler ve aşırı doz belirtileri mümkündür. Olumsuz reaksiyonlar zehirlenme olarak kendini gösterir. Etkin maddelere aşırı duyarlılık olduğunda kontrendikedir.

Farmakodinamik

Bu ya da bu ilacın deri döküntülerinin tedavisinde ne kadar etkili olduğunu belirlemek için, bileşimini dikkatle incelemek gerekir. Farmakodinamik, aktif bileşenler ve bunların patolojik sürece göre aktiviteleri hakkında bilgi sağlar. Bunu popüler merhemlerin bir örneği olarak düşünün:

 • nonhormonal

Gystan, anti-inflamatuar, antiexudative ve antipruritik özelliklere sahiptir. İnflamatuar mediyatörlerin biyosentezini kontrol eden lipokortinler (fosfolipaz A2'yi inhibe eden proteinler) salımını indükler. Bu, araşidonik asidin salınmasının inhibisyonuna bağlıdır. Nötrofil birikimini önleyerek, enflamatuar eksudaları azaltır. Granülasyon ve infiltrasyon süreçlerini en aza indirir. Enflamasyon, kemotaksis maddesindeki azalmaya ve ani alerjik reaksiyonun inhibisyonuna bağlı olarak azalır. Günlük kullanıma bağlı olarak, kalıcı bir terapötik etki 3 hafta içinde kendini gösterir.

 • hormonsal

Sinaflan anti-inflamatuar, antialerjik ve antipruritik etkiye sahiptir. Nötrofil birikimini önler, inflamatuar eksüda miktarını ve sitokin üretimini azaltır. Deriye uygulamadan sonra infiltrasyon ve granülasyon sürecini azaltır.

 • kombine

Lorinden, anti-enflamatuar ve yumuşatma özelliklerine sahip aktif bileşen olan flumetasone pivalatı içerir. Fosfolipaz A2 aktivitesini inhibe eder, prostaglandinlerin ve lökotriyenlerin sentezini inhibe eder. Bu madde, lenfosit ve lökositlerin lezyon bölgesine göçünü engeller. Doku kinin'in proteolitik özelliklerini baskı altına alır, iltihaplanma odağındaki bağ dokusunun gelişimini durdurur. Şişlik, kızarma, sızıntıyı azaltır. Merhem bileşimi ilacı hipotermik ve antiparakert özellikleri ile tamamlayan başka bir madde - salisilik asit içerir.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Farmakokinetik

İstenen terapötik etkiyi elde etmek için, döküntülü deri bölgelerine merhem uygulanmalıdır. Popüler ilaçların farmakokinetiği:

 • nonhormonal

Gistan'ın düşük bir emilim var. Hasarsız cilde uygulandığında, dozun yaklaşık% 0.4'ü sistemik kan dolaşımına (uygulamadan 8 saat sonra) nüfuz eder. Deri lezyonları ve iltihaplanma durumunda, emilim seviyesi artar.

 • hormonsal

Sinaflane hızla emilir, kan plazma proteinlerine bağlanır. Karaciğerde metabolize eder, böbrekler tarafından atılır.

 • kombine

Çocuklarda Lorinden emilimi yetişkinlere göre daha yüksektir ve yüze uygulandığında, hasarlı epidermis ve iltihaplı bölgeler, cilt kıvrımlarında önemli ölçüde artar. Aktif bileşenler hızla cildin azgın katmanlarına nüfuz eder ve kümülat yapar. Neredeyse metabolize olmaz, idrarla atılır.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Hamilelik Deri döküntüsü merhemleri sırasında kullanın

Çeşitli kökenlerden deri döküntüleri, kimsenin bağışık olmadığı bir problemdir. Bu tür reaksiyonlar, komplikasyonlara yol açabileceğinden acil tedavi gerektirir. Hamilelik sırasında kızarıklıklardan merhem kullanımı sadece tıbbi izinle mümkündür. Cilt reaksiyonunun nedenini belirledikten sonra kadın en güvenli ve en etkili ilaçtır.

Gebe kadınlarda merhemlerin kullanımı kendi özelliklerine sahiptir. İlk kullanımdan önce, ilaç yan reaksiyonları önlemek için bir nemlendirici ile seyreltilmelidir. Negatif reaksiyon yoksa, tedavi konsantre ilaç ile devam edilebilir. Hamile bir kadına hormonal ilaçlar reçete edilirse, o zaman da kremler ile yetiştirilir. Bu çekilme sendromunu önler. Bu şemaya göre, deri döküntüleri çocuklarda tedavi edilir.

Kontrendikasyonlar

Döküntülü merhemlerin pratikte emilmediği ve sistemik kan dolaşımına girmediği gerçeğine rağmen, kullanım için belirli kontraendikasyonları vardır. Bunu ana ilaç gruplarının örneği olarak düşünün.

 • nonhormonal

Gistan mantar, viral veya bakteriyel deri enfeksiyonu, rosacea, postvaccinal reaksiyonlarda kontrendikedir. Hamileler için, sifiliz ve epidermisin tüberkülozu ve iki yaşın altındaki çocuklar için reçete edilmez.

 • hormonsal

Sinaflan, bileşenlerine, pembe kafalara, anogenital kaşıntıya, cilt enfeksiyonlarına, sifiliz, tüberküloza karşı toleranssızlık için kullanılmaz. İlaç, gebelik ve laktasyon sırasında, iki yaşına kadar olan çocuklar için geniş cilt lezyonları için yasaktır.

 • kombine

Lorinden bakteriyel deri hastalıkları, tüberküloz, frengi, akut ağlayan yaralar, mantar ve viral lezyonlara, kanser öncesi deri koşulları, tümörlü hastalara reçete ve hamileliğin ilk üç ayında ve bebekler ve küçük çocuklar için değil.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41]

Yan etkiler Deri döküntüsü merhemleri

Bazı durumlarda, topikal preparatlarla tedavi, olumsuz reaksiyonlara neden olur. Merhemlerin döküntüden yan etkileri, altta yatan deri hastalığının alevlenmesi olarak kendini gösterir. Yani, çoğu zaman hastalar alerjik reaksiyonlarda bir artışla karşı karşıyadır. Belirtilen semptomlara bağlı olarak, hasta bu tür eylemler yapmalıdır:

 • Kızarıklık, hiperemi ve şişlik artmışsa, ilacın uygulanmasının durdurulması gereklidir.
 • Merhem solunum reaksiyonuna (nefes darlığı, boğazda / kaşın içinde kaşıntı ve kuruluk, öksürme atakları) neden olmuşsa, ilacın deriden temizlenmesi ve tıbbi müdahaleye neden olması gerekir.
 • Ayrıca bir doktor tavsiyesi gerektiren gastrointestinal sistemden (kusma, bulantı, artan tükürük) son derece nadir yan etkiler.

Yan etkilerin şiddeti ne olursa olsun, herhangi bir yan etki tıbbi müdahaleyi gerektirmektedir.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Dozlama ve uygulama

Derideki döküntülerden gelen tüm merhemler, uygulamalarını iltihap odağı için önerir. Uygulama yöntemi ve doz, patolojik durumun sebebi ve hastanın vücudunun bireysel özellikleri tarafından yönlendirilen doktor tarafından belirlenir.

İlaç bileşimine bağlı olarak, ilaç döküntü üzerinde ince bir tabaka uygulanır veya masaj hareketleri ile ovulur. Kural olarak, kararlı bir terapötik etki elde etmek için, ajan günde 1-3 kez uygulanır. Tedavinin seyri farmakolojik ilaç grubuna bağlıdır ve 3 gün ila 6 hafta arasında olabilir.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Aşırı doz

Herhangi bir ilacın uzun süreli kullanımı veya doktor tarafından önerilen doz fazlalığı birtakım olumsuz reaksiyonlara neden olur. Döküntüden merhemlerin aşırı dozlanması bu tür semptomlarla kendini gösterir: uygulama yerinde kaşıntı, yanma ve hiperemi, hiperglisemi, deride atrofi, stria.

Onları ortadan kaldırmak için, ilacın kesilmesi ve semptomatik tedavi endikedir. Tıbbi yardım almak zorunludur. Doktor başka bir tedavi planı hazırlayacak ve diğer ilaçları alacak.

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Farklı etiyolojilerin deri döküntülerini tedavi etmek için, sıklıkla birçok ilaç aynı anda kullanılır. Diğer ilaçlarla olan etkileşimler, ilgili hekim tarafından düzenlenmelidir. Ancak, aynı anda çeşitli merhemlerin cildin bir bölgesine uygulanması kontrendikedir.

 • hormonsal

Cinaphlan antimikrobiyallerle uyumludur. Diüretik ve antihipertansif ilaçların etkisini azaltır. Diüretikler hipokalemi riskini artırır. Tedavi sırasında bağışıklama veya aşılama yapmak için kontrendikedir.

 • kombine

Lorinden ile tedavi sırasında, ilacın immünosüpresif özellikleri olduğundan aşılama veya aşılama yasaklanmıştır. Diğer dış ajanlarla kullanılmaz. Glukokortikosteroid, insülin, antikoagülan ve antihipertansif ilaçların etkinliğini azaltır.

trusted-source[62], [63], [64], [65], [66], [67]

Depolama koşulları

Topikal uygulamaların depolama koşullarına göre tıbbi ürünleri, güneş ışığından ve keskin sıcaklık değişikliklerinden korunan bir yerde orijinal ambalajında saklanması tavsiye edilir. Sadece fiziko-kimyasal özelliklerine değil, aynı zamanda terapötik etkiye de bağlı olduğu için 25 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklık rejimine uyulması gerekir.

Depolama koşullarının gözlenmemesi, ilacın erken bozulmasına yol açar. Kontrolsüz yan etkilere neden olabileceğinden, bu ilacı uygulamak kontrendikedir.

trusted-source[68], [69], [70], [71], [72]

Raf ömrü

Deri döküntüleri, diğer ilaçlarda olduğu gibi merhem belirli bir raf ömrüne sahiptir. Tipik olarak, ajan üretim tarihinden itibaren 24-36 ay içinde kullanılabilir. Bu sürenin sonunda, tüp, kavanoz veya merhem şişesi atılmalıdır. Kullanılmayan preparatlar bile geri dönüşüme tabidir, ancak gecikmiştir.

trusted-source[73], [74]

Döküntüler için en iyi merhem

Yiyeceklere, ilaçlara, çeşitli alerjenlerle temaslara karşı toleransın neden olduğu cilt problemlerini tedavi etmek için özel araçlar kullanılır. Patolojik semptomlar, rahatsızlığın nedenini belirleyecek ve ilacı reçete edecek bir dermatolog veya bir alerjist ile görüşme gerektirir.

Merhem sadece döküntüleri ve diğer ağrılı semptomları ortadan kaldırmaz, aynı zamanda bir takım komplikasyonların gelişmesini de önler - dermatit, yaraların enfeksiyonu, destek. Topikal uygulama araçları özellikle bebekler için önemlidir, çünkü çocuğun cildi ek korumaya ihtiyaç duyar. Bir döküntüden en iyi merhem minimum kontrendikasyonlara sahiptir, ağrılı semptomları etkili bir şekilde giderir ve ciddi yan etkilere neden olmaz.

Aşağıdaki ilaçlar en iyi fiyat ve iyileştirici etki olarak kabul edilir: Levomikol, Gistan, Sinaflan, Actovegin, Radevit, Fluorocort, Bepanten ve diğerleri. Kural olarak, ilaç papatya, tel veya aloe içeren kremler ile kombine edilebilir. Her durumda, derideki döküntülerin tedavisi uzun bir süreçtir.

Bilmek önemlidir!

Ciltte kızarıklık nasıl tedavi edilir, ortaya çıkışının nedenine bağlıdır. Altta yatan hastalık (atopik dermatit, kontakt dermatit, ürtiker, böcek alerjisi, ilaç alerjisi) dikkate alınarak etiyolojik tedavi seçilir. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Deri döküntüsü merhemleri" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.