You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Adenokor

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.03.2019

Adenocor, vücut üzerinde antiaritmik bir etkiye sahiptir. Miyokardda metabolik süreçleri stabilize etmek için kullanılır.

trusted-source[1]

ATC sınıflandırması

C01EB10 Аденозина фосфат

Aktif içerik

Аденозин

Endikasyonları Adenokor

Adenocor bu gibi durumlarda kullanılmalıdır: paroksismal SVT'yi durdurmak (Wolff-Parkinson-White sendromu dahil); Kardiyak tanı sürecinde yardımcı bir ilaç olarak (iki boyutlu ekokardiyografi, sintigrafi ve AV bloğunun yeri gibi prosedürler için).

trusted-source[2], [3], [4]

Tahliye formu

Enjeksiyon çözeltisi şeklinde verilir - 2 ml hacimde № 6 şişe (6 mg).

Farmakodinamik

İlaç antiaritmik bir etkiye sahiptir (esas olarak supraventriküler taşiaritmilerin gelişiminde). Sinüs düğümündeki AV iletimi ve otomatizm hızını azaltır, AV düğümünün kırılmayı arttırır ve aynı zamanda AV düğümünde yeniden giriş mekanizmasının yolunu kesebilir. Vazodilatör ve koroner genişleme özelliklerine sahiptir. Bazı durumlarda (sıklıkla yavaş bir intravenöz infüzyon nedeniyle) kan basıncında bir düşüşe neden olabilir. İlacın etkilerinin çoğunun, spesifik adenosin reseptörlerinin aktivitesinin aktivasyonu nedeniyle ortaya çıktığına inanılmaktadır. İlaç derhal vücutta hareket etmeye başlar.

trusted-source[5], [6]

Hamilelik Adenokor sırasında kullanın

Hamile olduğunda, hayati bir ihtiyaç varsa ilacın kullanımına izin verilir.

Kontrendikasyonlar

Hastada 2 veya 3 derece AV blokajı veya SSSU gözlenirse kontrendikedir (kalp pili olan hastalar için istisnalar olabilir).

trusted-source[7]

Yan etkiler Adenokor

İlacın yan etkileri arasında: bulanık görme, baş ağrısı ve baş dönmesi, taşikardi, kalpte ağrı, bradikardi, bulantı, AV abluka (şiddetli derecelerde değişen dereceler). Buna ek olarak, bronş spazmları, hiperventilasyon, terleme, ağızda bir metal tadı yanı sıra boyun, sırt ve ellerde ağrı.

trusted-source[8], [9]

Dozlama ve uygulama

İlacın 3 mg'lık bir dozda intravenöz olarak (2 saniye içinde) hızla girin. Ek doz 6 mg'dır (1-2 dakika sonra, 1-2 dakika sonra başka bir 12 mg solüsyon uygulandıktan sonra verilir).

trusted-source[10]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Dipiridamol ile etkileşime girdiğinde, adenosinin özellikleri artmaktadır ve kafein, teofilin ve diğer ksantinler ile kombinasyon halinde, azalmaktadır.

trusted-source[11], [12]

Depolama koşulları

İlaçları çocuklardan kapalı bir yerde saklayın. Sıcaklık 25 ° C'den az olmalıdır.

Raf ömrü

Adenocor'un üretim tarihinden itibaren 3 yıl içinde kullanılmasına izin verilir.

trusted-source[13]

Farmakolojik grup

Антиаритмические средства

Ilaç etkisi

Антиаритмические препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Adenokor" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.