Şifalı Diyet

Detoks diyeti: menü, yemek tarifleri

Reklam sayesinde, kısa süreli detoks veya detoks diyeti popüler hale geldi, çeşitli versiyonları, destekçilerinin vaat ettiği gibi, vücutta biriken zararlı maddelerin - toksinlerin temizlenmesine yardımcı oluyor.

Kilo kaybı için diyet kepek

Soruya: "Diyette kepek mümkün mü?" - kesin olarak cevap vermek imkansızdır. Ne tür bir diyete bağlı. Tıbbi ise, eylemler doktorla anlaşılmalıdır.

Astrositomlu diyet

Modern çalışmalar, hastanın beslenmesinin bazı özelliklerinin tedavinin olumlu sonucunu artırabileceğini göstermiştir. Yağın karbonhidratlardan 4 kat daha fazla olması gereken dengeli bir diyet tümörün büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Gastrit ekmeği: siyah, çavdar, kepekli, kepek

Gastrik mukozanın akut veya kronik inflamasyonunda - gastrit - diyeti düzenlemek ve belli bir diyeti izlemek için gereklidir. Hastalar sıklıkla gastritli ekmek yemenin mümkün olup olmadığını ve eğer varsa hangisini soruyorlar.

Gastrit çorbası tarifleri

İlk ders yemek pişirme, özel mutfak becerileri ve yetenekleri gerektirmez. Asıl mesele sevgiyle yemek pişirmek ve çorbayı olabildiğince sağlıklı ve lezzetli hale getirmeye çalışmak. Daha sonra yemek, yalnızca bazı mide problemleri olanlar tarafından değil, aynı zamanda diğer sağlıklı aile üyeleri tarafından da yenilecektir.

Gastrit çorbaları

Gastritli çorbaların faydaları uzun zamandan beri bilinmektedir. Birkaç yüzyıl önce bile atalarımız ailenin ilk hastalık belirtilerinde suyu pişirmeye başladı: daha hızlı iyileşmeye yardımcı oldu, hastalıklarla savaşmak için güç ve enerji verdi.

Terapatik oruç yöntemleri

Açlık ile tedavinin aslında yeni bir konu olmadığını daha önce belirttik. Bilim ve tıpla uğraşan eski bilgelerin eserlerinde bulduğumuz bu uygulamadan söz ediyoruz. Eski Yunan bilim adamlarının, oruç tutmaya şifa verme prosedürü olarak döndüklerini iddia etmek için bize ulaşan eserler temelinde yapabiliriz.

Filonov için kuru tıbbi oruç

Susuz oruç tutmak pek çok kişi için doğal görünmüyor, geleneksel tıp doktorlarının bu uygulamayı destekleyebileceğine inanmak zor. Aslında böyle var. Bunlar, fraksiyonel kuru açlıktan kendi yöntemini geliştiren Sergey İvanoviç Filonov (“Vücudun Kendi Araçlarıyla Tedavisi” kitabının yazarı).

Suvorin için oruç tutmak

Rus bir göçmen olan Alexei Alekseevich Suvorin, uzun süreli oruç tekniğine (dilin tamamen arınmasına kadar) bağlı kalmıştır. Ayrıca bir tıp eğitimi almadı (tarihçi ve filologdu), ancak birçoğu kendisinin üzerinde test ettiği insan vücudunu geliştirmek için çeşitli yöntemlerden etkilendi.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2020 iLive. Tüm hakları Saklıdır.