Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Hamilelikte Tempalgin

Makalenin tıp uzmanı

Doğum uzmanı-jinekolog, doğurganlık uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 17.06.2019

Hamilelik, kadın bedeni için doğal bir işlem olup, hormonların etkisi altında tüm metabolik reaksiyonların yeniden düzenlenmesi ile birlikte gelir. Hormonal arka planda değişiklikler, zihinsel kararsızlığın ortaya çıkmasına neden olur. Bir kadın, stresli durumların etkisine karşı hassas, sinir bozucu, gergin, daha duyarlı hale gelir. Bu zihinsel dengesizlik genellikle yoğun migren baş ağrısının nedenidir. Hamile bir kadın farklı lokalizasyon ve genesis (bağırsak spazmları, diş ağrısı, mide ağrısı, vb) diğer ağrıları tarafından rahatsız olabilir.

Eğer ağrılar düzenli ve sistematik olarak ortaya çıkarsa, bu bir kadın konsültasyonuna başvurma sebebidir. Bu rahatsızlığı şiddetli ağrılarla rahatlatmak için, gebe kadın, gebelik döneminden önce benzer durumlarda başarılı şekilde kullandığı ilaçlara başvurur. Bu kabul edilemez.

Tüm ilaçlar, kullanımları ve fetal gelişim riskleri ile birlikte dozajlar, hamileliğin seyrini izleyen bir doktorla tartışılmalıdır. Çocuk taşıma döneminde kendi kendine ilaç kabul edilemez ve pervasızdır. Hamile bir kadın sadece kendi problemlerine ve bunları çözmenin yollarına odaklanmamalı, aynı zamanda kontrolsüz ilaç kullanımının doğmamış çocuğunun olumsuz sonuçlarını sürekli olarak hatırlamalıdır. Başarılı bir şekilde kullanılmış olan ve gebelikten önce etkili olan ilaçlar, fetus üzerinde çok olumsuz bir etki yaratabilir ve trajik sonuçlara yol açabilir.

Tempalgin belirgin bir analjezik, iyi antipiretik, orta antienflamatuvar ve yatıştırıcı etkileri olan kombine bir tıbbi preparattır. Aktif madde kombinasyonu (analgin ve tempidol), tablet kullanım anından itibaren 1 dakika içinde 20 dakika içinde herhangi bir kaynaktan ağrıyı durdurabilmektedir. Analjezik etki yaklaşık 3-5 saat sürer. Anksiyolitik tempidol nedeniyle metamizol sodyumun (analgin) etkisi artar ve vücutta yatıştırıcı bir etki oluşur. Korkuların donukluğu azalır, artan sinirlilik ve irritabilite zayıflar, kaygı azalır. Zamanla sedasyon oldukça uzun bir süre sürebilir (6-7 saat).

ATC sınıflandırması

N02BB72 Метамизол натрия в комбинации с психолептиками

Aktif içerik

Метамизол натрия
Триацетонамин-4-толуолсульфонат

Endikasyonları Hamilelik sırasında tempalgina

İlacın amacı aşağıdaki durumlarda belirtilmektedir:

 • artmış nöropsiik uyarılabilirliğin eşlik ettiği şiddetli veya ılımlı ağrı (hemikranya, sefalokaji, algodismenorea, odontalgia, vb.),
 • Orta veya zayıf şiddette ağrı visseral genesis ve spastik doğa (kolik böbrek, bağırsak, hepatik). Tempalgin, spazmolitik ilaçlarla birlikte kullanılır.
 • operasyon sonrası döneme eşlik eden ağrı,
 • Travmatik tanısal testlerden sonra ortaya çıkan ağrı,
 • odontalgiya,
 • nevralji, artralji,
 • Kataral hastalıklar da dahil olmak üzere enfeksiyöz iltihaplanma sürecinde bir vücudun hipertermisinde .

trusted-source[1], [2], [3]

Tahliye formu

Tempalgin sadece tablet formunda üretilmektedir. Mide ve bağırsaklarda iyi çözünür yeşil bir kaşe ile kaplı yuvarlak tabletler, bikonveks. Blister 10 sekmesi içerir. Orijinal fabrikada karton paketler 2 blister tablet (# 20) veya 10 blister (# 100) yer.

Yapı

Tempalgina'nın bir tableti şunlardan oluşur:

 • aktif maddeler:
 • metamizol sodyum - 500 mg,
 • triasetonamin-4-tolüensülfonat, 20 mg,

Yardımcı maddeler:

 • buğday nişastası, magnezyum stearat, talk, mikrokristal selüloz.

Tempalgin: tempanginol, tempimed, tempanal ile özdeş aktif maddeler bileşimi olan tıbbi ürünlerin isimleri.

Farmakodinamik

Analgin ve tempidol kombinasyonu sayesinde, "tempalgin" hazırlık uzun bir analjezik ve antipiretik etkiye sahiptir. Metamizol sodyum, prostaglandin sentezini inhibe edebilir, birinci ve ikinci tip siklooksijenazı inhibe edebilir, hücre zarlarının tahribatını önler, sıcaklıktaki artışı yavaşlatır. Tempidol, anksiyete, zihinsel ajitasyon ve korku duygularını azaltır. Motor uyarılabilirliğini azaltır, Metamizolum natriumunun analjezik etkisini uzatır ve yoğunlaştırır. Tempalgina aldıktan 20 dakika - 1 saat sonra anestezik etkinin başladığı, etki süresi 3-5 saattir.

Farmakokinetik

Metamizolum natriumunun aktif ve tam emilimi, maddenin plazma proteinlerine (% 80) bağlandığı gastrointestinal sistemde meydana gelir. Tempalgina tabletlerinin kullanımından sonra 30 dakika - 120 dakika (2 saat) sonra kandaki maddenin maksimum konsantrasyonu gözlenir. Karaciğer tarafından aktif olarak oksidasyon ile metabolize edilir. Metabolizma ürünleri, 10 saat sonra bağırsak tarafından vücuttan atılır. Böbreklerin filtreleme işlevinin ihlalinde, açıklık uzatılabilir.

Tempodon emilimi, bağırsağın üst kısımlarında meydana gelir. Karaciğer tarafından metabolize edilir ve çoğu metabolik formda idrarla vücuttan atılır ve biraz değişmez.

trusted-source[4], [5], [6]

Hamilelik Hamilelik sırasında tempalgina sırasında kullanın

Gebeliği sırasında tempalgina kullanımından, özellikle ilk trimesterde ve doğumdan önceki 1,5 ay (6 hafta) önce, plasenta bariyerini aştığı için bırakmak daha iyidir. İkinci trimesterde acil bir durum söz konusu olduğunda, anne için bu ilacın tedavisinin yararının, anne karnındaki çocuk için komplikasyon riskini aşması durumunda kullanılması mümkündür. Tempalgina atanması kararı, ilgili hekim tarafından yapılır. Gebelik süresince bu ilacı almayı reddetmek, fetusun risklerini en aza indirmek daha uygundur. Vücutta benzer bir etkiye sahip ve doğmamış çocuk için daha az tehlikeli olan birçok ilaç vardır.

Farklı kökenleri gidermek için alternatif yöntemler kullanabilirsiniz. Bebeği taşıma döneminde sadece bu fonlar kabul edilebilir olmalıdır.

Erken gebelikte tempalgin

Tabletlerin bileşimi, eritropoez üzerine agresif etkisi ve granülositlerin üretimi ile bilinen analgin içerir. Uzun süreli kullanım sırasında, agnunozositoza ve bağışıklık sisteminin koruyucu fonksiyonunun inhibisyonuna neden olabilir, bu da bulaşıcı hastalıkların gelişim tehlikesine yol açar.

Analjenin erken gebelikte kullanımı, fetüsün ilerlemesini ve hamileliğin ilerlemesini olumsuz yönde etkileyebilir. İlk üç aylık dönemde, doğmamış çocuğun tüm organları ve sistemleri aktif olarak oluşur ve analjenin olumsuz etkisi, morfogenez veya provoke düşüklüğü süreçlerinin doğruluğunu ihlal edebilir. Tempidon, özellikleri sakinleştirmekte ve analjenin analjezik ve antipiretik etkilerini uzatmaktadır. TEMPIDON'un fetus üzerine etkisi hakkında veri yoktur. Yukarıdakilerden başlayarak, gebelik periyodunun ilk trimesterinde tempalgin uygulanması kesinlikle yasaktır.

2. Trimesterde hamilelik boyunca tempalgin

Gebeliğin ikinci trimesterinde, tempalgine tabletlerin kullanımı daha az tehlikelidir. Fakat onların atanması aşırı derecede zorunluluk tarafından belirlenir. Tempalgina'yı almayı veya başka bir ilacı ya da alternatif bir ilaçla değiştirmeyi kararlaştırmak, ilgilenen doktor obstetrisyen jinekolog olmalıdır. Makul bir maksimum izin verilen bir miktar Tempalgine Tablet'tir.

3. Trimesterde hamilelik boyunca tempalgin

Bu dönemde kadının organizması aktif olarak doğum için hazırlanıyor. Prostaglandin üretimi artmakta, doğum sırasında maksimum seviyeye ulaşmaktadır. Belli bir konsantrasyona ulaşan bu maddeler emeğin başlamasına neden olur. Bu nedenle, analjezik içeren ilaçların alınması, doğumdan önceki son haftalarda istenmeyen bir durumdur. Prostaglandin üretiminin baskılanmasına neden olarak, analizin alınması, doğum eyleminin yoğunluğunda bozulmaya, kasılmaların durmasına veya anne ve doğmamış çocuk için tehlikeli olan bir hamileliğin provoke olmasına neden olabilir.

Gebeliği sırasında kendi kendine ilaç tedavisi ve kontrolsüz ilaç kullanımı tehlikelidir, bu nedenle doktor tüm ilaçların uygulanıp uygulanmayacağına karar verir.

Kontrendikasyonlar

 • ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • hemopoeziste baskı (lökopeni, agranülositoz, granülositopeni, aplastik anemi ile ifade edilebilir);
 • boşaltım sisteminde bozulma;
 • kalp yetmezliği;
 • gebelik (ben trimester ve doğumdan 1,5 ay önce);
 • emzirme dönemi;
 • 14 yaşından küçük çocuklar.

trusted-source[7], [8]

Yan etkiler Hamilelik sırasında tempalgina

İlaç tempalüsü yan etkilere neden olabilir.

 • GASTROINTESTİNAL TRAKT - bir mide bulantısı, bir epigastriumda ağrı, bir kserostomi, bir kolestaz, transaminaz göstergelerinin büyümesi.
 • Kardiyovasküler sistem - artan kalp hızı, hipotansiyon veya hipertansiyon.
 • Solunum sistemi bronkospazm ve bronşiyal astım ataklarının olasılığını dışlamaz.
 • CNS - "hareket yanılsamaları", sefalfaji.
 • Genitoüriner sistem: böbreklerin filtrasyon fonksiyonunun patolojisi (dozaj aşıldığında ve tedavi seyrinin süresi). İdrar kırmızı boyanabilir.
 • Hematopoez - trombositopeni, lökopeni, granülositopeni.
 • Alerjik belirtiler - kaşıntı, yanma, ekzantem, ürtiker, Quincke ödemi ve anafilaktik şok.

trusted-source[9], [10], [11]

Dozlama ve uygulama

Tabletler yedikten sonra, çiğnemeden ve yeterli su ile içmeden tüketilmektedir.

Yetişkinler ve 14 yaşından sonra çocuklar, Tempalgin 1 tablet reçete edilir. Günde 3 defa. Gerekirse, tek bir doz 2 sekmesi olabilir. Günlük maksimum doz 6 tablettir.

Standart tedavi süresi 5-7 gündür. Uzun süreli tempaljin kullanımı ile periferik kan parametrelerini izlemek gerekir. İlaç ile tedavi dozu ve süresi bir doktor tarafından reçete edilir.

Tempalgin, zihinsel ve motor tepkilerin hızını etkileyebilir. Bu nedenle, araba kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Aşırı doz

Tempalgine aşırı doz belirtileri: dispne, artan kalp hızı, epigastrik bölgede ağrı, bulantı, kusma, kan basıncını düşürme, uyuşukluk, konfüzyon, konvulsif ataklar.

Tempalginli bir doz aşımı tedavisi bir tıbbi tesiste yapılmalıdır. Klinikte mide yıkanır. Çeşitli emiciler kullanırlar ve hayati organların ve sistemlerin (hemodiyaliz, zorla diürez, antikonvülsan tedavi) korunmasını amaçlayan semptomatik tedavi uygularlar.

trusted-source[12], [13], [14]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Tempalgin, etanolün etkisini uyarır.

Tempalgina tiromazol ve sitostatiklerle birlikte kullanıldığında lökopeni riski artar.

Sakinleştiriciler ve yatıştırıcılar ilacın analjezik etkisini arttırır.

Kodein ve propanol, analginin vücuttan atılmasını uzatır.

Tempaljinin barbitüratlarla birlikte uygulanması sırasında analgin zayıflar.

Ile alarak aynı anda Tempalgin tabletleri klorpromazin bir belirgin hipertermi provoke edebilir.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Depolama koşulları

Tabletlerin saklanması aşağıdaki koşullar altında gerçekleşmelidir: sıcaklık rejiminin 25 derece olduğu kuru, güneşe karşı dayanıklı olmayan bir güneş ışığı.

trusted-source[19]

Raf ömrü

İlaç salım tarihinden itibaren 48 ay geçerlidir. Kullanım tarihinden sonra tempalgin kullanmayın. Yayın tarihi ve son kullanma tarihi, blister ve orijinal fabrika kartonunda belirtilmiştir.

trusted-source[20]

Bilmek önemlidir!

Lyell'in sendromu, ilacın en şiddetli lezyonlarından biridir. Çocuklarda nadirdir. Çeşitli ilaçların (antibiyotikler, sülfonamidler, non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar, antikonvülzanlar), daha az sıklıkla - kan ve plazma transfüzyonları ile gelişir. Kalıtsal yatkınlık ile belirli bir rol oynar. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Ненаркотические анальгетики

Ilaç etkisi

Анальгезирующие (ненаркотические) препараты
Жаропонижающие препараты
Противовоспалительные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Hamilelikte Tempalgin" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.