Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Haftalık hamilelik sırasında MOM

Makalenin tıp uzmanı

Doğum uzmanı-jinekolog, doğurganlık uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.04.2020

Bir çocuğun doğumunu bekleyen bir kadının sık sık bir doktora gitmesi ve laboratuvar testleri yapması gerekir. Tabii ki, bu tür testlerin sonuçları her zaman tıbbi uzman için açıktır, ancak hastanın kendisi için açık değildir. Ama göstergeleri olan değerli sayfa zaten elindeyse ve doktordan hala çok uzaksa? Bir çocuğun her şeyin iyi olduğunu nasıl anlayabilirim? HCG'nin kısaltması ne hakkında konuşuyor, birçok kadın biliyor. Peki hamilelik sırasında MOM anlamı ne?

Uluslararası Gebelik için MoM Standartları

Hastalar için anlaşılmaz olan MoM harfleri, İngilizcede “çoklu medyan” anlamına gelen Medyan'ın Çoklu anlamına gelir. Bu durumda ortanca, belirli bir hamilelik dönemine karşılık gelen ortalama bir göstergedir. MOM hakkında konuşmak gerekirse, jinekologlar, herhangi bir göstergenin ortalama değerden bir yönde veya başka bir sapma derecesini belirlemenin mümkün olduğu katsayısını göz önünde bulundururlar.

MoM aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanır: analizlerde elde edilen gösterge, belirli bir gebelik yaşına karşılık gelen ortalama kabul edilen değere bölünür. [1]

MoM için belirli bir ölçü birimi yoktur ve değerleri bireyseldir. Bu değer birliğe yakınsa, kadın analizlerinin sonuçlarının ortalamaya olabildiğince benzer olduğu ortaya çıkıyor. Örneğin, hamileliğin standart göstergesini - hCG - değerlendirirseniz, hamilelik sırasında MOM göstergeleri, terime bağlı olarak 0,5 ila 2 arasında olmalıdır.

Hesaplama, sadece gerekli rakamı belirlemekle kalmayıp, aynı zamanda belirli bir hastanın özelliklerini (kötü alışkanlıkların varlığı, aşırı kilo vb.) Dikkate alarak göstergeyi karşılaştırabilen özel programlar kullanılarak gerçekleştirilir. Bu tür programlar farklı olduğundan ve çok sayıda olduğundan, farklı tanı kurumlarında elde edilen hamilelik sırasında MOM değerleri biraz değişebilir. Normal parametrelerden güçlü sapmalar genellikle hem doğmamış bebeği hem de hamile hastayı etkileyen ciddi sorunların varlığını gösterir.

Hamilelik haftasına göre MoM'de HCG

Hamilelik sırasında, yaygın olarak hormonal madde hCG olarak bilinen koryonik gonadotropin özel bir rol oynar. Fetusun normal yatağı için gerekli mekanizmaları uyaran ve aynı zamanda korpus luteumun ters gelişimini önleyen, plasenta öncesi aşamada östrojen ve progesteron üretimini aktive eden kişidir.

HCG α ve β birimlerini içerir, ikincisi tanı için en önemlisidir. β-birimleri, yumurtanın endometriyumun kalınlığına girmesinden hemen sonra kan dolaşımında görülür ve bu yumurtlamadan yaklaşık dokuzuncu günde gerçekleşir. Normal hamilelik döneminde, hCG göstergesi her iki günde bir iki katına çıkma eğilimindedir ve artışın zirvesi onuncu haftaya düşer. Bu dönemden itibaren değerleri iki ay içinde azalmaya başlar ve sonra stabilize olur. Bazı kadınlarda, gebeliğin son aşamalarında yeni bir büyüme hamlesi de kaydedilir: bu durumda yüksek bir Sağlık Bakanlığı hCG, plasental yetmezliğin gelişimini gösterebilir.

Hangi durumlarda doktor hamile bir hastaya HCG çalışmamı reçete edebilir?

 • Hamileliğin ilk aşamasında genel teşhisin bir parçası olarak.
 • Hamilelik boyunca mevcut tanı sırasında.
 • Ektopik bir hamilelik gelişmesinden şüpheleniyorsanız, fetal dondurma.
 • Mevcut kendiliğinden kürtaj tehdidi ile.
 • Doğmamış çocuktaki malformasyonları tanımlamak için "üçlü analiz" (estriol, ACE) denildiğinde.

Haftaya göre hamilelik için normal HCG MoM

Daha önce de söylediğimiz gibi, farklı teşhis kurumlarında hamilelik sırasında MOM'nin referans değerleri farklı olabilir, ancak asla 0,5-2 aralığını terk etmezler. [2]. [3]

HCG değeri IU / ml veya mMU / ml olarak belirlenebilir. IU / ml cinsinden normal değerleri:

Son adetin yapıldığı günden itibaren gebelik süresi

Tahmini hCG

İkinci hafta

50-300

Üçüncü ila dördüncü hafta

1500-5000

Dördüncü - Beşinci Hafta

10,000-30,000

Beşinci ila altıncı hafta

20000-100000

Altıncı ila yedinci hafta

50000-200000

Yedinci ila sekizinci hafta

40000-200000

Sekizinci ila dokuzuncu hafta

35000-140000

Dokuzuncu ila onuncu hafta

32500-130000

Onuncu ila on birinci hafta

30000-120000

On birinci ila onikinci hafta

27500-110000

Onüçüncü ila Ondördüncü Hafta

25000-100000

Onbeşinci ila on altıncı hafta

20000-80000

On yedinci ila yirmi birinci hafta

15000-60000

HCG sonuçlarını sabitledikten sonra, MoM hesaplanır - elde edilen göstergenin medyana oranı. Hamilelik sırasında fizyolojik olarak normal değerler, hatırlama, 0.5-2 aralığı olarak kabul edilir.

Hamilelik sırasında MOM'de AFP

AFP alfa-fetoprotein olarak okunur. Embriyonun karaciğer ve sindirim sisteminde üretilen bir protein maddesidir. Doğmamış bebekte gelişimsel kusurları belirlemek için hamile hastalar için bir AFP çalışması yapılır. [4]

AFP göstergeleri birçok faktöre bağlıdır - örneğin, uygulanan tanı yöntemlerine. Yanlış anlaşılmaları önlemek için, AFM içeriğinin derecesinin aynı MoM'yi (medyanın çokluğu derecesi) kullanarak normal değerlerden sapmasını dikkate almak gelenekseldir.

ACE alırken normal MoM göstergesinin 0,5-2 aralığında olduğu kabul edilir.

Bu gibi durumlarda bu sayıların yüksek olduğu bulunmuştur:

 • çoğul gebelik ile;
 • fetüste karaciğer dokusunun nekrozu ile;
 • fetusun nöral tüpünün oluşumu bozukluğu, ön karın duvarının konjenital aplazisi;
 • göbek fıtığı veya fetüsün böbrek hastalığı ile.

MoM AFP'deki azalma gözlenir:

 • trizomi 18, 21 ile (Down sendromu ile bağlantı);
 • gelişimsel gecikmeyle;
 • intrauterin ölümle, spontan kesinti;
 • kistik sürüklenme ile.

Ek olarak, düşük bir seviye sadece gebelik yaşının hesaplanmasındaki bir hatanın sonucu olabilir (gerçek anlayışın daha önce varsayıldığından daha geç gerçekleştiği anlamına gelir).

Haftaya kadar hamilelik sırasında norm AFP MoM

Hamile bir kadının kan dolaşımındaki AFP içeriği, 14 haftadan başlayarak yavaş yavaş artmaya başlar. Yaklaşık 32-34 haftaya kadar devam eden artış gözlenir, daha sonra seviye düşmeye başlar. [5]

Norm aşağıdaki değerlerle hesaplanır:

 • 13-15 haftalık bir süre - 15-60 U / ml (0.5-2 MoM);
 • 15-19 hafta - 15-95 U / ml (0.5-2 MoM);
 • 20-24 haftalık süre 27-125 U / ml'dir (0.5-2 MoM).

Sadece AFP veya MoM göstergesinin hamilelik sırasında yeterince bilgilendirici olmadığına dikkat edilmelidir. Analizlerin sonuçları bir ultrasonun sonuçlanması, plasental hormonların seviyesi, hCG ve serbest estriol değerleri ile karşılaştırılmalıdır. Sonuçların sadece kapsamlı bir değerlendirmesi, fetüsteki malformasyon riskini belirlememize izin verir.


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2020 iLive. Tüm hakları Saklıdır.