Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Keloid skarlardan merhemler

Makalenin tıp uzmanı

Plastik cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Keloid izleri de dahil olmak üzere cilt kusurlarından hızlı ve etkili bir şekilde kurtulabilmeniz sayesinde dozaj şekli olan merhemlerdir.

Modern tıpta, insanların çirkin yaralar veya yara izlerinden kurtulmasına yardımcı olan birçok farklı yol bulabilirsiniz. Elbette, hiçbir ilaç tamamen gitmeyeceklerini garanti edemez, ancak onları daha az görünür kılmak oldukça mümkündür. Bugün skarın hızla çözülmesine yardımcı olan birçok merhem vardır. Merhemin etkili olması için, allantoinin aktif bileşeni bileşimde mevcut olmalıdır. Hasarlı ciltte nemi daha uzun süre tutmaya yardımcı olur.

Doktorlar bugün skarın daha hızlı çözülmesine (lazer prosedürü, derin cilt soyma) yardımcı olan pek çok popüler yöntem sunmaktadır, ancak hepsi özel odalarda tutulur ve oldukça pahalıdır. Merhemler daha popüler bir tekniktir, çünkü evde bile kullanılabilirler. En popüler emilebilir merhemler arasında şunlar olabilir: Kontraktubeks, Klirvin, Dermatics, Kelofibraza, Zeraderm Ultra.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

ATC sınıflandırması

D03A Препараты, способствующие нормальному рубцеванию

Endikasyonları Keloid skarlardan merhemler

Uygun bir preparat seçmeden önce, hangi tür yara izlerine ve yara izlerine dikkat etmek gerekir. Sonuçta, bu ya da bu çözümün etkinliğini belirleyecektir:

 1. Normotrophic - insan vücudunun ortaya çıkan yaralanmaya standart cevabı olarak kabul edilir. Bu yaralar, bir seviyede sağlıklı bir cilt ile bulunur ve zamanla neredeyse görünmez hale gelir.
 2. Hipertrofik - yaranın sınırlarında bulunur ve sağlıklı cildin üzerine hafifçe çıkıntı yapar. Yaranın bir enfeksiyonu olması durumunda ortaya çıkabilir.
 3. Keloid - bağ dokusu üzerinde genişleyen tümörler formuna sahiptir. Dokunma ile kapatılmış ve cilde daima güçlü bir şekilde çıkıntı yapar.
 4. Atrofik - ince doku, yaranın içine düştüğü gibi başlar. İnce kıvrımlara gider.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Tahliye formu

Bugün eczanelerde keloid sikatrislerinden en çok çeşitli merhemleri bulmak mümkündür. Kendi durumunuzda hangisinin en etkili olacağı, sadece bir uzman tarafından belirlenebilir. Ancak en popüler uyuşturucular aşağıdaki ilaçlardır:

 1. Merhem Kontraktubeks.
 2. Heparin merhem.
 3. Dermatiks.
 4. Merhem Temizle.
 5. Vishnevski'nin merhemi.
 6. Methyluracil merhem.
 7. Çinko merhemi.
 8. Tetrasiklin merhem.
 9. Solkonil merhem.
 10. Çin merhemi.
 11. Merhem Kurtarıcı.
 12. Hidrokortizonlu merhem.
 13. Salisilik merhem.
 14. Actovegin merhem.

Merhem Kontraktubeks

Skarları ve skarları tedavi etmek için kullanılan, özellikle de soğan ekstraktı (sıvı halde), allantoin, heparin sodyum bazlı olmayan proteolitik etki ile keloid tipinde kullanılan yaygın bir ilaç.

Bir merhem 25 cm² cilt için 0,5 cm'lik bir fon hesabı ile kullanılır. Hafif masaj hareketleriyle merhemi keloid skarın içine sürterek 24 saat içinde iki ila üç kez uygulayın. Taze yaralar yaklaşık dört hafta tedavi edilir.

Eğer keloid skar eskiyse ve zaten yoğun bir yüzeye sahipse, merhemi bandaj altına uygulamak en iyisidir. Bu durumda, tedavi altı aya kadar sürebilir. Granülasyona uygulanmaz. Kullanılacak merhem bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar yasaktır. Nadiren, hastalar ilacı kullandıktan sonra ortaya çıkan alerjik reaksiyonlardan şikayetçidirler.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Heparin merhem

Antitrombotik etkisi olan tıbbi ürün. İlaç aşağıdaki aktif maddeleri içerir: benzil nikotinat, heparin sodyum, benzokain. Heparin sodyum, yavaş yavaş vücutta serbest, iltihaplı süreç üzerinde yavaş yavaş hareket etmeye başlar. Eski kan pıhtılarını çözer ve yenilerinin görünmesine izin vermez.

Merhem küçük miktarlarda (2 cm) sadece yara ya da yara izinin yüzeyine uygulanması önerilir (hasarlı deri 5 cm'yi geçmezse). Dikkatli bir şekilde sürtün. Hasta pozitif bir etki görünene kadar 24 saatte iki ila üç kez kullanın.

Dokularda ülseratif ve nekrotik süreçleri olan hastalar, cildin travmaları, ilacın kullanımının bileşenlerine karşı tahammülsüz olması yasaktır. Nadir durumlarda, hastalar merhem kullanımının alerjinin yanı sıra cildin hiperemisine yol açtığını belirtmişlerdir.

Dermatiks

Uygulamadan sonra, cilt üzerinde hızla kurur şeffaf renk, silikon jel. İlaç, bu tür aktif bileşenleri içerir: bir silikon baz, çeşitli polimerik organosilikon bileşikleri, silika ile çeşitli bileşikler. Dermatix'in cildi eşit derecede nemlendirmesi nedeniyle, yara izleri ve yara izleri yavaş yavaş azalır.

Bu ilacın yardımıyla, kaşıntıyı veya yanmayı gidermek için deri yüzeyinin üzerinde uzanan keloid izlerinin bile kurtulması mümkündür. Ciltte pigmentasyonu azaltın. Açık ve iyileşmemiş yaralara uygulanmaz.

Dermatix'in göz kapaklarının derisine uygulanması gerekiyorsa, jelin göze girmemesi için çok dikkatli olmalısınız. Uygulama için preparatın ince bir tabakasını kullanın. 24 saat içinde iki kez uygulayın. Kullanmadan önce, cilt sabunla temizlenmeli ve kuru silinmelidir. İki aya kadar tedaviye devam edilmesi tavsiye edilir, ancak gerekirse, ilgili hekim tarafından süre ayarlanabilir.

İyileşmemiş yaralar olan hastalar, ilacın bileşenlerine karşı tahammülsüzlüğünü kullanmak yasaktır. Diğer dermatolojik ajanlarla birlikte uygulamayın. Bazen alerjiye neden olabilir (kaşıntı, kızarıklık, tahriş).

trusted-source[14], [15], [16]

Merhem Clearwater

Doğal olarak popüler bir Ayurvedik çare. Tıpta bu tür aktif bileşenler vardır: lodhra ve vaccia, tulsi ve manjista, balmumu, aloe vera, susam yağı, yasad bhasma ve tankan bhasma. Bu bileşim nedeniyle, merhem cilt üzerinde yara izleri ve yara izleri kurtulmak için yardımcı olur, hücre yenilenme sürecini ve nefes alma sistemini geliştirir. Hamilelikten sonra ortaya çıkan çatlakları tedavi etmek için kullanılabilir.

Günde iki kez uygulayın. Etkisini geliştirmek için yatmadan önce kullanmak en iyisidir. Tamamen emilene kadar cilt üzerindeki merhem iyice ovalayın. Tedavi süresi, hastanın yaşına ve keloid skarının durumuna bağlıdır. Fakat ilk etkili sonuçlar, kural olarak, kullanımın başlangıcından dördüncü hafta sonra ortaya çıkmaktadır.

Tamamen doğal bir ilaç olduğu için yan etkisi yoktur. Kullanılacak ilacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar yasaktır.

Vishnevsky merhem

Her insanın ev tıbbında bulunabilir belki de en popüler antiseptik. İlaç aşağıdaki aktif maddeleri içerir: kserobes, katran ve hint yağı.

Çoğu zaman bu merhem donma için kullanılır, etkilenen cilde empoze edilir. Bu bir keloid skar görünümünü önler. Merhem Vishnevsky, hoş olmayan kokusuna rağmen, iltihapla başa çıkma ve ameliyatta vazgeçilmezdir. Bu tamamen zararsızlığıyla açıklanabilir.

Keloid skarlarının tedavisi için Vishnevsky merheminin dozajı, sadece hastanın zararına değil, aynı zamanda hastanın yaşına da bağlı olduğu için, doktor tarafından tavsiye edilir. Kullanılacak ilacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar yasaktır. Doğal bileşimi nedeniyle hoş olmayan his ve belirtilere neden olmaz.

Methyluracil merhem

Kötü iyileşen yaraları tedavi etmek için kullanılan bir ilaç, fotodermita ve ayrıca yara izlerini ve yara izlerini azaltmak için kullanılır. İlaç aktif madde methyluracil içerir. Ayrıca ek olarak formülasyon, petrolatum ve lanolin içerir. Bu sayede ürün, cildin yenilenme sürecini iyileştirmeye yardımcı olur, anti-katabolik ve anabolik etkilerle karakterizedir.

Uygula merhem sadece cildin etkilenen bölgelerinde veya keloid skarlarında az miktarda (1-2 cm) önerilir. 15-30 gün boyunca her 24 saatte bir (gerekirse daha fazla, ancak doktora başvurmanız gerekir) kullanın.

Aşırı granulasyonu olan hastalar, bu merhem kullanmak için ilacın bileşenlerine karşı tahammülsüzdür. Ürünün kullanımı baş ağrısı, alerji, uygulama yerinde yanma, baş dönmesine neden olabilir.

Çinko merhem

Antiviral, anti-inflamatuar ve yara iyileştirici etkisi ile karakterize popüler bir ilaç. İlaç aktif bir çinko oksit bileşeni içerir. İlaç ayrıca petrol jölesi içerir. Bu bileşim nedeniyle, ajan cildi yumuşatır ve korur, yaraları dezenfekte eder, keloid yaralarını azaltır.

Merhem 24 saat içinde sadece iki veya üç kez yara izlerine veya yaralara uygulanması önerilir. Ilacın küçük bir miktar (1-2 cm) kullanın. Uygulamanın sıklığı ilgili hekim tarafından değiştirilebilir. Bir uzman da kalıcı olarak yükleniyor.

İlaç bileşenlerine, iltihaplı veya iltihaplı hastalıklara karşı toleransı olmayan hastalar Çinko merhemini kullanmak yasaktır. Bazı durumlarda, kullanımı cildin kızarmasına, alerjilere, kaşıntıya neden olabilir.

Tetrasiklin merhem

Dışarıdan kullanılan tıbbi antibakteriyel merhem. Birçok patojen (Staphylococcus spp karşı etkindir., Streptococcus spp., Haemophilus influenzae, Bacillus anthracis, Listeria spp., Neisseria gonorrhoeae, E. Coli, Bordetella pertussis, Klebsiella spp., Shigella spp., Salmonella spp., Chlamydia spp. , Rickettsia spp., Treponema spp., Mycoplasma spp.). Yaralandığında, bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını engeller. İlaç aktif bileşen tetrasiklin içerir.

Sadece hasarlı yüzeye değil, aynı zamanda komşu sağlıklı cildin bir kısmını da ele geçirin. Bu lezyon bölgesinde bir artışı önlemeye yardımcı olacaktır. Bandaj altında kullanılabilir. Tedavinin süresi ve ilacın dozu, katılan doktor tarafından reçete edilir.

Tetrasiklin intoleransı olan hastalar, mikoz deri lezyonlarını kullanarak ilaç kullanmak yasaktır. On bir yaşın altındaki çocukların tedavisi için kullanılması önerilmez. Bazen hastalar merhemin, uygulama bölgesinde ışığa, alerjiye, cildin kızarmasına, kaşınmasına neden olduğundan şikayet ederler.

Solkonil merhem

Buzağı kanından ekstrakte edilen deproteinize de-alsate bazlı dokuların rejenerasyonunu ve trofizmini iyileştirmek için bir ilaç. Bu nedenle preparat, glukoz ve oksijenin vücut hücrelerine taşınmasını iyileştirebilir, dokuların rejenerasyonunu aktive eder, keloid skarlarını azaltır.

Merhem kullanmadan önce, cildi iyice temizlemeniz ve bir havlu ile kurulamak tavsiye edilir. Her 24 saatte bir ya da iki kez küçük bir miktar (ilacın 1-2 cm) uygulayın. Gerekirse pansumanları kullanabilirsiniz. Tedavi süresi bir uzman tarafından belirlenir.

İlacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan ve ayrıca ürünü uygulamak için alerjik reaksiyonlara yatkınlığı olan hastalar önerilmemektedir. Hamile kadınların tedavisi için doktorun sürekli izlenmesi gerekir. Marjinal dermatite, alerjiye, yanmaya neden olabilir.

Çin merhemi

Keloid ve hipertrofik yara izlerini tedavi etmek için tasarlanmış bir ilaç. İlaç aşağıdaki aktif maddeleri içerir: gecko ekstresi, tıbbi sülük ekstresi, kollajen, hiyalüronik asit.

Etkilenen alana (yara izi) az miktarda ilaç (1-2 cm) uygulayın ve üç ila dört dakika boyunca cilt üzerinde bırakın. Daha sonra merhem, deriden yıkanır. Yarayı 24 saat içinde iki veya üç kez yağlamanız önerilir.

Kullanılacak ilacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar önerilmemektedir. Bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Merhem kurtarıcı

Cildin çeşitli hasarlarını tedavi etmek için kullanılan ve aynı zamanda cildin görünümünü iyileştirmek için kullanılan etkili ilaçlardır, yara izlerinin azaltılması sayesinde. İlaç sadece doğal etken maddeleri içerir: E vitamini, propolis, deniz topalak yağı, balmumu, süt lipidleri, lavanta esansiyel yağları, çay ağacı ve biberiye, terebentin yağı.

Bileşimi sayesinde ürün hasar görmüş dokuların koruyucu yapısını hızlı bir şekilde geri kazanmaya yardımcı olur. İlaç etkili bir şekilde yaraları iyileştirir, keloid skarlarının görünümünü engeller.

Merhem dozu kesinlikle bireyseldir. Keloid skarlarını azaltmak için, sadece bir doktor hastaya ve süresine bir terapiyi önerebilir. İlacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar kullanmak yasaktır. Bazı durumlarda alerjiye neden olabilir.

Hidrokortizon merhem

Mikrobiyal olmayan ve inflamatuar cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan hidrokortizon bazlı bir ajan. Aynı zamanda yara izlerini tedavi etmek için de kullanılabilir.

Sadece keloid skar veya yaraların bulunduğu yerlerde kullanın. 24 saat içinde iki ila üç kez küçük bir miktar (yaklaşık 1-2 cm merhem) uygulayın. İlaç bileşenlerine, enfeksiyöz deri hastalıklarına, mikozlara, piyoderma, ülseratif lezyonlara karşı toleransı olmayan hastalarda ilaç kullanımı yasaktır. Alerjiye neden olabilir.

Salisilik merhem

Yara, yara izleri, yara izlerinin tedavisi için cildin iltihaplanması için kullanılan araçlar. İlaç aktif maddeler keratolik madde ve salisilik asit içerir.

Bir peçete (steril) veya bandaj ile yakın, merhem 1-2 cm keloid skar uygulayın. Her iki ila üç günde bir, bandajı değiştirmelisiniz. Salisilik aside karşı toleransı olmayan hastalarda, ilacı kullanmanın böbrek yetmezliği önerilmemektedir. Küçük çocukların tedavisi için merhem yasaklandı.

Ürünün kullanımı alerjik reaksiyonlara, uygulama yerinde kaşıntı veya yanıklara, cildin kızarmasına neden olabilir.

Actovegin merhem

Dokuların rejenerasyonu ve trofizmi süreçlerini geliştiren anlamına gelir. İlaçta, etken kanından ekstrakte edilen aktif bir madde deproteinize edilmiş angajman vardır. Hücresel metabolizmadaki artış sayesinde, yara izleri daha hızlı geçer ve cilt sağlıklı bir görünüm kazanır.

Yaraların tedavisi için dozaj ve tedavi süresi, ilgili hekim tarafından belirlenir ve hastanın durumunun şiddetine bağlıdır. Kural olarak, kurs on iki günden az sürmez.

Kullanılacak ilacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar önerilmemektedir. Hamile kadınları tedavi etmek için merhem kullanabilirsiniz. Kural olarak iyi bir şekilde transfer edilir, ancak bazı durumlarda alerjiye neden olabilir.

trusted-source[26], [27], [28]

Cerrahi sonrası keloid skarlarından merhem

Yüzeysel yaralar veya sıyrıklar ile, cilt bir ay içinde tamamen restore edilir. Ancak çoğu kez ameliyattan sonra kalan derin ve geniş yara izleri vücutta daha uzun süre kalır. Bu, çok fazla kolajen içerdikleri gerçeğiyle açıklanabilir.

Böyle bir yara izi boyutunu azaltmak için, aralarında merhemlerin bulunduğu özel vasıtaların kullanılması gerekir. Bunlar arasında en popüler olanları: merhem Kontraktubeks, Mederma, Altın bıyık, Dermatik, Spenko, Scarguard, Mepeform.

Suçiçeği sonrası yara izleri merhem

Tavuk çiçeği sonrası, özellikle yetişkin hastalarda birçok hasta keloid skarlarına sahip olabilir. Çoğu zaman yüzün derisinde daha fazla fark edilir. Yaraların ortaya çıkmasını önlemek için çeşitli ilaçlar kullanabilirsiniz.

Suçiçeği sonrası yara izlerinden kurtulmanın en popüler yolu şu merhemlerdir: Kontraktubeks, Bepanten, Malt. Ginseng kökünden elde edilen son merhem, provitaminler, yeşil çay ekstresi, calendula ekstresi bugün için en iyi olarak kabul edilir.

Keloid skarlardan ev merhemi

Alternatif ilaç ayrıca yara izleri ve yara izleri için birkaç etkili çözüm sunar. En popüler tarifler şunlardır:

 1. Beyaz zambakın sadece çiçek açan tomurcuklarını alın, suyu meyve suyu görünene kadar ezin. Rafine edilmemiş yağı kaynatın, bir kavanozun içine dökün ve aynı kütleyi suyla karıştırın. Birkaç hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde bırakın. Yaralarda 24 saatte iki kez uygulayın.
 2. Bir gram mumya ve herhangi bir bebek kreminden bir tüp alın. Bu bileşenler 24 saatte bir kez karıştırılmalı ve yaralara uygulanmalıdır. Ciltte yarım saat bekletin, sonra yıkayın.
 3. Ladin, balmumu, tereyağı ve domuz yağı (yağ) alın. Hepsi karışık ve 24 saatte iki kez yara izlerine uygulandı. Özellikle yaşlı keloid skarlarından kurtulmak için uygundur.

Popüler ilaç "Kontraktubeks" örneğinde skarların farmakodinamik ve farmakokinetiğini düşünün.

Farmakodinamik

Bu araç birleştirildi. Etkinliği, bileşimini oluşturan aktif bileşenlerden kaynaklanmaktadır. Anti-inflamatuar, fibrinolojik, antitrombotik, keratolitik etkide farklıdır. Bileşimi nedeniyle keloid fibroblastların proliferasyonunu inhibe eder ve hiperplazisi olmayan hücreleri yeniden oluşturur.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Farmakokinetik

İlacın bir parçası olan heparin, deriye uygulamadan dört saat sonra dermisin en derin katmanlarına nüfuz eder. Bu heparin penetrasyonu, soğan ve allantoin ekstraktı ile bir kombinasyona bağlıydı. Kullanım sırasında hiçbir sistemik absorpsiyon gözlenmedi.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Kontrendikasyonlar

 1. İlacın bileşenlerinin hoşgörüsüzlüğü.
 2. Cildin ülserli lezyonları.
 3. Bulaşıcı cilt hastalıkları.
 4. Çocuk yaşı
 5. Mantar hastalıkları.

trusted-source[38], [39], [40], [41]

Yan etkiler Keloid skarlardan merhemler

 1. Alerji.
 2. Uygulama yerinde kaşıntı veya yanma.
 3. Cildin hiperemi.
 4. Baş ağrısı.
 5. Baş dönmesi.
 6. Kenar dermatiti.
 7. Işığa.

trusted-source[42], [43], [44], [45]

Depolama koşulları

İlacın, küçük çocuklar için erişilemeyen bir yerde +25 dereceden daha yüksek olmayan bir hava sıcaklığında saklanması çok önemlidir.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51]

Raf ömrü

Raf ömrü üç ila dört yıldır. Bu süre sonunda kullanmayın.

trusted-source[52], [53], [54]

Bilmek önemlidir!

Hipotrofik skarlar deri dokularının ve subkutan yağların derin tahribatının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu tür yara izleri, akne, suçiçeği ve derinlikli formlardan sonra, sağlıklı deriden ve genellikle krater kenarlarından keskin sınırlarla yaklaşık olarak aynı boyut ve şekle sahip olarak görülebilir.

Devamını oku...

Farmakolojik grup

Средства, применяемые для рассасывания рубцовой ткани

Ilaç etkisi

Келлоидолитические (противорубцовые) препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Keloid skarlardan merhemler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.