Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Akne sonrası yara izlerinden merhemler

Makalenin tıp uzmanı

Plastik cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Sivilcelerden daha kötüsü sadece onların bıraktığı izler olabilir. Sivilce doğru ve zamanında tedavi edilirse, yara izlerinin oluşma zamanı yoktur; Bu etkilerin önlenmesi için birçok kozmetik ve eczane ürünü vardır. Fakat eğer cilt karmaşık bir iltihap ve hasar geçirdiyse, o zaman dokuların güncellenmesi için zaman yoktur ve akne yerinde farklı yoğunluktaki kusurlar vardır. Bunlar, özel kremler, jeller veya merhemler gibi sorun alanlarına uygulanarak en basitler de dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle indirgenebilir veya tamamen çıkarılabilir.

trusted-source[1], [2], [3]

ATC sınıflandırması

D03A Препараты, способствующие нормальному рубцеванию

Endikasyonları Akne sonrası yara izleri

Akne sonrası yara izlerinden merhem kullanımı için endikasyonlar - akne sonrası görünür, ancak çok derin izlerin varlığı:

 • normotrofik (sağlıklı bir yüzey seviyesinde soluk izleri);
 • atrofik (çöküntüler);
 • hipertrofik ve keloid (dışbükey).

Hipertrofik çıkıntılar yaralanma bölgesinde ortaya çıkar; keloid bunun ötesinde büyür. Hazırlıklar, yara izlerinin boyutunu azaltmalı, görünmez yapmamalı, yumuşatmalı ve erimelidir. Taze yaralara uygulanan merhemler, skar dokusunun büyümesini önler.

Merhem skar defektlerinden kurtulmanın nispeten ucuz ve ekonomik bir yoludur; buna ek olarak, evde, ek seyahat masrafları olmadan ve salonlarda ve kliniklerde bakım olmadan kullanılabilirler. Derin kusurlarla daha radikal tedavi yöntemleri kullanılır.

trusted-source[4]

Tahliye formu

Sivilcelerden sonra skarlardan kaynaklanan ana amaç, "post-spike" defektlerini önlemek veya ortadan kaldırmaktır: inflamasyona yol açan bakterileri yok etmek, skarları çözmek, epidermal hücrelerin rejenerasyonunu uyarmaktır.

Akne sonrası yara izlerinden merhemlerin isimleri:

 • Kontratubeks - cildi yeniler, yaraları yumuşatır ve yeni kusurların görünümünü korur.
 • Sledocyte - iltihabı azaltır, rejenerasyonu uyarır ve eski yara izlerini ortadan kaldırır, yenileri oluşumunu engeller.
 • Dermatrix - eski kusurlardan kurtulmaya yardımcı olur; Skar dokusunu yumuşatır ve çözer.

 • Özel bir fırça ile uygulanan Sıvı Skar krem, kurur ve yüzünde koruyucu bir film oluşturur.
 • Clevrin - otlar dayalı. Bileşenler cildin derin katmanlarına nüfuz eder, nem, oksijen, vitaminler ve antioksidanlar ile doyurulur.

 • Kelo-kedi (jel veya sprey) - skarların emilmesini sağlar ve film altındaki derinin yumuşatılmasını sağlar, yara dokusunun büyümesine izin vermez.
 • Kelofibraza - skarların önlenmesi ve emilmesini teşvik eder.

 • Zeraderm ultra - su itici bir film oluşturur, oksijeni problem bölgesine akıtır, güneş ışığından korur.

 • Fermenkol - etkili ve taze ve kronik yara izleri ile.

 • Mederma atrofik skarlar için özellikle yararlı bir ilaçtır.
 • Geniş bir etki spektrumu ile Heparin merhem.

Heparin merhem

Heparin merhem antitrombotik ve analjezik özelliklere sahiptir, hematomları ortadan kaldırmaya, yaraları iyileştirmeye, sivilce ve cildin diğer kusurlarından kurtulmaya yardımcı olur.

Akne sonrası skarlardan Heparin merhem de çok faydalıdır çünkü:

 • Deri altı bölgesinde zararlı mikroorganizmaları yok eder.
 • ağrıyı hafifletir,
 • Yaraları dezenfekte eder.

Damarları genişletmek, ilaç akne oluşumunu engeller ve koku eksikliği, diğer merhemler ile karşılaştırıldığında, kullanımını daha rahat hale getirir. Bir hafta yaklaşık birkaç kez tıbbi bir merhem uygulamak tavsiye edilir. Tüm eczanelerde tezgah üstü bir ürün satın alabilirsiniz.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Vishnevsky merhem

Gündelik hayatta iyi bilinen Merhem Vishnevsky biraz farklı bir resmi adı vardır: liniment balsamic Vishnevsky. Antiseptik, kurutma, rejenerasyon, anti-inflamatuar, yumuşatıcı, dekonjestan, dezenfektan: geniş bir etki spektrumu olan harici bir ilaçtır. İyileşme sürecini etkinleştirdikten sonra pürülan tabakaları derhal temizler.

Terapötik özellikler aktif bileşenlerin bir kombinasyonunu sağlar:

 • huş katranı
 • kseroforma,
 • hint yağı.

Merhem çeşitli etiyolojiler, nekroz, lenf düğümlerinin iltihabı, pus, trofik ülserler, alt ekstremite vasküler hastalıkların oluşumu ile cildin pürülan lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır. İnce bir tabakada veya steril bir peçete üzerinde, bir bandaj altında, günde iki kez uygulanır: sabah ve akşam.

Tıbbın tartışmasız yararlarından biri, sadece uzun süreli kullanımda meydana gelebilecek asgari yan etkilerdir. Katranın cildi özellikle ultraviyole ışığa duyarlı hale getirdiğine dikkat edilmelidir; Bu nedenle, merhem uygulanmış yüz alanları güneş ışığından korunmalıdır.

Merhem yüksek verim nedeniyle, onlar, çok hoş olmayan bir koku "affet".

Yüzündeki sivilce yaraları merhem

Yüzdeki sivilce izlerinden gelen merhemlerin merhem listesinde, tatlı su süngerle kurutulmuş ve toz haline getirilmiş sünger tatlı su süngeri içeren özel bir yer işgal edilir. Bu, cerrahi prosedürler, yaralar, akne ve diğer bu tür lekelerden sonra morarma, yara izleri için kanıtlanmış bir çözümdür. Ve sünger ve toz kolonileri, yeşilimsi bir renge sahiptir ve oldukça hoş bir kokuya sahip değildir, fakat badyaga'nın varlığında - akne sonrası yara izlerinden kozmetik merhemler de dahil olmak üzere alternatif reçetelerde kullanılan eski çağ tarihi.

Eczacılar ve kozmetologlar neden sualtı kolonileriyle, ister bitkilerle, isterse hareketsiz hayvanlarla ilgileniyorlar? Badyaga'nın ana maddesi, cilt için birçok olumlu özelliği olan silikondur. Böylece, kozmetik bileşiminde silikon:

 • ölü epidermisin yüzeyini temizler;
 • kan dolaşımını artırır;
 • elastin üretimini güçlü bir şekilde uyarır;
 • yeni hücrelerin oksijen ile doygunluğunu arttırır;
 • eskileri de dahil olmak üzere lekeleri, yara izlerini ve yara izlerini giderir.

Badyag'ı kozmetik amaçlar için evde sadece toz şeklinde uygulayın, ancak mutlaka bir uzmana danıştıktan sonra. Prosedür kolay değildir, başlangıçtan sonuca kadar bir süre alır, bu yüzden sabırlı olmanız ve tutarlı harekete hazır olmanız gerekir.

Kusurları gidermek için, daha önce alerji için test edilen, örneğin "Badyaga forte" jeli gibi hazır bir ilaç kullanmak daha kolaydır. Normalde "Badyaga" dirsek katının üzerine sıvalı hafif bir yanma veya karıncalanma verir, ancak güçlü bir kaşıntı değil.

Yüzün sorunlu bölgelerinde, jel merhem masaj hareketleri yardımıyla ovulur ve 10 ila 15 dakika bırakılır. İşlemin, tedavi süresi boyunca diğer ilaçların kullanımı hariç olmak üzere haftada iki kez yapılması önerilir.

Badyaga etkilidir ve farklı doğadaki cilt problemlerini ortadan kaldırır. Bu gibi durumlarda, önerilen prosedürlerin sayısı farklı olabilir.

Diğer herhangi bir hastalık gibi akne kusurları da tedaviden daha kolaydır. Yara oluşumunun önlenmesi için gereklidir:

 • Sorunu görmezden gelmeyin;
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için sivilceleri sıkmayın;
 • kendi kendine ilaç kullanmamak.

Akne sonrası, bir nedenle, akne sonrası yara izlerinden hemen sonra merhem ile tedavi edilemezse, yüz kusurları geçici bir temel tabakası altında geçici olarak gizlenebilir. Bu sadece akne oluşumu süreci devam ederse yapılamaz. Tonalnikov kontrendike uygulaması ve ısı (tercihen kuru toz) ve kış aylarında maskeleme için nemlendirici bir etki ile krem seçilmelidir.

Esansiyel yağlar ve bitki decoctions, elma sirkesi, aloe suyu ve (özellikle yağlı cilt için) salatalık kokulu woodruff, maydanoz, kadife çiçeği buz infüzyon kese ve kil, losyonlar maskelerini ve silerek: İyi sonuçlar doğal bileşenlerden ev ilaçları kullanılarak elde edilir. Daha iyi bir cilt için, dış etkenlere karşı daha az duyarlı olduğu zaman bu işlemler, soğuk sezon, yapılır eğer.

Sivilcelerden sonra yüzdeki yara izlerinden en iyi hazır merhemler arasında, çoğu kez ilk sıraya konan jel "Kontratubeks" vardır.

Birbirini etkili bir şekilde tamamlayan üç aktif maddeyi birleştirir:

 • heparin,
 • allantoin,
 • Keskin bir soğanın çıkarılması.

Sonuç olarak, hasar görmüş cilt onarılır, yumuşatılır, daha yumuşak, daha elastik olur; inflamatuar süreç yavaşlar, kaşıntı ve kızarıklık ortadan kalkar, yara dokusu yumuşar ve yeni hücrelerin oluşumunu durdurur.

Skar, kırmızı lekeler, kronik yara izlerine karşı etkili olan bir başka ilaç ise Almanya'da "Kelofibraze" adı altında yayılır. Merhem, su dengesini kontrol eden, yüz yumuşaklığını ve pürüzsüzlüğünü veren üre içerir. Taze izleri merhem altı hafta içinde kaldırır (beş dakikalık bir masaj ile iki kez düzenli sürtünme ile); Defekt büyümek için zaman var birkaç aydan altı aya kadar tedavi edilmek zorunda kalacak. Geceleri önerilen merhem paketleri.

Farmakodinamik

Vishnevsky merheminin farmakodinamiği:

 • Tar antiseptik etkiye sahiptir, reseptörleri tahriş eder ve eksüda çıkarılmasını aktive etmek için kan akışına neden olur;
 • Kseroform mikroorganizmaları feci biçimde etkiler, deriyi inflamasyon odaklarında kurur ve kurur;
 • Hint yağı, aktif bileşenlerin derinlere nüfuz etmesine ve cildi yumuşatmasına yardımcı olur.

Yardımcı bileşen olarak son bileşen yerine benzer özelliklere sahip balık yağı da kullanılır.

Farmakodinamika merhem "Kontratubeks":

 • Soğan ekstraksiyonu, sorunlu bölgelerde bağ dokusunun gelişmesini engeller;
 • diğer bileşenler fibrinolitik, anti-inflamatuar etkiler sağlar, yaraları yumuşatır ve azgın epidermisi giderir.

Yaralardan gelen merhemlerin bileşenleri uygulama yerine geçer ve tüm vücudu etkilemez.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Farmakokinetik

Aknelerden sonra yaralardan gelen merhemlerin aktif maddeleri, topikal etki için tasarlanmıştır ve toplam kan akışına nüfuz etmemektedir. Buna göre, farmakokinetikleri çalışma için özellikle ilgi çekici değildir.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Kontrendikasyonlar

Vishnevsky merhem kullanımı için kontrendikasyonlar:

 • aşırı duyarlılık;
 • geniş etkilenen alan;
 • sebase bezlerin pürülan kistleri;
 • böbrek yetmezliği.

Ve bu ve akne sonrası yara izlerinden diğer merhemler nekroz, onkoloji, pürülan cilt süreçlerine başvurmak yasaktır. Bunları aynı anda diğer farmasötik ürünlerle uygulamak risklidir.

trusted-source[21], [22], [23], [24]

Yan etkiler Akne sonrası yara izleri

Ajanlar lokal olarak ve pratik olarak toplam kan akışına nüfuz etmediğinden, aknelerden sonra merhemlerin yaralardan kaynaklanan yan etkileri nadirdir.

Bazı durumlarda, lokal reaksiyonlar mümkündür: ısırganın tükenmesi, tahriş, kaşıntı, şişme - ancak ilacın uygunsuz kullanımı veya ona aşırı duyarlılık ile.

trusted-source[25], [26], [27]

Dozlama ve uygulama

Uygulama şekli ve sivilce sonrası yara izlerinin merhem dozu sorunun derinliğine bağlıdır. Daha fazla etki için, kompres, tampon, bandaj kullanın. Bazen sivilce sonrası yara izlerinden merhemler derileri temizledikten sonra problem noktalarına doğrudan sürülür. Olağan çeşitlilik günde iki kez olmakla birlikte, her bir özel durumda prosedür sayısı değişebilir.

Prosedürden sonra ellerinizi düzgün yıkadığınızdan emin olun. Mukoza zarlarına girerlerse, bol su ile yıkanmalıdır.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Aşırı doz

Sivilcelerden sonra skarları aşırı derecede merhemlerken, bazen kızarıklıklar ve diğer istenmeyen semptomlar oluşur. Bu gibi durumlarda, prosedürü durdurmalı ve sonraki işlemler hakkında bir doktora danışmalısınız.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Diğer ilaçlarla etkileşime ilişkin bilgiler küçüktür. Uzmanların tavsiyesi, diğer merhemlerin aynı alanlara paralel uygulanmasını önlemektir, çünkü böyle bir kombinasyonla, öngörülemeyen reaksiyonlar mümkündür.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46]

Depolama koşulları

Balzamik merhem ışıktan hoşlanmaz, bu yüzden karanlık kavanozlarda veya tüplerde salınır; Bir kabinde 10 - 15 derece saklanır. Diğer merhemlerin formülasyonu 20 derecede depolamaya izin verir.

Sivilcelerden sonra merhemleri skarlardan saklamak için gerekli koşullar çocukların erişimlerine karşı zorunlu koruma sağlar.

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55]

Raf ömrü

Akne sonrası yara izlerinin çoğu merhemleri, uygun sıcaklık ve ışık koşullarında üç yıla kadar geçerliliklerini korurlar. Vishnevsky merhem raf ömrü 5 yıldır.

trusted-source[56], [57], [58]

Yüzdeki sivilcelerden sonra ortaya çıkan eksiklikler ciddi rahatsızlığa, kişinin kendi görünüşünden ve hatta psikolojik travmadan duyulan memnuniyetsizliğe neden olur. Cildin eski güzelliğini ve saflığını yeniden kazanmak için insanlar çoğu zaman hazırdırlar, ancak çoğu zaman, örneğin akne sonrası yara izlerinden gelen merhemler gibi ucuz araçların kullanılması yeterlidir. Eğer arzu edilen etkiye sahip değilse veya problemin kendisi tetiklenir ve hızlı bir şekilde kürlenemezse, daha etkili bir tedavi seçmek için bir uzmana başvurmak gerekir.

Bilmek önemlidir!

Kesin olarak, atrofik skarlar normotrofik skarların bir varyantıdır. Bu skarlar, normotrofik olanların yanı sıra, çevreleyen deri ile aynı hizadadır, ancak hemen hemen hiç deri altı yağın olmadığı yerlerde oluşurlar. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Средства, применяемые для рассасывания рубцовой ткани

Ilaç etkisi

Келлоидолитические (противорубцовые) препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Akne sonrası yara izlerinden merhemler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.