Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Çinko merhem ile akne tedavisi

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Akne için çinko merhem yerel bir antiseptik, adsorbe edici, büzücü, kurutma etkisi ile harici bir ilaçtır. Enflamasyon, protein moleküllerinin denatürasyonunu ve albüminlerin oluşumunu teşvik ettiğinde, salgıların oluşumunu azaltır ve onları emer.

ATC sınıflandırması

D02AB Препараты цинка

Aktif içerik

Цинка оксид

Endikasyonları Sivilce için çinko merhem

Akne için çinko merhem kullanımı için endikasyonlar çeşitli cilt hastalıkları vardır:

 • dermatit;
 • piyoderma;
 • yanıklar;
 • formaları;
 • trofik dahil olmak üzere ülserler;
 • akut egzama;
 • herpes;
 • stryeptodyermiya;
 • bası yaraları;
 • oprelosti;
 • çizikler ve kesikler.

Analoglar: çinko macun, diaderm, desitin, çinko oksit.

trusted-source[1]

Tahliye formu

Merhem dış kullanım için tasarlanmıştır, çinko oksit ve parafin veya petrol jölesi içerir. İlacın% 10'u farklı dozlarda (gram veya mililitre ile belirtilir) tüpler ve teneke kutularda salınır.

Harici kullanım için makarna% 25, koyu cam veya 15, 25 ve 40 g'lık polimer kavanozlarda ambalajlanır; 30, 40 gram alüminyum tüpler - talimatlarla bireysel veya grup kartonları içinde. Çinko oksit, nişasta, petrol jeli içerir.

çinkoya dayalı Kombine merhem: Çinko salitsilovo- (Lassara mult), sülfür, çinko, salisilik-sülfür-çinko, çinko-ihtiolovaya, borik-sülfürik asit - çeşitli paket olarak üretilir.

Eczanelerde reçetesiz çinko ilaçlar dağıtılmaktadır.

Salisilik-çinko merhem

Salisilik-çinko merhemi, adından da anlaşılacağı gibi, salisilik asit ve çinko oksitten oluşur: preparat, her iki bileşenin özelliklerini etkin bir şekilde birleştirir.

Bırakma şekli - koyu cam kavanozlara paketlenmiş 25 gramlık bir macun. Dışsal olarak kullanılır ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde maksimum etki gösterir. Ilaç lehine lehine: kullanımının uzun vadeli pratiği, olumlu eleştiriler, hem de tezgah üstü satışlar ve düşük fiyat.

 • Salisilik asit antienflamatuar, antiseptik, keratolitik fonksiyonları yerine getirir; Çinko oksit mükemmel bir şekilde problem alanlarını kurutur. İlaçla yağlanan deri, aşırı salgılardan, keratinize hücrelerden, patojenik mikroorganizmalardan kurtulur ve daha hızlı iyileşmeye başlar.

Merhemden sonra istenmeyen belirtilerin uygulanması için dozaj ve yöntem gözlenirse, olmamalıdır. Ancak, malzemelerin bireysel hoşgörüsüzlüğünden, hiç kimse bağışık değildir ve bu, alerji durumunda akılda bulundurulmalıdır. Genellikle, merhem kalıntıları etkilenen bölgeden çıkarıldığında rahatsız edici semptomlar hızla kaybolur.

Hamilelik sırasında, merhem kullanılır, ancak dikkatli ve doktorun izni ile. İlk üç aylık dönemde, gelişmekte olan fetüs özellikle hassas olduğunda, merhem kullanmak en iyisidir. Aynı kısıtlama 12 yaşın altındaki çocuklar için de geçerlidir.

Bireysel sivilce merheminin tedavisi, problemler üzerine sürtünmeden, karmaşık problemlerle - bandajın altında uygulanır; değiştirdikten sonra, cilt bir antiseptik ile tedavi edilmelidir. Tedavi seyrinin uzunluğu hastalığın yoğunluğuna ve organizmanın özelliklerine bağlıdır.

trusted-source[2], [3]

Serno-çinko merhem

Serno-çinko merhem antimikrobiyal ve antiparaziter ilaçlar grubuna ait bir dermatolojik veteriner ilaçtır. Merhem saf kükürt ve çinko oksit içerir; Bunlar, petrol jeli ile homojen bir kıvama karıştırılır. Aktif bileşenler bu tür eylemler sağlar:

 • büzücü;
 • podsushivayushtee;
 • anti-enflamatuar;
 • emici;
 • antimikrobiyal;
 • şifa;
 • fungitsidnoe;
 • akarisit.

Merhem, tarımsal ve evcil hayvanların (nemli yaralar, pürülan ekzema, sebore, uyuz, mantar lezyonları, bası yaraları) çeşitli, oldukça karmaşık cilt hastalıkları için kullanılır.

Ancak, amaçlanan çare, diğer amaçlar için, akne, akne tedavisinde çok yararlı olduğu görülmüştür. Bu arada, kükürt içeren diğer preparatların yanı sıra.

Kükürt ve çinkonun yararlı özelliklerini bir araya getiren bu tür bir araç bağımsız olarak hazırlanabilir, ancak akneden sülfürik çinko merhemi ile muamele oranları ve oranları için bir uzman önermek çok daha iyidir. Günde hoş olmayan bir koku olduğu için kıyafetlerin ve iç çamaşırların üzerinde silinmez izler bıraktığından, günlerde prosedürleri yerine getirmenizi tavsiye edebilir misiniz?

Farmakodinamik

Akne çinko merhem ana bileşeni anti-inflamatuar, yumuşatma, koruyucu etkileri, dermatit ve diğer inflamatuar süreçlerin belirtileri ortadan kaldırır. Eksüdayı kurutur, cildi yumuşatır, rejeneratif süreçleri uyarır.

Salisilik asit kaşıntı, ağrı, inflamasyon odaklarını ortadan kaldırır.

Serosoderzhashchie ilaçlar, demodex akarlarını yok eder, antimikrobiyal ve anti-enflamatuar etkilere sahiptir.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Farmakokinetik

Cilde uygulandığında, akne ve benzeri ilaçlardan alınan çinko merheminin sistemik bir etkisi yoktur.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Hamilelik Sivilce için çinko merhem sırasında kullanın

Bazıları, hamilelik ve emzirme sırasında akneden çinko merhemi kullanımının, doktor tarafından öngörüldüğü gibi, acilen ihtiyaç duyulduğunda mümkün olduğuna inanmaktadır. Diğer üreticiler ürünlerini tamamen güvenli olarak adlandırırlar ve ne anne ne de çocuğa zarar vermezler. Seçim hastaya ve doktoruna bırakılır.

Yenidoğanlarda dermişin bebek bezi iltihabı, bebek bezi döküntüleri için merhem kullanımı gösterilmiştir.

Kontrendikasyonlar

Akne çinko merhem kullanımı için kontrendikasyonlar:

 • ilaca aşırı duyarlılık;
 • Cilt ve bitişik dokuların akut pürülan iltihabı.

Kükürt içeren merhemler hamilelik, emzirme ve üç yaşın altındaki çocuklar için önerilmemektedir.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Yan etkiler Sivilce için çinko merhem

Çinko merhemi sivilce yan etkileri önemsizdir. Uzun süreli tedavi ile, tahriş, kaşıntı ve alerjinin diğer ilişkili semptomlarının lokal belirtileri mümkündür.

Prosedür sırasında, merhemin yanlışlıkla gözleri vurmadığından emin olmanız gerekir ve bundan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

trusted-source[27]

Dozlama ve uygulama

Akneden alınan çinko merhem temizlenmiş (yıkanmış ve süzülmüş) yüzlere günde altı defa kadar ince bir tabaka halinde uygulanır. Tedavi süresi, spesifik endikasyonlarla belirlenir. Terapi sırasında, tüm kozmetikler atılmalı ve eğer bu mümkün değilse, merhem sadece gece için uygulanmalıdır. Deriyi aşırı derecede yıkamaktan kaçınmak için uzmanlar, bir nemlendirici ile ikiye karıştırılmasını tavsiye eder.

Gece için çinko merhem sadece sivilce değil, aynı zamanda cildin gölgesini yumuşatır, kırışıklıkları ortadan kaldırır.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Aşırı doz

Akne kaynaklı çinko merheminin harici uygulaması ile aşırı dozun gerçekleri açıklanmamıştır. Büyük bir dozda yutulması zehirlenme ile doludur: kusma, ishal, hatta konvülziyonlara neden olabilir.

trusted-source[35]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Diğer ilaçlarla ilaç etkileşimi hakkında veri yoktur. Ama akne gelen diğer merhemler ile aynı anda çinko merhem uygulamak için uygundur.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40]

Depolama koşulları

Akne ve benzeri çinko merhemi kuru, karanlık bir yerde, artı bir sıcaklıkta tutulur, ancak 25 derecenin üzerinde değildir. Saklama koşulları ilacı buzdolabına yerleştirmeyi içermez. Çocukların ulaşamayacağından emin olun.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46]

Raf ömrü

Çinko merhem çeşitli üretim akne raf ömrü 3 ila 5 yıl arasındadır; sülfürik çinko - 2 yıl.

trusted-source[47], [48], [49], [50]

Basit ve uygun fiyatlı eczaneler, yüzdeki akne, siyah nokta, döküntüleri oldukça etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Ancak, bu semptomlar sadece kozmetik bir problem değildir: bazen vücutta anormallikler, yetersiz beslenme veya yaşam tarzı gösterir ve bu nedenle entegre bir yaklaşım gerektirir. Tercihen temiz yerlerde - Tam bir yüz temizliği için ortadan kaldırarak inflamasyon ve kusurları sadece sağlıklı eğlence ve rekreasyon ile çalışmalarını birleştirmek güç modunu düzene de akne için çinko merhem gibi tedavi edilmesi gereken, ancak.

Bilmek önemlidir!

Dışarıda, püstüllere benziyorlar, ama bu hiç de değil ve bir kerede korkulmamalıdır. Pryshchiki'nin tehlike oluşturmaması ve doktora başvurulması gerektiğinde ayırt edilmesi gerekir.

Devamını oku...

Farmakolojik grup

Антисептики и дезинфицирующие средства
Противоугревые мази

Ilaç etkisi

Противоугревые препараты
Противовоспалительные местные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Çinko merhem ile akne tedavisi" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.