^
A
A
A

Ultrason nerede yapılır?

 
, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

21 May 2015, 18:00

Ultrason yapmak için nerede, bu soru kesinlikle her birimiz için ortaya çıktı. Ultrasonun özelliklerini, davranışlarının ana belirtileri ve kontrendikasyonları ile tıp merkezlerinin ve kliniklerin adreslerini ele alın.

Ultrason, insan vücudunun deri altı yapılarını incelemek için ultrasonik dalgaların (20 kHz ila 1000 MHz arası hava titreşimleri, insanlar tarafından duyulmayan) kullanımına dayanan bir tanı yöntemidir. Ultrason yardımıyla tendonları, kasları, iç organları, işleyişindeki ve olası patolojilerindeki anormallikleri ortaya çıkarmak mümkündür.

Bu tanı yönteminin popülaritesi, güvenliği, düşük maliyeti, yüksek bilişim gücü ile açıklanmaktadır. Ek olarak, ultrason gerekirse gerektiğinde tekrarlanabilen birkaç yöntemden biridir.

Ultrason tanısı için aparatların birkaç çalışma modu vardır, bunları göz önünde bulundurun:

 1. Tek boyutlu mod - ultrasonik ışın dokuda bir noktaya nüfuz eder ve yansır. Bu mod, kalbin, büyük damarların, oyukların, kistlerin, duvar kalınlıklarının odalarını incelemek için kullanılır. Bu modun doğruluğu ve kalitesi diğer iki moddan çok daha yüksektir.
 2. İki boyutlu, sektörel veya 2D mod - belirli yapı derinliklerinde iki boyutlu bir düzlem görüntüsü sağlar. Kesit içindeki anatomik yapıyı yansıttığı için algılamanın en basit şeklidir.
 3. Doppler modu - kan akışının özelliklerini değerlendirmek ve kan akışını ölçmek için kullanılır. Nabız dalga modu, belirli bir derinlikte kan akışını tahmin etmeyi sağlar.

Ultrasonik muayenenin doğruluğu tanı aparatına, sensör setine, yazılıma ve monitörün büyüklüğüne bağlıdır. Hastanın vücudunun anatomik özellikleri, çeşitli patolojiler ve hastalıklar da ortaya çıkan resmin kalitesini etkiler. Tam olarak bu faktörler nedeniyle, ultrason hatalı bilgi verebilir. Fakat çalışmanın doğruluğunu geliştirmek için bir çok yöntem vardır. Her şeyden önce, hasta hazırlıklı olmalı, yani bu ya da vücudun çalışması özel bir hazırlık gerektirir. Örneğin, böbreğin ultrasonu dolu bir mesane ile yapılır ve jinekolojik ultrasonun menstrüel siklusun farklı fazlarında yapılması önerilir.

Ancak, ultrasonun önemini abartmayın, çünkü doktor ultrason tanısı verir ve son teşhis sadece doktor tarafından yapılır. Bu nedenle, bazı ultrason verisi teşhis, muayene, testler ve diğer bazı muayeneler için yeterli değildir. Ek olarak, ultrason subjektif bir tekniktir, yani farklı doktorlar aynı verileri farklı şekillerde ele alırlar. Bu nedenle, doktorun niteliği ve çalışmanın hasta için hazırlığı çok önemlidir.

Ultrason nerede yapabilirsin?

Nerede ultrason yapabilirim ve bu yöntemin avantaj ve dezavantajları nelerdir? Bu nedenle ultrason tanısı, bir ultrason makinesi ve araştırmayı gerçekleştiren nitelikli doktorlarla donatılmış tıp merkezlerinde ve hastanelerde gerçekleştirilmektedir.

Vücut organlarının ve sistemlerin çalışmasında temel tıbbi ultrason türlerini düşünün:

 1. Anesteziyoloji - Sinir lifleri yakınındaki alana bir anestetik enjekte edilmesi gerektiğinde ultrason kullanılır.
 2. Tıbbi yardım (acil durum) - yaralanmadan sonra bedeni incelemek için kullanılır. Kardiyovasküler sistem ve organizmanın bozukluklarını teşhis etmeyi sağlar.
 3. Jinekoloji ve obstetrik - kanama, organ ve diğer patolojilerin çalışmalarında anormallikler ortaya çıkarır. Fetusun gelişimini takip etmek için tüm gebelere ultrason uygulanır.
 4. Gastroenteroloji - ultrason yardımıyla karın boşluğunun organlarını inceler. Çalışma pankreas, dalak, mide ve diğer organlarda inflamatuar süreçleri ve diğer patolojileri ortaya koymaktadır.
 5. Kas-iskelet sistemi - bağları, tendonları, kemik yüzeyini, yumuşak dokuları, sinirleri incelemek için kullanılır.
 6. Kardiyoloji ve kardiyovasküler sistem - kalp, kalp kapaklarının ve ventriküllerin işleyişindeki anormallikleri tespit etmek için kullanılır. Ultrason yardımıyla kan damarlarının açıklığını, trombozu, arterlerin daralmasını ve diğer patolojileri belirleyebilir.
 7. Nöroloji ve oftalmoloji - sinir liflerinin çalışmasında arterlerin ve bozuklukların daralmasını tespit etmenizi sağlar.
 8. Üroloji - UZD, pelvik organları incelemek ve mesanenin, testislerin ve prostatın işleyişindeki ihlalleri belirlemek için kullanılır.

Kural olarak, doktor muayenesi doğrultusunda ultrason muayeneleri yapılır. Yani, bazı kamu kurumlarında, UZD tarafından kullanılıyor ve ücretsizdir. Ancak, hasta için uygun olan herhangi bir zamanda bir doktora sevk edilmeden ultrason uygulayan birçok klinik ve tıp merkezi bulunmaktadır.

Ultrason ana avantajları ve dezavantajları düşünün:

Avantajları:

 • Ultrason araştırması, biyopsi, enjeksiyon ve görselleştirme gerektiren diğer yöntemler için çok uygun olan canlı görüntüler oluşturur.
 • Çalışma, rahatsızlığa veya uzun süreli yan etkilere neden olmaz.
 • Kas ve yumuşak dokuları, kemiğin yüzeyini ve organları dikkate almayı sağlar. Bu, sıvı ve sert dokularla dolu yapıları ayırt ederken kullanışlıdır.
 • Bilgisayar ve manyetik rezonans görüntüleme veya tarama ile karşılaştırıldığında, ucuz ve uygun fiyatlı tanı yöntemlerini ifade eder.

Dezavantajları:

 • Ultrason, kemik dokusu içinden bir görüntü vermez ve sensör ile organ arasında gaz oluştuğunda, ultrasona tıkanır ve bu da çalışmanın doğruluğunu olumsuz yönde etkiler.
 • Görüntü kalitesi hastanın fiziğine bağlıdır. Aşırı kilolu hastalar teşhis edildiğinde, ultrason her zaman doğru değildir, çünkü cilt altı yağ tabakası sensörün ultrasonunu bloke eder.
 • Araştırmanın doğruluğu ve güvenilirliği, operatörün profesyonelliğine, yani ultrason tanısı yapan uzmana bağlıdır.

Ultrason yapmak daha iyi nerede?

Çoğu insan sağlık durumlarını düşünmez ve sadece hastalığın belirgin semptomları ile tıbbi yardım arar. Hastalığı hızlı bir şekilde tanımlayın ve nedenini ultrason yoluyla olabilir. Ultrason yapmak ve kliniklerin hangi noktalarda ele alınacağı daha iyi ise, bu soruları detaylı olarak ele alacağız.

ABD, farklı yoğunluktaki dokuların ultrasonik dalgaları yansıtması yeteneğine dayanmaktadır. Alınan bilgiler özel bir cihaz tarafından işlenir ve monitör ekranında bir organ veya doku görüntüsü oluşturur. Ultrason, tıbbın her alanında kullanılır ve en yaygın tanı yöntemlerinden biridir. Bugüne kadar pek çok tıp merkezi ve hastane kendi kullanımlı ultrason makinelerine sahiptir.

Bu araştırmayı planlamak ve uzi yapmak için daha iyi bir yer seçmeyi planlarken, teşhis ile ilgilenecek olan bir kliniği ve doktorları dikkatlice seçmeniz gerekir. Bu, son zamanlarda tıbbın iş dünyasının bir parçası olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır, yani, tıbbi merkezler, sahipleri için para kazanmanın bir yoludur. Ancak hepsinin tıp eğitimi yoktur ve çalışmanın sonuçlarını doğru bir şekilde yorumlayabilir. Bu nedenle, ultrason yapmayı planladığınız klinikler ve hastaneler hakkında dikkatli bir şekilde bilgi toplamanız gerekmektedir.

Kiev:

 • Tıp Merkezi "Boris" - st. Bolshaya Vasilkovskaya, 55A, tel. (044) 238-00-00.
 • Klinik "Virtus" - st. Konstantinovskaya, 57, tel. (044) 332-44-00.
 • Tıbbi klinikler ağı "Viva" - ul. Porika 9A, tel. (044) 238-20-20.
 • Tıp Merkezi "Agapit" - st. Nikolay Lebedev, 14A, tel. (044) 292-23-43.
 • St. Panteleimon Tıp Merkezi - ul. Simferopol, 19/1, ph. (044) 594-94-55.

Moskova:

 • Klinik "Aile" - st. Kahramanlar Panfilovtsev, 1, ph. (499) 705-27-16.
 • Klinik "MedCenterService" - st. Aviamotornaya, 41B, tel. (499) 641-12-87.
 • Klinik "Dobromed" - st. Krasnodonskaya, 12, tel. (499) 649-24-31.
 • Tıp Merkezi "Euro-Med" - st. Mnevniki, tel. 6, (499) 649-39-87.
 • Tıp Merkezi "Mositalmed" - st. Arbat, 28, Ph. (495) 956-15-03.

St. Petersburg:

 • Klinik "Medica" - Toreza Caddesi, 72, tel. (812) 424-49-31.
 • Klinik "Üniversite" - st. Tavricheskaya, 1, tel. (812) 389-34-64.
 • MediAlif Kliniği - ul. Mobilya, 47K, tel. (812) 424-32-61.
 • Klinik "Medpomoshch 24" - Balkanskaya Meydanı, 5, ph. (812) 389-49-63.
 • Tıp Merkezi "ProfiMED" - Yuri Gagarin Caddesi, 1, tel. (812) 748-29-95.

Ücretli bir ultrason nerede yapılır?

Birçok hasta, doktoru bir ultrason çalışmasına yönlendirdiğinizde, klinikte veya hastanede uzun çizgiler beklemeniz gerektiğiyle yüz yüze geliyor. İşte bu yüzden ücretli bir ultrasonun nerede yapılması gerektiği sorusu ortaya çıkıyor.

 1. Kiev'de bir doktordan bir başvuru aldıysanız, aşağıdaki klinikler sizin için çalışacaktır, ki burada ultrason kalitatif, hızlı ve ucuz bir şekilde yapılır:
 • Laboratuvar teşhis merkezi "Dneprolab", hamile kadınlar için her türlü ultrasonun yanı sıra böbreklerin, eklemlerin, pelvik organların ve diğer araştırma türlerinin teşhisini gerçekleştirir. 120 ila 400 UAH fiyatları. Farklı araştırma türleri.

Adres: st. Ivan Kramskoy, 9, tel. (044) 284-00-00.

 • Multidisipliner klinik "Oberig", pelvik organların, kardiyovasküler sistemin, başın ve aynı zamanda gebeliğin ilk ayından itibaren gebe kadınların tanısının ultrasonografisini yapmaktadır. Tanı maliyeti 200 ila 1000 UAH arasındadır. Ultrason tipine bağlı olarak.

Adres: st. Zoolojik, 3, ph. (044) 390-03-03.

 • Ulusal çocuk özel hastanesi "Ohmadet" genç hastalar için ultrason tanısı geçmek için mükemmeldir. Randevu ile resepsiyon.

Adres: st. Sretenskaya, 7/9, tel. (044) 272-15-91.

 • Tıp kliniği "Viva" her yaştan hasta için her türlü ultrason gerçekleştirir. Çalışmanın maliyeti 190 ila 1200 UAH arasındadır. SPL'nin yönüne bağlı olarak. Tıp merkezi, Kiev'in her yerinde birkaç şubeye sahiptir, kayıt defterini arayarak size en yakın adresi bulabilirsiniz.

Adres: st. Lavrukhina, 6, tel. (044) 238-20-20.

 • "Medicom" kliniği, hamile ve çocukların yanı sıra tüm yön ve organlarda ultrason için ultrason yapar. Hizmet fiyatları 170 UAH.

Adres: 6 Geroev Stalingrad Caddesi, tel. (044) 503-77-77.

 1. Moskova'da ücretli ultrason hizmetleri sağlayan birçok tıbbi klinik ve hastane:
 • ultrason tanı merkezi ultrason gebelik sırasında değerlendirmelerinin yanı sıra rahim, meme, safra kesesi, karaciğer, kalp ve diğer iç organların çalışması uğrayabilir. Hizmet bedeli 600 rubledir.

Adres: st. Akademisyen Yangel 6A, tel. (495) 387-05-61.

 • Uluslararası Tıp Merkezi "MositalMed" küçük pelvis, böbrek, eklem ve diğer organların organlarını ultrason yapar. Merkez, hamile kadınlar ve her yaştaki hastalar için SPL hizmetleri sunmaktadır.

Adres: st. Arbat, 28/1, tel. (495) 956-17-67.

 • "Sağlıklı Olmak" başlıklı tıbbi tıp klinikleri ağı, her türlü ultrasonu gerçekleştirir. Profesyonel uzmanlar sizin için böbrek, karaciğer, eklem, meme bezleri, tiroid ve pelvik organların ultrason yapacaktır.

Adres: st. Suschevsky Val, 12, tel. (495) 782-88-82.

 • Klinik "MedCenterService" - herhangi bir yaştaki hastalarda tüm organ ve sistemlerin teşhisi. Resepsiyon randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Adres: st. Aviamotornaya, 41B, (binanın içinden 3. Kat), tel. (499) 641-12-87.

 • Çok yönlü tıp merkezi "Euromedprestige" de dopplerografi dahil her türlü tanıdan geçebilirsiniz. Bir ultrason çalışmasının geçişi için tıbbi yöne sahip olmak gerekli değildir.

Adres: st. Don, 28, Ph. (495) 225-52-05.

 1. St. Petersburg'da prosedür aşağıdaki kliniklerde gerçekleştirilmektedir:
 • Multidisipliner tıp merkezi "Meditsentr", her türlü ultrason diyagnostiğini gerçekleştirir. Ultrason, CT'ye yakın kalitede bir görüntü elde etmenizi sağlayan yüksek teknoloji ürünü bir cihazda gerçekleştirilir.

Adres: Alley Polikarpova, 6, bina. 2, gövdeler (812) 640-55-25.

 • tıp merkezleri ve eklemler, böbrekler, pelvik organlarda, karın, kalp, kan damarlarının laboratuvarları "Medlab" davranış ultrason ağı. Merkez hamile kadınlara hizmet eder ve çocuklar için ultrason gerçekleştirir.

Adres: 10. Vasilievsky Adası Hattı, 15, tel. (812) 490-64-88.

 • Uluslararası medikal klinik MEDEM, her yaştan hasta için tüm organlara ultrason taraması hizmetleri sunmaktadır. Klinik Doppler çalışması ve diğer teşhis prosedürlerini gerçekleştirir.

Adres: st. Marata, 6, tel. (812) 336-33-33.

Uluslararası Tıp Merkezi "Sogaz" her türlü ultrason teşhisini gerçekleştirir. Çalışma hem doktor yönünde hem de merkezde randevu ile yapılabilir.

Adres: st. Malaya Konushennaya, 8A, tel. (812) 406-88-88.

 • Multidisipliner tıp merkezi "Grange" uzmanları, 4d ve 3d diagnostikleri de dahil olmak üzere herhangi bir tür ultrason yaparlar. Ultrason geçişinden önce, tıp merkezini aramanız ve prosedüre hazırlık hakkında daha fazla bilgi edinmeniz önerilir.

Adres: st. Marata, 25A, tel. (812) 363-00-63.

Ultrason nerede ücretsiz yapılır?

Ücretsiz olarak nerede ultrason yapılacağı ve bu çalışmanın ödemeden yapılmasına nasıl fırsat sunulacağı. Böylece doktor yönünde serbest ultrason yapılabilir. Yani doktor bu tanı yöntemine tavsiyelerde bulunur, klinik ve uzmanı gösterir. Çoğu zaman, poliklinikler, doğum hastaneleri ve hastaneler kendi ultrason makinelerine sahiptir, bu nedenle serbest doktora teşhisi olasılığı hakkında doktora danışmak yeterlidir.

Rutin muayene ile ücretsiz olarak ultrason yapabilirsiniz. Kural olarak, bu bir tıbbi komisyon ve hamile kadınlar geçerken görülür. Yani doktor reçetesine göre ödemesiz tarama yapma şansına sahipler. Böyle bir hizmet, tıbbi bakım sağlayan sigorta poliçesinin sahipleri tarafından kullanılabilir.

Pazar günü ultrason yapmak nerede?

Pazar günü ultrason yapmak nerede, acilen bir teşhis çalışması geçirmesi gereken insanlar için bu acil bir sorundur. Hafta sonları benzer bir prosedür hafta içi bir gün tıbbi merkeze veya kliniğe çıkamayanlar arasında popülerdir. Bir gün ultrason muayenesinden geçebileceğini düşün.

Kiev:

 • Metropolitan Kliniği - st. Lepse, 4A, tel. (044) 599-00-03.
 • Luke - Krasnozvezdny Avenue, 17, Tel. (044) 200-03-11.
 • Klinik "Hipokrat" - Ivan Lepse Bulvarı, 4, ph. (044) 454-04-04.
 • Tıp Merkezi "Boris" - Nicholas Bazhana Caddesi, 12A, tel. (044) 238-00-00.
 • Amerikan Tıp Merkezi - st. Berdichevskaya, 1, ph. (044) 490-76-00.

Moskova:

 • Multidisipliner klinik "MedTsentrServis" - st. Aviamotornaya, 41B, tel. (499) 641-12-87.
 • Tıp merkezi "Avrupa Kliniği" - bir şerit Dukhovsky, 22B, tel. (499) 750-05-50.
 • Klinik Hastanesi "MEDSI" - seyahat Botkinsky 2-nd, 5 bina 3 ve bina 4, tel. (499) 704-52-41.
 • Yol Klinik Hastanesi. NA Semashko - st. Stavropol, 23K1, tel. (499) 266-98-98.
 • Klinik "İlk Doktor" - st. Kievskaya, 22, ph. (495) 921-33-99.

St. Petersburg:

 • Klinik "BaltMed" - Pargolovo köyü, Vyborg otoyolu, 5k1, 1, tel. (812) 612-70-49.
 • Uluslararası klinik "MEDEM" - st. Marata, 6, tel. (812) 336-33-33.
 • NMHTS onları. NI Pirogova St. Petersburg Klinik Kompleksi - Cadet hattı, 15, tel. (812) 676-25-33.
 • "Euromed" kliniği - prospektüs Suvorovsky, 60, tel. (812) 327-03-01.
 • Onlara İlk Yardım Enstitüsü. II Dzhanelidze - st. Budapeşte, 3, tel. (812) 384-46-99.

Ultrason yapabileceğiniz klinikler

Ultrason yapabileceğiniz modern multidisipliner klinikler, birçok şehirde ve klinikte her şehirde ve ultrason cihazlarındadır. Bu tanı metodunun popülerliği, ucuzluğu, sadeliği, güvenliği ve kalitesi ile açıklanmaktadır. Ultrason taraması kullanarak, başlangıç aşamalarındaki ciddi hastalıkları belirleyebilir ve gelişmelerini engelleyebilirsiniz. Ultrason yardımıyla, iyileşme sürecini kontrol etmek ve gerekirse terapinin seyrini değiştirmek mümkündür.

USD, hem kamu sağlık kurumlarında ücretsiz, hem de asgari ödeme için ve özel bir klinikte bir doktor yönünde geçirilebilir. Birinci ve ikinci vakalarda, araştırmanın kalitesi yüksektir, bu nedenle klinik seçimi hasta için kalır.

trusted-source[1], [2]

Uzi yapabileceğiniz Kiev klinikleri

Ultrason yapabileceğiniz Kiev'deki klinikler, hastayla tanı ve iletişim yöntemini seçmede çok yönlüdür. Modern ekipman ve yetkin doktorlar nedeniyle, ultrason muayenesi kalitatiftir ve bu da tanı için güvenilir verilerin garantisidir. En popüler klinikleri düşünün:

 • Viva multidisipliner klinisyenler ağı, 3D ve 4D çalışmaları da dahil olmak üzere her türlü ultrason diyagnostiğini gerçekleştirir. Klinikler, hastalar için önemli bir avantaj olan Kiev'in tüm bölgelerinde yer almaktadır. Klinik, 8'den 21'e kadar günler olmadan çalışır, ancak prosedüre gitmeden önce, kayıt defterini çağırmanız ve kaydolmanız önerilir, bu da sıranın önlenmesine yardımcı olur.

Adres: st. Lavrukhina, 6, tel. (044) 238-20-20.

 • ACMD-MEDOX Tıp Merkezi, Kiev merkezinde yer almaktadır ve geniş bir yelpazede teşhis prosedürleri ve kapsamlı tıbbi yardım sunmaktadır. Klinikte sadece ultrason değil aynı zamanda CT, MRI, EKG ve diğer prosedürleri de yapabilirsiniz.

Adres: st. Petropavlovskaya, 14D, tel. (044) 393-09-3.

 • Geniş bir profilli "Olgerd" tıbbi kliniği, her türlü ultrason tanısı ve kalifiye doktorlarla konsültasyon sağlar. "Olgerd" de tüm organizmanın teşhisini mümkün olan en kısa sürede ve uygun fiyatlarda geçirmek mümkündür.

Adres: 36 Akademika Vernadsky Bulvarı, tel. (044) 422-95-05.

Uzi yapabileceğiniz Moskova'daki klinikler

Moskova'da her yaştan hastayla ultrason çalışması yapabileceğiniz klinikler. Ancak, çocuklarla ilgili bir araştırma yapan ya da kadın bedeni hastalıklarını teşhis eden özel tıp merkezleri de bulunmaktadır.

 • Multidisipliner klinik "MedCenterService" hastalara geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır. Klinikte, herhangi bir tanıdan geçebilir ve profesyonel doktorlardan kalite danışmanlığı alabilirsiniz.

Adres: st. Aviamotornaya, 41b, binanın iç kısmından, 3. Kat, tel. (499) 641-12-87.

 • Hipokrat Tıp Merkezi tıbbi ve diagnostik yardım sağlar. Klinikte gerekli tüm test ve muayeneleri yapabilirsiniz.

Adres: st. Ground Val, 20s3, 2 kat, tel. (499) 704-30-82

 • Dobrimod klinikleri ağı Moskova'nın her yerinde bulunmaktadır. Klinikte herhangi bir ultrason teşhisi yapabilir, test yapabilir ve bir doktora danışabilirsiniz. "Dobriedom" un özel özelliği, teşhis merkezi temelinde tedavi görebileceğiniz tam teşekküllü bir kırtasiye kliniği olmasıdır.

Adres: st. Krasnodonskaya, 13 Bina 2, tel. (499) 649-24-31.

Uzi yapabileceğiniz St. Petersburg Klinikleri

St. Petersburg'daki bazı klinikler, hastalar arasında popüler olan, günün her saatinde ultrason işlerini yapabileceğiniz bir yer. Çok disiplinli tanı merkezlerini düşünün:

 • Tıp Merkezi "Longevity", ultrason tanılama hizmetleri yanı sıra nitelikli doktorlar ile istişareler için hizmet vermektedir.

Adres: 4, Krestyansky per., Tel. (812) 425-30-31.

 • "Almeda", tıpın çeşitli alanlarında hizmet veren multidisipliner bir tıp merkezidir. Klinikte, bir diş hekimi, bir güzellik uzmanı ve bir diş hekimini ziyaret etmenin yanı sıra ultrason ve diğer tipte teşhislerden de geçebilirsiniz.

Adres: st. Dimitrova, 8k2, 1. Kat, tel. (812) 425-36-79

 • Çok profilli tıp merkezi "Granti-Med", on yıldan uzun bir süredir St. Petersburg sakinlerine teşhis hizmetleri vermektedir. Klinik, herhangi bir sağlık sorununu çözmek için entegre bir yaklaşımı garantileyen farklı tıp alanlarından uzmanlar istihdam etmektedir.

Adres: st. Chekistov, 22, tel. (812) 425-35-61.

Ultrasonografinin nerede yapılacağı ve bu tür bir teşhisin ne kadar etkili olduğu, bu gibi sorular ultrason prosedürü için reçetelenmiş birçok hastada ortaya çıkmaktadır. Ama endişelenmeyin, çünkü bugün, ultrason tanısı vücudun en güvenli ve en iyi araştırma yöntemlerini ifade eder. Ultrason için tüm hazırlık kurallarına uyulması ve bir doktorun gereksinimlerine uygun olması, kalitatif, hızlı ve güvenilir bir muayenenin garantisidir.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.