You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Şeker kanseri tanımlamaya yardımcı olur

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Yeni kanser araştırmaları, malign büyümenin daha fazla şeker emdiğini ve bilim adamlarının kanser tanısında kullanılabileceğini öne sürdüğünü göstermiştir.

Uzmanlara göre, sentetik maddeyi şekerle değiştirmek sadece tanıya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda hastalar üzerinde olumlu bir psikolojik etkiye sahip olacaktır.

Çalışmalar İsveç'te bulunan Lund Üniversitesi'nde yapılmıştır. Uzmanlar, kanserin kanserli tümörlerin teşhisi sırasında kullanılan kontrast ajanının yerini kolaylıkla alabildiğini söyledi.

Bilim adamları sonuçlarına, üçü beyin kanseri teşhisi konan yedi gönüllü ile yapılan deneyler temelinde ve geri kalanı da kesinlikle sağlıklıydı.

Çalışmalar kanserli tümörlerin onu çevreleyen normal dokulara kıyasla daha fazla şeker emdiğini göstermiştir.

Bilim adamlarına göre, kontrast madde yerine şekerin kullanılmasının birçok avantajı vardır. Her şeyden önce, şekerin hastanın vücudu üzerinde zararlı bir etkisi yoktur, buna ek olarak, şekere dayalı bir maddenin maliyeti, sentetik bileşenlerle daha az kontrast ajanıdır. Şeker kullanmanın bir başka avantajı da, kanser hastaları üzerindeki olumlu psikolojik etkisi olabilir - bilim adamları, şekere dayanan maddelerin hastalar üzerinde sakinleştirici etkiye sahip olduğuna inanırlar.

Şimdi şeker maddesinin tek bir dezavantajı vardır - diyabet hastaları için bu tanı yöntemi kabul edilemez , ancak İsveçli bilim adamları orada durmak istemiyorlar ve araştırmalarını bu yönde sürdürmek istiyorlar. Yakında uzmanlar, yeni bir gönüllü grubunun katılımıyla yeni bir araştırma aşaması başlatmayı planlıyor.

Bu arada, bilim adamları, mantarlarda, yosunlarda, tohumlarda bulunan nadir şeker türlerinden birinin (L-fukoz), cilt kanserinin ( melanom ) tedavisinde yardımcı olabileceğine inanıyorlar . Uzmanlara göre, L-fukoz metabolizmasını değiştirmek için ortaya çıktığında melanom yayılması durdurulabilir.

Kaliforniya Üniversitesi'nde uzmanlardan oluşan bir ekip, kanserin insan vücut sıvıları tarafından teşhis edilebileceğine inanıyor. Bu tanının yöntemi bilim adamları tarafından sıvı biyopsi olarak adlandırıldı ve özel bir test geliştirdi, 10 dakika içinde sadece bir damla tükürük tanıya yardımcı olurken, test bağımsız olarak gerçekleştirilebilir. Bilim adamlarına göre, test sonuçları% 100 doğrulukla göstermektedir.

Günümüzde onkologlar biyopsi sonrası yapılan ve kanserin genetik profilini gösteren bir kan testi kullanıyorlar. Fakat birincil kanser teşhisi için, bir zamandan beri bir kan testi kullanılmamıştır. Amerikan uzmanları, tükürüğün analizinin, gelişimin ilk aşamalarında bir tümör ortaya çıkarabileceğine inanmaktadır, ki bu son derece önemlidir.

Araştırmayı yürüten Profesör David Wong, birkaç ay içinde yeni test metodolojisinin klinik çalışmalarının düzenleneceğini belirtti. Şimdi sadece akciğer kanseri olan hastaların deneylere katılacağı bilinmektedir.

Araştırmacılar sadece kanser tespit testinde değil aynı zamanda hatalı pozitif sonuçların yokluğuyla da ilgilendiklerini belirtmişlerdir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Bilmek önemlidir!

Halen nöroblastom için program tedavisi risk grubuna göre yapılmaktadır. Bağımsız risk faktörleri, bir yaşından büyük olan hastanın yaşını ve N-MUC geninin amplifikasyonu varlığını içerir. Birçok araştırma grubu, çeşitli ek risk faktörleri sunmaktadır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.