Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Pancar suyu ve egzersiz: beyin aktivitesi için optimal bir tandem

, Tıbbi editör
Son inceleme: 30.05.2018

Çok fazla sayıda araştırma, fiziksel egzersizlerin, özellikle 40 yaşından sonra insanlardaki düşünce kalitesini geliştirdiğini kanıtlamaya izin verdi.

En son araştırma, bilim insanlarını yeni bir keşfe yönlendirdi: eğitimden önce önceden sarhoş olan bir bardak taze sıkılmış pancar suyunun beyin işlemlerini daha da optimize ettiği ortaya çıktı.

Nöroloji alanında Amerikalı uzmanların, eski gönüllüler katıldığı bir deney gerçekleştirdi. Fiziksel egzersizlerden hemen önce düzenli olarak pancar suyu içmeleri istendi. Sonuç olarak, bu yararlı bir içecek düzenli kullanımı farklı beyin alanları ile nöronların artmış iletişime yol açtığı gözlenmiştir: Gönüllü amatör suyu bir grup fiziksel ve zihinsel performans suyu içmedi onların aynı yaştaki diğerlerine göre çok daha yüksektir gösterdi.

Çalışma, North Carolina'daki Wake Forest Üniversitesi Sağlık ve Beden Eğitimi Bölümünü temsil eden Profesör Jack Rejeski tarafından yönetildi.

Denemenin yazarları tarafından açıklandığı gibi, fiziksel eğitim sonrası yaşlı katılımcılarda beyin alanlarının aktivitesi ve pancar suyu göstergelerinin kullanımı gençlerinkilere yakındır. Fiziksel aktivite, onun için beyin aktivitesini uyarır ve pancar bu özelliği güçlendirir.

Ülkemizde pancar veya vinaigrette dışında pancar popülerdir. Nadiren, bu kök sebzeyi kullanarak spor kokteylleri yapmak için akla gelenler. Tamamen boşuna: Son zamanlarda uzmanlar genellikle pancar ürününün benzersiz özelliklerini hatırlatıyor.

Örneğin, pancarlar kan basıncını stabilize edebilir ve sporcuların dayanıklılığını artırabilir. Güçlü damar genişletici madde bacaklarda ve organlarda, fakat aynı zamanda beyin, sadece kan akışını artırır - pancar nitrik oksit vücutta dönüştürülür doğal azotlu bileşiklerin önemli bir miktarda içerir.

Fiziksel yükler, aynı zamanda, hatırlama ve düşünme süreçlerini aynı anda aktive ederken, aynı zamanda, kan akışını hızlandırır. Eğitimden sonra, nöronlar rejenerasyon demansı geliştirme riskini azaltarak daha iyi bir rejenerasyon yapabilirler.

Sonuçlardan emin olmak için, Profesör Regeski, 55 yaş ve üstü 26 gönüllü seçerek ek bir deney gerçekleştirdi. Bu çalışmaların hepsi hipertansiyondan şikayetçiydi.

Gönüllüler, iki gruba ayrıldı ve haftada üç kez, her biri 50 dakika süren, orta düzeyde bir yükle birlikte kullanıldı.

Birinci grubun katılımcıları, eğitimden 60 dakika önce sıradan su içtiler, ikinci gruptakiler ise pancar suyu içtiler. Katılımcıların hiçbiri daha önce spor yapmadı.

Deneme, bir buçuk ay sürdü, daha sonra gönüllüler iyice teşhis edildi.

Beyin tomografisi sonuçlarına göre , meyve suyu içenler somatomotor korteksin güçlü yapısal aktivasyonunu deneyimlediler.

Buna ek olarak, somatomotor korteksin beynin birtakım konumlarıyla iletişimini güçlendirmeye izin verilmiş, insular korteksin fonksiyonunu iyileştirmiştir - bu, düşünme, duygusal durum ve motor kontrol süreçlerinden sorumlu bölge.

trusted-source[1], [2]


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2020 iLive. Tüm hakları Saklıdır.