You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Ölüm ya da paralel dünyalardan sonra hayat

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Eski zamanlarda, insanlar yeryüzünde ölürken, öbür dünyada var olduklarına inanırlar, bir insan yeniden doğar ve tamamen farklı bir dünyada yaşar. İnsan gelişimi, bilimsel buluşlar ve teknolojik gelişmeler cennet ve cehennemin varlığına inancı yol açmıştır, öbür paralel dünyalar sarsılmış ve şimdi aslında ölümden sonra ne olacağı birçok teori var, ama bir İfadenin tam kanıt değildir .

Bu kez, bir profesör Robert Lantz ölümün hayatın sonu olmadığını, farklı bir dünyada yeni bir dünyanın başlangıcı olduğunu söyledi.

Profesör Lantz ve meslektaşları, fiziksel bir bedenin ölümünün bir kişinin bilincini kırmadığı, paralel bir dünyaya aktarıldığı ve yaşamaya devam ettiği, ancak tamamen farklı bir gerçeklik ve kabuk (beden) olduğu sonucuna vardı. Bilim adamlarına göre, farklı din kültürlerinde yer alan post-life'in çeşitli tasvirleri temelsiz değildir ve cennet, cehennem, başka dünyaların varlığı oldukça mümkündür.

Carolina Üniversitesi'nden Profesör Lantz liderliğindeki bir grup uzmana göre, fiziksel kabuğun ölümünden sonra herkesin bilinci başka bir kabukta yeniden doğar ve hayat hem yerde hem de paralel bir dünyada devam edebilir.

Diğer boyutlarda yaşamın varlığının versiyonu, onlara göre bu kanıtı gezegenimizdeki görüntülenen çeşitli yaratıklar oldukları için, ancak, örneğin, bilim ve halka bilinmeyen kalmıştır sadece bilim adamları, bir denizkızı, bir kardan adam öne sürdüğü dikkati çekiyor Loch Ness canavarı vb. Profesör Lanz, tüm bu yaratıkların diğer dünyaların temsilcileri olduğundan emindir. Ama bütün bunlar sadece bir varsayımdır ve Lanz araştırma ekibi teorisinin% 100 onayını sağlamamıştır, ancak birkaç yıl önce Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir başka çalışmada kısmen Lanz'in ifadesine karşılık gelmektedir. Böylece, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'nden uzmanlar, paralel dünyaların gerçekten var oldukları sonucuna varmışlar, ek olarak birbirleriyle sürekli etkileşim halindeler. Araştırmacılara göre, teorileri periyodik olarak meydana gelen veya gezegenimizde meydana gelen çeşitli fenomenleri açıklayabilir.

Uzmanlara göre, Evrenlerin etkileşimi, itme üzerine dayanan çok karmaşık bir ilke üzerinde gerçekleşir. Ayrıca, bilim adamları paralel dünyaların ayrı olarak var olabileceğini kaydetti.

Bu arada, Profesör Lant bir yıl önce zaten ruhun ölümsüzlüğünü ilan etti, bu da bilim adamları topluluğunda çok tartışmaya neden oldu. Sonra Lanz, bir adamın ruhunun yeniden doğduğunu ve insan yaşamının çok yıllık bir bitkiyle karşılaştırılabileceğini söyledi. Teorisini doğrulamak için, Lantz, benzer düşünen bilim insanlarıyla biyosentrizm teorisini kullandı ve Jung'un deneyini yaptı (delikler ile bir ekranın içinden geçen ışık parçacıklarının gözlemlenmesi).  

Sonuç olarak, bilim adamları aynı parçacığın farklı davrandığını, sanki bu ikisi tamamen farklı varlıklarmış gibi kurmuşlardır. Bilim adamlarına göre, insanlar, çevremizdeki nesneler, bilinçaltımızın ve bu dünya algımızın özelliklerinin bir sonucudur.

Ama, nasıl oldu da olsaydı, ölümden sonra bizi bekleyen şey, belki de, yakında çözülmeyecek olan bir gizem olarak kalır.

Bilmek önemlidir!

Biyolojik ölüm, biyolojik süreçlerin geri dönüşü olmayan bir durağıdır. Vücudun yok oluşunu teşhis etmek için ana belirtileri, nedenleri, türleri ve yöntemleri düşünün.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.