You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Hindistan'da ölülerin dirilişine katılacak

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan'dan bir uzmanlar ekibi, ölümsüz bir insana hayat vermek için sansasyonel bir deney gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Eğer testler başarılı olursa, insanların sonsuza dek dünya üzerinde yaşama şansı yakalamaları oldukça olasıdır.

Bilim adamları, özellikle de ağır kranyoserebral yaralanmaların sonucu olarak klinik olarak ölü olanların ölü insanların beyin bölgelerini yeniden canlandırmayı planlamaktadır . Bu arada, merhumun akrabaları deneye rıza göstermiş ve insan bilimcilerin dirilişiyle ilgili ilk operasyon, Profesör Himanshu Bansal'ın önderliğinde Hindistan'da gerçekleştirilecektir. Operasyon sırasında uzmanlar, canlı donörlerden alınan besin maddeleri ve kök hücreler dahil olmak üzere çeşitli yenilikçi teknolojileri kullanacaklar.

Bilim adamlarının açıkladığı gibi, özel bir pompa ile ölülerin omuriliğine enjeksiyonlar enjekte edilecek - besinler her gün, her 14 günde bir, kök hücreleri teslim edilecektir. Bilim adamları klinik olarak ölü olan bir hastanın hayata geri dönmeleri için yaklaşık 1,5 ayya ihtiyaç duyacağını ileri sürüyorlar. Profesör Bansal'ın daha önce iki hastayla böyle bir deneyi başardığını ancak şu anda çalışmanın 20 hastayı içereceğini söylediğine dikkat çekmek gerekir. Bu deney, bilim adamlarına göre, son aşama olacak ve beynin ölümünün tersine çevrilebileceğini gösterecektir. Eğer Bansal'ın grubu bunu kanıtlamakta başarılı olursa ve en az bir hastayı geri getiriyorsa, o zaman tıpta ileriye doğru büyük bir sıçrama olacaktır.

İnsanları ölülerin aleminden kurtarmak için sadece Bansal grubunun isteği değil. ABD'li araştırmacı Josh Bokanegra yaklaşık 30 yıl içinde insanları diriltme yönteminin sadece bulunacağından değil, aynı zamanda pratikte de başarılı bir şekilde uygulanacağından emindir. Bocanegra'ın kendisi, insanın dirilişi için bir proje geliştirdi. Bilim adamı, ölümden sonra, bir insanın beyninin donmuş olacağını ve daha sonra özel olarak oluşturulmuş bir yapay bedene dikileceğini öne sürer. Tüm bu manipulasyonlar bilim adamları yakın bir gelecekte de ayakta kalabilecekler ve hayata geri dönüş artık kıyamet hakkında bir fantezinin ya da filmin bir arentası olmayacak.

Günümüzde bilim adamlarının bile beyni de içeren herhangi bir insan organını dondurabildiklerini, ancak uzmanlar için asıl problemin hücreleri canlı ve transplantasyona uygun hale getirmek olduğu unutulmamalıdır .

Çoğu bilim adamı, Bocanegra'nın insanları yeniden diriltirken imkansız kılması fikrini düşündü, çünkü hayata döndükten sonra bir insan artık kendisi olmayacak ve ölümüne kadar başına gelen her şeyi unutacaktı. Ayrıca, bazı uzmanlar, yapay bir vücutta donmuş ve daha sonra implante edilen beynin tümüyle çalışamayacağını, bazı hücrelerin hala öleceğini ve hiçbir teknolojinin onları geri getiremeyeceğini belirtti. Bütün bunlardan hareketle, bu şekilde yeniden dirilen "insan" ın düşüncelerini ve eylemlerini tahmin etmek imkansızdır.

Ancak, Bokanegra ve destekçileri, akademik topluluğun kınanması ve inancına rağmen, projelerinin başarısına güveniyorlar, uzmanlar hedeflerine doğru yavaş yavaş ilerlemeye devam ediyorlar.

trusted-source[1]

Bilmek önemlidir!

Nefes almayı bırakıp kalp atışını durdurduğunuzda, ölümcül bir sonuç hemen ortaya çıkmaz. Yaşam ya da ölüme atfedilemeyen bir tür geçiş aşaması vardır - bu bir klinik ölümdür. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.