You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Mantarlar bir ilaç yaratmak için uzaya gönderilecek

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olağandışı koşullarda işleyişini izlemek için kalıp türlerinden birini dış mekana göndermeye karar verdi. Manchester Üniversitesi'nden uzmanlar meslektaşlarının niyetini desteklediler ve bu projenin onkoloji ve Alzheimer hastalığının tedavisi için yeni bir ilacın geliştirilmesinde yardımcı olabileceğini kaydetti.

Araştırmacılar, fungusların Uluslararası Uzay İstasyonuna dikileceğini ve 30 gün boyunca izleneceğini belirtiyorlar. Çalışmanın temel amacı mantarların gelişimini izlemek. Deney için, hem insan hem de hayvanlar için çeşitli tehlikeli hastalıkların etken maddesi olan mantar mantarı temsilcisi olan Aspergillus nidulans (Aspergillus) seçildi. Ancak buna rağmen Aspergill, tıp ve eczacılık alanındaki bilim adamları tarafından aktif olarak kullanılmaktadır; çünkü bu mantarlar, etkili ilaçların geliştirilmesine yardımcı olan çeşitli maddeleri serbest bırakabilir.

Ayrıca uzmanlar, stresli koşullarda bulunan küf mantarlarının, çeşitli ilaçların temeli olan maddeleri aktif olarak geliştirmeye başladığını belirtti. Muhtemelen, uzay koşullarında Aspergillus - mikro yerçekimi ve artan radyoaktif maruz kalma - kanser ve Alzheimer tedavisinde yardımcı olacak maddeler üretmeye başlayacaktır . Ayrıca bilim adamları, bu tür kalıpların 40 farklı ilaç için madde üretebileceğini söyledi.

Buna karşılık, Leicester Üniversitesi araştırma merkezinin uzmanları, nörodejeneratif bozuklukların (Parkinson, Alzheimer) tedavisi için kendi yöntemlerini önermişlerdir.

Bu hastalıklar yaygındır, ancak bilim ve tıp alanındaki tüm ilerlemelere rağmen, bu tür hastalıkların hoş olmayan semptomlarını azaltmaya yönelik ilaçlar oldukça küçüktür ve hastalıktan tamamen kurtulma yöntemleri henüz gelişmemiştir. Ancak İngiliz bilim adamlarının en son çalışması milyonlarca hastayı ve onların yakınlarını da hastalığın belirtileri olan hastalara umut ediyor.

Bilim adamları Parkinson veya Alzheimer hastalığı belirtilerini engellemek mümkün olduğunu bulduk . Meyve sinekleri (meyve sinekleri) üzerine çalışmalarını yürüttüler. Araştırmacılar, geliştirdikleri teknik ilkesinin, proteinojenik amino asit triptofanın ayrışması sonucu oluşan belirli maddelerin etkisi olduğunu açıkladı.

Uzmanlara göre, yeni bileşiklerin oluşumunun hastaların kötüleşmesine neden olması mümkündür, fakat aynı zamanda beyindeki nöronal yıkım sürecinin durdurulmasına da yardımcı olabilir. Şimdi bilim adamları, yakında başlayabilecek kişileri içeren klinik çalışmalara hazırlanıyorlar.

Nörodejeneratif hastalıklar, özellikle Parkinson ve Alzheimer, esas olarak yaşlılıkta ortaya çıkar. Şu anda, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya ve hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olan bir tedavi olmasına rağmen, bu tür hastalıkların tedavi edilemez olduğu düşünülmektedir.

trusted-source[1]

Bilmek önemlidir!

Derin (sistemik) mantar enfeksiyonlarının grubu fungal cilt hastalığı, morfolojik tip hillocks ülser oluşumu ile çürümeye yatkın düğümleri ve cildin daha derin tabakaların, deri altı dokusu, altta yatan kas, kemik ve iç organların lezyonlar esas klinik resim elemanları. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.