You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kişiselleştirilmiş ilacın gelişimi 1 milyondan fazla gönüllüye yardım etmeye hazırdır.

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın Sağlık Enstitüsüyle birlikte İdare İdaresi, amacı kesin tıp olan yeni programların lansmanını duyurdu. Programlardan biri 1 milyon gönüllü içermelidir (3 yılda gerekli katılımcı sayısını toplamak planlanmaktadır).

Programın ana amacı, fiziksel aktivite, sağlık, kalıtım ve dış etki arasındaki ilişkiyi kontrol etmek olacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, bir yıldan fazla bir süre önce klinik çalışmaların yürütülmesi hakkında bir açıklama yaptı. Böyle bir ilacın amacı, tek bir hastanın tüm özelliklerini dikkate alarak tedaviye kişisel bir yaklaşım bulmak ve geliştirmek. Uzmanlar, tek bir veritabanında büyük miktarda veri toplanmasını öneriyor - sağlık durumu, yaşam tarzı, belirli hastalıkların gelişimi için kalıtsal faktörler, toplumdaki durum ve ekonomik durum.

Vanderbilt Üniversitesi, ilk aşama için bir ödül alan programları uygulamaya koyacak. Programlardaki danışmalar Verily (eskiden Google Life Sciences) tarafından sağlanacaktır.

Bu yıl yaklaşık 80 bin kişi katılacak, bunların arasında doğrudan organizatörlere gelen ifadelerle 50 bin seçilecek.

Muhtemelen, yaz aylarında bu büyük ölçekli çalışmaya hangi aşamaların dahil edileceği bilinecektir. Kalan gönüllüleri işe almak için birkaç sağlık kuruluşunun seçileceği açıktır ve tüm katılımcıların (DNA) bilgilerinin depolanacağı tek bir koordinasyon merkezi ve bir biyolojik banka oluşturulacaktır.

Sağlık Enstitüsü, hastaları da çalışmaya katılabilen tıp merkezleriyle çalışmayı planlamaktadır (muhtemelen tıbbi hizmetlere sınırlı erişime sahip hastalar seçilecektir). Buna ek olarak, enstitü, katılımcılar hakkında bilgileri otomatik olarak toplamak ve klinik araştırmanın etik tarafını izlemek için şirketlerin özel cihazlar geliştirmesini içeren özel bir komisyon oluşturmayı planlamaktadır.

Gazi İşleri Bakanlığı, tedaviye kişisel yaklaşımlar geliştirmek için gerekli olan DNA araştırma programında yer alacak olan ordudan katılımcıları seçti.

Ayrıca, ABD Başkanı'nın, kurumlar ve hasta dernekleri de dahil olmak üzere kurumlarla birlikte yönetimi, halk arasında kişiselleştirilmiş tıbbı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bazı tıp merkezleri hastalara uzmanlar ve tıbbi geçmiş kayıtları sunacak ve Stanford Üniversitesi, kendi DNA'larını incelemeyi kabul eden 80 İran kökenli Amerikalı hakkında genetik bilgi yayınlamayı planlıyor.

Ön verilere göre, sadece bu yıl araştırma maliyetleri 120 milyon dolardan fazla olacak ve bir sonraki aşamada 200 milyonu geçecek.Genelde, hassas tıbbın geliştirilmesi için 1 milyardan fazla harcanacak. Geçtiğimiz bahar, kişiselleştirilmiş tıbbı geliştirmek için projenin başlatılması, Kaliforniya Valisi tarafından sağlanan 3 milyon dolar harcadı.


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.