You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Erkekler kadınlardan daha sağlıklı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Kadınlar daha uzun yaşamakta, ikamet ülkesi özel bir rol oynamamaktadır, ortalama olarak dünyadaki kadınlar yaklaşık 80 yıl, erkekler ise 5 yıl daha az yaşar. Ancak, bilim adamlarına göre, yaşam süreleri ve nitelikleri tamamen farklıdır ve kadınlar, daha uzun yaşadıkları gerçeğine rağmen, yaşam kalitesini etkileyebilecek çeşitli yaşla ilişkili hastalıklara maruz kalmaktadır. Kadınlar arasında demans, artrit, kemiklerin kırılganlığı gibi hastalıklar yaygındır, bu nedenle klonlar aynı yaştaki erkeklere göre daha az aktif bir yaşam tarzına neden olurlar.  

Bu tür sonuçlara göre, Vicky Friedman'ın önderliğinde Michigan Üniversitesi'nden araştırmacılar geldi. Bilim adamları, 1982'den başlayarak, farklı yıllarda yürütülen, ABD'de (65 yaşından itibaren) yaşlı insanların ulusal araştırmalarından elde edilen verileri analiz etti. Bilim adamlarının amacı, yaşlı Amerikalılar arasında yaşa bağlı ihlallerin ve iş göremezliğin eğilimlerini bulmaktı. Uzmanlar, bu ya da bu hastalıkların bir kişinin günlük faaliyetleri gerçekleştirme yeteneğini etkilediğini, örneğin, alışverişe çıkmayı, yemek hazırlamayı ve hatta yataktan çıkmayı öğrendiklerini bulmuşlardır.

Bilim adamları, 1982'den beri hem kadınlarda hem de erkeklerde fiziksel engellilik düzeyinin azaldığını, ancak 2004'ten bu yana, nüfusun erkek yarısında istikrarın ve kadınlarda engelliliğin artmasında bir artış olduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar artık değişikliklerin nedenlerini açıklayamıyorlar, ancak bunun kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığından ve yaşa bağlı hastalıklara daha fazla meyilli olmalarından kaynaklandığını ileri sürüyorlar.

Bilim adamları, yaşlılık çağındaki kadın ve erkeklerin çeşitli hastalıklardan muzdarip olduklarını, buna ek olarak, bilim ve tıp alanındaki en son başarıların, erkeklerin ölme ihtimalinin daha yüksek olduğu hastalıkların tedavisine daha fazla odaklandıklarını belirtmektedir. Örneğin, ABD'de, erkekler arasındaki ana ölüm nedenlerinden biri kardiyovasküler hastalıklardır, ancak son on yıl içinde KKH'den ölüm oranı yaklaşık% 40 oranında azalmıştır. Araştırmacılar bu (sağ ambulanstan hastane bölümüne aktarılır ABD EKG sonuçlarında örneğin) sigara içenlerin sayısının yanı sıra bakım daha yüksek düzeyde azalan nedeniyle kontrol kolesterol, kan basıncında artışa öncelikle olduğuna dikkat.

Fizyoloji, kalıtım, hormonal dalgalanmalar ve kadınların osteoartrit geliştirme olasılığı daha yüksektir ve eklem replasmanı için ameliyat olması daha olasıdır.  

çalışmalara dayanarak, araştırmacılar doktorlar ve bilim adamları hangi artıracak, fakat yaşlı hastaların yaşam kalitesini ve kaliteli sağlık bakımının sağlanmasını iyileştirmeye yaşamın uzunluğu değil çok dikkat etmelidir böylece yaşam kalitesi, yaşadığı yıl sayısı çok daha büyük bir rol oynadığını unutmayın 65 yaşından büyük insanların fiziksel durumu.

Uzmanlara göre, şimdi fiziksel engelli yaşlı hastaların sorunlarına daha fazla dikkat etmemiz durumunda, bu popülasyon kategorisinin yaşam kalitesini iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda yaşlılar arasındaki aktif yaşamı da genişletebiliriz.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.