You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Depresyon ve kalp hastalığı birbiriyle ilişkilidir

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

En büyük İsveçli tıp üniversitesinde, bilim adamları kalp hastalığının psikolojik durumunu etkilediğini, bu konudaki sonuçlarını EuroHeartCare Kongresi'nde paylaştıklarını bulmuşlardır.

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, kalp ve damar hastalığı olan hastaların sıklıkla vücudun tükenmesine neden olan depresif bozukluklar geliştirdiğini göstermektedir. Uzmanlar, çekirdeklerin stresli durumlarla başa çıkmanın daha zor olduğunu belirtmektedir, ancak çoğu durumda doktorlar bu tür hastalara antidepresan reçete yazmamaktadır. Bir kalp krizi için risk faktörlerinin stres ve depresyon olduğu, İsveçli grubun son çalışmasında kalp hastalığı ile depresyon gelişimi arasındaki ilişkinin doğrulandığı bilinmektedir.

Ayrıca, araştırmacılar, doktorların çekirdeklerinin nadiren depresyona yönelik ilaçları reçetelediğini buldu. Projenin yazarlarından biri tarafından açıklandığı gibi, belki de doktorların hastalığın özünü incelemek, patolojinin ana nedenlerini araştırmak ve her bir durumda bireysel tedaviyi seçmeleri için isteksizlikler olabilir. Bu yaklaşım, hastaların bir psikoloğun ek danışmanlık hizmetine gitmemesine, ancak çeşitli kalp ilaçları almasına, bunun sonucunda depresif bozuklukların şiddetlenmesine, tedavi edilmesinin zorlaşmasına ve ölüme yol açabileceğine yol açmaktadır .

Çalışmalar, konvansiyonel yöntemlerle tedavi edilmesi güç olan depresif bozuklukların yaklaşık yarısında, gizli psikolojik faktörlerin ortaya çıktığı gizli somatik patolojilerin ortaya çıktığını göstermiştir. Bu tür ihlallerin tedavisi genellikle uzun bir zaman alır. Ayrıca, kalp hastalıkları olan hastalar kendilerine yardım istememek ve tedavi görmek istememektedir.

Barbro Kelster'in bilimsel çalışmalarının yazarlarından birine göre, bugün neredeyse her insanın günlük strese maruz kalması ve yaşamın modern ritminin bir kişinin tamamen rahatlamasına ve değişmesine izin vermemesi nedeniyle, çeşitli tezahürleriyle başa çıkmak zorunda kalmasıdır.

Depresyon, milyonlarca insanı değişen derecelere kadar etkileyen giderek yaygın bir hastalık haline gelmektedir (bazı raporlara göre, gelişmiş ülkelerdeki nüfusun yaklaşık% 20'si çeşitli depresif bozukluklardan muzdariptir).

Depresyon oldukça ciddi bir hastalık olarak kabul edilir, bu da çalışma kapasitesinde bir azalmaya, ciddi zihinsel acılara (sadece hasta için değil, sevdiklerine de) neden olur, ciddi vakalarda intihar özlemi vardır. Bu yüzden tüm ülkelerin doktorları durumdan endişe duyuyor ve bilim adamları bu hastalıkla mücadele etmenin farklı yollarını sunuyorlar. Örneğin, Amerikalı uzmanlar oldukça basit bir fikir öne sürdüler, ancak, görüşlerine göre, depresyonla mücadelede etkili bir iletişim - canlı iletişim.

11.000 kişinin katıldığı çalışmalarda gösterildiği gibi, öncelikle sosyal ağlar veya telefon yardımıyla iletişim kuranlar, depresif bozukluklara daha yatkındır. Sevdikleriyle ve arkadaşlarıyla iletişim kuran gönüllüler "yaşadığı" depresyon, kötü ruh hali, depresyon riski% 11,5 azaldı.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Bilmek önemlidir!

Medikal bakım için birincil talebe göre, depresyondan muzdarip hastaların% 80'ine kadar, örneğin baş ağrısı, karın ağrısı, sırtta, eklemlerde ve boyundaki kas ağrıları gibi, sadece somatik bir doğa şikayetleri ortaya çıkar.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.