You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bitkisel preparatlar kansere neden olabilir

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Bitki bazlı ilaçların vücut için kimyasal preparatlardan daha güvenli olduğu düşüncesi var ama Amerikalı araştırmacılar bunu reddettiler. Onlara göre, bu tür ilaçlar sağlığa zararlı bile olsa kimyasaldan daha fazladır ve genlerde ciddi hastalıklar ve mutasyonlara neden olabilirler.

Araştırma bilim adamlarının sonuçları, bilimsel yayınlardan birinde yayınlanan bir makalede tarif edilmiştir. Bitkisel ilaç araştırmacıları insan sağlığına zarar verici olarak nitelendirildi ve projenin yazarları bu alandaki toksisite düzeyini ve etkililiklerini belirlemek için bu alanda küresel çalışmalar yürütmek üzere meslektaşlarına çağrıda bulundular.

Örnek olarak, bilim adamları, yüksek düzeyde karsinojen içerdiğini gösteren bir çalışma olan Aristolohia (Kirkazon) bitkisine liderlik ettiler (birkaç bin yıldır tıpkı Kirkason'un tıpta kullanıldığını belirtmek gerekir).

Ayrıca bilim adamları, gezegenimizin popülasyonunun yaklaşık% 5'inin genetik olarak aristolohinin içine alındığında vücutta oluşan maddelerin toksik etkisine yatkın olduğunu belirtmişlerdir. Bu etkileşim farklı DNA mutasyonlarına yol açar ve sağlıklı hücreler atipik olanlara dönüşebilir. Bir aristoloyanın kabul edilmesi, böbrek fonksiyonunun, enflamatuar süreçlerin, idrar sisteminin kanserinin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilir. Ayrıca, deneyler bitki ilaçları ve karaciğer kanseri alımı arasındaki ilişkiyi doğrulamıştır .

Bitkisel preparatlarla tedavi, Asya ve Afrika ülkelerinde yaygın olarak uygulanmakta olup, bu bölgelerde, bitkisel ilaçların alınmasından sonra sık sık meydana gelen olumsuz reaksiyonların meydana geldiği yer almaktadır. Donald Marcus'a göre, tıp ve immünoloji profesörü, bu ilaçların çoğu ciddi patolojilere neden olabilir, ancak bu, bu tür ilaçlardan tamamen vazgeçmeye değer olduğu anlamına gelmez. Yeni araştırma projesinin yazarlarının amacı, WHO temsilcilerinin dikkatini, bu alanda daha kapsamlı çalışmalar yürütme ihtiyacına çekmek, bitki bileşenlerine dayalı ilaçların olası toksik etkilerini tespit etmektir.

Başka bir çalışmada, araştırmacılar, soğuk ilaçların, özellikle ebeveynlerin genellikle reklamın etkisi altında satın aldığı reçetesiz ilaçlar için çocuklara yönelik bir sağlık riski oluşturabileceğini buldu.

Bu tür sonuçlar anketten sonra 3 binden fazla anne ve 6 yaşına kadar olan çocuklarıyla yapılmıştır. Bilim adamlarının çoğu 2008-2011 yılları arasında soğuk algınlığı ve öksürüğün çocuklarına ne ilaç verildiğini ve ayrıca anne babaların çocuklarına bu ilaçları ne sıklıkla verdikleriyle ilgilendiler. Anket, ebeveynler arasında en popüler olan kombinasyon ilaçlarının yaklaşık 300 ismini belirlemeye yardımcı oldu. Ayrıca, bilim adamları çocukların% 15'inden fazlasının çocuk doktoru tarafından reçete edilmeyen ilaç kullandığını ve ebeveynlerin böyle bir tedavinin çocuğun hayatını tehlikeye sokabileceğini ve profesyonel yardım aramak yerine reklamlara güvenmeye devam edebileceğini fark etmediğini tespit etmiştir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Bilmek önemlidir!

Pankreas kanseri gelişiminde ve patogenezinde nedenleri, genel olarak kanser gibi, net değildir. Ancak belirtildiği şekilde, kronik pankreas iltihabı, kistler ve pankreas hasarı, safra yolları, alkolizm, kronik hastalık, bağımlılığı gibi faktörler çok yağlı ve baharatlı gıda, şeker hastalığı, (iş güvenliği ihlal ve acil durumlarda) radyasyon bazı kimyasal tehlike, aralarında en sık bahsedilen benzidin, beta-naftilamin, kanseri görülme sıklığında bir artış katkıda bulunur. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.