You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bilim adamları insan embriyosunu in vitro ürettiler

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Laboratuardaki ABD ve Büyük Britanya'dan gelen uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip 13 gün boyunca hayatta kalan insan embriyosunu geliştirdi (daha önce bilim adamları sadece 9 gün boyunca embriyonun yaşamını korumayı başardılar). Bilim adamlarına göre, birkaç günlük yaşam süresi sayesinde, daha önce bilimle bilinmeyen, erken evrelerde insani gelişmenin yeni yönlerini belirleyebildiler. Ayrıca, benzer çalışmalar ilk haftalarda neden birkaç gebeliğin kesintiye uğradığını anlamada yardımcı olabilir.

Bilim adamları tarafından birçok hayvanın erken evrelerinde gelişme aşamaları oldukça iyi çalışılmış, ancak birçok yönden insani gelişme belirsizliğini koruyor.

Ali Brivanlou biyolog - - Yeni projede çalışan uzmanlarımızdan biri 21. Yüzyılda, bilim adamları son yıllarda bu alanda çalışan uzmanların bir dizi ve zaten ortadan kaldırdı rağmen, kemirgenler veya bir kişi hakkında daha kurbağalar hakkında daha fazla bilgi verebileceğini kaydetti Bu sayımızda birtakım boşluklar var.

Bilhassa, son çalışmada bilim adamları, hücrelerin embriyolardaki bölünmesini gözlemlediler ve insanlar için benzersiz olarak adlandırılabilecek belirli bir özellik kurdular.

Brivanlow ve meslektaşları, Bud'da 10. Günde ortaya çıkan hücreleri buldular ve 12'de ortadan kayboldular. Şimdi uzmanlar, bu hücrelerin ne için olduğunu ve neyi etkilediğini açıklayamazlar, ancak gelişimin yüksekliğinde bu hücreler embriyonun yaklaşık% 10'unu oluşturur. Uzmanlara göre, hücreler bir geçiş organı (embriyoda görünen bir kuyruk gibi, ama doğumdan önce kaybolur) gibi bir şeyi temsil edebilir. 

Araştırma Norbert Gleyhera, New York üreme merkezlerinden biri kafasına göre, örneğin suni döllenme alanında faydalı olabilir, embriyoların yarısı kalıp kadınlarda rahim implante edilir. Brivanlow'un ve meslektaşlarının çalışmaları, bu gelişim aşamasında tam olarak neler olduğunu ve implantasyondan sonra embriyonun ölümünün nasıl önleneceğini uzmanlara anlamaya yardımcı olacaktır.

Gleyher süreci anlattı tüp bebek bugün bile gizemini koruyor, ama şimdi (Gleyh geçmişte çalışmış) gelişmeler Brivanlou daha iyi sadece rahimde implantasyon öncesi yaşama embriyonun yeteneğini değerlendirmek için yardımcı olacaktır.

Yeni çalışmanın tüm avantajlarına rağmen, insan embriyosunu in vitro büyütme yeteneği, bir takım ahlaki ve politik konuları çağrıştırmaktadır. Birleşik Devletler ve Büyük Britanya da dahil olmak üzere birçok ülkede, 14 günden daha büyük olan embriyolar yasaklanmıştır, çünkü o zamandan sonra fetus oluşmaya başlar.

Ancak Brivanlou ve meslektaşları embriyolarının iki haftadan fazla yaşayamayacaklarından neredeyse eminlerdi, çünkü embriyolar ürettikçe, hormon ve besinlerden oluşan ek besinlere ihtiyaç duyuyorlar. Gelişim sırasında yeni bir organizma için hangi maddelerin gerekli olduğunu söylemek gerekirse, bilim adamları şu an için bunu yapamazlar, çünkü bu, bazı bilgilere göre, bilim adamlarının zaten başladığı, hayvanların embriyoları ile bir dizi deney yapmak gerekti.

trusted-source[1], [2], [3]

Bilmek önemlidir!

Hamilelik sırasında fetusta taşikardi hem kadın hem de gelecek bebek için tehlikeli olan patolojik bir durumdur. Taşikardi, semptomlar, tedavi yöntemleri ve prognozun nedenlerini düşünün.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.