Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yumuşatma Ayak Kremleri

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Canlı, çatlaklar ve çatlaklar olmadan, ayaklardaki cilt sadece estetik bir görünüm değil, aynı zamanda acı verici bir his olur. Topuk ve tüm ayak her zaman ağır bir yüke maruz kalır. Bu sadece güzellik eksikliği değil, aynı zamanda rahatsızlık: bacaklar kaşıntı, cilt hızla iri, yara görünür. Bu problemin atılması ayaklar için kalitatif yumuşatıcı krem olabilir.

Endikasyonları Yumuşatıcı ayak kremleri

Yukarıdakilerin hepsi ve ayaklar için yumuşatıcı krem kullanımı için endikasyonlar vardır. Bu olmadan, sertlik, yumuşatma, yumuşatma ve bacak derisinin nasırları olmadan yumuşak bir şekilde elde edemezsiniz. Ne yazık ki, bu sorun göz ardı edildiğinde fark edilir. Düzenli olarak ve en önemlisi ayaklarının düzgün bir şekilde bakmadığını ve bunun önemli olduğunu düşünmediğini kanıtlar ve kanıtlar. Ama durumu düzeltmek için çok geç değil. Bugün böyle bir kremin seçimi konusunda bir sıkıntı yok: satışta hem maliyet açısından demokratik hem de pahalı, bilinen dünya markaları var.

Yumuşatıcı ayak kremlerinin isimleri

Ayaklarına ciddi bir şekilde yardım etmeye karar vermiş olanlar ve sadece satın aldıklarında ölenler için, en popüler olanları tavsiye etmek mümkündür. İşte ilk yıl değil, çok fazla kullanılan ayaklar için yumuşatıcı kremlerin isimleri:

  • ayak kremi "Güzellik yüz ifadeleri";
  • ayak kremi "Avon";
  • ayak kremi "DiDerm";
  • ayak kremi "Oriflame";
  • Ayak kremi "Belita".

Bu tam bir liste değil - devam edilebilir. Ama aynı zamanda bu kremler ayakların derisinin problemini ortaya koymaya yardımcı olacak.

trusted-source[1]

Tahliye formu

Birkaç yumuşatıcı ayak kremlerinin örneklerinde nasıl çalıştıklarını görebilirsiniz.

Krem "Güzellik yüzlerce yemek tarifleri"

Bu marka altında bir dizi kaliteli kozmetik ürünü. Yumuşatıcı ayak kremini "Bir Yüz Güzellik Tarifleri" kastediyorsanız, sadece demokratik fiyatı nedeniyle popüler değildir. Bu kremin yaş sınırlaması yoktur ve herhangi bir cilt tipine sahip kadınlar için uygundur.

Mısır yağı ve kabak posası sayesinde krem, ayakların derisinin kurulukluğuna başarılı bir şekilde direnir, geri kazandırır, kuruluk ve dökülmeyi kolaylaştırır. Görme, etki kadar etkileyicidir: bacaklar bakımlı, cildi pürüzsüz ve yumuşaktır. Bu yerli kremin faydalı vitaminleştirici ve yenilenen etkisine dikkat edilmelidir. Ama aynı zamanda tüm artıları değil: krem giysi ve ayakkabı bozmaz, hızla emilir, bir yağ filmi bırakmaz. Uygulamada basittir: saf bir ayak üzerinde az miktarda bir krem ve birazcık masaj yapmak gerekir.

trusted-source[2]

Ayak kremi "Avon"

Çoğu kadın sadece yüksek kaliteli kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üreten bu şirkete aşinadır. Ayak kremi "Avon" yaratmak, şirket ilkesini değiştirmedi: verimlilik ve uygun fiyat. Kullanımıyla ilgili talimatlar açık ve doğrulanmış öneriler sunar. Bir zamanlar Avon kremini deneyen, onu kalıcı rütbeye yükseltmişler tarafından takviye edilmişlerdi.

Yani, maksimum etki için bilmeniz ve yapmanız gerekenler:

  • Krem sürmeden önce ayaklarınızı yıkayın;
  • “Avon” a, normal bir tabaka ile, “fazla” olmadan, mümkün olduğunda, mümkün olduğu kadar taşlayın;
  • Bacaklarınızı en az 10 dakika dikey olarak kaldırın.

Son noktaya özel dikkat gösterilmelidir: bu pozisyonda, ayrıca ayakların dönüşü, kanın daha aktif olarak dolaşması için fırsat olur. Bu varisli damarların riskini azaltır.

Ayak kremi "Belita"

Açıklamadaki "Belita" ayak kremini üreten Belaruslu üreticilerin ayaklarını dezenfekte etme kabiliyeti vurgulanmaktadır. Bu, kremin anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklerine önemli bir katkıdır. Bu etki çay ağacı yağı ve PP ve A vitaminleri sağlar. Bu temel bileşenler ayrıca ayakların derisini yumuşatır. Herhangi bir cilt türü olan kadınlar için "Belita" önerilir. Tek kısıtlama - yaş 18 yaşın altında olmamalıdır.

Kullanım prensibi pratikte diğer ayak bakım kremleri ile aynıdır. Ana şey temiz ve iyi silerek ayakları hafif masaj yapmak için "Belita" uygulamaktır. Bunu gerektiği gibi yapın.

Ayak kremi "Oriflame"

Ayrıca kozmetik ürünleri uzun yıllardır milyonlarca kadının tanınmasını sağlayan tanınmış bir marka.

Ayak kreması "Oriflame" temel olarak iki bileşene sahiptir: buğday tohumu ve portakal çiçeği. İlk olarak kuru cildi besler. İkincisi de aktif olarak hafifletiyor. Uygulama, bu kremin pedikürün daha uzun süre korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, rahatlatıcı bacak masajında çok etkilidir.

Ayak kremi "DiDerm"

Kadınlar yerli ayak kremi "DiDerm" takdir etti. Bileşiminde su tutmayan bileşenlerden oluşan bir kompleks: gliserin, allanton ve üre. Azgın deri tabakasını yumuşatmaya, oluşumunu ve kalınlaşmasını önlerler. Bitkisel kökenli birkaç tür yağ - ayçiçeği, hindistancevizi ve avokado, nemin korunması gibi davranır, normal bir miktarını kaybetmesine izin vermez. Krem ve antibakteriyel etkiye sahiptir: adaçayı özü, kafur ve farnesol varlığı enfeksiyona karşı direnç gösterir.

Krem vitamin A, E ve F vitamin kompleksi içerir. Metabolik süreçten sorumludurlar. Kremin dibindeki yaraların iyileşmesi için krem, nergis, nane ve halihazırda adaçayı eklenir.

trusted-source[3]

Farmakodinamik

Menşe ülkeye bakılmaksızın yumuşatıcı ayak kremlerinin yaratıcıları, iki zorunlu parametre tarafından yönlendirilir. Bunlardan ilki, farmakodinamiği veya kremin cilde etkisi, bunun etkinliği, yani etki mekanizmasının varlığıdır. Biyolojik etki.

Farmakokinetik

Farmakokinetik, maddenin emildiği, dağıtıldığı ve daha sonra vücuttan salındığı prensiptir. Yumuşatıcı ayak kremlerinde, bu iki parametrenin antibakteriyel bileşeni veya özellikleri vardır.

trusted-source[4]

Hamilelik Yumuşatıcı ayak kremleri sırasında kullanın

Hamile bir kadının pozisyonu, her şeyde mümkün olduğunca ihtiyatlı olmanızı gerektirir. Bu zor dönemde, birçok açıdan kendinizi inkar etmek gerekir. Üç kez test edilmiş ve kanıtlanmış ayak kreminin kullanımı bile, gelecekteki çocuk için maksimum güvenlik açısından ele alınmalıdır. Bugün bilinen tüm kremler arasında, hamilelik sırasında bir tane kullanılması tavsiye edilir: "Yeşil Mama". Ayaktaki cildin yumuşatılmasına ek olarak, neredeyse hiç hamile kadının sigortalanmadığı şişliklerini gidermeye yardımcı olur.

Etkili "Yeşil Mama" ve varisli damarlar durumunda. At kestanesi, tatlı yonca, buğday ve propolis sayesinde hamile bir kadına musallat olan "ağır bacaklar" hissi en aza indirgenir. Damarların duvarlarının durumu daha kararlı, elastik hale gelir, kan yoğun olarak dolaşır. Yüzünde - anestezi etkisi. Ve bacaklar "hafif" mentol ve nane yağı yapmak.

Bacaklarda yorgunluk hissederken krem "Yeşil Mama" uygulamak yeterlidir. Ve bunu nazikçe ve bacaklarına masaj yaparak yapın.

Kontrendikasyonlar

Gebe kadınlara ek olarak, sertifikalı yumuşatıcı ayak kremlerinin kullanımında herhangi bir kontraendikasyon yoktur. İstisnalar, sadece kremi oluşturan bir veya daha fazla bileşenin bireysel hoşgörüsüzlüğü durumunda olabilir. Ve alerjiden muzdarip olanlar, her bir krema için ek açıklamaları dikkatlice incelemek zorundadırlar, böylece kendinizi zarar vermeyecek şekilde.

trusted-source[5]

Dozlama ve uygulama

Uygulama şeması veya uygulama şekli ve bacaklar için yumuşatıcı krem dozu, isimden temel olarak farklı değildir. Belirli bir kremaya karşı alerjiden yoksun kaldıktan sonra, bunu uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu prosedür temiz ayaklar üzerinde, tercihen bir bitki banyosundan ve ponza lekelerinin kolay işlenmesinden sonra yapılır. Bir sonraki adım, ayaklarınızı iyice silmektir, üzerlerinde nem kalmaz. Sonra az miktarda krem sürün ve 15-20 dakika bekletin. Bu süre zarfında, krem emilecek, ayakkabıların kayması ve olası bir düşme ile emniyete alınacaktır. Bu nedenle, bu prosedürü gece yapmak daha iyidir. Sonra sıcak çorap giymek ve uyumaya gitmek yeterlidir.

Depolama koşulları

Saklama koşullarını dikkate almayın ve ayak kreminin raf ömrüne izin verilmez. Gecikmiş krem veya kavurucu güneş ışığına defalarca maruz kalan sadece ayak cildinin yumuşatılması etkisini sağlamaz, aynı zamanda bozulur. Ve sonra onun yardımına güvenmek zorunda kalmayacaksın. Üstelik, gecikmiş bir krem veya üreticinin belirttiğinden farklı bir sıcaklık rejiminde depolanması zararlı olabilir.

trusted-source[6]

Bilmek önemlidir!

Yürüme ihlali, çoğu zaman engelliliğe ve iç bağımsızlık kaybına neden olan nörolojik hastalıkların en sık ve şiddetli tezahürlerinden biridir. Klinik öneme ve yaygın yaygınlığa rağmen, yakın zamana kadar yürüme bozuklukları özel bir çalışmanın konusu olmamıştır. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Yumuşatma Ayak Kremleri" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.