Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yatak merhem merhemleri

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Bedsores birçok hastada görünür ve bir kişinin uzun süreli hareketsizleştirilmesi ile birlikte birçok hastalığın oldukça ciddi bir sonucu olarak kabul edilir. Kural olarak, vakaların% 70'inde yaşlı hastalarda görülür.

Dekübitustan elde edilen özel merhem, dokuların kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur, cildin yüzeyini iyileştirir, nekrotik kitleleri yaralardan temizler.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Endikasyonları Yataktan merhemler

Kural olarak, tüm aşamalardaki basınç ülserlerinin tedavisi için merhem kullanılması tavsiye edilir. İlk başta, çeşitli ilaçlar yarada enfeksiyöz sürecin gelişimini yavaşlatmaya, yaranın kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Hasta dekübitusun ikinci aşamasına çoktan başlamışsa, o zaman yaraları kurutmak için tasarlanan fonlara dikkat etmek gerekir. Üçüncü ve dördüncü aşamada, merhemler ülserleri temizlemek ve irin kurtulmak için seçilir.

trusted-source[5], [6], [7]

Tahliye formu

Dekübit tedavisi için en popüler yöntemler arasında, merhemler çok avantajlı oldukları için özel bir yer alırlar:

 1. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırırlar.
 2. Nispeten düşük bir maliyet var.
 3. Trofik doku geliştirin.
 4. Acı ve diğer hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmak için yardımcı olun.
 5. Patojenik bakterileri yok ederek bakterisid etki gösteririm.

Yatalak hastalar için yatak yaralarından merhemlerin isimleri

Solkosil. Dokulardaki trofizmi ve rejenerasyonunu iyileştirmeyi amaçlayan bir çare. Aktif deaktif madde, genç sağlıklı buzağıların kanından elde edilen deproteine edilmiş diyalizattır.

İlacını sadece hasar görmüş deri bölgesine uygulayın. Ilacı kullanmadan önce yaraları temizlemek için gereklidir. Bir kapağa günde iki kez eşit bir şekilde uygulayın (bir uzman tarafından önerildiği gibi üç kez olabilir). Terapi, bası yaralarının iyileşmesine kadar sürer.

Alerjik reaksiyonlar geliştirmeye yatkınsanız ve ilacın bileşenlerini taşımazsanız, bunu uygulayamazsınız. Hamile kadınlar için arzu edilmez. Nadiren, ancak marjinal dermatit veya ürtiker şeklinde yan etkilerin bir tezahürü vardır.

Algophin. Merhem sadece doğal bileşenlere dayanır: yağ asitleri tuzu, klorofil türevleri, film oluşturucu maddeler ve karotenoidler. Merhem güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve ayrıca dokuların yenilenmesini uyarır.

Sadece sağlıklı bir yüzeyi etkilemeden, yara ile deriyi temizlemek için gerekirse, bir tampon veya bandaj kullanmak mümkündür.

Bazı hastalar, Algofin tedavisi sırasında uygulama alanında yanma hissi yaşamaktadır. Kullanım için kontrendikasyon yoktur, hamile kadınlar için bile merhem önerilir.

Methyluracil. Preparatın aktif aktif bileşeni, nükleik asitlerin indirgenmesi nedeniyle dioksometiltetrahidropirimidin'dir. Merhem hasarlı dokunun hızlı rejenerasyonunu destekler.

Tedavide dozaj, doktor tarafından her hastanın semptomlarına göre belirlenir. Eğer ilacın temelini oluşturan maddelerin alerjik reaksiyonları ve bireysel intoleransı geliştirmek için bir yatkınlık varsa, kullanımı kontrendikedir. Bazı hastalar, bir yan etki olarak methyluracil'e karşı bir alerjinin tezahüründen şikayet etmektedir.

Mephenate. Hazırlık, baskı yaralarının tedavisinde kullanılan aşağıdaki aktif bileşenlere dayanmaktadır, mefenamin sodyum tuzu ve vinilin.

Merhem sadece özel bir spatula ile genellikle günde bir kez (ancak 24 saat içinde üç kez kadar uygulanabilir) yatakları olan deride kullanılır. Terapi süresi yaklaşık on beş gündür. Tedaviye devam edilmesi gerekiyorsa, bir hekimin gözetimi altında başka tedavi uygulanır. Ürünü bandaj altına uygulayabilirsiniz.

Tek kontrendikasyon: bireysel hoşgörüsüzlük. Bazı hastalar şunları gösterebilir: tahriş, alerji, şişme, hafif uyuşukluk.

Alantan Plus. İlaç iki aktif maddeye dayanır: allantoin ve dexpanthenol. Bu bileşim nedeniyle, merhem iyileştirici bir etkiye sahiptir, gereksiz keratin birikiminden yaraları temizler, rejenerasyonu uyarır.

Günde bir ila birkaç kez önerilir. Dozaj bir doktor tarafından reçete edilir. Tedavi semptomlar ortadan kalkıncaya kadar devam eder ve yara tamamen iyileşir.

İlaç sık alerjisi olan hastalarda, özellikle dexpanthenol ve allantoin için kullanılması tavsiye edilmez. Bazen tedavi sürecinde, bu çare ortaya çıkabilir: alerjiler, cildin aşırı duyarlılık.

trusted-source[8], [9]

Gümüş ile dekübit için merhem

Gümüş içeren merhemler genellikle ilk aşamanın yataklarını tedavi etmek için kullanılır. Aralarında en popüler olanları aşağıdaki ilaçlardır.

Dermazin. Antibakteriyel etkisi olan bir çare. İlacın bir parçası olan aktif madde gümüş sülfadiazintir.

Tamamen iyileşene kadar merhemi bandaj altına veya günde iki kez ince bir tabaka ile uygulayabilirsiniz. Bir pansuman kullanırken, bunu günlük olarak değiştirmeniz gerekir (birkaç kez).

İlaç, doğum sırasında bir yıl kadar, temel maddelere karşı toleranssız olan hastalara uygulanmamalıdır. Bazen, ürünün kullanımı görünür: kaşıntı, yanma, alerjiler.

Sulfargin. Antibakteriyel etkiye sahiptir. Aktif bileşen gümüş sülfadiazintir. Birçok gram-negatif ve gram-pozitif bakteriye karşı bakterisid etkiye sahiptir (Klebsiella spp., Escherichia coli, Staphylococcus spp., Proteus spp., Etc.).

Bu ilacı kullanmadan önce irin ve nekrotik kitleleri çıkardığınızdan emin olun. Bir bandaj altında veya bandajsız günde bir veya iki kez kullanın. Etkilenen alanları küçük bir tabaka ile yağlayın. Tedavi süresi doktor tarafından belirlenir. Genellikle - 3 haftadan az değil.

İlaç, hamile kadınların, küçük çocukların (bir yıla kadar), bileşenlere karşı toleranssız olan hastaların tedavisinde kullanıldığında hoş olmayan sonuçlara yol açabilir. Bazen, yan etkiler nadiren gelişir: ishal veya kabızlık, bulantı ve kusma, lökopeni, ağrı, cildin yanması, alerjiler gelişimi ile sindirim bozuklukları.

Merhem Argolsulfan

İlaç aktif madde antibiyotik sülfatiazole dayanmaktadır. Bu nedenle, patojenik organizmaların büyümesi ve bunların üremesi engellenir. Ayrıca, merhem ayrıca sülfatiazolün temel özelliklerini güçlendirmeye yardımcı olan gümüş iyonları içerir.

İlaç analjeziktir. Gerekirse bandaj kullanabilirsiniz. Küçük bir baskı yaraları katıyla günde birkaç kez uygulayın. Tedavi tüm yaralar ortadan kalkana kadar devam eder.

Merhem kullanımı için kısıtlama, ana bileşeninin hoşgörüsüzlüğüdür. Küçük ve prematüre bebeklerini tedavi edemezsin. Ilacın yan etkileri: cilt üzerinde hoş olmayan duyumlar (yanma, kaşıntı), alerjiler.

Merhem Stellanin

İlaç antimikrobiyal, anti-inflamatuar, rejeneratiftir. İlaç aktif madde - diethylbenzimidazolium triiodide dayanmaktadır.

Merhem uygularken, tabakanın tamamen yatak örtülerini kapattığından emin olun. Terapi ve dozaj süresi bireyseldir ve yara sürecinin safhasına bağlıdır. Bandaj altında kullanılabilir.

İlaç kontrendikedir: Tirotoksikoz, akut karaciğer yetmezliği, hamile kadınların ve küçük çocukların (bir yaşın altında) tedavisi için. Çare kullanan bazı hastalar bir alerji geliştirdiklerini, cildin sık sık kaşındığını ve yanık olduklarını belirtmişlerdir.

Çinko ile merhem

Aktif bileşen - çinko oksit içeren dermatoprotektif ajan. Oldukça belirgin bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Tedavi için, merhem ince bir tabaka halinde yatak tabakalarına 24 saat boyunca bir ila iki kez uygulanır. Gerekirse doktor dozu artırabilir. Terapi, yaralar tamamen iyileşene kadar sürer.

Çinkoya karşı alerjiniz yoksa, çare neredeyse herkes tarafından kullanılabilir. Bazen hastalar merhem kullanımının hoş olmayan semptomların ortaya çıkmasına yol açtığını belirtmektedir: deri şişmesi, deride kaşıntı ve diğer alerjik reaksiyonlar.

Vishnevsky merhem

Bu çare aktif aktif maddeler şunlardır: kserojen, huş katran, hint yağı. Merhem yatalak hastalarda yaralar, ülserler, çocuk sivilce, furunküloz, sedef hastalığı, bedores tedavi etmek için aktif olarak kullanılır.

Dekübitus merhem tedavisinde sadece cildin etkilenen bölgelerine ince bir tabaka uygulanmalıdır. Bu durumda, yaralar önce dezenfekte edilmelidir. Terapi bireyseldir, bu nedenle doz ve süre genellikle doktor tarafından reçete edilir.

İlaç, ana bileşenlerinden en az birinin hoşgörüsüzlüğü ile kullanım için kontrendikedir. Ana yan etkiler şunlardır: alerjik reaksiyonlar (kaşıntı, cildi kızarma, yanma, tahriş).

Kükürt merhem

İlacın aktif aktif bileşeni kükürtdür. Antiparaziter ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Aktif olarak akne tedavisi için kullanılan, yanı sıra yataklı yataklarda yatak yaralarının tedavisi ve önlenmesi için kullanılır.

İlaç üç yaşından itibaren kullanılabilir. Cildin etkilenen bölgelerine günde iki ila üç kez küçük miktarlarda uygulayın. Terapi iyileşene kadar devam eder.

Merhem ana bileşeni hoşgörüsüzlük ile kullanım için kontrendikedir. Ayrıca erken çocukluk döneminde ve hamilelik sırasında tedavi için kullanılamaz.

Ilacı kullanmanın ana yan etkileri arasında: alerjik reaksiyonlar (yanma, kaşıntı, şişme).

Alman üretim yataklarından merhemler

Son zamanlarda, eczaneler dekübitin etkili tedavisi için yeni ve yeni araçlar geliştirmektedir. Böyle bir ilaç Alman merhem "Brownunin" dir.

Bu antiseptik ve dezenfektan, aktif madde olan povidon-iyodindir. Çok çeşitli mantarlar, bakteriler (mikobakteri tüberkülozu dahil), virüsler ile ilişkili olarak aktiftir.

Doz tamamen bireyseldir ve hastanın durumu ciddiyetine göre ilgili hekim tarafından reçete edilir.

Merhem hipertiroidizm, böbrek yetmezliği, tiroid bezinin adenomunda kullanım için kontrendikedir. Ayrıca, merhem, hamilelik, emzirme, bileşenleri hoşgörüsüzlük sırasında kullanamazsınız.

Yan etkileri arasında, tedaviyi iptal etmek istediğinizde, ayırt edici hiperemi ve yanma olabilir.

Farmakodinamik

Popüler ilaç Algofin örneğindeki merhemlerin merhemlerin farmakokinetik ve farmakokinetiğini düşünün.

Merhem sadece doğal, doğal bileşenler kullanılarak oluşturulur, bu nedenle hastanın sağlığı için tamamen güvenlidir. Aynı zamanda en aerobik ve anaerobik bakteriler (stafilokoklar, streptokoklar, peptokokki Pseudomonas aeruginosa, Clostridium) ve karşı farklı antimikrobiyal aktivite Candida mantarlar için.

Aynı zamanda anti-inflamatuar, uyarıcı, rejeneratif, onarım eyleminde farklıdır. Etkilenen dokunun şişmesini azaltır, böylece nekrotik kitleler hızla temizlenir ve iyileşir.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Farmakokinetik

İlacın farmakokinetiği çalışılmamıştır.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Kontrendikasyonlar

Yatak merhemlerinin tedavisi ve önlenmesi için çoğu merhem hastalar için güvenlidir, bu nedenle kullanımlarının tek kontrendikasyonu bileşenlerin hoşgörüsüzlüğüdür. Ayrıca, bir doktor tavsiyesi olmadan hamilelik sırasında böyle ilaçlar kullanmayın. Çeşitli alerjik reaksiyonların tezahürüne yatkınsanız, merhem dikkatle uygulanmaya değer.

Bazı merhemlerin diğer kontrendikasyonları vardır: çocukların yaşı, karaciğer yetmezliği, hipertiroidizm. Kullanmadan önce talimatları dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan emin olun.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Yan etkiler Yataktan merhemler

 1. Alerji.
 2. Başvurunun yerine yakılması.
 3. Kaşıntı ve kızarıklık.
 4. Deri tahrişi ve şişmesi.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Dozlama ve uygulama

Dozaj genellikle bireyseldir ve hastalığın ve aşamasının şiddetine bağlıdır. Kural olarak, merhem küçük bir miktar günde en az iki kez uygulanır. Bazen kullanmadan önce yarayı dezenfekte etmek ve temizlemek gereklidir.

Evdeki dekübiteden merhem hazırlanması

Alternatif tıp, evde hazırlanabilen birkaç etkili merhem sunar. İşte en popüler tariflerden bazıları.

 1. Eşit miktarda votka ve zeytinyağı alın. Viskoz bir kıvam oluşturmak için karıştırın ve etkilenen cildi günde 2-3 kez ovalayın. Terapi on ila on iki gün sürer.
 2. Kadife çiçeği (kuru çiçekler) bir çorba kaşığı alın ve bir kahve değirmeni ile öğütün. Vazelin ile karıştırın (50 g). Yara tamamen iyileşene kadar etkilenen deriye günde 1-2 kez uygulayın.
 3. Herhangi bir bitkisel yağın 100 gramını (tercihen zeytinyağı), küçük bir balmumu parçası alın. Tekdüze bir kütle elde etmek için karıştırın ve soğutun. Merhem tarafından birkaç gün elde edilen merhem yağlayın.
 4. İki yemek kaşığı zeytinyağı alın, iki ince kıyılmış soğan ekleyin. Malzemeler 20-25 dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır. Daha sonra erimiş mumun yarısını kiliseye ekleyin. Günde iki veya üç kez etkilenen cildi temizler.
 5. 200 gr balmumu, 20 adet kestane kabuğu, köknar kükürt, bir litre zeytinyağı alın. Soğan hariç, merhemin tüm bileşenlerini birleştirin ve yarım saat boyunca küçük bir ateşte pişirin. Daha sonra soğan ekleyin ve 40 dakika daha pişirin, serin, süzün ve cilde uygulayın.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Yatakların profilaksisi için merhemler

Basınç ülserlerinin önlenmesi için en etkili ilaç "Actovegin" merhemidir.

İlacın aktif bileşeni, genç buzağıların (deproteinize hemoderivat) kanından elde edilen bir maddedir. Toksik bileşenler içermez. Bileşimi sayesinde dokuların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Bu merhem genellikle bası yaralarının önlenmesi ve tedavisi için kullanılır.

Dekübit önlenmesi için, merhem hastanın cildine ince bir tabaka uygulanır, her gün değiştirilmesi gereken bir bandaj uygulanır (üç ila dört kez). İlaç hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından iyi tolere edilir. Ana bileşenlerine karşı toleranssızlık için ilaç kullanmak kontrendikedir. Ana yan etkiler arasında sadece alerji açığa çıkar. Hamilelik sırasında merhem uygulamak mümkündür, ancak sadece ilgili hekimin tavsiyesi üzerine.

Depolama koşulları

Dekübitli merhemler, küçük çocuklara erişilemeyen yerlerde +30 derecenin altındaki sıcaklıklarda saklanmalıdır.

trusted-source[35], [36], [37]

Raf ömrü

Bu tür ilaçların raf ömrü genellikle üç ila beş yıldır. Bu sürenin dolmasından sonra merhemin kullanılması önerilmez.

trusted-source[38], [39]

Bilmek önemlidir!

Sorunun çözümünde ana yön, risk altındaki hastalarda sistematik profilaksidir. Erken sabit konumda olmak cerrahisi ve ciddi hastalıklara sonrası hastaların mobilizasyonu, hastanın vücut pozisyonunun düzenli değişim, sürekli değişim batırılmış yatak çarşafları, en çarpıcı alanları boşaltma karşıtı dekübit minder ve diğer cihazların kullanımını, masaj ve fizik tedavi kullanımını içermelidir. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Yatak merhem merhemleri" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.